HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Hoya in exterior

+3
bia8
Vernil
Carmen
7 participan?i

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Hoya in exterior - Pagina 2 Empty Re: Hoya in exterior

Mesaj Scris de ela Mar Apr 29, 2008 9:23 pm

fiind asezate una langa alta le pulverizez pe toate, mi-e greu sa o feresc pe thompsonii dar n-am observat nici cel mai mic semn ca nu i-ar place( e drept ca le stropesc putin!)
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya in exterior - Pagina 2 Empty Re: Hoya in exterior

Mesaj Scris de Vernil Mier Apr 30, 2008 11:12 pm

Eu am pierdut cativa lastari de H.Thompsonii de la stropitul frunzelor, care s-au inmuiat, exact ca cele de violeta. Iar chestia ca unei plante cu perisori pe frunze ii prieste apa, chiar si dimineata, este sigur o noutate in materie < ....>
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya in exterior - Pagina 2 Empty Re: Hoya in exterior

Mesaj Scris de Stefana Joi Mai 01, 2008 11:07 am

<....>
Mereu ma gandesc sa le asigur conditii asemanatoare cu cele din zona de origine.
Simone Merdon-Bennack din Germania a fotografiat o Hoya thomsonii crescand pe stanca de langa o cascada din nordul Indiei (vedeti in ultimul numar din Stemma). Iar ploile in zona nu-s chiar rare.
Speciile de hoya cresc in exterior, deseori in paduri tropicale, alteori in zone unde musonii isi fac de cap Wink si exista doar 2 anotimpuri (ploios si secetos). De aceea multe sunt incadrate in categoria suculentelor (nu toate, stiu, Pakeha Razz ) : stocheaza apa in frunze pentru perioadele secetoase.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Hoya in exterior - Pagina 2 Empty Re: Hoya in exterior

Mesaj Scris de Carmen Joi Mai 01, 2008 11:12 am

Si eu pulverizez atat thompsonii cat si calycina, care are frunzele paroase cat o palma de mari, si nu le displace. Nu e ca si cum le-as uda efectiv cu furtunul. Practic la thomsonii e singura modalitate pe care o practic la udare. Pulverizarea, chiar si pe substrat. Asa stiu ca n-am cum sa pun prea multa apa. Nu s-a plans pana acum, ba chiar a lastarit, si are si mugure de floare. In plus in cazul unei neplaceri s-ar vedea pe frunze in cateva zile, ore etc. La fel si linearis-ul...
<....>

Mesajele off topic din cadrul acestui subiect au fost sterse de aici, si au fost copiate in integralitate in cadrul topicului:
https://hoya.forumgratuit.ro/regulament-sesizari-organizare-forum-f1/off-uri-t244.htm
Din mesajele postate aici am lasat doar acele precizari care sunt utile ingrijirii si cultivarii de Hoya, cu specificarile facute de voi . Restul le regasiti integral pe topicul nou deschis.
Sper ca asa e mai bine pentru toata lumea. Crying or Very sad
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya in exterior - Pagina 2 Empty Re: Hoya in exterior

Mesaj Scris de Carmen Lun Iun 30, 2008 3:53 pm

Am mutat acum toti butasii pe terasa...
Nu mai am in casa decat cei din dormitor si bucatarie, care se simt bine la locul lor.
Nu ca ceilalti nu s-ar fi simtit, insa cu caldura asta cred ca nu mai puteau respira la mine la mansarda.
Terasa e acoperita , dar deschisa, au soare foarte putin de dimineata, si sper sa le placa schimbarea.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya in exterior - Pagina 2 Empty Re: Hoya in exterior

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum