asociatia AFAHO & revista Asclep-Hoya

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: asociatia AFAHO & revista Asclep-Hoya

Mesaj Scris de Stefana la data de Mier Feb 11, 2009 9:44 am

In familia mea, textul a mai fost citit si de alte 2 persoane Very Happy si tot au ramas greseli.
Eu, cel putin, la a doua citire, deja urmaream doar ce scrie si nu mai eram atenta la fiecare virgula, desi mi-am impus sa fac abstractie de text.
Pentru numarul viitor ma ofer numai la traducere; e cam multa raspundere la verificare scratch

Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Pakeha la data de Mier Feb 11, 2009 9:57 am

Stefana a scris:In familia mea, textul a mai fost citit si de alte 2 persoane Very Happy si tot au ramas greseli.
Eu, cel putin, la a doua citire, deja urmaream doar ce scrie si nu mai eram atenta la fiecare virgula, desi mi-am impus sa fac abstractie de text.
Pentru numarul viitor ma ofer numai la traducere; e cam multa raspundere la verificare scratch

dimpotriva Stefana, relectura ta a fost foarte buna, dovada numarul mare de greseli corectate
si am spus de la inceput ca si recitit de 10 ori raman greseli (in ziarul Le Monde cu toti profesionistii cu salarii uriase si tot sant greseli, ce sa spunem de noi care santem amatori benevoli ...)
mi-ar parea foarte rau daca ai renunta

http://www.pakehas-hoya.com/index.php
http://www.flickr.com/photos/12396161@N05
"mieux vaut etre un persifleur, qu'une mere siffleuse ..."
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 56
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

Vezi profilul utilizatorului http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Mesaj Scris de ela la data de Mier Feb 11, 2009 10:41 am

multumesc pt. versiunea in lb. romana, pare mult mai interesanta (pt. mine, cel putin) avand in vedere ca din franceza mai am putine 'amintiri';felicitari redactorilor, traducatorilor, si celorlalti care au contribuit la editarea revistei!
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de luiza la data de Mier Feb 11, 2009 9:16 pm

Pakeha a scris:
cum am putea face :
nu stiu daca merita facut o errata (asa se spune ?) pentru mici greseli de genul asta
insa pentru colectivul de traducere, intr-adevar as zice ca in numarul 4 am putea sa facem o errata de cateva randuri cu scuze pentru cititori si nominal colectivul

o alta intrebare e cum sa facem cu recititul, ar fi bine ca lectorul sa aiba si traducerea originala ?

noapte buna si inca o data scuze Embarassed si multumiri flower

Nici eu nu stiu daca se merita sa faci o erata. Neutral
Parerea mea este ca, in masura in care se poate, traducerea sa fie facuta dupa original. In plus, cred ca este important ca lectorul sa trimita persoanei care a facut traducerea modificarile cu schimbarile vizibile (sau cu comentarii pe text). Traducatorul poate sa vada apoi daca schimbarile sunt justificate sau nu. Neutral

luiza
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 186
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 56
Data de inscriere : 13/08/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Carmen la data de Mier Feb 11, 2009 10:56 pm

ce-mi place de voi...aveti discutii constructive...si vad asa o redactie virtuala a acestei reviste, toti raspanditi in colturi si colturi de lume...
important e ca ne anima acelasi lucru : setea de cunostere in domeniul Hoya...

p.s. si eu am o perioada f f f f incarcata, si prevad ca asa va fi de acum incolo , cu mai putin timp liber, insa, putinul cat va fi, il voi imparti in proportie de 50 % forumului si activitatilor conexe lui, deci implicit si muncii pentru revista, atat cat imi permit cunostintele Wink

felicitari tuturor Buchet
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 35
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

Vezi profilul utilizatorului http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de AnaR la data de Mier Feb 11, 2009 11:48 pm

Sunt de acord cu Luiza Smile

Pot scapa greseli in text, iar problematice nu sunt atat virgulele sau *coquilles* (scuze, nu mai caut termenul in romana ) care se pot strecura pe alocuri. Am vazut chiar ca eu sarisem vreo doua linii Embarassed

Cand am vazut insa discutiile pe forum legate de exprimari stangace si de dezacorduri (printre altele), ma asteptam ca textul dupa redactare sa fie corect. Daca suntem rigurosi cu ceilalti...sa fim si cu noi insine...

In rest...Sigur ca revista e o reusita. Si sigur ca e nevoie de colaborare dezinteresata si sigur ca printre noi sunt unele persoane mai *indemanatice* decat altele in ale redactarii si traducerii de texte. Eu una ma recunosc cu capul in nori, dar am pretentia ca ma exprim bine in limba mea materna.

Nu vreau sa supar pe nimeni. Trebuie insa sa recunosc ca am fost nitel suparata si eu. Acu' mi-a trecut si citesc cu drag revista.

P.S. Cui se supara, ii taiem nasu'!

Very Happy
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 54
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de luiza la data de Joi Feb 12, 2009 12:21 am

AnaR a scris:

P.S. Cui se supara, ii taiem nasu'!

Very Happy

de acord Smile

luiza
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 186
Puncte : 56
Data de inscriere : 13/08/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Pakeha la data de Joi Feb 12, 2009 8:03 am

ma bucur de ce spuneti, e constructiv

trebuie sa recunosc doua lucruri :

stapaneam destul de bine limba romana (si acorduri si ortografie), dar asta era acum cam 20 de ani
din pacate, in acesti ani nu am mai vorbit romana decat sporadic (din pacate, nici sotia nici copiii nu vorbesc boaba, iar precedentele "amies", nici ele) - si o gradina necultivata se paragineste
de vreun an ma mai exersez un pic pe forum ...
dar nu pare sa fie destul

in legatura cu redactarea, mi-e mult mai usor sa scriu in franceza, ca la servici asta fac toata ziua (tehnic si semi-juridic), in romana inainte de plecare, nu apucasem sa am usurinta exprimarii

asa ca ar fi foarte bine daca ar fi voluntari pentru redactarea completa a revistei in romana
in principiu, pozelor le-am dat in "MS Word" caracteristici care le pozitioneaza singure in functie de text - daca textul are aceeasi lungime in romana, totul va fi OK
numarul 4 va fi tot in "MS Word", pentru 5 as vrea sa trec la Corel Draw daca am timp (acum vreo 10 ani am facut niste depliante pentru fosta mea firma)

si mi-as rezerva doar un rol de supervizare pentru mentinerea sensului initial

ce ziceti ?

Pakeha
Colectionar Hoya

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de Erwin la data de Joi Feb 12, 2009 1:54 pm

luiza a scris:

- traduceri incomplete (ultima fraza din interviu) - textul lui Mark - "My friends and my partner are also supportive, but do not fully understand why I am so crazy about these plants.". Textul "redactat" - "Prietenii si prietenele mele nu inteleg de ce sunt atat de nebun dupa plantele astea"

Daca bine am citit eu in revista se refera la partenerul lui de viata, Kevin.
Erwin
Curios cu privire la Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 9
Localizare : Cluj-Napoca
Puncte : 2
Data de inscriere : 23/05/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Pakeha la data de Joi Feb 12, 2009 7:27 pm

Erwin a scris:
luiza a scris:

- traduceri incomplete (ultima fraza din interviu) - textul lui Mark - "My friends and my partner are also supportive, but do not fully understand why I am so crazy about these plants.". Textul "redactat" - "Prietenii si prietenele mele nu inteleg de ce sunt atat de nebun dupa plantele astea"

Daca bine am citit eu in revista se refera la partenerul lui de viata, Kevin.

intr-adevar la asta se referea Wink

Pakeha
Colectionar Hoya

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vernil la data de Sam Feb 14, 2009 12:03 pm

Am citit cu mare placere revista, multumesc tuturor celor care au depus eforturi pentru ca sa putem intelege cu totii informatiile pretioase despre aceasta minunata planta.
Sper sa aflu cat mai multe date despre ingrijirea hoyei, sa ma pot bucura de flori, pentru ca apoi sa pot oferi informatii despre perioadele de inflorire, mediu ambiant, parfum Very Happy
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 60
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabriela la data de Joi Mar 05, 2009 12:45 pm

Sunt pe fuga si doamne cate tb sa citesc. Intai felicitari pentru revista, doi unde tb sa platesc cotizatia aceia si trei legat de Corel Draw.
Eu am facut niste pliante pentru firma si au mers la tipografie, fisierele tb sa fie in corel, asa a vrut tipografia asa sa dat. Insa prezentarea pt ceilalti membrie ... ar tb sa aiba toti cititori corelul sau redactorii ceace ii greu, nu ii la fel ca wordul, ar fi mai bine sa fie facut de cineva in corel insa fisierele vor fi mari .... Cred ca nu am fost clara dar o sa revin ca acum nu pot de loc sta.
Gabriela
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 135
Localizare : Bucuresti
Puncte : 8
Data de inscriere : 03/07/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabriela la data de Joi Mar 05, 2009 9:30 pm

Revin incercand sa fiu coerenta. M-am uitat azi un pic in corel sa vad in ce poate sa exporte inafara de imagine de sigur. Eu am o versiune mai veche (corel v11) exporta in word, am incercat in fisier .rtf dar si in .doc nu a exportat pozele si fundalul, paginile din corel au fost suprapuse pe aceiasi pagina in word. Nu ramane decat ca fiecare pagina realizata in corel sa fie exportata intr-o imagine, atentie o imagine ii greu de corectat deci tb ca cel care face partea de corel si in special partea de grafica sa fie ultima dupa ce s-au facut toate corecturile la articole. S-ar putea exporta intr-un format de imagine ce nu este foarte mare ca revista sa nu ocupe mult spatiu si sa nu fie greu de transmis.
Gabriela
Admirator Hoya

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Stefana la data de Joi Mar 05, 2009 10:54 pm

Gabi, bine ai aparut Buchet Ti-am simtit lipsa Smile

Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabriela la data de Vin Mar 06, 2009 11:52 am

Multumesc Stefana, nici nu stii ce bine imi fac vorbele tale. Cred ca am sa mai lipsesc caci mai am de vopsit si lacuit si operatiunile aste imi cam dau ficatul peste cap. Bietele mele foricele in schimb. Sa stiti ca mi-ati lipsitsi voi.
Gabriela
Admirator Hoya

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Pakeha la data de Dum Mar 08, 2009 12:18 am

Gabriela a scris:Revin incercand sa fiu coerenta. M-am uitat azi un pic in corel sa vad in ce poate sa exporte inafara de imagine de sigur. Eu am o versiune mai veche (corel v11) exporta in word, am incercat in fisier .rtf dar si in .doc nu a exportat pozele si fundalul, paginile din corel au fost suprapuse pe aceiasi pagina in word. Nu ramane decat ca fiecare pagina realizata in corel sa fie exportata intr-o imagine, atentie o imagine ii greu de corectat deci tb ca cel care face partea de corel si in special partea de grafica sa fie ultima dupa ce s-au facut toate corecturile la articole. S-ar putea exporta intr-un format de imagine ce nu este foarte mare ca revista sa nu ocupe mult spatiu si sa nu fie greu de transmis.

hello
cred ca versiunea mea de Corel e si mai veche, probabil 9
insa ma refeream doar la punerea in pagina finala, textul propriu zis pentru schimburi, traduceri si corectari poate ramane in Word
multumesc pentru sugestii

Pakeha
Colectionar Hoya

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabriela la data de Mar Mar 10, 2009 9:57 am

Nu stiam clar la ce va referiti, asa da.... Mi-ar place sa ajut insa atata timp cand nu termin cu mirosurile prin casa nu stiu cat am sa fiu de promta si nu vreau sa incurc. Eu am vazut doar primul numar si versiunea in engleza nu cred ca cea in franceza. Ii faina revista , felicitari!
Gabriela
Admirator Hoya

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat