HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Hoya obovata

In jos

Hoya obovata Empty Hoya obovata

Mesaj Scris de AnaR Sam Oct 11, 2008 5:33 pm

Hoya obovata

Cumparata in martie 2008 ca planta adulta, din SUA. La sosire era intr-o stare perfecta, in ciuda diferentei de temperatura intre California si Montreal si in ciuda celor 8 zile de voiaj.

Substrat folosit :

50% pamant de cactus, 25% perlit, 25% vermiculit

Lumina/amplasare

Pe un pervaz de fereastra orientata spre S-E, cu soare indirect cam doua ore pe zi, dimineata

Mod de crestere : pe suport de bambus, dar destul de greu de dirijat dat fiind ca tijele sunt lemnoase si dure

Udare : vara : o data pe saptamana; iarna : o data pe saptamana

Perioada de inflorire : primavara (a mea avea pedunculi vechi pe care a inflorit in mai). Corola florilor e roz, coroana rosu inchis; floril usor catifelate, cu diametrul cam de 1,5 cm

Miros : da, puternic seara si noaptea, mie imi aminteste de cel de zambila

Frunze : impresionante, groase, rotunde, verde inchis cu pete albe-gri; diametrul frunzei : 7-12 cm

Perioada de repaos : nu

Durata florilor : 2 saptamani

Ritm de crestere : rapid; am taiat butasi din ea si au crescut repede; Planta in crestere ajunge foarte mare si are nevoie de mult spatiu

Daunatori : nu a avut pana acum, dar se pare ca paduchele lanos este cel mai des intalnit
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum