HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Hoya multiflora

3 participan?i

In jos

Hoya multiflora Empty Hoya multiflora

Mesaj Scris de Stefana Sam Feb 09, 2008 11:43 pm

Am scris in alt topic despre harnicuta multiflora.
Mi se pare cea mai rezistenta si usor de ingrijit specie. Cu conditia sa nu exageram cu udatul Razz .
Imaginile vorbesc de la sine:
O bucata din tulpina cu frunza am pus-o intr-o sticluta cu apa... a facut radacini si ...
Hoya multiflora Th_IMG_6296
Aici a fost doar o frunza pusa, la intamplare, in perlit pur. Asa a evoluat in cateva luni:
Hoya multiflora Th_IMG_6290
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Hoya multiflora Empty Re: Hoya multiflora

Mesaj Scris de Carmen Dum Feb 10, 2008 12:21 pm

In privinta frunzei pusa la inradacinat, chiar cred ca e o raritate faptul ca a facut si lastari laterali. Din ce am observat frunzele de Hoya puse la inradacinat, in substrat, evolueaza extrem de greu, in ani buni, putem spune cert ca majoritatea stagneaza. Nici nu moare frunza, dar nici nu se schimba ceva cu ea.
Iar faptul ca multiflora poate fi inmultita si prin frunze singulare, e chiar o performanta. Felicitari cheers
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya multiflora Empty Re: Hoya multiflora

Mesaj Scris de Stefana Joi Apr 10, 2008 10:57 pm

Dupa inflorire, de multe ori, pedunculul la multiflora se ingalbeneste si cade :
Hoya multiflora Th_DSC00902

Iar in cazul in care schimbam ghiveciul cand planta are bobocei, apare riscul sa ii piarda Sad : aici am scos planta din eprubeta si am pus-o in substrat solid. Nu i-a convenit miscarea Evil or Very Mad dintr-un buchet intreg, a ramas un singur boboc si nici el nu arata bine:
Hoya multiflora Th_DSC00926
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Hoya multiflora Empty Re: Hoya multiflora

Mesaj Scris de Stefana Mier Iun 25, 2008 3:42 pm

Am sa scriu aici povestea multiflorelor Very Happy , pentru ca de fapt au fost 2 la inceput.
Cand Pakeha a venit in Romania acum 1 an, a adus cu el (pe langa alti butasi) ce promisese intr-o discutie: butas de multiflora. O plantuta doream sa o daruiesc, dupa inradacinare, altei forumiste pasionate de hoya.
Amandoi butasii au crescut bine, pana in toamna, cand am vazut ca se cam deshidratau frunzele unuia. La verificarea radacinilor affraid , teroare: moi si aproape putrezite unele. Am curatat tot, am taiat in doua (crescuse destul de mult) si am pus din nou la inradacinat. Considerand ca era exemplarul meu, am luat acasa cele 2 parti. Au evoluat tare bine: florile uneia le-ati vazut la sectiunea Hoya de la a la z... iar cealalta are un peduncul.
Butasul ramas la servici in scurt timp a inceput sa dea semnele rele cunoscute. Aici se vad la baza frunzele care incepeau sa se ingalbeneasca
Hoya multiflora Th_DSC00046

N-am mai asteptat, l-am scos din substrat, am curatat ce trebuia si l-am pus la inradacinat (si pe el l-am taiat, ca era cam lung). A facut repede radacini (in eprubete I love you ) iar acum se dezvolta bine in ghivece mici de pamant.
Una dintre plantute a format chiar peduncul Yes
Hoya multiflora Th_DSC01719
cele 2 gemene de la birou
Hoya multiflora Th_DSC01710

In concluzie, nu stiu de ce era sa le pierd anul trecut (poate ca le-am udat-o prea mult scratch si era cam rece in birou ) dar anul acesta le merge bine.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Hoya multiflora Empty Re: Hoya multiflora

Mesaj Scris de bia8 Mar Iul 01, 2008 8:35 am

sunt super Stefana, sa-ti traiasca si sa ai parte de cat mai multe flori... in toamna vreau sa-mi comand si eu multiflora, ca am zis ca deocamdata ma opresc
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Hoya multiflora Empty Re: Hoya multiflora

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum