HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Hoya australis

+10
Vernil
ela
Pakeha
dianatm
Simona D.
nina
AnaR
Carmen
bia8
Stefana
14 participan?i

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Hoya australis - Pagina 3 Empty Re: Hoya australis

Mesaj Scris de Pakeha Mier Noi 24, 2010 8:12 pm

in plus, o inflorescenta bogata bounce
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya australis - Pagina 3 Empty Re: Hoya australis

Mesaj Scris de Carmen Mier Noi 24, 2010 11:06 pm

foarte frumoasa...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya australis - Pagina 3 Empty Re: Hoya australis

Mesaj Scris de Stefana Vin Noi 26, 2010 5:29 pm

Nu-i al meu australisul asta Embarassed
Ca planta mea este o colectie tare frumoasa de frunze si doar atat
geek , nici urma de pedunculas!
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Hoya australis - Pagina 3 Empty Re: Hoya australis

Mesaj Scris de dodo Sam Noi 27, 2010 2:33 pm

Ha si eu care voiam sa te felicit pentru reusita. Si al meu este cat casa de mare dar nici urma de boboci, ieri m-am dus si l-am certat, poate, poate....... Very Happy
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Hoya australis - Pagina 3 Empty Re: Hoya australis

Mesaj Scris de Vernil Dum Noi 28, 2010 12:36 am

Parerea mea este ca aceasta varietate de hoya are nevoie de foarte multa lumina si umiditate. Am vazut in ce conditii a fost tinuta planta.
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya australis - Pagina 3 Empty Re: Hoya australis

Mesaj Scris de dodo Dum Noi 28, 2010 1:46 pm

Vernil eu cu umditatea stau bine ca este intre 60 si 80 deci mai ramane doar lumina care cred ca nu este destula mai ales ca in Brasov este destul de des innorat.
Am mutat-o pe pervaz de cca 1 luna si daca nici asa nu infloreste atunci renunt la ea ca nu vreau un copac doar cu frunze. Evil or Very Mad
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Hoya australis - Pagina 3 Empty Re: Hoya australis

Mesaj Scris de Pakeha Dum Noi 28, 2010 3:43 pm

speciile : carnosa, pubicalyx, australis cresc usor si bine, insa fara lumina, inflorirea e in jur de 0% No
de ani de zile le tot plimb prin casa, si concluzia e aceeasi : umiditatea si temperatura conteaza relativ putin (ma rog, trebuie sa fie rezonabile ...), in schimb au nevoie de lumina
asa ca nu pot decat sa va recomand inca o data studiul cu perioadele de inflorire
https://hoya.forumgratuit.ro/informatii-generale-despre-hoya-f3/perioadele-de-inflorire-hoya-in-conditii-de-cultura-t754.htm
a trecut un an de cand am facut tabelul, intre timp am pus si alte specii, cele existente au mai inflorit cel putin o data - inca nu e publicat oficial, Stemma a dat faliment Sad

deci concret, daca nu aveti destul spatiu la ferestre, nu are rost sa tineti acolo plantele care au foarte mici sanse sa infloreasca in perioada respectiva, e suficient sa le aduceti cam 2-3 saptamani mai devreme, sa aiba timp sa-si pregateasca pedunculii - eu unul asa fac cam cu 3/4 din plante Twisted Evil

H australis :
perioade maxime : februarie/martie; iulie; septembrie/octombrie; decembrie
perioade minime (sau zero) : ianuarie; aprilie/mai; august

H carnosa :
perioade maxime : aprilie/octombrie
periade minime (sau zero) : decembrie/februarie

H pubicalyx : cam la fel ca si carnosa, doar ca uneori mai infloreste si in decembrie/ianuarie

incercati ... Very Happy
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya australis - Pagina 3 Empty Re: Hoya australis

Mesaj Scris de dodo Dum Noi 28, 2010 6:53 pm

Pai H. carnosa infloreste mereu aproape tota vara si sta intr-un colt, departe de geam in schimb H. australis n-are de gand, la fel si H. pubicalyx care si ea este pe lista neagra, daca la anul nu infloreste o vand, deci le-am declarat razboi. Twisted Evil
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Hoya australis - Pagina 3 Empty Re: Hoya australis

Mesaj Scris de tinaM Lun Noi 29, 2010 2:56 am

scratch Dodo, mi-e teama că abia acum ne-am dat seama că ELE ne-au declarat nouă război și ne țin în șah.
Carnosa poate că înflorește de... bătrânețe, ca să zic așa; are formați pedunculii și se conformează ritmului biologic.
Australisul... și eu sunt supărată pe australis: l-am tăiat scurt, scurt și tot nu mi-a trecut. Cred că a fost luat la prima mea comandă de hoya, i-am oferit un loc pe pervaz (est), i-am tăiat și castanul din fața geamului - să aibă soare toată dimineața. Nu zic, mi-a făcut trei pedunculi pe o tijă de 1 m, apoi a făcut grevă, ce știu io, că pe la jumătate,la un nod, s-a uscat și a căzut ca retezată. M-am supărat și am mai tăiat-o și eu dacă am văzut că a pierdut și pedunculii. A mai făcut o tijă, nu așa de lungă, cu un alt peduncul dar vârful l-a pierdut în același mod - ce mai vrea de la mine? acum pare să vrea să crească din nou, dar s-o creadă el că am să-l las să-și facă de cap! Sunt cu foarfeca pregătită și la prima greșeală... hârșt! ori se conformează, ori freza la 4 frunze.
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Hoya australis - Pagina 3 Empty Re: Hoya australis

Mesaj Scris de Vernil Lun Noi 29, 2010 8:28 pm

Tina, incearca sa-i administrezi Atonik, dar la primavara. Si nu cred ca este o idee buna sa-l tai, stiu ca pedunculii se formeaza pe tijele noi ... Poate gresesc eu, dar asa am observat. Apoi, are frunze asa de frumoase ca nu merita taiata tija Sad Si sunt absolut convinsa ca plantele simt sentimentele ce le avem pentru ele Very Happy Eu m-am obisnuit sa vad frunze la hoya ... asta e ... e pe post de brad, acum iarna ... insa stiu ca intr-o zi fiecare exemplar imi va face o surpriza ... Very Happy
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya australis - Pagina 3 Empty Re: Hoya australis

Mesaj Scris de tinaM Sam Dec 04, 2010 1:18 am

Vernil, tijele nu mai aveau vârful de creștere. Și dacă îl las coafat la patru frunze, are ocazia să facă patru tije, numai să vrea. Oricum nu mă prea pot apropia de fereastră fără să dau cu capu într-un ghiveci sau să-mi încurc părul în tijele lor, de aceea am ales varianta tunsă: vrea să se facă mare? foarte bine, să văd și pedunculii că de nu... Twisted Evil Singura excepție: H. buotii că e preferata mea, deocamdată.
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Hoya australis - Pagina 3 Empty Re: Hoya australis

Mesaj Scris de Pakeha Sam Dec 04, 2010 10:41 am

tinaM a scris:Vernil, tijele nu mai aveau vârful de creștere. Și dacă îl las coafat la patru frunze, are ocazia să facă patru tije, numai să vrea. Oricum nu mă prea pot apropia de fereastră fără să dau cu capu într-un ghiveci sau să-mi încurc părul în tijele lor, de aceea am ales varianta tunsă: vrea să se facă mare? foarte bine, să văd și pedunculii că de nu... Twisted Evil Singura excepție: H. buotii că e preferata mea, deocamdată.
in general daca o planta pe care inca nu am cultivat-o cu succes, nu creste deloc timp de 6 luni, ii schimb locul, sau substratul, sau modul de udare
H australis imi pare sa fie comparabil de usoara cu H carnosa
accepta substrat greu fara sa putrezasca, soare direct fara sa se parleasca, uscaciune fara sa boleasca clown
infloreste usor si bogat
am in total 6 plante (2 ssp tenuipes diferite, 1 ssp australis, 1 ssp oramicola, 2 cv bandaensis)
si sa intampla si ca o planta sa nu vrea si sa nu vrea, a fost cazul la o bandaensis, dupa ce am plimbat-o un pic, am lasat-o in amarul ei, a stat un an fara mare branza, si de vreo 4-5 luni, si-a dat in sfarsit drumul, iar acum creste ca o vijelie
pentru hoya, trebuie si nitica rabdare ...
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya australis - Pagina 3 Empty Re: Hoya australis

Mesaj Scris de tinaM Sam Dec 04, 2010 9:54 pm

Pakeha a scris:
tinaM a scris:...
in general daca o planta pe care inca nu am cultivat-o cu succes, nu creste deloc timp de 6 luni, ii schimb locul, sau substratul, sau modul de udare
H australis imi pare sa fie comparabil de usoara cu H carnosa
accepta substrat greu fara sa putrezasca, soare direct fara sa se parleasca, uscaciune fara sa boleasca clown sunt intru totul de acord
infloreste usor si bogat dar asta n-o mai cred până nu văd cu ochii mei Smile
am in total 6 plante (2 ssp tenuipes diferite, 1 ssp australis, 1 ssp oramicola, 2 cv bandaensis)
si sa intampla si ca o planta sa nu vrea si sa nu vrea, a fost cazul la o bandaensis, dupa ce am plimbat-o un pic, am lasat-o in amarul ei, a stat un an fara mare branza, si de vreo 4-5 luni, si-a dat in sfarsit drumul, iar acum creste ca o vijelie
pentru hoya, trebuie si nitica rabdare ...
Acum să nu credeți că sunt doamna cu... foarfeca. Când crește, crește nu se-ncurcă -- până nu ajunge la macar jumătate de metru nu se oprește și face niște tije viguroase... Dar când văd că le leapădă așa fără nici o jenă mă enervează, asta e și o recunosc, mi-am pierdut răbdarea cu el Embarassed Dar la nervi m-am ales cu două ghivece de australis.
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Hoya australis - Pagina 3 Empty Re: Hoya australis

Mesaj Scris de ramona Lun Iun 25, 2012 10:46 pm

australisul e chiar deosebita! sa va traiasca si sa infloreasca!
ramona
ramona
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 30
Varsta : 40
Localizare : Oradea
Puncte : 36
Data de inscriere : 02/03/2009

Sus In jos

Hoya australis - Pagina 3 Empty Re: Hoya australis

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum