HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

+8
marioara
tzushuca
DMI
vickylucia
vivien
Carmen
CBogdan
Pakeha
12 participan?i

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Dum Iul 05, 2009 9:46 am

marioara a scris:Alex coletul meu l-ai pus la posta(cand)?
Pakeha a scris:am depus coletele marti la pranz, deci peste 4-5 zile, asa mi s-a spus Cool


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Mier Iul 08, 2009 9:14 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Lun Iul 06, 2009 6:31 pm

Multumesc, Alex! A ajuns si coletul meu, astazi! Plantele sunt in general bine,in proportie de 80%; adica au venit cu frunzele ingalbenite praetori, magnifica, coriaceea,iar imperialis-ul are doua frunze galbene si doua verzi
si varful indoit tare in doua locuri[ar mai fi si pauciflora cu frunze ingalbenite ,un butas-cel prins,dar mai este unul verde].In rest toate celelalte sunt bine.
PS As dori sfaturi in legatura cu plantele care au frunzele ingalbenite.
Cum pot sa le salvez?
PPS Iti multumesc si pt butasii trimisi [cred ca in plus]:PNG4 si inca unul fara nume[o fi ariadnae,pt ca lipseste,dar nu prea seamana la frunze ]si pt sfagnum!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mar Iul 07, 2009 1:57 am

vickylucia a scris:Multumesc, Alex! A ajuns si coletul meu, astazi! Plantele sunt in general bine,in proportie de 80%; adica au venit cu frunzele ingalbenite praetori, magnifica, coriaceea,iar imperialis-ul are doua frunze galbene si doua verzi
si varful indoit tare in doua locuri[ar mai fi si pauciflora cu frunze ingalbenite ,un butas-cel prins,dar mai este unul verde].In rest toate celelalte sunt bine.
PS As dori sfaturi in legatura cu plantele care au frunzele ingalbenite. Cum pot sa le salvez?
PPS Iti multumesc si pt butasii trimisi [cred ca in plus]:PNG4 si inca unul fara nume[o fi ariadnae,pt ca lipseste,dar nu prea seamana la frunze ]si pt sfagnum!
pai as zice ca bine ca au ajuns intregi (deja 2 colete) stateam un pic cu sufletul la gura Preot
in legatura cu ingalbenirea frunzelor, la speciile cu frunze subtire e destul de normal (depinde si cat de cald a fost in timpul transportului), insa daca prinderea decurge bine, inverzesc la loc, am vazut fenomenul asta de zeci de ori - se intampla si sa cada, atunci trebuie umezeala mai mare

E ariadnae da variatii de frunze destul de importante, lungimea de la 2 cm la 10 cm, latimea de la 1.5 cm la 6-7 cm
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Mar Iul 07, 2009 8:46 am

Multumesc, Alex! Le-am infasurat tulpina la butasi, de la baza pana la primul nod in muschi sfagnum umezit []din nou, iar cele cu radacini le-am transplantat intr-o pastila de turba si impreuna cu aceasta in substrat de pamant cu nisip si perlit.Atat butasii cat si plantutele le-am pus in sticle sau cutii de pastic inchise ermetic. Cele cu frunzele clorozate incerc sa le expun cate putin la soare,sper ca le ajuta!
Am uitat sa-ti spun de lasiantha,ea a avut doar o frunza galbena ,pe care a pierdut-o ;acum e bine pusa intr-un ghiveci micut in pastila de turba si cu substrat[bineinteles si cu sfagnum] ,iar planta e acoperita cu un pahar de plastic transparent. As dori sa stiu daca am procedat bine sau nu?

PS Multumesc mult pt PNG4( lamingtoniae)! bounce Yes


Ultima editare efectuata de catre vickylucia in Mar Iul 07, 2009 3:16 pm, editata de 2 ori
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de getama Mar Iul 07, 2009 9:12 am

buna,la toata lumea!anunt ca mi-a ajuns si mie coletul ieri ,plantele sunt super bine ,cateva frunze ingalbenite dar in general sunt foarte bine
Very Happy bounce
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de ela Mar Iul 07, 2009 9:18 am

geta, vreau sa ne intalnim azi.....ti-am trimis pm Smile
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de marioara Mar Iul 07, 2009 6:13 pm

A ajuns si coletul meu: astralisul arata bine, imperialis a pierdut 3 frunze si una din cele ramase este ingalbenita; se vedem ce urmeaza.

marioara
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 44
Puncte : 14
Data de inscriere : 09/06/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Mier Iul 08, 2009 9:43 am

La mine praetori a pierdut frunzele;e in pet[minisera improvizata],dar nu stiu daca pot sa-l mai salvaz! pale Praying
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mier Iul 08, 2009 12:10 pm

vickylucia a scris:La mine praetori a pierdut frunzele;e in pet[minisera improvizata],dar nu stiu daca pot sa-l mai salvaz! pale Praying
probabil prea mare caldura pe drum ... cu toate ca transportul a fost foarte rapid
pai, in principiu are radacini, are tija, daca e tinut in conditiile deja descrise (punga sau minisera / cu sfagnum sau/si perlit / umiditate mare / lumina fara soare direct / 20-25° C / aerisit la 48 ore / muzica simfonica) ar trebui sa faca din nou tije si frunze
lasiantha e ok ?
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Mier Iul 08, 2009 5:24 pm

Da, lasiantha,e f bine, a pierdut doar o frunza , si deja am pus-o in substrat[pt siguranta i-am pus in cap un pahar mare de plastic transparent]!
Coriaceea am pus-o intr-o cutie de plastic[ambalaj de la un tort mic de inghetata]ermetic inchisa. Astazi cand am deschis cutia am vazut ca frunzele nu i-au cazut [parca au mai multa seva],iar una din cele doua clorozate pe care le avea, parca a inceput sa se inverzeasca. Oare ar fi bine sa mut si praetori intr-o astfel de cutie?
Cutia are capacul netransparent si ma gandesc ca are lumina mai putina si ma tem sa nu mucegaiasca pt ca nu are frunze.
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Lun Iul 13, 2009 8:28 pm

Pierderi: coriaceea, imperialis, cumingiana( a putrezit in pet).
Probleme:magnifica(are acum și tija galbenă, așa că am pus-o în apă),camphoririfolia. calistophila (le-a putrezit baza butașului, așa că am tăiat și infășurate in sfagnum le-am pus intr-o caserolă, unde alti butași au înrădăcinat),
Butași care au făcut ,deja, rădăcini: lacunosa. pauciflora, davidcumingii, micranta, vanautensis,densifolia, minibelle.
Celelalte sunt în miniseră, unele au făcut rădăcini aeriene, altele vegetează.
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mar Iul 14, 2009 1:03 am

vickylucia a scris:Pierderi: coriaceea, imperialis, cumingiana( a putrezit in pet).
Probleme:magnifica(are acum și tija galbenă, așa că am pus-o în apă),camphoririfolia. calistophila (le-a putrezit baza butașului, așa că am tăiat și infășurate in sfagnum le-am pus intr-o caserolă, unde alti butași au înrădăcinat),
Butași care au făcut ,deja, rădăcini: lacunosa. pauciflora, davidcumingii, micranta, vanautensis,densifolia, minibelle.
Celelalte sunt în miniseră, unele au făcut rădăcini aeriene, altele vegetează.

daca poti sa-mi trimiti niste poze sa vad si eu ce se intampla (pe e-mail sau la rubrica probleme)
daca putrezeste un pic baza butasului nu e foarte grav, tai ce e putred si pui din nou butasul la inradacinat - la mine se intampla cam la 1/3 din speciile cu tija verde (gen praetorii, lasiantha, buotii, coriacea, fraterna, cumingiana, etc. ...) - in 90% din cazuri se repara
tija galbena nu e de bine, probabil se duce
cele care fac radacini aeriene in principiu le e foarte bine
pot sa-ti inlocuiesc (gratuit, in functie de poze) : imperialis (dar va fi Bangkok si trebuie sa-l pun la inradacinat), cumingiana,
magnifica, camphorifolia (daca cumva va fi cazul)
coriacea tocmai da semne de inflorire, mai trebuie asteptat un pic
tine-ma la curent cu evolutia
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Mar Iul 14, 2009 7:03 am

Mulțumesc!, Alex! Poze, nu am cum pune ,pt că nu am aparat foto.Am s-o rog, totuși ,pe fiica mea sami-l aducă pe al ei, dar mai durează căteva zile .
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de ela Mar Iul 14, 2009 9:20 am

Alex, vreau si eu doi butasi:
1. MM hyb. 6e.
2.Onychoides 7e.
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Vin Iul 17, 2009 12:21 am

vickylucia a scris:Pierderi: coriaceea, imperialis, cumingiana( a putrezit in pet).
Probleme:magnifica(are acum și tija galbenă, așa că am pus-o în apă),camphoririfolia. calistophila (le-a putrezit baza butașului, așa că am tăiat și infășurate in sfagnum le-am pus intr-o caserolă, unde alti butași au înrădăcinat),
Butași care au făcut ,deja, rădăcini: lacunosa. pauciflora, davidcumingii, micranta, vanautensis,densifolia, minibelle.
Celelalte sunt în miniseră, unele au făcut rădăcini aeriene, altele vegetează.

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Png4.th
Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Png4.th
Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Pozeflori112.th
Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Coreeaceaa.th
Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Magnifica2.th
Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Minisera.th
Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Lasiantha.th
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de tzushuca Vin Iul 17, 2009 10:50 am

numai eu nu am primit nimic Crying or Very sad
dar mai sper pe sapt viitoare bounce
tzushuca
tzushuca
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 49
Puncte : 55
Data de inscriere : 02/04/2009

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Lun Iul 20, 2009 9:49 am

Situația butașilor și plantelor de hoya primite, în iunie:
caudata Sumatra 10,0 € -ok
callistophylla GPS3576 (?) 7,0 € ?-i-au căzut frunzele și am mutat-o din substrat în apă
coriacea 8,0 € -pierdută
davidcummingii 4,0 € -ok
densifolia 5,0 € -ok-îi crește o tijă bounce
imperialis Tuaran Rooted 16,0 €-pierdută (s-a topit de la vârf, nu de la rădăcină)
kentiana 3,0 €)-?
kerrii Yellow splash cv 8,0 € _ok
lacunosa ssp pallidiflora 2,0 € -oK
lasiantha Rooted 40,0 €-oK
macgillivrayi 7,0 € -? (i-au căzut frunzele și am mutat-o din substrat în apă)
magnifica 7,0 € -?( e în apă ,dar are tija galbenă)
micrantha 3,0 € -ok
patella Pink 9,0 € -ok
pauciflora Rooted 3,0 € -ok
praetorii TN99-001 22,0 € ok (i-a mai crescut puțin vârful și îi apar frunzullițe-e în miniseră) bounce cheers
vitiensis 5,0 € -ok
ariadnae 4,0 € ok
ciliata IML0390 5,0 € -ok
sussuela ssp Lutea IML0013 6,0 €-ok
-camphorifolia -pierdută
- cumingiana - pierdută
-meliflua ssp meliflua- ok
vanuatuensis- ok(îi cresc tije noi) bounce
-PNG-pierdută
- minibelle-ok
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de ela Lun Iul 20, 2009 10:18 am

vicky, cred ca la 'experiente comenzi' ar fi mai bine sa postezi bilantul plantelor primite de la alex...stiu ca noi acolo am postat Smile
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de tzushuca Mier Iul 22, 2009 1:11 pm

nu am primit nici o floriciucaaaaa Sad
tzushuca
tzushuca
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 49
Puncte : 55
Data de inscriere : 02/04/2009

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Carmen Mier Iul 22, 2009 1:49 pm

nu ti-a sosit coletul deloc de atunci ? Shocked affraid
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de tzushuca Mier Iul 22, 2009 2:46 pm

nuuuuuuuuuuuuu Sad
tzushuca
tzushuca
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 49
Puncte : 55
Data de inscriere : 02/04/2009

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Joi Iul 23, 2009 8:50 am

tzushuca a scris:nu am primit nici o floriciucaaaaa Sad

se pare ca e singurul colet care nu a ajuns, toate celelalte au ajuns in 3-4 zile lucratoare
de plecat a plecat sambata 11 iulie, deci sunt astazi 12 zile lucratoare
dupa cum le-am impachetat si tinand cont de faptul ca toate 3 au radacini bune, ar trebui sa tina 2 saptamani fara probleme (daca nu cumva coletul e uitat la soare)
la 3 saptamani sansele incep sa se reduca
iti tin pumnii

Vicky, ti-am raspuns la Experiente cu comenzi
din pacate pozele nu-mi servesc la nimic, nu sunt destul de clare
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de vivien Joi Iul 23, 2009 9:53 am

are dreptate Paheka cu imperialisul al meu sta in balconul de la sud in aer liber, unde il atinge destul de des soarele, singura problema e ca nu mai creste
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de tzushuca Sam Iul 25, 2009 8:22 am

nimic............ Sad
tzushuca
tzushuca
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 49
Puncte : 55
Data de inscriere : 02/04/2009

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Johana Sam Iul 25, 2009 9:58 am

Poate ar fi bine sa mergi la posta sa te interesezi.....nu e in regula!
Eu am avut niste experiente tare neplacute cu posta romana, dar nu m-am lasat!
Johana
Johana
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 403
Varsta : 47
Localizare : Timisoara
Puncte : 172
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009 - Pagina 6 Empty Re: Lista Pakeha's Hoya actualizata iunie 2009

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum