HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Ce mod de inradacinare a butasilor preferati ?

3 participan?i

In jos

Ce mod de inradacinare a butasilor preferati ? Empty Ce mod de inradacinare a butasilor preferati ?

Mesaj Scris de Carmen Mier Oct 15, 2008 10:08 pm

Acum, la cateva luni bune de cand fiecare a inradacinat macar cativa butasi, as vrea sa va intreb ce mod de inradacinare preferati si de ce ...
Eu una prefer inradacinarea in substrat solid, amestec din unele din urmatoarele :
perlit + turba + spanghum + bile argila + substrat de cactusi
depinde ce am la indemana, ...
prefer sa las butasul acolo, sa-l ud, si sa uit de el, pana vad ca face muguri de tije sau frunze...asta e semnul ca deja si-a infipt bine radacinile...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Ce mod de inradacinare a butasilor preferati ? Empty Re: Ce mod de inradacinare a butasilor preferati ?

Mesaj Scris de AnaR Joi Oct 16, 2008 4:02 am

Si eu tot in substrat solid : 50% pamant pentru cactusi, 25% perlit si 25% vermiculit. Pe unele mai sensibile ( imperialis, cummingiana, ischnopus, care mie imi pareau mai fragile) le-am inradacinat in fibra de cocos.

Pana acum, ma laud cu reusita totala. Sper sa nu vorbesc intr-un ceas rau... Smile
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Ce mod de inradacinare a butasilor preferati ? Empty Re: Ce mod de inradacinare a butasilor preferati ?

Mesaj Scris de Carmen Joi Oct 16, 2008 8:39 am

ce e vermiculitul ?
la noi nu cred ca am vazut...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Ce mod de inradacinare a butasilor preferati ? Empty Re: Ce mod de inradacinare a butasilor preferati ?

Mesaj Scris de AnaR Joi Oct 16, 2008 2:37 pm

E un fel de substrat de consistenta perlitului, de culoare gri-maronie si nu stiu din ce e facut Smile Rolul lui este tot de a mentine substratul drenant, lejer.
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Ce mod de inradacinare a butasilor preferati ? Empty Re: Ce mod de inradacinare a butasilor preferati ?

Mesaj Scris de martipan Sam Oct 18, 2008 9:57 pm

Iezact,e ca si perlitul,numai ca e biodegradabil in timp si are si niscaiva substante hranitoare -cel putin asa stiu eu Very Happy
martipan
martipan
Cercetas Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 190
Varsta : 36
Localizare : Moreni,DB / Ploiesti,PH
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/09/2008

Sus In jos

Ce mod de inradacinare a butasilor preferati ? Empty Re: Ce mod de inradacinare a butasilor preferati ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum