HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1

4 participan?i

In jos

Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1 Empty Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1

Mesaj Scris de Carmen Joi Mar 20, 2008 10:51 am

Am vizitat de multe ori Gradina Botanica „Alexandru Borza” a Universității Babeș-Bolyai din Cluj - Napoca, caci nu-si pierde niciodata farmecul, mereu gasesti ceva ce n-ai observat cu atentie in datile anterioare. Nu mai stiu numarul vizitelor, insa in orice sezon ai vizita-o si ori de cate ori ai revedea-o , mereu iti confera starea de liniste si relaxare ce numai plantele ti-o pot oferi.
Aceasta vizita, din 19 martie 2008, a fost una mult mai fructuoasa fata de toate celelalte.
Aceasta deoarece, datorita lui Pakeha, Gradina Botanica din Cluj are in colectie in jur de 30 specii de Hoya. Anul trecut le-a donat Gradinii, iar cu ocazia acestei vizite acolo ( fiindca acolo am avut intalnirea cu Alex), am avut acces la serele in care erau adapostite aceste Hoya, si care nu sunt deschide publicului larg, din motive de pastrare a temperaturii si umiditatii constate in sera.
Nu va pot descrie bucuria produsa de vizitele in aceste sere "interzise" publicului vizitator. Speciile de Hoya, cu o vechime de 1 an, frumoase, ingrijite, arantaje, etichetate, abia asteptau blitz-ul camerelor foto. Multe specii din comenzile nostre se regasesc acolo.
Spre exemplu - Multiflora, era harnica si aici, avea un boboc de floare desi e inca mica.
Veti regasi in poze foliajul specific si stilul specific "catarator" al lor.
Inca sunt mici, nu exista plante mature decat vreo 2 varietati de carnosa, in serele mari, dar nu inflorite.
Eu insa, cu siguranta ca voi mai face cate o vizita speciilor de Hoya, macar pentru a le putea urmari evolutia, si a compara evolutia lor cu cele crescute de noi acasa.
Personalul de la Gradina Botanica a fost foarte amabil,au o pasiune pentru flori pe care probabil numai noi o putem intelege. Am observat regretul lor ca tinerii de azi, generatiile urmatoare, nu sunt atrasi de munca de sera, de cercetare, ingrijire si intretinere a speciilor rare de plante. S-au aratat foarte receptivi la orice colaborare din partea colectionarilor , spunand ca de multe ori ei au de invatat din munca acestora, deoarece intr-o gradina botanica se gasesc de obicei cateva specii dintr-o planta, iar experienta colectionarilor le este utila, deoarece acestia sunt "specializati" pe o singura ramura.Uneori acestia pot observa sau le pot crea conditii mai bune de viata plantelor, deoarece in grdini botanice nu intotdeauana se reuseste oferirea conditiilor prielnice tuturor plantelor, in functie de anotimp si cerintele specifice ale acestora.
Bineinteles meritul de a putea vedea aceste specii de Hoya din Gradina Botanica din Cluj- Napoca a fost al lui Pakeha ( Alex Gavrus ) , fare de care nu as fi avut acces acolo. Ca un colectionar incepator, am avut multe de invatat, de asimilat din acesta experienta, si concluzia finala, e ca avem nevoie de cativa ani buni de experienta pentru a putea sa intelegem mecanismul si cerintele de viata ale acestor specii de plante. Nu este nimic imposibil, inaccesibil de invatat in cresterea lor.
Important este sa le putem urmari evolutia in habitatul nostru, pentru ca indiferent de conditiile lor specifice , climatul si ambientul pe care-l oferim noi acestor specii e diferit atat fata de o Gradina Botanica, chiar si din Romania, cat si fata de modul de cultivare al acestor specii in alte tari.
O poza de ansamblu :
Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1 2767649340103146160VMTyyc_th
Restul le puteti vedea in album :
http://good-times.webshots.com/album/562838555AyMxun


Ultima editare efectuata de catre Carmen in Joi Oct 23, 2008 11:23 pm, editata de 1 ori
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1 Empty Re: Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1

Mesaj Scris de bia8 Joi Mar 20, 2008 1:26 pm

uau, impresionant, cand mi-ai zis aseara nu credeam ca e chiar asa, cred ca uiti de toate cand esti acolo.
se pot si cumpara plante de acolo?
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1 Empty Re: Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1

Mesaj Scris de Carmen Joi Mar 20, 2008 1:34 pm

Nu prea. De obicei au la intrare cateva sorimente..putine : mimoza, cafea...cam atat am prins eu la vanzare acolo.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1 Empty Re: Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1

Mesaj Scris de Simona D. Joi Mar 20, 2008 2:35 pm

Oare vor arata si plantutele noastre asa bine peste un an? scratch Praying
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1 Empty Re: Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1

Mesaj Scris de Carmen Joi Mar 20, 2008 2:49 pm

Eu cred ca mai bine... Razz
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1 Empty Re: Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1

Mesaj Scris de Simona D. Joi Mar 20, 2008 2:50 pm

Hihihihi Laughing Si eu asa cred ! Wink
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1 Empty Re: Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1

Mesaj Scris de AnaR Joi Mar 20, 2008 5:01 pm

Ce frumoase sunt! Si ce gest frumos din partea lui Alex!

Carmen, au inflorit magnoliile in gradina botanica?
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1 Empty Re: Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1

Mesaj Scris de Carmen Joi Mar 20, 2008 5:05 pm

Inca nu...si eu le pandeam, sunt un deliciu cand infloresc.
Am vazut insa si sera de cactusi, o sa pun poze mai tarziu si cu pozele de cactusi...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1 Empty Re: Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1

Mesaj Scris de AnaR Joi Mar 20, 2008 5:06 pm

Abia astept sa le vad...Mi-e dor de Cluj...
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1 Empty Re: Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1

Mesaj Scris de Carmen Joi Mar 20, 2008 5:09 pm

Si mie, din pacate ajung mai rar in Cluj ...e o gradina ce merita vizitata...mai ales peste o luna, cand infloresc lalelele, zambilele, narcisele etc
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1 Empty Re: Hoya la Gradina Botanica din Cluj - Napoca: episod 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum