HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

+3
Vernil
ela
Pakeha
7 participan?i

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de Pakeha Vin Dec 18, 2009 8:50 pm

Am facut un tabel si un grafic cu 50 de specii de hoya, ca sa vedem care sunt perioadele de inflorire propice
Speciile au fost alese sa fie cat mai florifere, care sa fi inflorit de cel putin 4-5 ori la mine acasa, cu cel putin 2 perioade de inflorire diferite de-a lungul anilor
In loc de 12 luni am pus 24 chenzine (nu stiu cum se numesc altfel perioadele de 15 zile)

tabelul cu specille :
http://www.pakehas-hoya.com/Divers/hoya-mois-floraison.pdf

graficul cu numarul de infloriri per chenzina :
http://www.pakehas-hoya.com/Divers/hoya-mois-floraison-graph.pdf
spuneti-mi daca vi se pare util

PS1 : tabelul nu insemna deloc ca o specie a inflorit sa zicem de 20 de ori intr-un an calendaristic - doamne pazeste, ar fi murit de epuizare clown
e vorba de infloririle constatate mai multi ani de-a randul (bazat pe data fotografiilor) - asta insemna ca am putut rata unele infloriri (de altfel nu sunt poze cand nu eram acasa), dar si ca o inflorire se poate intinde pe doua perioade chenzinale succesive

PS2 : deplasarile intempestive de afara in casa a unor plante au provocat infloriri de contra-sezon pentru unele specii (de exemplu iarna pentru pubicalyx si linearis), etc. ...
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de ela Sam Dec 19, 2009 9:55 pm

....ma uit si ma minunez! cum o fi sa ai ,de ex., lacunosa inflorita de cateva ori pe an sau thompsonii( ma refer la parfum,in special)
.....,despre vanuatuensis si paziae, aceleasi multiple infloriri in cursul anului,Alex?
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de Vernil Mier Dec 23, 2009 6:30 pm

Am si eu o intrebare ref. la H.Multiflora: trebuie sa fie planta matura ca sa infloreasca non-stop, asa cum inteleg ca se intampla fericitilor care se bucura de asa o planta minunata ?
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de ela Sam Dec 26, 2009 11:28 am

Mariana, multiflora mea este micuta-ca talie- dar are aproape 2 ani( a stagnat o vreme pt. ca am reinradacinat-o)...probabil ca a inflorit acum pt. ca ajuns la maturitate?
inflorescenta ei dureaza si acum, cred ca are aproape 3 saptamani(si mi se pare ca a mai format un peduncul)!
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de dodo Sam Dec 26, 2009 3:15 pm

Multiflora mea a inflorit inca din stadiul de butas cu 6 frunze si a tinut-o asa pana cand am taiat-o sau am mutat-o. Daca ii schimbi locul nu infloreste o perioada si ii cad bobocii daca avea cand a fost mutata, ii cad bobocii imediat daca nu este udata la timp sau daca e udata prea mult, asta din observatiile personale.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de Vernil Sam Dec 26, 2009 5:54 pm

Multumesc de informatii, dragelor! Eu am o mare problema cu mutatul plantelor, mereu le schimb locul, in ideea ca in alta parte le va fi mai bine Embarassed . Pe lista rugamintilor de la inceputul anului, va figura si aceasta, sa-mi infloreasca toate hoyele anul asta Very Happy Ca nu ma pot gandi cum ar fi sa nu mai mut din cand in cand florile ... ar fi imposibil pentru mine Very Happy
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de Pakeha Dum Dec 27, 2009 3:32 am

ela a scris:....ma uit si ma minunez! cum o fi sa ai ,de ex., lacunosa inflorita de cateva ori pe an sau thompsonii( ma refer la parfum,in special)
.....,despre vanuatuensis si paziae, aceleasi multiple infloriri in cursul anului,Alex?
deocamdata sunt fericit ca nu m-am blazat, continui sa ma bucur de orice inflorire, chiar de clasica H carnosa
pentru H vanuatuensis se gaseste pe tabel, H paziae inca nu am avut ocazia, doar H schneei, si aia doar odata
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de Pakeha Dum Dec 27, 2009 4:11 am

am refacut tabelele si graficele cu 76 de specii de Hoya repartizate pe decade (media florilor fiind cam o saptamana, e mai graitore decada decat chenzina)
Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Hoya-floraison-decades-a
hai sa dau si cateva explicatii cum se citeste tabelul :
sa zicem ca vreau sa stiu cand a inflorit la mine acasa H erythrina (florile raman deschise vreo 3-4-5 zile, in functie de temperatura) :
- in cel putin 3 ani in prima si in a doua decada din iulie (casutele negre de pe linia H erythrina)
- in 2 ani in ultimele 2 decade din iunie, in prima decada din iulie si din august (casutele verde inchis)
- o data in celelalte decade colorate verde deschis - a doua din ianuarie, prima din martie, etc
cu galben sunt tentative avortate (pentru speciile mai dificile)
cu albastru deschis sunt insemnari personale (probabile infloriri)

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Hoya-floraison-decades-graph-a
graficul se citeste la modul urmator :
din 76 de specii, in a doua decada din mai, au fost inflorite (in cel putin unul din anii de studiu) 21 de specii o singura data, 7 specii de 2 ori si 3 specii de cel putin 3 ori (galbenul si albastrul nu l-am luat in considerare)

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Hoya-floraison-moyenne-graph-a
ultimul grafic e o tentativa de a sti, din 76 specii studiate, in medie intr-o decada oarecare, cam cate vor fi inflorite
pentru asta, am inmultit verdele inchis din graficul precedent cu 2 si negrul cu 3, am adunat cifrele celor 3 culori si le-am impartit arbitrar la 3
am comparat rezultatul cu amintirile pentru zilele cele mai incarcate si cele mai putin incarcate din 2009 si nu mi s-a parut aberant - chiar daca tin minte ca am avut mai mult de 24 de specii inflorite simultan, si probabil mai putin de 6 (saptamana asta au fost 8 : davidcummingii, sp DS70, linearis, greenii, multiflora, heuschkeliana, compacta si thomsonii pe sfarsite, insa ar fi putut fi si H imperialis daca nu inghetau bobocii, si ieseau chiar 9 ca in grafic Smile )

uitasem sa contabilizez H australis, cu asta ies fix 9 Smile

probabil ca o sa public tot studiul asta (cu explicatii mai detaliate) pe undeva


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Lun Ian 04, 2010 2:18 am, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de Carmen Dum Dec 27, 2009 2:07 pm

uau....nu am reusit sa parcurg graficele...insa pare a fi o munca de cercetare foarte importanta...
felicitari Wink
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de Pakeha Joi Ian 21, 2010 1:11 am

a 3a decada din ianuarie, pentru verificarea tabloului :
H imperialis, buotii, lacunosa (2 diferite), multiflora, crytoceras, calycina (ultimele 3 in pregatire)

in a 2a decada erau :
H inconspicua, picta, buotii, sp DS70, crytoceras, davidcummingii, imperialis

deci in jur de 6-7, conform tabelului, cu tot frigul
prima decada din februarie va fi in principiu cel mai slab reprezentata, cu toata revenirea pe scena a compacta si australis
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de Pakeha Mar Feb 09, 2010 1:58 pm

incepe sa se simta venirea primaverii Very Happy

inflorite : H lasiantha (2), multiflora, crytoceras (2), lacunosa (5), parviflora (3), compacta (daca mai adaugam H imperialis, care se va deschide in 2-3 zile, ajungem exact la 7 specii, cat e pe grafic in prima decada din februarie Cool )

boboci : H imperialis, lasiantha, australis ssp australis, australis ssp tenuipes, crytoceras, lacunosa, inconspicua, davidcummingii, wallichii, rigida, buotii, erythrina, leytensis, kloppenburgii + subcalva

un nou peduncul pe H coriacea, asta trebuie neaparat sa reuseasca ! Twisted Evil

la voi cum e ?
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de Vernil Mier Feb 10, 2010 9:26 pm

Sunt multumita ca dupa o absenta de 12 zile hoyele mele arata excelent. Mai mult, H.bella si H. Thompsonii m-au intampinat cu flori! Very Happy Muuulte Very Happy A stiut sa le ingrijeasca sotul meu Very Happy
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de ela Joi Feb 11, 2010 10:35 am

Bine ai venit,Mariana! Cum arata bella , are multe inflorescente? a mea nu vrea sa infloreasca
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de getama Joi Feb 11, 2010 3:42 pm

Bella ,mea a facut 2 pedunculi dar fara succes...nu am avut noroc Sad


Ultima editare efectuata de catre getama in Vin Feb 12, 2010 10:49 am, editata de 1 ori
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de Vernil Joi Feb 11, 2010 8:01 pm

ela a scris:Bine ai venit,Mariana! Cum arata bella , are multe inflorescente? a mea nu vrea sa infloreasca

Bine v-am regasit, Ela! M-am si mirat ca bella are flori, inca nu sunt deschise total. Sunt doar 3 pedunculi, crescuti in zone diferite, insa numai pe varfuri noi. In schimb, thompsonii e plin de flori, aflate in faza "deschidem curand" Very Happy La el ma asteptam.
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de ela Vin Feb 12, 2010 10:19 am

pacat ca la mine, thompsonii, infloreste odata pe an! miroade extraordinar, putin picant...
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de getama Vin Feb 12, 2010 10:49 am

a ce miroase mai exact???
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de ela Vin Feb 12, 2010 11:55 am

nu stiu exact: iasomie+lacramioare+ceva mirodenie(scortisoara sau cuisoare)?
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de getama Vin Feb 12, 2010 2:39 pm

wow! ce bucket are...
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de Vernil Lun Feb 22, 2010 2:56 pm

Am o rugaminte, ce tratament ar trebui aplicat unei hoya compacta care nu reuseste sa-si desfaca pedunculii ? Este amplasata in loc luminos, calduros, creste si face multi pedunculi, dar nu deschide florile Sad i se aplica regulat ingrasamant, are umiditate atmosferica ... ce mai vrea ???
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de Pakeha Sam Mar 27, 2010 11:11 pm

inflorite in a 2a decada din mai :
H carnosa (4 inclusiv variegatele), compacta, densifolia, crassicaulis, halophila, kentiana , lacunosa (4), lanceolata bella, lasiantha, merrilli Red Leaf, micrantha, multiflora (2), neo-caledonica, obovata, obscura, pachyclada, picta, retusa, rigida, vanuatuensis, wallichii, wayetii, sp CR12 (aff buotii), sp DS-70

total 31 hoya !

ar mai fi fost flagellata & kloppenburgii care s-au oprit in 10 mai
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de tinaM Lun Iul 12, 2010 11:48 pm

Nu știu dacă aici e cel mai nimerit să scriu despre asta. Rog moderatorii/administratorii, eventual la recomandarea expertului (Pakeha), să o mute unde consideră că e mai bine. Sau să fie ștearsă dacă e un caz de noroc chior, pentru a nu da oarecare speranțe deșarte altora.

Am să prezint două "cazuri": Hoya bella și Hoya carnosa. Ambele au înflorit din belșug: h carnosa pe 12 peduncului din 18 (e în primul an de înflorire), h bella cam 20 pedunculi. La nici două săptămâni am crezut că le pierd pe amândouă; ambele arătau jalnic, frunze zbârcite, inclusiv cele de la bază. H. bella era și mai și, frunzele foooarte subțiri la pipăit, aveai impresia că-s de hârtie
M-am supărat și nu am mai vrut să le ud o vreme, dar mi s-a făcut milă de ele și am reluat udatul. Acum mă bucur că nu le-am abandonat: bella și-a revenit aproape în totalitate, frunzele sunt din nou cărnoare, plăcute la pipăit, ba chiar are câțiva pedunculi mici; H. carnosa a înflorit din nou pe vreo cinci pedunculi.

Nu reușesc să înțeleg fenomenul. Pakeha zicea la un moment dat că a pierdut plante mature în urma înfloririi. La o adică, cum se manifestă această epuizare? Poate fi asemănată cu o deshidratare puternică? Cum realizăm până la urmă echilibrul între înflorire și udare normală/supraudare în timpul înfloririi/putrezirea rădăcinilor?
Idei?
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de Pakeha Mar Iul 13, 2010 12:09 am

tinaM a scris:Nu știu dacă aici e cel mai nimerit să scriu despre asta. Rog moderatorii/administratorii, eventual la recomandarea expertului (Pakeha), să o mute unde consideră că e mai bine. Sau să fie ștearsă dacă e un caz de noroc chior, pentru a nu da oarecare speranțe deșarte altora.

Am să prezint două "cazuri": Hoya bella și Hoya carnosa. Ambele au înflorit din belșug: h carnosa pe 12 peduncului din 18 (e în primul an de înflorire), h bella cam 20 pedunculi. La nici două săptămâni am crezut că le pierd pe amândouă; ambele arătau jalnic, frunze zbârcite, inclusiv cele de la bază. H. bella era și mai și, frunzele foooarte subțiri la pipăit, aveai impresia că-s de hârtie
M-am supărat și nu am mai vrut să le ud o vreme, dar mi s-a făcut milă de ele și am reluat udatul. Acum mă bucur că nu le-am abandonat: bella și-a revenit aproape în totalitate, frunzele sunt din nou cărnoare, plăcute la pipăit, ba chiar are câțiva pedunculi mici; H. carnosa a înflorit din nou pe vreo cinci pedunculi.

Nu reușesc să înțeleg fenomenul. Pakeha zicea la un moment dat că a pierdut plante mature în urma înfloririi. La o adică, cum se manifestă această epuizare? Poate fi asemănată cu o deshidratare puternică? Cum realizăm până la urmă echilibrul între înflorire și udare normală/supraudare în timpul înfloririi/putrezirea rădăcinilor?
Idei?
da, mie mi se pare un subiect foarte interesant,
(nu sunt moderator, insa ar putea fi mutat subiectul la probleme la hoya)

personal nu am gasit solutie - iar mi s-a intamplat recent la Hoya rigida dupa un puseu de inflorire uriasa, i s-au topit radacinile, am facut butasi, am curatat radacinile si am pus-o intr-o punga - inca nu a facut radacini, dar infloreste din nou in punga confused Rolling Eyes
speciile la care mi s-a intamplat :
H lanceolata ssp bella / H loheri / H incurvula / H heuschkeliana / H rigida / H siariae
mi-e frica sa nu fie la fel cu H kanyakumariana, care are mult prea multe inflorescente ca sa fie normal ... No
se poate sa fie o problema de supraudare pe contratimp
voi incerca sa nu mai ud dupa ce se deschis primele umbele
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de tinaM Mar Iul 13, 2010 12:23 am

Mă gândesc la o chestie (încă nu o am foarte clară în minte, așa că o vreme s-ar putea să spun și multe prostii):
Dacă e doar o deshidratare puternică s-ar putea corecta cu o rehidratare treptată, poate.
Dacă i se topesc rădăcinile (eu am controlat-o la rădăcini), e clar, butășire.
Dar dacă nu e asta?

sau

E posibil ca în natură să reziste la secete mai prelungite? Poate că are un anume fel de a se adapta, în funcție de sezonul respectiv, secetos sau ploios Suspect
Și atunci scratch mă mai gândesc oleacă și revin
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de tinaM Mar Iul 13, 2010 12:42 am

Și dacă mă înșel? pale
Am recapitulat și știu sigur că nu le-am udat cam 2-3 săptămâni după ce am observat modificarea texturii frunzelor. Nu reușesc să-mi amintesc dacă am văzut tije zbârcite, așa că înclin să cred că doar frunzele au fost afectate. Ar putea oare oboseala asta să fie socotită de plantă ca o scurtă secetă?

Alex, cum e treaba cu rădăcinile, în ce sens s-au topit? Putrezit (parcă tu le uzi mai mult în timpul înfloririi) sau uscat?
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura Empty Re: Perioadele de inflorire Hoya in conditii de cultura

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum