HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Hoya la Cluj iunie 2012 ???

+6
Aurelia
IULIANA
vickylucia
poxicuta
andreea
Pakeha
10 participan?i

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Pakeha Sam Iun 02, 2012 8:48 pm

Aurelia a scris:
Pakeha a scris:nu se pot rezerva butasi decat pentru schimb, nu si pentru cumparat No
Alex, totul am inteles. Eu desigur o sa astept comanda in septembrie! Dar daca iarasi nu va fi H. fusca, eu voi plange tare-tare Crying or Very sad Wink ! Nu e necesar sa mi-o inradacinezi, eu singura voi face totul! Principalul sa am butasul.
tocmai am baut niste pahare de vin rosu de Touraine (de unul singur, ca un elvetian, cum se zice in Franta) ca sa sarbatoresc decizia de a ma separa de colectie (ma gandeam deja la asta de vreo 6 luni incoace, dar nu-i usor sa te decizi)
deci, vinul rosu (profit ca Sylvie nu-i acasa, caci daca e acasa, ma opresc la doua pahare ...)
deci ziceam ca vinu rosu ... de Touraine 2008 ... sau de Anjou, foarte asemanator ... nu mai tin minte ce vroiam sa zic scratch , dar n-are importanta geek alien
ah, Hoya fusca ! pai nu vrea sa infloreasca laaaa mine ... deloc deloc ... dar deloc ...
vinul rosu ... pfff ...
face doar pedunculi mici mici mici si tije lungi lungi lungi ... si ii cad frunzele ... sunt frunze uscate peste tot ...
asa ca o torturez : ii dau sa bea vin rosu de Alsace (cel de Anjou il pastrez pentru mine ... hic ...)
asa ca se supara pe mine si ii putrezesc radacinile ... grav de tot ...
si la ora asta e in punga cu perlit si ... vin alb de Cotnari ... asa ca are radacini peste tot ... cum tot e neam de vita de vie, nu m-as mira sa faca si struguri lol! lol! lol! in loc de flori flower

acum, sau ma duc sa joc un tenis sa ma trezesc bom sau ma duc sa ma culc Sleep
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de poxicuta Sam Iun 02, 2012 9:16 pm

Cred ca nu prea sarbatoresti,iti inneci amarul de fapt!!!! Surprised
Eu nu as putea sa ma despart de florile mele!
poxicuta
poxicuta
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Puncte : 524
Data de inscriere : 03/11/2010

http://poxicuta.sunphoto.ro

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Aurelia Sam Iun 02, 2012 9:59 pm

Pakeha a scris:acum, sau ma duc sa joc un tenis sa ma trezesc bom sau ma duc sa ma culc Sleep
Eu sunt antrenoare de fitnes si dupa vinul consumat nu iti recomand sa joci tenis. Du-te mai bine si te culca Twisted Evil .
flower Despre FUSCA am inteles. Sper sa infloreasca flower
Aurelia
Aurelia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1242
Varsta : 55
Puncte : 1360
Data de inscriere : 02/12/2011

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Pakeha Sam Iun 02, 2012 10:42 pm

Aurelia a scris:
Pakeha a scris:acum, sau ma duc sa joc un tenis sa ma trezesc bom sau ma duc sa ma culc Sleep
Eu sunt antrenoare de fitnes si dupa vinul consumat nu iti recomand sa joci tenis. Du-te mai bine si te culca Twisted Evil .
flower Despre FUSCA am inteles. Sper sa infloreasca flower
am fost la terenul de tenis (e la 5 minute de casa), dar nu am gasit partener, asa ca am batut mingea la zid vreo 3/4 de ora ca sa transpir alcoolul, la intoarcere am facut ceva poze cu flori de Hoya (carnosa + serpens + Mathilde impreuna : mama, tata si copilul Smile ) si acum ma pregatesc sa ma culc intr-adevar Laughing

toate cele de mai sus, sunt o gluma bineinteles clown
chiar daca am baut vreo 4-5 pahare, am norocul cu un patrimoniu genetic extrem de rezistent la alcool - am scris ca sa radem un pic, in loc sa plangem ...
- Poxicuta are dreptate, cred ca sunt un pic trist, dar alta solutie mai buna nu gasesc
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Pakeha Sam Iun 02, 2012 10:52 pm

asta sa o cred eu ca pot sa ma culc asa imediat Evil or Very Mad
tocmai s-au deschis simultan 3 flori de mindorensis diferite :
Pink
Red
Peache (piersica)
asa ca mai plec la o tura de fotografiat Suspect pirat clown
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de andreea Sam Iun 02, 2012 11:25 pm

Alex, ne-ai amuzat un pic dar si ne-ai intristat! Nu cred ca o sa renunti la colectie, poate sa antrenezi pe cineva sa ajute la ingrijit? Nu cred ca le va fi bine la o gradina botanica. E nevoie de mult suflet si dragoste pentru a avea plante frumoase.
Poate putina odihna si o i-ai de la inceput! Smile
Sa inteleg ca o sa vedem poze noi acus? flower
andreea
andreea
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 719
Puncte : 723
Data de inscriere : 05/09/2011

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Aurelia Sam Iun 02, 2012 11:32 pm

Pakeha a scris:tocmai s-au deschis simultan 3 flori de mindorensis diferite :Pink,Red,Peache (piersica),asa ca mai plec la o tura de fotografiat Suspect pirat clown
SUPER bounce !!!!! Asteaptem poze Very Happy !
Aurelia
Aurelia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1242
Varsta : 55
Puncte : 1360
Data de inscriere : 02/12/2011

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de vickylucia Dum Iun 03, 2012 3:42 pm

Alex, datoria era de anul trecu; iat-o:
https://hoya.forumgratuit.ro/t910p75-lista-pakeha-hoya-iunie-2011
iar tu mi-ai promis ca daca se intampla ceva cu plantele pe drum, le vei inlocui ( pachetul a venit prin posta din Franta si .cand a ajuns coletull era ud si plantele se vad starea lor in imaginile de la pag . 6).
Dupa cum am auzit, tu ai oferit din generozitate, plante si butasi, Gradinii botanice de la Cluj , iar acum celei din Rouen. Sunt ferm convinsa ca daca ai oferit statului roman si urmeaza alta donatie celui francez- caruia ii donezi aproape intreaga vcolectie- nu cred ca butasii oferiti unei persoane, va fi o paguba prea mare. Sunt ferm convinsa ca ai uitat, dar cum eu sunt ,, o cusurgie"( scuze) impatimita fata hoya si cu resurse financiare reduse n-am uitat.Sper sa nu te superi pe mine , dar ai spus sa-ti reamintesc. Embarassed
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Carmen Mar Iun 05, 2012 10:37 am

Pakeha a scris:O ora si jumatate mai tarziu, decizia e luata :
De saptamana viitoare incep tratative cu Gradina botanica din Rouen pentru o donatie cvasi-integrala a colectiei de hoya !
As fi facut-o la Cluj, dar am vazut ca nu au prea reusit cele vreo70-80 de specii pe care le-am donat acolo
Sigur va dura vreun an pana vom gasi modalitatile concrete, o sa le pot vedea in acelasi oras si o sa-mi pastrez vreo 50 de specii mai speciale Cool
cheers bounce cheers bounce cheers bounce
Voi deschide un subiect ca sa va tin la curent Very Happy

eu chiar nu inteleg bucuria de a renunta la colectie...pe mine ma apuca plansul Sad Sad Sad
poate hormonii mei de la 34 saptamani de sarcina reactioneaza altfel decat la un om care nu care pe nimeni in burtica...
DAR......
CUM SA RENUNTI LA COLECTIE ??????????????
cum ai putea face asa ceva ?????????????????
mai bine ai pune taxa de intrare la tine la domiciliu si ai face o mica sera privata de vizitare Laughing

nu-mi revin din soc... Twisted Evil Embarassed Suspect Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
sper doar ca ai confundat 1 iunie cu 1 aprilie, si vroiai sa vezi reactiile noastre la o asemenea bomba clown
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de poxicuta Mar Iun 05, 2012 10:45 am

Carmen a scris:
poate hormonii mei de la 34 saptamani de sarcina reactioneaza altfel decat la un om care nu care pe nimeni in burtica...
Felicitari, sa fie intr-un ceas bun!
poxicuta
poxicuta
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Puncte : 524
Data de inscriere : 03/11/2010

http://poxicuta.sunphoto.ro

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Carmen Mar Iun 05, 2012 10:55 am

mersi, Poxicuta;)
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Aurelia Mar Iun 05, 2012 4:08 pm

Carmen a scris:
Pakeha a scris:O ora si jumatate mai tarziu, decizia e luata :
De saptamana viitoare incep tratative cu Gradina botanica din Rouen pentru o donatie cvasi-integrala a colectiei de hoya !
As fi facut-o la Cluj, dar am vazut ca nu au prea reusit cele vreo70-80 de specii pe care le-am donat acolo
Sigur va dura vreun an pana vom gasi modalitatile concrete, o sa le pot vedea in acelasi oras si o sa-mi pastrez vreo 50 de specii mai speciale Cool
cheers bounce cheers bounce cheers bounce
Voi deschide un subiect ca sa va tin la curent Very Happy
CUM SA RENUNTI LA COLECTIE ??????????????
cum ai putea face asa ceva ?????????????????
mai bine ai pune taxa de intrare la tine la domiciliu si ai face o mica sera privata de vizitare Laughing
"Carmen" Eu tot cred asa va fie mai bine Twisted Evil

Alex Îmi pare rău că eu locuiesc departe de tine Sad !I-ar putea ajuta Cool
Aurelia
Aurelia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1242
Varsta : 55
Puncte : 1360
Data de inscriere : 02/12/2011

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Pakeha Mar Iun 05, 2012 9:00 pm

Ce interesante coincidente se intampla cateodata ...
Azi eram in deplasare la Le Havre (cam la o ora si ceva de Rouen) pentru o expertiza la Muzeul de Istorie Naturala
Si am intalnit un fost responsabil de la Gradina Botanica din Le Havre
Din una in alta, ajungem sa vorbim despre plante, despre hoya, si ii spun omului pasul meu (pas de la necaz, nu de la pasit ... clown )
Pai de ce sa donez colectia la Rouen si nu la Le Havre ? (intre cele 2 orase e o rivalitate istorica, mai ceva decat Clujul cu Timisoara), ca le ingrijesc mai bine, ca asa si pe dincolo ...
Si ca sa ma convinga, imi spune ca dupa parerea lui, cea mai buna solutie in cazul meu, nu e donatia simpla, ci imprumutul cu preemptiune de donatie (poate ca exista si in Romania, Carmen ... ?). Plantele continua sa imi apartina (adica pot face butasi din ele Twisted Evil ), iar Gradina Botanica ia uzufructul, adica percepe biletele de vizitare. Iar daca nu imi convine cum sunt tratate Evil or Very Mad , pot sa le recuperez. Iar dupa un timp, pot sa le donez definitiv sau nu.
Asa ca o sa incerc sa "stimulez" rivalitatea ca sa obtin conditiile cele mai bune .... Laughing
Sau chiar sa impart colectia in doua locuri diferite

Carmen
(felicitari si eu I love you )
Pai cum sa nu ma doara, dar nu gasesc alta solutie. Nici sa divortez din cauza unor plante, nu ? Sau doamne fereste sa fac un accident vascular (cu inima sunt ok)
Insa poate ca mie mi-e mai usor decat altora, caci int-un fel sunt un pic dezradacinat (chiar daca am prins radacini aici, sunt mai firave decat ale unui localnic). Am luat decizia de a emigra foarte tanar - la 12 ani !!! Twisted Evil - si am trait inca 17 ani cu povara plecarii iminente - poate mai stiti unii cum era pe atunci ...
Iar de oprit diverse, iar am avut in viata multe experiente :
- am avut o mica intreprindere de confectii sportive in 1990, am avut un birou de proiectare in 1998
- am divortat de vreo 2 ori, si m-am separat de mai mult de 30 de ori (nici nu mai stiu exact de cate ... confused ) - faptul ca sunt casatorit cu Sylvie de 10 ani, e un record absolut bounce
- am plecat de asemenea acum 12 ani din Paris, unde imi erau toti prietenii, pentru o viata mai calma in provincie
Asa ca nu e chiar asa de grav
Iar cum s-ar putea spune : in cosciug nu putem lua nimic cu noi, tot ce am avut, trebuie lasat Sad ... ma obisnuiesc din vreme Laughing

Vicky
Pai comertul si donatia sunt lucruri foarte diferite Twisted Evil
Unu la mana, ca sa donezi, trebuie sa ai ce dona, si sa vrei sa donezi (e un gest voluntar)
De altfel, ciudata chestie, cei care doneaza nu sunt cei care mostenesc, ci majoritar cei care au obtinut lucrurile cu manuta lor ... pirat
Doi la mana, comertul presupune a vinde, nu a face cadou, mai ales cand stii ca ceea ce ai cumparat are mai mare valoare decat ceea ce ai primit gratis Suspect (de meditat)
Trei la mana, am o lista de mai mult de 100 de colectionari care periodic sau sporadic fac o comanda de hoya - nu am avut niciodata o memorie foarte buna, e deja formidabil ca imi amintesc oarecum de cam toti, insa ce probleme a avut fiecare, doamne fereste, nu sunt nici duhovnic, nici psihanalist Smile
Asa ca accept cu draga inima sa caut butasul suplimentar pe care si-l doreste fiecare acum si nu la anul, incerc sa ofer bonusuri, sa dau sfaturi, sa fac tot ce pot ca sa promovez hoya
Am recitit postul de acum un an : nu am facut alta promisiune decat aceea ca o sa vedem la toamna (2011), dupa ce mi-ai spus ca ai avut probleme cu coletul. Problemele respective nu imi sunt imputabile mie, ci dupa toate probabilitatile, postei romane. Probabil ca intr-un caz similar le-as fi cerut lor sa imi ramburseze costul pierderii.
Intotdeauna am spus ca nu asum problemele legate de transport sau greselile de cultura, doar calitatea butasilor No
Toamna trecuta nu te-ai manifestat si anul asta mi-ai scris pe MP, uitand probabil ca nu le citesc (ca si confirmarea adresei de altfel ...)
Asa ca nu prea stiu ce sa zic ...
Daca niste butasi suplimentari iti vor face placere si vor aplana divergentele, iti propun ca la toamna sa imi propui ceva concret si iti voi spune da sau nu (mai probabil va fi da, dar depinde de ce vei cere Cool )
Toate cele bune
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Carmen Mar Iun 05, 2012 9:52 pm

Very Happy multumesc
imi imaginez ca nu iti e usor sa renunti la colectie, pentru ca dupa atata pasiune investita in ea e greu sa o stii departe ...
insa daca spui ca poti pune in balans, ba chiar negocia cele mai bune conditii pentru plasarea colectiei, poate e mai bine asa...
in privinta solutiei juridice ce ti s-a oferit...e exceptionala, gradina botanica devenind uzufructuar, va avea dr de folosinta al colectiei, iar tu ca "nud proprietar " ( asa e denumirea Wink) ) ramai in continuare cu proprietatea asupra colectiei si cu atributul de dispozitie juridica asupra sa....
dar nu e vorba de imprumut....
e vorba de transmiterea cu titlu gratuit ori oneros a dr de uzufruct, ca dezmembramant al dr de proprietate aspura colectiei..., contract in care bineinteles ca se poate institui un dr de preemtiune conventionala la donatie, ceea ce nu te impiedica sa vinzi odata colectia dc vei dori...preemtiunea va opera strict pt cazul in care te vei hotari sa donezi colectia...
dpdv juridic speta e superba... imi pare rau ca nu pot face eu actul Wink)
pana acum nici n-am intalnit la noi uzufruct pe bunuri mobile, desi in teorie exista, dar eu nu m-am confruntat cu el niciodata...practica functioneaza perfect in schimb la imobile....
e o solutie buna pt tine... mai ales ca vei putea face butasi in continuare, in plus , cu siguranta te vor si ei aproape, caci, oricat de buni ar fi lucratorii din gradinile botanice, tot au nevoie de sfaturile si instructiunile de utilizare ale tale...
va deveni un loc pe care tb sa-l notam pe lista de vizitat in Franta...Wink
oricum va fi, cred ca celelalte preocupari cu privire la Hoya nu le opresti aici, ci doar plasezi materia prima gradinii...Wink
iti doresc mult noroc si intelepciune in alegerea locului potrivit pt colectie...
( ps - eu inca am pe constiinta hoya creata a ta de 20 m...pe care am pierdut-o..Sad( )
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Pakeha Mier Iun 06, 2012 4:34 am

multumesc de informatii Carmen, legislatia romana pare sa fie inspirata in buna parte de cea franceza
(ne dam seama ce utili sunt notarii doar cand avem nevoie de ei Very Happy )

bun, acum va urma o perioada in care fiecare hoya va incerca sa zica : pe mine sa nu ma dai, uite ce frumos stiu sa infloresc clown :

cele doua forme de Hoya lambii, inflorite simultan
Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Dsc_3411

doua din cele trei forme de Hoya soligamiana inflorite simultan
Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Dsc_3510
cea de sus e la prima inflorire acasa la mine, pare mai intens colorata decat in Filipine
(intre timp am verificat si gresesc, e doar o iluzie de memorie Laughing )

maine incerc sa fac poze impreuna :
H balaensis - H lobbii Pink
H benguetensis Palawan - H bordenii
H greenii - H mindorensis Red
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Carmen Mier Iun 06, 2012 10:19 am

cu legislatia asa e, ne inspiram foarte mult din cea franceza, quebequana, si altele...la final iese o varza a la Cluj, de nu-ti imaginezi...Smile)

si eu sunt tare curioasa ce vei pastra acasa din colectie Wink
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Aurelia Mier Iun 06, 2012 8:47 pm

Pakeha a scris:......cele doua forme de Hoya lambii, inflorite simultan
Ce splendoare!!!!!!!!!!!! SUPER! sunny
Aurelia
Aurelia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1242
Varsta : 55
Puncte : 1360
Data de inscriere : 02/12/2011

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de andreea Mier Iun 06, 2012 11:29 pm

Primile vesti despre inradacinare:
Sad Cred ca am perdut-o pe h. celata (pubicalyx aff White Dragon)?
frunzele s-au ingalbenit si au si niste pete maronii. Imi pare f. rau, dar nu o sa ma dau batuta... Nu stiu ce am facut gresit, ca si pe celelalte am pus-o la inradacinat in substrat de cocos.
andreea
andreea
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 719
Puncte : 723
Data de inscriere : 05/09/2011

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de poxicuta Joi Iun 07, 2012 6:38 am

am vazut o postare a lui Torill despre hoya lockii din Vietnam (parfumata) spune-ne despre ea cum e, seamana cu javanica alba?
poxicuta
poxicuta
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Puncte : 524
Data de inscriere : 03/11/2010

http://poxicuta.sunphoto.ro

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de poxicuta Joi Iun 07, 2012 6:48 am

si asta:
Valérie Poncelet Christina Karlsson
Bonjour Christina,
J' ai acheté une bouture à Pakeha's sous le nom de H. inconspicua.
Il est en fleurs en ce moment, peux tu me dire si c' est vraiment H. inconspicua, un clone ? ou H. memoria ? SVP? Je te mets un lien pour que tu regardes la plante ! Je te remercie!
http://www.mes-passions-les-orchidees-et-les-hoyas.com/article-floraison-hoya-inconspicua-106475957.html
Valerie
Like · · 9 hours ago ·
poxicuta
poxicuta
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Puncte : 524
Data de inscriere : 03/11/2010

http://poxicuta.sunphoto.ro

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Pakeha Joi Iun 07, 2012 2:42 pm

poxicuta a scris:am vazut o postare a lui Torill despre hoya lockii din Vietnam (parfumata) spune-ne despre ea cum e, seamana cu javanica alba?
nu, e o specie diferita
am avut ocazia sa o studiez in Tailanda, inca n-am avut timp sa pun pozele pe site, o sa o fac in saptamanile ce vin
poxicuta a scris:si asta:
Valérie Poncelet Christina Karlsson
Bonjour Christina,
J' ai acheté une bouture à Pakeha's sous le nom de H. inconspicua.
Il est en fleurs en ce moment, peux tu me dire si c' est vraiment H. inconspicua, un clone ? ou H. memoria ? SVP? Je te mets un lien pour que tu regardes la plante ! Je te remercie!
http://www.mes-passions-les-orchidees-et-les-hoyas.com/article-floraison-hoya-inconspicua-106475957.html
Valerie
Raspunsul scris lui Valerie :
...Hoya inconspicua maintenant
La plante que je t'ai transmis vient 90% sur de Papouasie Nouvelle Guinée, donc ça ne peut pas etre ni Hoya memoria, ni Hoya gracilis, qui viennent toutes les deux des Philippines !
Encore qu'on puisse dire Hoya litoralis, qui vient aussi de PNG, je veux bien ...
Les feuilles de toute cette belle galaxie, comprenant d'autres especes, comme H halophila, sp Haruku, sp Ambon, sp Irian Jaya, sp Maluku, etc ... sont tres proches, parfois plus grandes, parfois avec des formes différentes, parfois avec des tâches, parfois sans ...
Au point que :
J'ai fait part récemment a Dale Kloppenburg de l'idée qu'il devrait avoir une seule espece avec quelques sous-especes et des dizaines de variétés - il m'a répondu que j'ai probablement raison :-)

Je ne connais pas Christina Karlsson, je suis allé voir son site
Bah, c'est bien, elle fait certainement découvrir les hoyas a beaucoup de personnes
Et c'est hônnete, elle n'affirme pas, elle suppose en fonction de ce qu'elle a pu savoir a gauche et a droite (apparement elle n'étudie pas les hoyas, elle les cultive juste)
Donc pour son H. inconspicua, elle le dit elle meme sur son site que c'est une supposition
Maintenant qu'elle t'affirme que ta plante ne l'est pas, il faut étayer cela par une étude approfondie de la description de Hemsley de 1894, jeter un coup d''oeil dans l'herbier, comparer avec d'autres plantes, etc. ...
J'attends donc les résultats avant de me prononcer
Par ailleurs, regarde un peu Hoya memoria / Hoya gracilis dans mon site et tu verras que ce n'est pas la meme plante (et je ne suis pas sur non plus des identifications)
Bonne journée
Alex
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Pakeha Joi Iun 07, 2012 2:47 pm

andreea a scris:Primile vesti despre inradacinare:
Sad Cred ca am perdut-o pe h. celata (pubicalyx aff White Dragon)?
frunzele s-au ingalbenit si au si niste pete maronii. Imi pare f. rau, dar nu o sa ma dau batuta... Nu stiu ce am facut gresit, ca si pe celelalte am pus-o la inradacinat in substrat de cocos.
pai anume am pus un butas mai maricel, si nu doar 1 nod ... la mine e inca in sac de plastic de la venirea din Filipine
poate era mai bine in sac de plastic ... ?
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de andreea Joi Iun 07, 2012 2:56 pm

Pakeha a scris:
andreea a scris:Primile vesti despre inradacinare:
Sad Cred ca am perdut-o pe h. celata (pubicalyx aff White Dragon)?
frunzele s-au ingalbenit si au si niste pete maronii. Imi pare f. rau, dar nu o sa ma dau batuta... Nu stiu ce am facut gresit, ca si pe celelalte am pus-o la inradacinat in substrat de cocos.
pai anume am pus un butas mai maricel, si nu doar 1 nod ... la mine e inca in sac de plastic de la venirea din Filipine
poate era mai bine in sac de plastic ... ?
Imi pare rau, daca stiam. Celelalte parca sunt bine, undeva se vede radacina, ia ei nu ia placut ceva. Nu era nevoie sa sa fac din ea butasi mai mici?
andreea
andreea
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 719
Puncte : 723
Data de inscriere : 05/09/2011

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Carmen Vin Iun 08, 2012 11:43 am

cred ca nici acum nu-i tarziu sa o pui in plastic... eu tin minte cum am salvat un butas de buotii fara frunze, punandu-i spanghum la noduri si infoliat...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de poxicuta Vin Iun 08, 2012 1:05 pm

Celata eu am pus - o direct in substrat si cu vasul afara ,fara plastic, am avut 2 saptamani racoroase si ploioase , vad ca se simte bine asa ,oricum este pentru climat mai racoros ea.
poxicuta
poxicuta
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Puncte : 524
Data de inscriere : 03/11/2010

http://poxicuta.sunphoto.ro

Sus In jos

Hoya la Cluj iunie 2012 ??? - Pagina 7 Empty Re: Hoya la Cluj iunie 2012 ???

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum