HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Sa nu faceti ca mine!

+2
dodo
vickylucia
6 participan?i

In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de vickylucia Sam Dec 12, 2009 12:00 pm

Eu am tratat plantele , ca sa le scap de lanosi si paianjeni, cu insecticid superplant cu efect lustrant si consecinta e ca voi scapa.......doar de hoya; hibiscusii si celelalte se pare ca nu au nimic. Plantelor de hoya ,tratate cu insecticid, au inceput sa li se ingalbeneasca , sa se pateze si sa li se inmoaie frunzele si chiar tulpinile. pale
Ce sa va spun sunt suparata foc pt ca voi pierde plante mari (1-2ani) care urmau sa inforeasca si pe cele mai multe. Sad Au scapat doar butasii care inca nu i-am stropit ,pt ca erau in minisere. Twisted Evil
La unele din hoya le-a cazut doar frunzele si tulpina este verde, multiflora, finlaysonii, eritrina, crincle; credeti ca ar fi bine sa tai din tulpina si sa pun la pun in apa ? confused
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de dodo Sam Dec 12, 2009 3:36 pm

Viky undeva Carmen a scris ca asa a patit si ea cu hoya stropita cu substante cu efect lustrant, eu zic sa nu le mai folositi la hoya. In general plantele stropite cu insecticide fac greu sau deloc radacini. Eu as taia totusi tulpina as spala-o bine cu apa calduta sa se duca substanta de pe ea si le-as pune in sphagnum in minisera sau in punguta ziploc. Daca nu mai au frunze mi-e greu sa cred ca vor face radacina in apa. Oricum succes si tine-ne la curent cu evolutia lor.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de vickylucia Sam Dec 12, 2009 5:23 pm

Multumesc, Dodo!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de Carmen Sam Dec 12, 2009 10:01 pm

of...imi pare tare rau...sieu am facut greseala asta...
dar sa stii ca s-au regenerat...cumingiana isi pierduse toate frunzele, si acum are un alt foliaj, nou, proaspat...

tsangii a suferit maimult dar inca traieste, cu mai putine frunze , e drept...sper sa-si revina si ale tale....
cand mi-am dat seama de greseala le-am dusulit bine cu apa calduta pe toate...
succes
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de vickylucia Lun Dec 14, 2009 1:02 am

Multumesc, Carmen! Sper sa isi revina unele, pt ca au inca tulpinele verzi, dar pierderile sunt mari pt ca altora: buotii, vanautensis, australis australis , australis tenuiepes, calycina, curtisii, li s-au inmuiat si tulpinele, asa ca nu am putut sa le salvez.
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de ela Lun Dec 14, 2009 9:56 am

vicky, am stropit sieu plantele de vreo 2 ori ,in vara asta, cu un spray insecticid dar nu am observat decat o usoara decolorare a catorva frunze; ma gandesc ca le-ai stropit prea mult sau prea de aproape...pacat de plantele adulte, mai ales! am pierdut si eu cateva( eu am probleme cu apa) si mor de ciuda cand vad ca se prapadesc din cauza nepriceperii mele
important e sa invatam si din greseli .......
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de Pakeha Lun Dec 14, 2009 12:06 pm

hello
ies si eu din spital si aflu asa o veste proasta pale pale
imi pare foarte rau Vicky de ce ti se intampla, iti adresez toata compasiunea Sad Sad incearca sa faci tot posibilul sa salvezi ce se poate
am mai auzit de 2 cazuri de distrugere masiva, una prin incendiu, una prin utilizare de substrat contaminat, asta ar veni in pozitia a 3a ca importanta
cred ca stiu ce simti, si iti doresc sa nu te lasi abatuta, sunt sigur ca toate fetele sunt cu tine, si cel putin eu unul o sa-ti trimit cativa butasi la primavara ca sa urci din nou panta

de intors inapoi nu se mai poate, dar tin minte ca mai discutasem despre problema asta de tratament :
- lustrant nu !
- insecticid de la minimum 30 cm; evitat lastarii noi si pedunculii cu boboci


asta e produsul pe care il folosesc preventiv (nu am paduchi lanosi) pentru butasii noi :
http://www.bayer-jardin.com/bayer/cropscience/jardincms.nsf/id/Pucsys_FR/$file/fiche_produit.pdf
molecula activa se numeste IMIDACLOPRID

daca ma uit mai bine, e mai degraba asta, e mai rentabil la utilizare :
http://www.bayer-jardin.com/bayer/cropscience/jardincms.nsf/id/PucsysVer_FR/$file/fiche_produit.pdf
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de vickylucia Lun Dec 14, 2009 1:33 pm

Multumesc, Alex si iti doresc insanatosire grabnica!
Poate macar acum ,in vacanta( de fapt concediu fara plata fortat -primit cadou de la guvernanti ca premiu in preajma sarbatorilor), o sa reusesc sa postez imagini cu hoyutele mele. inante si dupa dezastru.
Am deschis acest nou topic, ca sa nu greseasca si altii ca mine.
Cred ca numai pasionatii pot intelege , cu adevarat, prin ce trec!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de vickylucia Sam Feb 20, 2010 1:51 pm

Am promis că vă voi ține la curent cu evoluția plantelor mele. Oricât am încercat să le salvez, prin spălări, schimb de substrat, prelevare de butași nu s-a putut, pt că s-au comportat ca niște plante otrăvite- frunze și lăstari moi care se îngălbeneau și apoi se înegreau. Am pierdut plante mature și juvenile: eritrina, finlaysonii, multiflora, walichii, kenejiana, walichii, wayetii,diversifolia, carnosele:crinckle, qrimson princesse, qrimson quinn, tricolor ; obscura, serpens, lacunosa, pubycalyx Silver Pink. În același timp și butași înrădăcinați: buotii, coriaceea, kerii, obovata, kentiana, patella pink, lasiantha, calicina, clorantha, polineura, irian jaya, densifolia, cumingiana, daykae, vanautensis, glabra, onicoydes, purpureofusca, chouke, minibelle, schneii,naumanii, subcalva.
Am totuși bucuria de a rămâne cu butași valoroși(au început să le dea lăstarii): praetori, magnifica, macgilivray, mindorensis, caudata, callistophilla, camphorifolia, acuta white, salweenica, waymanae, cysthiantha, citrina, arnotiana, pubicalyx Red Butons și Royal Hawaian Purple, chinghuensis, ariadnae,ciliata, vitiensis, benguetensis, siriae, blaskernaezii, lauterbachii, kaniakumariana, micrantha, parviflora, heuscheliana, sigilatis, cv mathilde, ischnopus, sheperdii, thomsonii, melifua.
Plante mature: cinnammomifolia( curios că și ea a fost stropită și totuși a ănceput să facă lăstari), bella, motoschei, compacta Hindu Rope(acestea au fost cumpărate ulterior).
Mai am acum o carnosa spotedleaf, plantă matură, și care se topește pe zi ce trece fără să pot face ceva.
Poze nu v-am pus pt că nu mă descurc cu postatul, trebuie să mă rog, încă, de copii.
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de Pakeha Sam Feb 20, 2010 9:03 pm

vickylucia a scris:Am totuși bucuria de a rămâne cu butași valoroși(au început să le dea lăstarii): praetori, magnifica, macgilivray, mindorensis, caudata, callistophilla, camphorifolia, acuta white, salweenica, waymanae, cysthiantha, citrina, arnotiana, pubicalyx Red Butons și Royal Hawaian Purple, chinghuensis, ariadnae,ciliata, vitiensis, benguetensis, siriae, blaskernaezii, lauterbachii, kaniakumariana, micrantha, parviflora, heuscheliana, sigilatis, cv mathilde, ischnopus, sheperdii, thomsonii, melifua.
Neutral il vaut mieux voir le verre a moitie plein ...
vickylucia a scris:Am pierdut plante mature și juvenile: erythrina, finlaysonii, multiflora, wayetii, diversifolia, carnosele: Krimson Princesse, Krimson Queen, obscura, serpens, lacunosa, pubycalyx Pink Silver . În același timp și butași înrădăcinați : buotii, obovata, kentiana, patella pink, lasiantha, chlorantha, Irian Jaya, densifolia, cumingiana, vanuautensis, glabra, onychoides, purpureofusca, Minibelle, subcalva.
din cele cu verde cred ca o sa fie butasi fara mari priobleme ...
celelalte, mai incolo
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de vickylucia Sam Feb 20, 2010 11:39 pm

Mulțumesc, Alex! Ai avut vreodată așa pierderi? Dar sentimentul de neputință în fața inevitabilului? Să te uiți la plante și să speri că poate, poate nu s-o topi toată planta( cel puțin crincle și compacta aveau lăstari de cel puțin 80 cm și nu unul.........)și, să vezi de la o zi la alta cum frunzele îngălbenesc, devine maronii și se înmoaie împreună cu un segment de tulpină. După ce tăiam ce era bolnav, speram că nu se mai întâmplă și iar începea chinul..........
Desigur că văd și partea plină a paharului și mă bucur de fiecare lăstăraș nou. În mod special sunt încântată de cei doi butași de praetori. Unul e primul care l-am cumpărat și care era o tijă galbenă fără frunze și pe care l-am și pozat, când l-am primit, ca să ți-l arăt. Astăzi este în miniseră și are nu numai frunze ci și doi lăstari în plus. Al doilea l-am cumpărat pt că nu speram să-l pot salva pe primul. Acesta era mai mare și cu frunze verzi și mari, după un timp am observat că încep să-i cadă frunzele . Astăzi în mimseră are deja trei frunze.
Cred că trebuie să pierdem mai întâi, ca să putem învăța din astfel de experiențe și să putem prețui ce avem!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de Pakeha Dum Feb 21, 2010 1:38 am

vickylucia a scris:Mulțumesc, Alex! Ai avut vreodată așa pierderi? Dar sentimentul de neputință în fața inevitabilului? Să te uiți la plante și să speri că poate, poate nu s-o topi toată planta( cel puțin crincle și compacta aveau lăstari de cel puțin 80 cm și nu unul.........)și, să vezi de la o zi la alta cum frunzele îngălbenesc, devine maronii și se înmoaie împreună cu un segment de tulpină. După ce tăiam ce era bolnav, speram că nu se mai întâmplă și iar începea chinul..........
Desigur că văd și partea plină a paharului și mă bucur de fiecare lăstăraș nou. În mod special sunt încântată de cei doi butași de praetori. Unul e primul care l-am cumpărat și care era o tijă galbenă fără frunze și pe care l-am și pozat, când l-am primit, ca să ți-l arăt. Astăzi este în miniseră și are nu numai frunze ci și doi lăstari în plus. Al doilea l-am cumpărat pt că nu speram să-l pot salva pe primul. Acesta era mai mare și cu frunze verzi și mari, după un timp am observat că încep să-i cadă frunzele . Astăzi în mimseră are deja trei frunze.
Cred că trebuie să pierdem mai întâi, ca să putem învăța din astfel de experiențe și să putem prețui ce avem!
corect ! Cool
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de getama Dum Feb 21, 2010 11:04 am

Vichy,incerc sa te sustin si eu moral.Cu toti am avut pierderi la hoya(in diferite stadii de dezvoltare),multi nu posteaza acest lucru care e importat pentru toti iubitori de hoya,multi dau vina pe transport ,pe butasi ca au fost mici ,ca nu au fost facuti cum trebuie,dar principala vina e a lor...HOYA E O PLANTA DIFICILA,FRUMOASA ,DAR DIFICILA...
multumim ca ne-ai destainuit patania ta cu hoya si speram ca sa invatam din greselile tale ai ale altora...
eu de ex am cumparat PNG4 de 3 ori,abia a 3a oara am reusit sa o prind,deci totul e sa nu te dai batuta...cheers study scratch sunny
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de vickylucia Dum Feb 21, 2010 1:05 pm

Ești o norocoasă, pt că eu am cumpărat PNG4 de mai multe ori decât tine și tot n-am reușit. Dar asta nu înseamnă că nu o doresc.Toți am pierdut plante s-au butași, de hoya sau alte plante. Dar experiența mea a fost șocantă și de aceea v-am prevenit ca să nu pățiți la fel.
Alex spunea și de alte experiențe nefericite , dar măcar totul s-a petrecut odată și gata; n-a fost nevoie să vezi plantele agonizând luni de zile.
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de Pakeha Dum Feb 21, 2010 5:28 pm

cred ca Geta are dreptate, cele mai multe persoane (din mandrie, din vanitate ?) nu prea recunosc ca au pierderi Suspect

cred ca eu am avut noroc la inceput, am pierdut doar 4-5 plante foarte dificile si cu asta am zis ca a fost o experienta si le las pe mai tarziu
iarna asta am pierdut de exemplu :
H wightii, walliniana (1 din 3), parvifolia (toate 3 plante frumusele)
e pe duca H mindorensis Lumako (frunzele ii cad una cate una, radacinile sunt ok, nu stiu ce are ...)
idem benguetensis MRP01, mai are doar o frunza (din vreo 20), insa fenomenul pare sa se fi oprit
radacinile putrezite la :
heuschkeliana (planta uriasa, dupa o inflorire prea bogata, s-a suparat si "si-a murit" toate radacinile, am taiat vreo 12 butasi si restul am pus-o in punga), brevialata (idem, mai putin inflorirea), curtisii Small leaf
vitiensis am vazut relativ la timp, a pierdut 4/5 din frunze, am facut vreo 8 butasi, restul inapoi in substrat (am schimbat bineinteles ghiveciul)
serpens si-a pierdut jumatate din frunze
etc. ...
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de vickylucia Dum Feb 21, 2010 6:15 pm

Îmi pare rău Alex, mai ales că speranțele noastre, despre hoya, sunt legate de tine! Eu consider că e mai bine să ne împărtășim reușitele sau nereușitele, așa poate n-am mai greși atât de mult și numărul plantelor de hoya în România ar crește. Eu nu merg pe principiul,, să moară și capra vecinului''.
Poate că unora li s-a părut o litanie, dar mă întreb cum s-ar simți cei care ar pierde o colecție de hoya?
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de dodo Dum Feb 21, 2010 7:10 pm

Vicky e bine ca ne-ai povestit si noua patania ta, omul cat traieste tot invata, numai ignorantii cred ca stiu tot.
Ca tot veni vorba de pierderi, am pierdut si eu 2 plante mature, H. curtisii si H. serpens. Vina imi apartine in totalitate ca le-am udat prea mult si pana sa-mi dau seama ce se intampla au murit cate putin, am salvat doar un butas de la H. curtisii si catva de la H. serpens. Ce vreau sa va impartasesc este faptul ca anul trecut am cumparat 4 plante mature: H. curtisii, H. serpens, H. carnosa Krinkle 8 si H. kentiana. La primele 2 le-am schimbat pamantul imediat ce le-am cumparat iar la ultimele 2 inca nu. Cele 2 la care nu le-am schimbat pamantul sunt frumoase si au inflorit iar H. kentiana cred a a facut 30 de pedunculi de floare, deocamdata fara flori. Se pare ca nu intotdeauna e bine sa le schimbam pamantul.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de Pakeha Dum Feb 21, 2010 8:12 pm

dodo a scris:Ce vreau sa va impartasesc este faptul ca anul trecut am cumparat 4 plante mature: H. curtisii, H. serpens, H. carnosa Krinkle 8 si H. kentiana. La primele 2 le-am schimbat pamantul imediat ce le-am cumparat iar la ultimele 2 inca nu. Cele 2 la care nu le-am schimbat pamantul sunt frumoase si au inflorit iar H. kentiana cred a a facut 30 de pedunculi de floare, deocamdata fara flori. Se pare ca nu intotdeauna e bine sa le schimbam pamantul.
nu stiu daca se poate generaliza, primele 2 sunt cam sensibile, ultimele 2 dimpotriva
eu cred ca e bine ca le-ai schimbat substratul, baiul nu vine de acolo
o planta udata prea mult cand nu face vegetatie e moarte sigura - si cu cat e mai sensibila, cu atat trebuie intervenit mai repede
cele pe care le-am pierdut, e din cauza ca am amanat interventia
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de Pakeha Dum Feb 21, 2010 8:16 pm

Pakeha a scris:iarna asta am pierdut de exemplu :
H wightii, walliniana (1 din 3), parvifolia (toate 3 plante frumusele)
e pe duca H mindorensis Lumako (frunzele ii cad una cate una, radacinile sunt ok, nu stiu ce are ...)
idem benguetensis MRP01, mai are doar o frunza (din vreo 20), insa fenomenul pare sa se fi oprit
rectificare, parvifolia e inca in viata, ratacisem punga in care era si credeam ca o pierdusem
iar mindorensis Lumako are radacini bune si o tija cu muguri, cine stie ...
chiar butasul de albiflora, care isi pierduse ultima frunza, face 2 frunze noi
totul e sa nu pierdem speranta Cool
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de Carmen Lun Feb 22, 2010 1:53 pm

eu am sa fac la primavara recensamantul...oricum am pierdut multe exemplare frumoase si foarte frumoase, pentru ca anul asta am mutat multe dintre specii intr-o anexa, unde nu au lumina buna, pt ca in casa sa las loc bebelinei sa vina Wink...mi-e si greu sa le contabilizez...Sad(
ma enerveaza la culme cand vad ca vor sa infloreasca si nu pot...si nu stiu ce pot sa fac sa le ajut...am asa: dimorpha..parasitica lao1...cand vad cum se ingalbenesc bobocii verzi imi vine sa plang...dar asta e...
o sa-mi fac iar timp, candva, pentru florile mele...acum deocamdata am alte prioritati, si nu mai am energie pt flori...
poate cand voi ramane acasa cateva luni cu bebe sa am mai mult timp...vom vedea...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de vickylucia Lun Feb 22, 2010 5:43 pm

Carmen cred trebuie să-ți canalizezi energia, acum, spre cea mai frumoasă floare. Doamne ajută și naștere ușoară!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de ela Lun Feb 22, 2010 9:30 pm

carmen, o sa vina si vremea florilor :cand floricica cea mica va avea cateva luni si te vei adapta la programul ei, iti vei gasi timp si pt. plantute....ba chiar vor fi o sursa de incarcare a bateriilor ...\
asa am patit si eu dar pt. mine lectura a fost un suport extraordinar( noaptea, cand dormea asta-mica) pt. ca pe vremea aia nu aveam multe flori( anii '80, e-he-he...)
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de vickylucia Mier Apr 07, 2010 3:31 pm

am promis ca o sa pun imagini cu plantele mele inainte de a fi distruse de lustrant:
http://img386.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=picture570.jpg
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Sa nu faceti ca mine! Empty Re: Sa nu faceti ca mine!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum