HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

IPPS / GPS - inregistrare hoya in Olanda

2 participan?i

In jos

IPPS / GPS - inregistrare hoya in Olanda  Empty IPPS / GPS - inregistrare hoya in Olanda

Mesaj Scris de Pakeha Joi Aug 19, 2010 10:14 am

vrea cineva sa traduca ?

lors de ma visite chez Paul Shirley début aout, nous avons eu une discussion sur les GPS / IPPS,

et nous sommes arrivés a la conclusion suivante :

les chiffres supérieurs a 10.000 sont des enregistrements de Paul, ce sont donc des GPS _ _ _ _ _ (il me semble Gordon Paul Shirley) et pas des IPPS

les chiffres inférieurs a 10.000 sont des enregistrements de Ruurd van Donkelaar, ce sont a l'origine des IPPS (il me semble Institute for Protection and Propagation for Succulent Plants)
ces dernieres peuvent apparaitre dans le catalogue de Paul Shirley comme des GPS avec l'ancien numéro IPPS, de maniere a avoir tout en GPS

je me suis permis de lui conseiller de ne plus le faire pour garder une cohérence des anciens enregistrements et bien séparer IPPS anciens et GPS nouveaux (par exemple, toute la collection du Hortus Museum est référencée IPPS, je ne pense pas qu'ils vont changer les numéros en GPS ... )
il réflechira ...

tiens, j'aurais du lui poser la question pour le GPS 7-35 - ça ne doit pas etre 10735, car il n'a pas dépassé les 10200 ... ou alors IPPS-0735 ? mystere


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Joi Aug 19, 2010 11:43 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

IPPS / GPS - inregistrare hoya in Olanda  Empty Re: IPPS / GPS - inregistrare hoya in Olanda

Mesaj Scris de Stefana Joi Aug 19, 2010 8:01 pm

Am tradus study

In timpul vizitei mele la Paul Shirley, la inceputul lui august, am avut o discutie despre GPS/IPPS si am ajuns la concluzia urmatoare:
Numerele peste 10.000 sunt inregistrarile lui Paul, deci GPS ( pare-se Gordon Paul Shirley) si nu IPPS
Numerele sub 10.000 sunt inregistrarile lui Ruud van Donkelaar , fiind la originile codificarii IPPS (Institutul pentru Protectia si Propagarea Suculentelor )
Cele din urma pot aparea in catalogul lui Paul Shirley ca apartinand GPS cu vechiul numar IPPS, pentru a avea totul in sistem GPS

Mi-am permis sa-l sfatuiesc sa nu mai procedeze asa, pentru a pastra o coerenta a vechilor inregistrari si pentru a separa vechile IPPS de noile GPS (de ex. toata colectia Hortus Museum are referinta IPPS si nu cred ca vor schimba in GPS...)

Poate ar fi trebuit sa-l intreb de GPS 7-35... nu poate fi vorba de GPS 10735, pentru ca numerotarea lui n-a depasit 10200 ... o fi vorba de IPPS-0735? mister Very Happy
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

IPPS / GPS - inregistrare hoya in Olanda  Empty Re: IPPS / GPS - inregistrare hoya in Olanda

Mesaj Scris de Pakeha Joi Aug 19, 2010 11:45 pm

multumesc Stefana I love you
cred ca e o precizare utila
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

IPPS / GPS - inregistrare hoya in Olanda  Empty Re: IPPS / GPS - inregistrare hoya in Olanda

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum