HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Apa oxigenata

2 participan?i

In jos

Apa oxigenata Empty Apa oxigenata

Mesaj Scris de cristina34 Vin Iul 03, 2015 11:58 pm

Nu stiu daca s-a mai scris despre acest "remediu" la plantutele de hoya cu probleme. Eu am reusit sa resuscitez cateva, pe care le-am udat excesiv, punand in apa de udat un capacel de apa oxigenata. Asta dupa ce am schimbat substratul, evident. Cam un capacel la o cana de apa. Bine, eu le-am dibuit repede ca ceva nu e in regula.
Am citit despre acest remediu pe un site dedicat plantelor de hoya.
Sper sa ajute pe cineva, desi sper sa nu fie cazul.

cristina34
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 29
Puncte : 33
Data de inscriere : 06/05/2015

Sus In jos

Apa oxigenata Empty Re: Apa oxigenata

Mesaj Scris de s1mona Dum Iul 12, 2015 10:03 am

Interesanta idee! ...dar cum iti dai seama ca apa oxigenata a ajutat si nu schimbarea de pamant Question nu te supara ca te intreb dar asta mi-a venit in minte citind aceasta informatie.
Eu stiam ca apa oxigenata este utila pentru dezinfectarea de dupa o taietura (eu o utilizez la frunzele de violete imediat dupa ce se face taierea pentru a inradacina frunza). In "virtutea inertiei" am aplicat metoda si la cativa lastari de hoya (nu mai stiu la care Embarassed ), dar sunt incurcata de aparitia sevei... Question
Deci mai am sa ma documentez study
s1mona
s1mona
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 42
Localizare : Bucuresti
Puncte : 44
Data de inscriere : 08/07/2015

Sus In jos

Apa oxigenata Empty Re: Apa oxigenata

Mesaj Scris de cristina34 Mar Aug 11, 2015 12:07 am

Ajuta la oxigenarea plantei. Oricarei plante. Fenomenul nu il pot explica,dar exlica pe forumurile unde am gasit informatia ca dezinfecteaza si ajuta la oxigenarea plantei( rădăcinilor implicit) de unde sansele de resuscitare cresc cu mult peste medie. Eu am incercat fara sa schimb pamantul. Si a mers. Acum nu stiu daca a fost sau nu coincidenta. Cauta "peroxide uses in hoya plants" pe google.

cristina34
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 29
Puncte : 33
Data de inscriere : 06/05/2015

Sus In jos

Apa oxigenata Empty Re: Apa oxigenata

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum