HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Experiment cu H. imperialis - butas fara frunze

In jos

Experiment cu H. imperialis - butas fara frunze Empty Experiment cu H. imperialis - butas fara frunze

Mesaj Scris de Carmen Mar Apr 22, 2008 10:28 am

Pentru ca mi-a reusit deja un experiement de genul asta, mi-am propus sa continui sa vad daca reusesc sa fac o regula de inradacinare. Very Happy Glumesc cu regula, sunt convinsa ca exista deja una pe undeva...
Insa, cand am plantat imperislis-ul in substrat, am observat ca avea radacini dezvoltate la nodurile din jurul frunzelor.
Astfel ca imi lasa o tija de peste 10 cm fara radacini sau frunze, si nu-mi incapea butasul in ghiveci. Nici nu vreau sa-i las un ghiveci mare din prima. Trebuie sa-l castige Razz .
Zis si facut. Am luat foarfeca, am taiat la vreo 4 cm sub ultimele radacini, si a rezultat un butas nou, fara frunze de imperialis, sanatos, caci avea multa seva la taiere, de vreo 7 cm. L-am impachetat tip "sarmaluta" in folie alimentara, pe covoras de muschi spanghum, am perforat in cateva locuri folia pentru a putea ajunge un pic aerul prin substratul de muschi , si bineinteles apa, si astept sa vad daca e la fel de ascultator ca si h.buotii. :
Experiment cu H. imperialis - butas fara frunze 2768706820103146160iQQoEH_th

Experiment cu H. imperialis - butas fara frunze 2386776080103146160raIFrl_th

ne mai auzim... jocolor
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum