HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Cum salvam butasii ?

3 participan?i

In jos

Cum salvam butasii ? Empty Cum salvam butasii ?

Mesaj Scris de Carmen Sam Apr 19, 2008 7:11 pm

Cum salvam butasii ?
O intrebare la care am vrea sa stim toti raspunsul cand ne aflam in impas.
Ce am reusit eu sa salvez pana acum - butasul de buotii (care nu mai avea frunze pt cei care n-au citit experimentul), pe care l-am impachetat in muschi, apoi in folie ca pe o sarmalută, apoi l-am pus in caserola cu orificii . Acum lastarul nou crescut e asa viteaz că mai are vreo 5 mm până să iasă din caserola, si atunci va trebui sa îl mut într-altă caserolă mai mare pentru că încă nu am curajul sa îl las descoperit.
Ce am în curs de salvare ? Butasul de australis variegat, caruia i-a putrezit tulpina si frunzele, le-am taiat, l-am lasat in muschi si substrat caci avea radacini, si i-am pus pet. Acum astept.
Ce as vrea sa preîntâmpin ? o posibila problema la o multiflora variegata cu radacini, care a avut 5 frunze. L-am pus in substrat dupa o zi de cand l-am primit din Suedia ( greseala mea ) si l-am pus in minisera. Au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele. Astfel ca o mica bucata cu o frunza din lastar l-am taiat si l-am pus in muschi in minisera, iar celalalta am lasat-o asa ( acum mai are o frunza ), doar ca am invelit o parte din tulpina in muschi si in folie. Aici as avea intrebari ....OARE e mai bine sa-l mut in apa, inainte de a fi prea tarziu ??
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Cum salvam butasii ? Empty Re: Cum salvam butasii ?

Mesaj Scris de Carmen Mier Apr 30, 2008 12:55 pm

Multiflora variegata a fost salvata. Daca face mugurasi in locul frunzelor cazute la datorie, cred ca e cel mai bun semn pe care mi-l putea da... Deja o trec la lista de preferate -nepretentioase. Cool
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Cum salvam butasii ? Empty Re: Cum salvam butasii ?

Mesaj Scris de Sash Mar Iul 07, 2009 9:04 pm

Nu stiu daca am postat unde trebuie dar daca nu va rog sa nu va suparati si sa ma indrumati catre topicul adecvat.
Am doi butasi a cate 3 frunze mititele fiecare, o lacunosa si o kentiana. Aveau radacinute dar nu erau in substrat, asa ca i-am plantat rapid intr-un amestec de pamant de flori si pamant de orhidee. Lacunosa mi se pare ca desi n-a miscat nimic are frunzitele un pic mai verzi decat initial. Kentiana avea frunzele la baza tijei care mai continua vreo 10 cm, din care ultimii 5cm era uscata asa ca am taiat partea uscata. Mi se pare ca si-a mai pierdut din intensitate culoarea verde a frunzelor, una chiar bate usor in galbui si s-a "strans" usor pe lungime - adica frnza nu mai e aproape plata ci in unghi ascutit pe mijloc.
Le tin la o fereastra estica, cu soare doar dimineata pana in ora 9-10, dar soarele nu bate direct pe ele niciodata. Ghivecelele in care sunt sunt cele de 7-8 cm diametru care au fost la oferta din kaufland la set de 3 (poate le stiti) - au nevoie deja de ghivece mai mari?
Am gresit undeva? La lacunosa n-as umbla dar kentiana ar trebui sa o scot din substrat sa-i verific radacinutele sau sa mai astept? Sa schimb substratul?

Sash
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 77
Puncte : 83
Data de inscriere : 07/07/2009

Sus In jos

Cum salvam butasii ? Empty Re: Cum salvam butasii ?

Mesaj Scris de Carmen Mar Iul 07, 2009 9:37 pm

poti sa le verifici linistita radacinile, nu se deranjeaza chiar atat de mult...
ca butasi pana se obisnuiesc cu mediul nou, e bine sa-i tii intr-o minisera, unde sa creezi putina umiditate, adica ii pulverizezi bine, si inchizi aproape ermietic, urmand sa aerisesti o data pe zi....
poti verifica si textura frunzelor ca sa-ti dai seama dc sunt rigide sau sufera nitel...
succes
p.s. e bine ca nu stau in soare, butasii n-au ce cauta in soare, mai ales pe vremea asta.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Cum salvam butasii ? Empty Re: Cum salvam butasii ?

Mesaj Scris de Sash Mar Iul 07, 2009 10:42 pm

Multumesc mult. Kentiana o bag maine in pet.

Sash
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 77
Puncte : 83
Data de inscriere : 07/07/2009

Sus In jos

Cum salvam butasii ? Empty Re: Cum salvam butasii ?

Mesaj Scris de Stefana Mier Iul 08, 2009 10:04 am

N-au nevoie de ghivece mai mari, Sash. Chiar si adulte, stau ca radacinile mai inghesuite.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Cum salvam butasii ? Empty Re: Cum salvam butasii ?

Mesaj Scris de Sash Mier Iul 08, 2009 2:15 pm

Multumesc mult!
Am verificat azi si frunzele - la lacunosa tari si lucioase la kentiana mate si ceva mai moi. Kentiana am bagat-o cu ghiveci cu tot intr-un pet... sa vad cum evolueaza... daca da semne de mai bine n-o sa o mai caut si la radacini.

Sash
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 77
Puncte : 83
Data de inscriere : 07/07/2009

Sus In jos

Cum salvam butasii ? Empty Re: Cum salvam butasii ?

Mesaj Scris de Sash Mier Iul 15, 2009 9:20 am

N-a dat semne de mai bine. Primul segment se uscase si radacinutzele nu mai erau, asa ca am taiat partea uscata si primul rand de frunze si am bagat-o in pet. Sper sa ii fie de ajuns frunza ramasa ca sa se prinda iar.

Sash
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 77
Puncte : 83
Data de inscriere : 07/07/2009

Sus In jos

Cum salvam butasii ? Empty Re: Cum salvam butasii ?

Mesaj Scris de Carmen Mier Iul 15, 2009 9:46 am

succes, daca are un nod si o frunza, eu cred ca ai sanse...
dc ai pus-o in pet, sa o aerisesti din cand in cand....cu caldura asta Wink
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Cum salvam butasii ? Empty Re: Cum salvam butasii ?

Mesaj Scris de Sash Vin Iul 17, 2009 2:56 pm

Am aerisit-o dar... cred ca o pierd Crying or Very sad ... i-a cazut frunzulita ramasa si tija pana la ea mi se pare usor galbuie... Mai are totusi un nodulet deasupra din care mi se pare ca i-a crescut o radacinuta aeriana de cativa mm. Nu-mi dau seama daca a fost umiditate prea multa sau prea putina, daca a avut lumina prea multa sau prea putina etc.
Am infipt si frunza cazuta in substrat sub pet dar am citit ca chiar daca s-ar prinde o sa imbatranesc pana se dezvolta o planta din frunza.... Crying or Very sad

Sash
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 77
Puncte : 83
Data de inscriere : 07/07/2009

Sus In jos

Cum salvam butasii ? Empty Re: Cum salvam butasii ?

Mesaj Scris de Carmen Vin Iul 17, 2009 4:38 pm

ce specie e aproape pierduta, Sash ?
lacunosa? ca daca da, se mai gasesc butasi si pentru tine...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Cum salvam butasii ? Empty Re: Cum salvam butasii ?

Mesaj Scris de Sash Vin Iul 17, 2009 5:04 pm

kentiana... dar nu-i asta problema... Ma oftic ca-l pierd.

Sash
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 77
Puncte : 83
Data de inscriere : 07/07/2009

Sus In jos

Cum salvam butasii ? Empty Re: Cum salvam butasii ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum