HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

+8
marioara
tzushuca
DMI
vickylucia
vivien
Carmen
CBogdan
Pakeha
12 participan?i

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de getama Mar Iun 23, 2009 11:20 pm

Cine stie ce hoya am la avatar? Question
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mar Iun 23, 2009 11:23 pm

vickylucia a scris:Daca nu merit decat 4-5 euro ,nu mai doresc nimic [tot ce-mi doresc depaseste,, limita "impusa]!

de ce spui asa ceva ? Crying or Very sad

bonus pana acum :
camphorifolia 3 E
cumingiana 5 E
meliflua ssp meliflua 4 E minimum (6 E cu radacini daca va fi disponibila in momentul trimiterii)
vanuatuensis IML0071 Rooted 5 E

total bonus 17 E (sau poate 19 E)
cu inca 4-5 E, ar face intre 21 si 24 E, nu mi se pare neglijabil (12 / 14 % din total)

dar daca nu le doresti, libertatea e totala, suntem in democratie ...
imi pare rau, sunt altii care au preturi mult mai mari si nu ofera bonus ... Cool
ca sa nu mai vorbesc ca le pun in sfagnum !


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Mar Iun 23, 2009 11:33 pm, editata de 3 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mar Iun 23, 2009 11:24 pm

getama a scris:Cine stie ce hoya am la avatar? Question
H praetorii Smile
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de getama Mar Iun 23, 2009 11:32 pm

wow sigur trebuie sa imi iau si eu asemenea minunatie bounce
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Mier Iun 24, 2009 1:21 pm

[quote="Pakeha"]
vickylucia a scris:Daca nu merit decat 4-5 euro ,nu mai doresc nimic [tot ce-mi doresc depaseste,, limita "impusa]!

de ce spui asa ceva ? Crying or Very sad

bonus pana acum :
camphorifolia 3 E
cumingiana 5 E
meliflua ssp meliflua 4 E minimum (6 E cu radacini daca va fi disponibila in momentul trimiterii)
vanuatuensis IML0071 Rooted 5 E

total bonus 17 E (sau poate 19 E)
cu inca 4-5 E, ar face intre 21 si 24 E, nu mi se pare neglijabil (12 / 14 % din total)

dar daca nu le doresti, libertatea e totala, suntem in democratie ...

Dar. minIbelle,se poate?
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mier Iun 24, 2009 2:26 pm

vickylucia a scris:Dar. minIbelle,se poate?
se poate
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Mier Iun 24, 2009 6:06 pm

Multumesc!As dori ,te rog,ca in ziua in care trimiti coletul sa anunti,pt ca sa pot urmari la posta cand ajunge! Sa speram ca nu vor fi situatii imprevizibile si ca plantele vor ajunge in stare buna. Rolling Eyes


Ultima editare efectuata de catre vickylucia in Mier Iun 24, 2009 10:44 pm, editata de 1 ori
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de DMI Mier Iun 24, 2009 7:10 pm

Trimis banii, citeste e-mail.
Te rog nu uita sa-mi zici cand trimiti coletul.
O seara buna.

DMI
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 17
Puncte : 17
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Vin Iun 26, 2009 8:54 am

hello
sunt confirmate viramentele : Vickylucia / Getama / DMI / Marioara

coletele vor pleca deci luni si posta franceza zice ca fac cam 4-5 zile
pentru Marioara imi lipseste inca adresa, vezi PM

PS
sera tropicala (10 m2) comandata acum o luna e gata santa , plec sa o ridic astazi, cum e cam departe, poate nu ma intorc decat maine si voi incepe sa o montez week-endul asta Cool sunny

PPS
iar am uitat de abonamente la revista, si am mai scapat o ocazie ...
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de ela Vin Iun 26, 2009 9:27 am

alex, cu abonamentul meu si afilierea, e totul in regula?
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Vin Iun 26, 2009 4:34 pm

Felicitari,,Alex pt sera!Atat mi-as dori si eu o......minisera,dar nu stiu de unde s-o procur!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Lun Iun 29, 2009 8:18 pm

CONTRATIMP Embarassed

am avut o problema cu un proiect la servici si nu am ajuns la posta inainte de 16:00 cand se face ultima trimitere
asa ca voi merge doar maine
(asta era riscul, sambata am rar obligatii profesionale, dar o trimitere sambata presupune un week-end suplimentar pe drum, pe cand lunea se intampla sa am probleme neprevazute la servici ...)

altfel, toti butasii sunt in "papusele" de sfagnum si cativa in pungi de plasic, asa erau pusi la inradacinat in ultimele saptamani ...
cativa butasi comandati fara radacini au fost disponibili cu radacini (n-o sa ma blameze nimeni pentru asta ...)
si mi se pare ca o specie cu radacini nu avea decat radacinute foarte mici asa ca am mai pus un butas suplimentar din aceeasi specie (in plus de ce am spus mai sus)

un butas de H halophila e foarte lung (cam 2 m !!!) pur si simplu am curatat planta si in loc sa arunc tija, cum era vie, am lasat-o cu butasul - o idee buna pe care am aplicat-o de cateva ori : pusa tija incolacita ca un carnat in ghiveci (in sol sau sfagnum) si prinsa in movilite de pamant sau sfagnum tot la 2 noduri - in loc de o planta se vor dezvolta vreo 5-6, de la fiecare nod cu radacini, implicit o planta stufoasa !
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Lun Iun 29, 2009 8:25 pm

vickylucia a scris:Felicitari,,Alex pt sera!Atat mi-as dori si eu o......minisera,dar nu stiu de unde s-o procur!
pai n-a fost usor nici aici
marea majoritate a vanzatorilor nu propun decat sere temperate (cu izolatie cam subtire pentru speciile sensibile)
iar cele mai multe sere tropicale sunt produse de lux
am gasit una corespunzatoare, dar cu 4000 E pirat pirat pirat si asta in conditiile in care o transport cu masina proprie si o montez eu (altfel era 8000 E !)
deci ma asteapta cateva week-enduri incarcate
dar dupa aceea nu vor mai fi in casa decat cateva plante decorative si cele mai spectaculoase cand infloresc, in conditiile in care sunt transportabile ... (adica imperialisul nu Smile )
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de tzushuca Mar Iun 30, 2009 2:40 pm

am fost azi cu banutii la mama dumitale si spre marea mea surprindere
am gasit o doamna draguta,frumoasa si tanara......sunteti un norocos.....
imi cer scuze pt intarziere dar la noi mai vine un bebe si vad doar albastru cu dungi verziiiiii
tzushuca
tzushuca
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 49
Puncte : 55
Data de inscriere : 02/04/2009

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Carmen Mar Iun 30, 2009 2:45 pm

tzushuca a scris:imi cer scuze pt intarziere dar la noi mai vine un bebe si vad doar albastru cu dungi verziiiiii
felicitari, tzushuca, o mare bucurie pt voi...eu ma asteptam sa vezi linii rosii clown sa fie sanatos si bebe si voi !!! cheers
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mar Iun 30, 2009 2:50 pm

am depus coletele azi la pranz, deci peste 4-5 zile, asa m-i s-a spus Cool
constat insa ca in varianta asta de expediere nu exista nici o garantie relativa la eventuale pierderi sau intarzieri
sper sa ajunga toate bine
si data viitoare pentru trimiterile de peste 80-100 E poate ar fi mai bine de ales varianta Collissimo (mi se pare ca era vreo 15E)

asa arata amplasamentul viitoarei sere dupa mutarea diversilor arbusti :
Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Img0002a3
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mar Iun 30, 2009 2:57 pm

tzushuca a scris:am fost azi cu banutii la mama dumitale si spre marea mea surprindere
am gasit o doamna draguta,frumoasa si tanara......sunteti un norocos.....
imi cer scuze pt intarziere dar la noi mai vine un bebe si vad doar albastru cu dungi verziiiiii

are totusi peste 70 de ani, dar se tine destul de bine (si mai ales se intelege foarte bine cu Sylvie, sa vezi ce usor se coalizeaza impotriva mea Twisted Evil - povestile cu soacre sunt legende Evil or Very Mad )

felicitari pentru bebe

coletul il pun sau sambata sau luni (in functie de servici), butasii sunt deja pusi deoparte
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Carmen Mar Iun 30, 2009 3:02 pm

abia asteptam sa o vedem locuita de Hoya...de vis Love si eu vreau una din asta....macar peste cativa ani...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Mar Iun 30, 2009 10:44 pm

[quote="Pakeha"]am depus coletele azi la pranz, deci peste 4-5 zile, asa m-i s-a spus Cool
constat insa ca in varianta asta de expediere nu exista nici o garantie relativa la eventuale pierderi sau intarzieri
sper sa ajunga toate bine
si data viitoare pentru trimiterile de peste 80-100 E poate ar fi mai bine de ales varianta Collissimo (mi se pare ca era vreo 15E)

Vrei sa fac tahicardie? Twisted Evil pale Sper totusi sa ajunga cu bine si sa nu fie probleme Praying !
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mier Iul 01, 2009 12:06 am

vickylucia a scris:Vrei sa fac tahicardie? Twisted Evil pale Sper totusi sa ajunga cu bine si sa nu fie probleme Praying !
primul colet a ajuns dupa 3 zile (la Bucuresti)
insa se pare ca a ajuns bucati (cu toate ca cutia era solida), rupt, strivit, desfacut cu frunzele rupte imprastiate peste tot - un adevarat cosmar Sad
sper sa fie doar o intamplare, coletul era mult mai rezistent decat ce pun deobicei in Franta sau ce primesc din Suedia ...
mi se pare dealtfel ca cele din primavara trimise din Cluj au ajuns fara probleme ?

deci, in principiu vor ajunge pe vineri la Bucuresti si pe sambata in restul tarii ?
sa-mi scrieti cum au ajuns, astea sunt sfaturile pe care tocmai le-am transmis :
iti tin pumnii, mai ales nu arunca nimic, pune tot ce se poate in pungi de plastic cu sfagnumul, eventual un pic de perlit daca ai, umezeala buna, 20-22° C, lumina fara soare direct, aerisite la 48 ore, si iti promit ca vei avea surprize placute
in legatura cu identificarea, pot sa ti-o fac dupa poze, le stiu pe de rost, asta nu va fi o problema
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Mier Iul 01, 2009 2:00 pm

[quote="Pakeha
primul colet a ajuns dupa 3 zile (la Bucuresti)
insa se pare ca a ajuns bucati (cu toate ca cutia era solida), rupt, strivit, desfacut cu frunzele rupte imprastiate peste tot - un adevarat cosmar Sad
Vaaiiiiiiiiiiiiiiii!Deja imi creezi cosmaruri Shocked ; sper, totusi, ca bunul Dumnezeu sa nu lase sa se intample asemenea barbarie! Praying
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de DMI Sam Iul 04, 2009 1:43 pm

Ridicat acum 15 min coletul de la posta(Bucuresti); perfect, nedeteriorat, plantutele in stare perfecta. Ma duc sa ma apuc de treaba. Va tin la curent cu evolutia lor. Multa bafta tuturor! Sunt asa entuziasmata ca n-am rabdare nici sa scriu. Multumesc mult Alex.

DMI
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 17
Puncte : 17
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Sam Iul 04, 2009 8:06 pm

DMI a scris:Ridicat acum 15 min coletul de la posta(Bucuresti); perfect, nedeteriorat, plantutele in stare perfecta. Ma duc sa ma apuc de treaba. Va tin la curent cu evolutia lor. Multa bafta tuturor! Sunt asa entuziasmata ca n-am rabdare nici sa scriu. Multumesc mult Alex.

ma bucur mult pentru tine ca au ajuns toate bine cheers
asta in conditiile in care nu era cutia cea mai solida (dar intarita totusi cu foi rigide de polistiren daca-mi amintesc bine)
deci, avand in vedere ca ambele colete au fost trimise in aceleasi conditii, vina clara pentru celalalt colet e a postei ...
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de marioara Sam Iul 04, 2009 8:16 pm

Alex coletul meu l-ai pus la posta(cand)?

marioara
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 44
Puncte : 14
Data de inscriere : 09/06/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de getama Sam Iul 04, 2009 9:27 pm

al meu inca nu a ajuns,sper ca pe luni ..si ma bucur ca sunt sanse sa ajunga bine ,anunt cum le primesc...
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 5 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum