HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

hoya archiboldiana sau onychoides?

5 participan?i

In jos

hoya archiboldiana sau onychoides? Empty hoya archiboldiana sau onychoides?

Mesaj Scris de vivien Lun Mai 25, 2009 8:51 am

as vrea sa stiu daca aceastea 2 sint una si aceiasi planta
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

hoya archiboldiana sau onychoides? Empty Re: hoya archiboldiana sau onychoides?

Mesaj Scris de Stefana Lun Mai 25, 2009 11:54 am

Vivi, cele doua nu sunt asemanatoare decat ca dimensiuni si in nici un caz nu-s acceasi specie cu denumire diferita.
Daca ai deja una, eu zic sa o cresti mare si in timp o sa vezi daca te "tin curelele" sa o iei si pe cealalta.
Archboldiana are frunze de cca 16 cm lungime si pot atinge 7 cm latime (la ele acasa), fata de onychoides la care frunzele au 12/5cm. E drept ca florile sunt un vis, mari, ca niste clopotei de portelan, dar nu le-am vazut decat in poze.
La mine a crescut greu: in doi ani, cea de care scriam mai sus are doar o ramificatie, cateva frunze in plus si nici urma de peduncul. Dar nici nu i-as putea oferi conditii similare celor din mediul natural, padurile tropicale din Noua Guinee Sad, chiar daca o mai sprayez din cand in cand pe frunze.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

hoya archiboldiana sau onychoides? Empty Re: hoya archiboldiana sau onychoides?

Mesaj Scris de Pakeha Lun Mai 25, 2009 2:53 pm

Stefana a scris:Vivi, cele doua nu sunt asemanatoare decat ca dimensiuni si in nici un caz nu-s acceasi specie cu denumire diferita.
Daca ai deja una, eu zic sa o cresti mare si in timp o sa vezi daca te "tin curelele" sa o iei si pe cealalta.

cu timpul si experienta ajung la parerea ca daca aveti loc sa le luati pe toate trei (cu macgillyvrayi Smile ), ba chiar si varietati
cu cat o planta e mai in varsta, cu atat creste probabilitatea de a avea flori chiar si in conditii imperfecte de apartament
asta e rationamentul si pentru Genul Eriostemma


Archboldiana are frunze de cca 16 cm lungime si pot atinge 7 cm latime (la ele acasa), fata de onychoides la care frunzele au 12/5cm.

la mine e contrariul, onychoides are frunze pana la 20 cm, iar archboldiana si macgillyvrayi ceva mai mici - si sunt greu de identificat dupa frunze, archboldiana s-a dovedit la inflorire onychoides

E drept ca florile sunt un vis, mari, ca niste clopotei de portelan, dar nu le-am vazut decat in poze.

http://www.pakehas-hoya.com/index.php?mod=PhotosPreferees&op=Photo&RepPreferees=Fleur&Item=08Rouge&id=224&ImageName=onychoides1.jpg

http://www.pakehas-hoya.com/index.php?mod=PhotosPreferees&op=Photo&RepPreferees=Fleur&Item=01Blanc&id=7&ImageName=archboldiana1.jpg


La mine a crescut greu: in doi ani, cea de care scriam mai sus are doar o ramificatie, cateva frunze in plus si nici urma de peduncul. Dar nici nu i-as putea oferi conditii similare celor din mediul natural, padurile tropicale din Noua Guinee Sad, chiar daca o mai sprayez din cand in cand pe frunze.

pare sa-i placa mult umiditatea, caldura si lumina,
la mine cresc ca buruienile, dar pana sunt sunt mici cresc mai incet

Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

hoya archiboldiana sau onychoides? Empty Re: hoya archiboldiana sau onychoides?

Mesaj Scris de ela Lun Mai 25, 2009 6:50 pm

Genul Eriostemma iubeste umiditatea? eu nu le ud mai des fata de alte hoya, ar trebui?
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

hoya archiboldiana sau onychoides? Empty Re: hoya archiboldiana sau onychoides?

Mesaj Scris de Stefana Lun Mai 25, 2009 7:42 pm

Poate e vorba de umiditatea atmosferica. Locatia lui Pakeha exceleaza in acest domeniu Very Happy
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

hoya archiboldiana sau onychoides? Empty Re: hoya archiboldiana sau onychoides?

Mesaj Scris de ela Lun Mai 25, 2009 8:06 pm

le-as pulveriza mai des pe frunze...poate infloresc mai repede Very Happy ;caldura si lumina au din plin!
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

hoya archiboldiana sau onychoides? Empty Re: hoya archiboldiana sau onychoides?

Mesaj Scris de dodo Mier Mai 27, 2009 12:54 pm

Eu am o H.archboldiana din toamna si creste ca nebuna, nu-i pun apa mai des decat la celelalte si de pulverizat o pulverizez cand mi-aduc aminte adica rar.
Daca la tine nu creste Stefana ar trebui sa-i schimbi pamantul. Asa am patit eu cu H. blashernaezii si H. polyneura pana cand le-am schimbat pamantul si acuma cresc foarte bine.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

hoya archiboldiana sau onychoides? Empty Re: hoya archiboldiana sau onychoides?

Mesaj Scris de Stefana Mier Mai 27, 2009 6:33 pm

Multumesc pentru idee, Dodo Smile. Asa am sa fac.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

hoya archiboldiana sau onychoides? Empty Re: hoya archiboldiana sau onychoides?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum