HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Comanda Hoya Cluj august 2009

+9
tinaM
myosotis
vivien
getama
Sash
vickylucia
miha
Daniel74
Pakeha
13 participan?i

Pagina 7 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de Pakeha Vin Aug 21, 2009 9:05 pm

miha a scris:Am primit si eu pachetul...ma impacientasem ca n-am primit si magnifica...dar desi in tabelul initial a fost trecuta, in cel de-al doilea n-a mai fost...si cum n-am mai verificat fiecare pozite...asta e...data viitoare...
Multumesc Alex...sper sa am noroc cu ele...
sunny de aia mi-a ramas un butas de magnifica !
intr-adevar, a disparut de la un tabel la altul, probabil vina mea Embarassed
macar nu l-ai platit Wink
incerc sa ti-l pastrez (daca nu uit), pana data viitoare mai face radacini Smile
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de tinaM Vin Aug 21, 2009 9:29 pm

In sfarsit, am intrat si eu!
Intai vreau sa multumesc inca o data lui Pakeha si mamei sale Buchet - pentru tot.

Myozotis, am pus banii azi, asa cum am discutat, ti-am trimis mp.

Am primit coletul in regula, fara probleme. La multe din ele deja le-am oferit casuta noua:
- buotii cu radacina: in substrat si totul in minisera
- buotii butas normal: in muschi, in minisera. Cu asta am ceva emotii, deja frunzele bat spre galben, sunt cu ochii pe el.
- cystiantha, polyneura, verticillata (AG-02) sunt in substrat, sub folie; la fel obscura

- pachyclada, minibelle si camphorifolia sunt in apa.

Pakeha, te rog, ai putea sa-mi dai mici sfaturi pentru:
- coriacea - singura frunza e cam galbena; deocamdata e pe pat de bile de argila usor umezite, infasurata pana la primul nod in muschi. Tija cealalta are ambele capete in muchi si e bagata intr-o punga. Pe undeva sunt impacata cu tratamentul aplicat, dar... un sfat mi-ar prinde bine Embarassed

- subcalva... Cu asta nu-mi pot explica o chestie: tija si frunzele sunt ferme si totusi ambele frunze au petiolul galben, parca pe punctul de a invada cu aceeasi culoare si frunza. Poate fi de la soare? (ca atunci e in regula) Incerc sa atasez si o poza, sa vad ce mi-au iesit. Am pus-o si pe ea in apa dar am inima cat un purice.
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de Sash Vin Aug 21, 2009 9:43 pm

A ajuns si la mine pachetul. Asa la prima vedere probleme ar fi la magnifica care are o frunza e galbena toata si mai e un butas care e galben tot (inclusiv tija). Fac poze, fac inventarul, le pun in prealabil Smile si revin cu detalii.
Cand le pun in substrat sa le pun si un pet in cap?

Sash
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 77
Puncte : 83
Data de inscriere : 07/07/2009

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de vickylucia Vin Aug 21, 2009 9:58 pm

Azi am refăcut inventarul și nu am găsit philiphinesse rooted! Sper să nu se înțeleagă greșit, eu cred că fiind așa multe a fost uitat. Question
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de tinaM Vin Aug 21, 2009 10:51 pm

Ceva poze cu impricinatele:

coriacea: Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Th_coriacea
subcalva: Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Th_subcalva3 Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Th_subcalva1
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de Pakeha Vin Aug 21, 2009 11:03 pm

bun, sa nu uitam ca e august, ca nu e sezonul ideal de facut butasi ... cu toate ca au ajuns extrem de repede
si ca si din greseli se invata Embarassed
din butasii facuti in acelasi timp cu ai vostri, pe care le-am pus in apa (inca vreo 50 de la diverse specii) si care sunt mult mai mici si mai pricajiti decat cei trimisi (asa numitii invandabili fara radacini), toti sunt bine, nici o frunza nu a cazut, deci nu ar trebui sa fie multa mortalitate din cauza butasilor propriu zisi
ce se mai ingalbeneste e un pic din cauza transportului, care e totusi un stress pentru o planta
asa ca privire optimista, cand pica penultima frunza, de multe ori e de bine, butasul isi concentreaza energia spre ultima ramasa Smile
tinaM a scris:Pakeha, te rog, ai putea sa-mi dai mici sfaturi pentru:
- coriacea - singura frunza e cam galbena; deocamdata e pe pat de bile de argila usor umezite, infasurata pana la primul nod in muschi. Tija cealalta are ambele capete in muchi si e bagata intr-o punga.
- subcalva... Cu asta nu-mi pot explica o chestie: tija si frunzele sunt ferme si totusi ambele frunze au petiolul galben, parca pe punctul de a invada cu aceeasi culoare si frunza. Poate fi de la soare? (ca atunci e in regula)
coriacea ca si buotii si vitiensis are nevoie de umiditate maxima, deci punga zip e perfecta, aerisit la 24 - 48 ore, multe plante se "declorofileaza" de la soare, puse la umbra, redevin verzi
subcalva e o dificila la butasit, insa ii convine orice sistem, trebuie supravegheata, n-am alt sfat ...
Sash a scris:Cand le pun in substrat sa le pun si un pet in cap?
in functie de ce umiditate ai in casa, sub 60% as zice ca e imperativ, intre 60 si 75% depinde de temperatura, peste 75% nu trebuie Smile
vickylucia a scris:Azi am refăcut inventarul și nu am găsit philiphinesse rooted! Sper să nu se înțeleagă greșit, eu cred că fiind așa multe a fost uitat. Question
trebuie cautat mai bine, sigur e acolo Smile , l-am pus cu mare atentie, e mic, dar sanatos, o singura frunza cu un pic de relief si marginile mai inchise la culoare, cam 5-6 cm ovala, tija cam tot atata, radacini mari, nu e nimic scris pe frunza


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Vin Aug 21, 2009 11:14 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de Pakeha Vin Aug 21, 2009 11:11 pm

tinaM a scris:Ceva poze cu impricinatele:
coriacea: Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Th_coriacea
subcalva: Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Th_subcalva3 Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Th_subcalva1
coriacea e ok, mai ales ca are radacini
subcalva nu e bine deloc, o sa cada frunzele, pune-o rapid in punga zip sau similar, iti tin pumnii
e cazul tipic unde garantia ar functiona, daca moare, e vina butasului (chiar daca la mine poate ar supravietui ?) - adica si un butas de 2 sau 3 noduri ar avea aceeasi soarta (poate mai multa probabilitate de a supravietui, caci ar avea ceva mai multa seva)
explicatia pe care mi-o dau e relativa la uscarea brusca si inexplicabila a cate unei liane : taind un butas nu poti sa stii daca nu cumva tija ar fi murit peste 2-3 saptamani, si daca nu cumva taind, ii insufli un surplus de seva ... nu stiu ...
si cum am facut un singur butas de subcalva nu por compara cu altceva Neutral
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de tinaM Vin Aug 21, 2009 11:16 pm

In regula, multumesc mult, sper din tot sufletul sa nu fie nevoie. Acum o pun.
Am sa fiu cu ochii in patru (de fapt, in 11).
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de Sash Vin Aug 21, 2009 11:37 pm

Am priceput - in concluzie pet in cap Very Happy
Le-am luat la "bani marunti" si probleme sunt la magnifica (1 frunza galbena), filiformis e cel galbui tot si vitiensis are o frunza uscata.
Poze cu impricinatele:
Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Th_IMG_2007Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Th_IMG_2008Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Th_IMG_2009Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Th_IMG_2010

Ceva sugestii/sfaturi in afara de cele spuse pana acum?
Si... tine-mi pumnii sa se prinda toate Smile
Inca o data iti multumesc mult! Si tie si mamei care chiar a avut mana buna la pachete Smile

Sash
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 77
Puncte : 83
Data de inscriere : 07/07/2009

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de Pakeha Vin Aug 21, 2009 11:48 pm

Sash a scris:Am priceput - in concluzie pet in cap Very Happy
Le-am luat la "bani marunti" si probleme sunt la magnifica (1 frunza galbena), filiformis e cel galbui tot si vitiensis are o frunza uscata. Ceva sugestii/sfaturi in afara de cele spuse pana acum?
cea din poza a 3a (vitiensis) as pune-o in punga zip
frunza galbena nu e imperialis ? magnifica as zice ca e cea din stanga ... oricum ambele au nevoie de umiditate, insa spre deosebire de buotii, coriacea, vitiensis, umiditatea nu trebuie sa fie stagnanta, adica aerisite mai des
filiformis si chlorantha sunt cam dificile, in principiu sau in sfagnum sau in apa, in substrat nu prea e vizibilitate daca sunt probleme, supravegheate ca laptele pe foc, si de 2 ori pe zi in prima luna
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de tinaM Sam Aug 22, 2009 12:03 am

Gata, am pus-o in muschi pana la nod si apoi in punga. Am sa va tin la curent; sper sa fie o veste buna pana la urma...
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de Sash Sam Aug 22, 2009 12:05 am

Ai dreptate am verificat si e imperialis.
Sunt cu ochii pe ei/ele ca pe butelie Smile
Multumesc mult!!

Sash
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 77
Puncte : 83
Data de inscriere : 07/07/2009

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de myosotis Sam Aug 22, 2009 3:17 am

Jump

Am primit pachetul.
Acum Plantat2 Udat
O singura frunza rupta. Cred ca este magnifica. Era un butas cu doua frunze mari, pufoase verde inchis fata, verde deschis spate. Nu e scris numele pe el.

myosotis
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti-Belciugatele
Puncte : 91
Data de inscriere : 13/02/2008

http://clubg.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de vickylucia Sam Aug 22, 2009 8:08 am

Este , într-adevăr un butaș la fel cu cel descris de tine, dar am crezut că este parviflora!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de vivien Sam Aug 22, 2009 11:52 am

eu nu am primit nici un pachet desi m am dus de 2 ori faramandat la posta.. se pare ca cel mai departe de Cluj e Timisoara... tineti mi pumnii ....sper numai ca adresa sa fi fost corect scrisa si sa nu fie iar la posta mare din cauza unei greseli de adresa, ca mi s a intimplat sapt tecuta
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de Pakeha Sam Aug 22, 2009 2:48 pm

myosotis a scris:Jump Am primit pachetul.Acum Plantat2 Udat
O singura frunza rupta. Cred ca este magnifica. Era un butas cu doua frunze mari, pufoase verde inchis fata, verde deschis spate. Nu e scris numele pe el.
pai nu o sa mai pun in colete frunze detasate separat !
toata lumea crede ca s-au rupt Sad Sad Sad
vickylucia a scris:Este , într-adevăr un butaș la fel cu cel descris de tine, dar am crezut că este parviflora!
ai si un butas de parviflora, dar fara radacini ...
vivien a scris:eu nu am primit nici un pachet desi m am dus de 2 ori faramandat la posta.. se pare ca cel mai departe de Cluj e Timisoara... tineti mi pumnii ....sper numai ca adresa sa fi fost corect scrisa si sa nu fie iar la posta mare din cauza unei greseli de adresa, ca mi s a intimplat sapt tecuta
am ortografiat adresa exact cum mi-ai trimis-o
iti tin pumii
mama mea mi-a spus ca a felicitat-o pe doamna de la ghiseu pentru competenta, rapiditate si amabilitate
lucrurile evolueaza Cool
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de Sash Sam Aug 22, 2009 4:06 pm

Pakeha a scris:mama mea mi-a spus ca a felicitat-o pe doamna de la ghiseu pentru competenta, rapiditate si amabilitate lucrurile evolueaza Cool
Laughing Frumos gest si cred ca a fost socata respectiva functionara, ca probabil e obisnuita cu reclamatii, nu laude.

Sash
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 77
Puncte : 83
Data de inscriere : 07/07/2009

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de vivien Sam Aug 22, 2009 5:54 pm

or fi trimis o de acolo dar s a impotmolit pe aici
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de Daniel74 Dum Aug 23, 2009 12:23 pm

Pakeha a scris:pai nu o sa mai pun in colete frunze detasate separat !
toata lumea crede ca s-au rupt Sad Sad Sad

alex ptr incepatori poate fi ca si cum am vazut prima oara zidul chinezesc Very Happy
nu stiam ca asa ai pus-o ,cred ca toti am crezut ca de vina e posta.ma gandisem initial la ce spusesei ca unii vor avea cite o frunza , dar ma gandisem ca e valabil doar ptr cei cu comenzi mai mari si nu ptr oricine.


mersi din nou tie si mamei tale ptr efortul depus Plantat2 Udat
Daniel74
Daniel74
Admirator Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 49
Puncte : 73
Data de inscriere : 28/07/2009

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de ela Dum Aug 23, 2009 1:17 pm

poza pe care am promis-o
Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 2809239910103245058NNeQmP_th
intretimp i-a mai cazut o frunza...butasul l-am infasurat in muschi, sper ca frunza ramasa sa se mentina
chinghungensis arata tare bine, avand, probabil frunzele mici si groase sunt mai rezistente la drum; am pus si o pza, pt. comparatie, cu diferenta dintre frunza de ching. si cea de magnificaComanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 2725553390103245058JJqmsc_th
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de vivien Lun Aug 24, 2009 10:13 am

incredibil, nici azi nu au ajuns, am fost la posta si au zis ca daca acum dimineata nu au ajuns mandatele miine mai vin altele.. acusi se face saptamina
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de vivien Lun Aug 24, 2009 10:37 am

hello
coletele au plecat din Cluj azi inainte de pranz Premiu
si noroc ca am o mama descurcareata Buchet , pe un colet am uitat sa scriu orasul, si prin deductie logica din numele strazii (persoana se va recunoaste Smile ) a intrebat la ghiseu sa-i confirme cu codul localitatea, care era cea buna si coletul a putut pleca impreuna cu celelalte Yes
costul postal a fost conform calculelor,
Ma intreb daca nu eu sint cea fara localitate pe colet, ca prea mult dureaza,pina la urma ai descopereit care era localitatea si ati trecut pe colet ?
DACA nici miine dimineata nu apare ar trebui ca mama ta sa se duca la posta sa vada ce s a intimplat


Ultima editare efectuata de catre vivien in Lun Aug 24, 2009 2:32 pm, editata de 1 ori
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de vickylucia Lun Aug 24, 2009 12:45 pm

Eu am probleme cu mindorensis- are frunzele patate cu maro - si cu afinis-are tulpina si frunzele ingalbenite( problemele au aparut de vineri, dar am avut vrusi pe calculator si nu am putut posta).
Mindorensis:
Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 P8220093h.th
Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 P8220097.th
Afinis:
Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 P8220105.th
Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 P8220102.th
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de Pakeha Lun Aug 24, 2009 3:05 pm

hello
sunt in Alpi, insa am wifi la hotel si un mic notebook de 10' Cool

@Vivien
pe pachetul tau adresa era corecta si mama mea a verificat ca are chitanta, dar pe chitanta nu scrie decat numele destinatarului si Timisoara, asa e la coletele simple
doar pe chitanta lui Vicky scria adresa completa pentru ca era Prioripost
cred ca la Timisoara trebuie insistat, de la Cluj a plecat sigur
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de vivien Lun Aug 24, 2009 3:26 pm

ce valoare era trecuta pe colet?eu nu am cum sa insist din moment ce nu am dovada ca a fost trimis, dami daca poti un nr de chitanta sau ceva ce a primit mama ta cind a predat coletul
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj august 2009 - Pagina 7 Empty Re: Comanda Hoya Cluj august 2009

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum