HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

+2
Carmen
ela
6 participan?i

In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de ela Joi Dec 17, 2009 12:51 pm

totusi, ce le ofera alex in plus(si ceilalti colectionari) fata de noi daca la el multiflora si alte specii sunt inflorite aproape tot timpul?
eu, una, sunt putin dezamagita de modul in care s-au aclimatizat la mine, din moment ce nicio hoya adulta nu a inflorit decat odata pe an....iar unele chiar deloc! ma gandesc ca este prea uscat aerul sau diferentele de temperatura vara/iarna sunt prea mari?


Ultima editare efectuata de catre ela in Joi Dec 17, 2009 5:23 pm, editata de 1 ori
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de Carmen Joi Dec 17, 2009 3:11 pm

A deschis Ela un subiect intr-un alt topic, si am mutat discutia aici pt ca prezinta interes deosebit..
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de ela Joi Dec 17, 2009 5:31 pm

..am vazut ca si colectionarilor situati mult spre nord fata de noi( suedia,canada...) le infloresc plantele destul de des; oare faptul ca la ei este mult mai racoare, au umiditate ridicata a aerului(in sere sau in camere) sa influenteze atat de mult? in schimb ei au luminozitatea mult mai scazuta fata de ce este in romania(cel putin la mine, in sudul tarii)
concluzia personala: mi-ar trebui o sera asezata intr-un loc umbrit (vara)si adapostita de frigul puternic(iarna)
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de Pakeha Joi Dec 17, 2009 7:04 pm

un mic tabel cu lunile de inflorire observate la cateva specii de-a lungul anilor :

http://www.pakehas-hoya.com/Divers/hoya-mois-floraison.pdf

sincer sa fiu, nu cred ca sera e indispensabila, am obtinut rezultate bune in casa, ca si dealtfel 99% din suedeze
sera am cumparat-o pentru pacea menajului, o inteleg si pe Sylvie, pana la urma era agasant sa aiba ghivece peste tot Rolling Eyes
si pana la urma iarna voi avea rezultate mai modeste in sera decat in casa, vara sper sa fie invers Rolling Eyes

PS tabelul e facut pe jumatati de luna, a si b
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de ela Vin Dec 18, 2009 10:36 am

Alex, de acord ca sera nu este indispensabila dar la cat de uscat este aerul la noi cred ca mie mi-ar fi necesara pt. a crea plantelor conditii optime; in balconul unde am mai multe plante si unde e mai rece deja mi-a aparut putin mucegai datorita si faptului ca nu pot aerisi prea mult zilele acestea( datorita frigului)
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de Pakeha Vin Dec 18, 2009 9:33 pm

m-am mai gandit la ce spune Ela

1° depinde ce se intelege prin planta adulta :
sa zicem ca in medie o Hoya () infloreste la mine dupa 18 luni (sau 12, daca e mai usoara)
sa luam H wayetii - in primul an de inflorire e foarte probabil sa faca doar o inflorescenta, in al doilea an sa zicem 3 pedunculi cu 2 infloriri, doar in al 3lea an va face 10 pedunculi cu 3 sau 4 randuri de flori (in tabel in decurs de 5 ani a fost inflorita sau simultan sau alternativ in 13 chenzini diferite, ceea ce nu insemna ca in acelasi an a avut 13 infloriri, cum florile dureaza vreo 8-10 zile, se pot intinde pe 2 chenzini succccesive, din cate imi amintesc n-au fost mai mult de 4 randuri de flori pe un an calendaristic)

2° am observat ca marea majoritate dintre voi, faceti butasi pentru schimb din plante foarte tinere
asta e foarte bine pentru propagarea Hoya in Romania, insa e in detrimentul infloririlor, ca o planta sa infloreasca bine si mult, trebuie sa fie puternica, cu multe frunze, altfel poate inflori, chiar si precoce, dar nu vor fi flori nici multe, nici des

3° dintre speciile din tabel, marea majoritate (as zice peste 80%) pot sa infloreasca corect cu o umiditate de 50-60%, si o temperatura sub 25° C
pentru temperatura, doar caloriferul sau soba, pentru umiditate, vase cu apa pe calorifer sau soba Smile
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de Pakeha Sam Dec 19, 2009 1:18 pm

completez mesajul de mai sus
umiditatea nu e buna decat impreuna cu caldura
ca si la cactusi, racoarea e mai usoara de suportat daca e uscata
dar pentru flori e mai bine sa fie cald si umed dupa o perioada racoroasa si uscata
ugh !
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de ela Sam Dec 19, 2009 10:17 pm

partea proasta este ca avand ”termopane” , cand e frig e si umiditate crescuta(balconul fiind tare mic....)iar pe pervazele din camere nu le pot tine din cauza caloriferelor .....cativa butasi i-am suit pe biblioteca dar acolo nu au lumina naturala suficienta...
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de Vernil Mier Dec 23, 2009 6:39 pm

Ela, hoyele mele stau toate in balcon, dupa termopane Very Happy si nu au umiditate in exces, incerc sa o controlez, sa fie mereu intre 55-60 % . Dar balconul meu e incalzit. Iarna las neoanele aprinse aprox. 5 ore, special pentru a le asigura un minim de lumina. Acum reinfloreste bella, e teribil de modesta, insa o inteleg
Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Th_IMG_1941Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Th_IMG_1940
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de ela Sam Dec 26, 2009 11:24 am

se pare ca balconul tau e un fel de sera, de aceea au conditii prielnice; eu nu pot pune un calorifer acolo pt. ca balconasul meu are si rolul de spatiu de depozitre pe timp de iarna
de aceea spuneam ca mi-ar trebui un spatiu adecvat unde sa pot controla si eu temp. si umiditatea aerului....poate cand voi reusi sa ma mut la casa( o dorinta inca destul de greu de realizat)!
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de dodo Sam Dec 26, 2009 3:25 pm

Ela eu cred ca sunt specii care infloresc la bloc tinute in casa, de exemplu la mine infloresc foarte bine: multiflora, wayetii, finlaysonii, kentiana, carnosa, serpens, obscura, unele fiind chiar butasi primiti de la Alex. Crede-ma ca nu le-am facut mare lucru in afara de udat. In schimb unele specii sunt mai dificile si chiar plante mature fiind eu n-am reusit sa le fac sa infloreasca iar unele abia supravietuiesc ca de exemplu H. curtisii si in special cele cu frunze mici mie mi se par dificile.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de Vernil Sam Dec 26, 2009 5:56 pm

Dodo, esti o fericita ca poti avea atatea varietati de hoya care-ti infloresc! Cred ca esti printre foarte putinele persoane care au o lista asa mare cheers Felicitari!
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de ela Sam Dec 26, 2009 9:44 pm

dodo, sunt inflorite aproape tot timpul anului la tine? despre asta era vorba..daca da, esti o fericita si te invidiez!
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de Pakeha Dum Dec 27, 2009 3:18 am

ela a scris:partea proasta este ca avand ”termopane” , cand e frig e si umiditate crescuta(balconul fiind tare mic....)iar pe pervazele din camere nu le pot tine din cauza caloriferelor .....cativa butasi i-am suit pe biblioteca dar acolo nu au lumina naturala suficienta...
de ce nu incerci solutia asta :
Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Img50079
intre timp au ramas doar 3, restul au plecat in sera
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de ela Dum Dec 27, 2009 1:20 pm

..este o modalitate de a-mi rezolva problema, am sa incerc !
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de Stefana Lun Dec 28, 2009 3:05 pm

Eu am aplicat din proprie initiativa solutia indicata de Pakeha Smile
Si pentru ca preferatele mele nu-s numai hoya, am o diversitate de plante "expuse" asa la ferestre.
Nu indraznesc sa imi inchipui ce gandesc cei care se uita in sus de pe strada Embarassed la geamurile mele. Grea boala !!! (cand le-am adus in casa, de pe balcon, am inceput sa le numar... pe la 100 m-am oprit, ca n-avea rost Twisted Evil ). Noroc ca am o camera libera de cand a plecat fii-miu cel mare Very Happy. Vorba vine "libera" : e intesata de carti si plante.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de Vernil Lun Dec 28, 2009 3:23 pm

Ce ma bucur cand vad ca nu-s singura cu solutii ingenioase pentru plante ... Embarassed Una dintre cele mai mari satisfactii o am cand vad ca pasiunea mea s-a extins si catre vecinii mei, din blocul meu si din cele vecine ... Multi si-au transformat balcoanele in adevarate sere Very Happy Iar acum, de sarbatori, cand sunt aprinse si luminitele-ornament care ne inveselesc noptile, cartierul meu capata un aer parizian Very Happy
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Diferentele de cultura -  intre colectionari si restul iubitorilor de flori - Empty Re: Diferentele de cultura - intre colectionari si restul iubitorilor de flori -

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum