HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Bilantul comenzii din sept 2009

+12
Stefana
Johana
vickylucia
miha
Sash
Carmen
vivien
tinaM
Pakeha
dodo
getama
ancag
16 participan?i

Pagina 5 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Mar Oct 06, 2009 10:15 pm

O intrebare Question Ce diferenta este intre carnosa spottedleaf si carnosa normala?
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vickylucia Mar Oct 06, 2009 10:37 pm

Imi doresc si eu H Lobbii, dar......H Lobii Dark Red!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mar Oct 06, 2009 10:49 pm

getama a scris:O intrebare Question Ce diferenta este intre carnosa spottedleaf si carnosa normala?
poza cu inflorescente :
http://www.pakehas-hoya.com/index.php?mod=PhotosPreferees&op=Photo&RepPreferees=Compar&Item=2009k&id=2757&ImageName=20091093.JPG
si una cu flori :
Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Img0272a0
corola de spottedleaf e alba imaculata, pe cand la celalta poate sa fie un pic roz, puful e mai fin, lobii coronari sunt alb cu roz (si nu fildes cu roz) si un pic mai putin ascutiti, canalul antheral e mai ingust, marimea in schimb e aceeasi (in poza cea din dreapta tocmai se deschide)
si bieinteles frunzele sunt mai patate, am vazut chiar frunze unde albul e in proportie de 25-30 %


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Mier Oct 07, 2009 11:34 am, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mar Oct 06, 2009 11:55 pm

Carmen, s-a deblocat PayPal-ul si ti-am returnat banii, 44 E
am impresia ca nu trebuia sa-ti trimit decat 42,25 E ? eu atata am primit, nu stiu de ce am trimis 44 ?

si de asemenea nu mai stiu cine mi-a trimis banii de Cargus si cine nu (Anca, Carmen, Dodo) ?
pe PayPal nu apar ... a-i-ati trimis pe contul mamei ?
poate trebuie s-o intreb pe mama mea cat a platit si sa va spun ?
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Mier Oct 07, 2009 8:38 am

multumesc ,Alex.Si de lista pe care am postat-o ce poti sa imi spui?
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Carmen Mier Oct 07, 2009 11:20 am

Pakeha a scris:Carmen, s-a deblocat PayPal-ul si ti-am returnat banii, 44 E
am impresia ca nu trebuia sa-ti trimit decat 42,25 E ? eu atata am primit, nu stiu de ce am trimis 44 ?

si de asemenea nu mai stiu cine mi-a trimis banii de Cargus si cine nu (Anca, Carmen, Dodo) ?
pe PayPal nu apar ... a-i-ati trimis pe contul mamei ?
poate trebuie s-o intreb pe mama mea cat a platit si sa va spun ?

hm...am primit 44 intr-adevar, caci atat trimisesem de 2 ori...comanda mea era parca fara comision cam 41-42, si am pus 44 ca sa ai de unde pierde comisionul paypal...dar vad ca la mine a intrat tot 44 fara comision...am pierdut comision doar cand am transferat banii pe card de pe paypal, in rest au intrat 44 de la tine...
banii pe colet eu i-am pus mamei tale , si parca ti-am si scris un post cu asta, pt ca tu ne calculasesi 25 lei pe fiecare...

cat despre lobbii...vestile nu sunt ok, initial l-am lasat in apa, iar luni avea cam 1 cm de tija mucegaita...asa ca am taiat pana la seva, si l-am pus la inradacinat cu nodul principal ingropat... frunzele prind niste pete galbene, dar inca sunt tari... am sa vad cum evolueaza...

praetorii cum spuneam e comsi comsa...frunzele au cazut, insa tija e inca verde...l-am pus la minisera si l-am pus cu muschiul care era la radacina intr-un ghivecel cu substrat, caci radacinile erau ok...apoi l-am trecut la miniseara...voi urmari evolutia...n-am mai gasit mai mult muschi sa-l infassor in folie, asa ca prefer substratul...daca e bine educat, o sa se fixeze pirat
celelalte le-am pus pe toate la inradacinat in substrat si voi urmari cum evolueaza...ariadna nu e nici ea in cea mai buna stare, dar sper sa-si revina...probabil frunzele sunt prea tinerele...sunt cu ochii pe ea affraid
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mier Oct 07, 2009 11:38 am

getama a scris:a mea e bine,are 3 tije noi bounce cheers
foatre bine, ca a mea se duce ... Preot am descoperit-o cam tarziu ...
o sa cumpar de la tine un butas peste vreun an Not worthy
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de getama Mier Oct 07, 2009 11:41 am

Pakeha a scris:
getama a scris:a mea e bine,are 3 tije noi bounce cheers
foatre bine, ca a mea se duce ... Preot am descoperit-o cam tarziu ...
o sa cumpar de la tine un butas peste vreun an Not worthy

sigur cu cea mai mare placere Arrow
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de ancag Mier Oct 07, 2009 12:36 pm

Alex, eu am trimis in contul mamei tale 25 RON.
ancag
ancag
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 105
Varsta : 45
Localizare : Iasi
Puncte : 51
Data de inscriere : 21/07/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mier Oct 07, 2009 1:48 pm

ancag a scris:Alex, eu am trimis in contul mamei tale 25 RON.
ai dreptate, Alzheimerul e de vina Suspect
imi amintesc ca va spuneam de 3x25 lei Smile
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Johana Joi Oct 08, 2009 10:52 pm

Cu durere in suflet anunt ca Naumanii a decedat! De cand a ajuns mi-a fost teama ca e prea galbena si tija si frunza, dar am sperat! Sad Sad
Johana
Johana
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 403
Varsta : 47
Localizare : Timisoara
Puncte : 172
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de dodo Vin Oct 09, 2009 8:56 pm

Alex si eu am depus cei 25 lei in contul mamei tale. Scuze pentru intarziere dar am fost foarte ocupata.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vickylucia Vin Oct 09, 2009 9:46 pm

Johana a scris:Cu durere in suflet anunt ca Naumanii a decedat! De cand a ajuns mi-a fost teama ca e prea galbena si tija si frunza, dar am sperat! Sad Sad
Si a mea ,si .........nu numai ea si altele!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Vin Oct 09, 2009 10:04 pm

dodo a scris:Alex si eu am depus cei 25 lei in contul mamei tale. Scuze pentru intarziere dar am fost foarte ocupata.
ok, nici o problema, multumesc
Johana a scris:Cu durere in suflet anunt ca naumanii a decedat! De cand a ajuns mi-a fost teama ca e prea galbena si tija si frunza, dar am sperat! Sad Sad
care e situatia cu celalte 2 ? (Vivien + Vicky) mesaj incrucisat cu Vicky, al ei era cam ca si cel al lui Johana, ramane deci al lui Vivien - am impresia ca a facut bine ca l-a cerut inradacinat mai din timp
m-am uitat la pozele facute la expediere, nu aratau rau nici unul dintre butasi, al lui Viv era inradacinat de mai demult, avea radacini mai lungi si inverzise bine, celelate 2 fusesera inradacinate cu vreo 2 saptamani inainte de plecare, aveau radacini mai mici, dar frunzele erau verzi si nu dadeau semne de ingalbenire
e o specie un pic mai fragila decat H subcalva (altfel foarte apropiate) si cam nazuroasa, sau ii putrezesc radacinile sau creste ca nebuna si asta alternativ (de fapt si cu H subcalva e cam la fel, dar e ceva mai solida)

H lobbii cred ca il pierd, din pacate am reactionat prea tarziu Sad
toata speranta ne e in Myosotis si Geta care au butasi ok (Carmen nu mai tin minte), o sa refacem specia de la ele (furnizorul initial nu mai are specia, i-a murit anul trecut si alta persoana care o mai avea, la fel)
in schimb H polyneura pare salvata, face din nou tije si frunze

in legatura cu garantiile, notati totul, faceti poze si discutam individual dupa ce se stabilizeaza lucrurile si mai ales cand voi stii care e viitorul drum in Romania Smile


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Sam Oct 10, 2009 12:39 am, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Vin Oct 09, 2009 10:08 pm

vickylucia a scris:
Johana a scris:Cu durere in suflet anunt ca Naumanii a decedat! De cand a ajuns mi-a fost teama ca e prea galbena si tija si frunza, dar am sperat! Sad Sad
Si a mea ,si .........nu numai ea si altele!
mesaj incrucisat cu Vicky, butasul ei era cam ca si cel al lui Johana Sad , ramane deci al lui Vivien - am impresia ca a facut bine ca l-a cerut inradacinat mai din timp Cool
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de tinaM Vin Oct 09, 2009 11:13 pm

Doamne, pe aici vestile nu sunt prea bune!
Si Pakeha:
H lobbii cred ca il pierd, din pacate am reactionat prea tarziu Sad
toata speranta ne e in Myosotis si Geta care au butasi ok (Carmen nu mai tin minte), o sa reacem specia de la ele (furnizorul initial nu mai are specia, i-a murit anul trecut si alta persoana care o mai avea, la fel)

Crying or Very sad
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de myosotis Sam Oct 10, 2009 9:43 am

Deja intru in fibrilatie .... Lobbii, la mine, are un varf mic, mic, nou. In schimb, polyneura are deja doua frunze. Ambele au plecat de la "doua frunze".
Din comanda din septembrie, cele trei galbejite
- imperialis - i-au cazut azi frunzele, tija e semigalbena
- macg.Mt.Tozer inca mai are frunzele, dar galbene si tija e semigalbena
- filliformis - i-au cazut toate cele trei frunze, dar tija cu radacini este verde.
Toate trei sunt in muschi, in pungi.
Cred ca perioada asta, de toamna, nu prea e buna la noi pentru inradacinat. Vremea e racoroasa si in casa nu avem caldura, cat ar trebui pentru butasi.

myosotis
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti-Belciugatele
Puncte : 91
Data de inscriere : 13/02/2008

http://clubg.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vivien Sam Oct 10, 2009 9:49 am

eu o sa mai fac poze dupa ce revin acasa, sa vad daca chouke a facut radacini...la buoti din poza o sa se vada doar tija ca frunze nu mai sint... inainte de plecare si praetori era gata sa lepede frunzele...naumanii era bine mersi..macar ea si inca vreo 2 atit din 12...la mine caldura e , cam 27 grade
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de dodo Sam Oct 10, 2009 2:26 pm

Am facut bilantul si situatia se prezinta cam asa:
- buoti si-a pierdut toate frunzele dar tija e in sevetel umed in punga si arata bine inca;
- praetorii e in pamant in minisera i-au cazut 3 frunze si a 4-a e pe cale sa cada dar cred ca are un muguras nou deci cred ca va supravietui;
- magnifica e in apa si ambele frunze s-au ingalbenit dar are o mica radacina asa ca poate supravietuieste;???
-sigillatis e in substrat in minisera e ok;
-restul sunt bine, in apa, majoritatea au radacini;
As zice ca e cu semn de intrebare doar magnifica si din pacate saptamana viitoare plec din tara si nu le pot supraveghea asa ca vom vedea.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vivien Sam Oct 10, 2009 6:03 pm

praetori a putezit toata, chouke nu a mai facut nici o radacina si a putrezit dupa ce i au cazut toate frunzele, singura frunza de la magnifica a cazut tulpina e ok, buotii dupa ce i au cazut frunzele a murit si ea
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vickylucia Sam Oct 10, 2009 11:33 pm

La mine a putrezit samoensis, desi avea radacini!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Dum Oct 11, 2009 3:52 pm

Pakeha a scris:tot facand poze pentru studiul radacinilor, am lasat la aer liber cam o ora butasi facuti acum vreo 10-15 zile in punga de plastic pentru cineva in Franta
ei bine, varful radacinutelor a inceput sa se usuce - diferenta intre o atmosfera saturata de umiditate 100% si camera cel mult 50%, poate si mai putin
ma gandesc ca in cateva ore cat a durat impachetarea coletelor pentru Romania, butasii au fost la aer liber
asta ar putea explica de ce s-au "topit" inexplicabil radacinutele - odata un pic uscate, erau prea fragile sa se reconstitue, chiar in punga cu 100 % umiditate, au supravietuit doar cele mai groase (in functie si de specie)

am mai vazut fenomenul la butasi lasati in punga cateva luni, au facut frunze, cand i-am scos in camera, varful frunzelor prea fragede s-a ars (praetorii + lasiantha)
deci :
1° timpul intre inradacinare si trimitere a fost un pic prea scurt
2° daca n-ar fi fost asa de multe, ar fi putut trece din sera in colete mai repede si radacinutele ar fi fost prezervate

asta in schimb nu explica ingalbenirea unora, acolo continui sa cred ca a fost o problema de gradient termic la unele colete (mai putin lobbii si polyneura pentru care v-am spus ca planta mama a avut o problema)

vickylucia a scris:La mine a putrezit samoensis, desi avea radacini!
prea multa umiditate ?
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Dum Oct 11, 2009 4:00 pm

dodo a scris:Am facut bilantul si situatia se prezinta cam asa:
- buoti si-a pierdut toate frunzele dar tija e in sevetel umed in punga si arata bine inca; nu ceda Smile
- praetorii e in pamant in minisera i-au cazut 3 frunze si a 4-a e pe cale sa cada dar cred ca are un muguras nou deci cred ca va supravietui; daca are deja mugur, umiditate cu aerisire, caldura, si lumina e aproape sigur ca va supravietui, e o luptatoare Smile
- magnifica e in apa si ambele frunze s-au ingalbenit dar are o mica radacina asa ca poate supravietuieste;??? iti tin pumnii
-sigillatis e in substrat in minisera e ok; -restul sunt bine, in apa, majoritatea au radacini; ma bucur
As zice ca e cu semn de intrebare doar magnifica si din pacate saptamana viitoare plec din tara si nu le pot supraveghea asa ca vom vedea. trebuie neaparat, Hoya reprezinta si sacrificiu, cand sunt plecat, platesc pe cineva sa se ocupe Cool
vivien a scris:praetori a putezit toata, chouke nu a mai facut nici o radacina si a putrezit dupa ce i au cazut toate frunzele, singura frunza de la magnifica a cazut tulpina e ok, buotii dupa ce i au cazut frunzele a murit si ea
seamana cu prea multa umiditate ? aerisesti suficient ?
celelalte sunt relativ sensibile, dar Chouke e aproape la fel de rezistenta ca si carnosa si-mi amintesc ca era un butas destul de mare cu radacini ?!
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Pakeha Dum Oct 11, 2009 4:12 pm

myosotis a scris:Deja intru in fibrilatie .... Lobbii, la mine, are un varf mic, mic, nou. ingrijeste-l bine, in tine ne e speranta
asa arata planta mea, speranta 0.01%

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Img112115
vezi ce flori frumoase stie sa faca
http://www.pakehas-hoya.com/index.php?mod=PhotosPreferees&op=Photo&RepPreferees=Compar&Item=2009e&id=2048&ImageName=20090478.JPG
In schimb, polyneura are deja doua frunze. Ambele au plecat de la "doua frunze".
Din comanda din septembrie, cele trei galbejite
- imperialis - i-au cazut azi frunzele, tija e semigalbena
- macg.Mt.Tozer inca mai are frunzele, dar galbene si tija e semigalbena
- filliformis - i-au cazut toate cele trei frunze, dar tija cu radacini este verde.
Toate trei sunt in muschi, in pungi.
Cred ca perioada asta, de toamna, nu prea e buna la noi pentru inradacinat. Vremea e racoroasa si in casa nu avem caldura, cat ar trebui pentru butasi.
inradacinatul in pungi e foarte bun daca temperatura e ridicata, sa zicem 18-20° noaptea, 22-27° ziua
daca e mai frig, umiditatea 100% poate sa favorizeze putrezirea pale


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Dum Oct 11, 2009 6:33 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de vivien Dum Oct 11, 2009 4:56 pm

Pakeha a scris:
dodo a scris:Am facut bilantul si situatia se prezinta cam asa:
- buoti si-a pierdut toate frunzele dar tija e in sevetel umed in punga si arata bine inca; nu ceda Smile
- praetorii e in pamant in minisera i-au cazut 3 frunze si a 4-a e pe cale sa cada dar cred ca are un muguras nou deci cred ca va supravietui; daca are deja mugur, umiditate cu aerisire, caldura, si lumina e aproape sigur ca va supravietui, e o luptatoare Smile
- magnifica e in apa si ambele frunze s-au ingalbenit dar are o mica radacina asa ca poate supravietuieste;??? iti tin pumnii
-sigillatis e in substrat in minisera e ok; -restul sunt bine, in apa, majoritatea au radacini; ma bucur
As zice ca e cu semn de intrebare doar magnifica si din pacate saptamana viitoare plec din tara si nu le pot supraveghea asa ca vom vedea. trebuie neaparat, Hoya reprezinta si sacrificiu, cand sunt plecat, platesc pe cineva sa se ocupe Cool
vivien a scris:praetori a putezit toata, chouke nu a mai facut nici o radacina si a putrezit dupa ce i au cazut toate frunzele, singura frunza de la magnifica a cazut tulpina e ok, buotii dupa ce i au cazut frunzele a murit si ea
seamana cu prea multa umiditate ? aerisesti suficient ?
celelalte sunt relativ sensibile, dar Chouke e aproape la fel de rezistenta ca si carnosa si-mi amintesc ca era un butas destul de mare cu radacini ?!
NU, chouke era deja cu frunza ingalbenita direct din pachet, pozele le am pus imediat dupa ce au ajuns, am crezut ca o sa mai faca radacina si fara frunza , nu a facut la fel paziae am cerut sa fie cu radacina si pina la urma a fost fara
[quote="vivien"]mi ai propus chlorantha inradacinata, spune mi cu cit mai scumpa? cred ca o iau asa nu o mai taia...inainte sa pui lista de gratuitati iti scriu ce vreu sa fie inradacinat din lista ta, plus una care nu e acolo sa mi zici daca merge
naumanii 9
paziae 5
chlorantha?
patella pink12 total plante 95 euro
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Bilantul comenzii din sept 2009 - Pagina 5 Empty Re: Bilantul comenzii din sept 2009

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum