HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Denumire

+2
Pakeha
Stefana
6 participan?i

In jos

Denumire Empty Denumire

Mesaj Scris de Stefana Dum Feb 24, 2008 10:26 am

Numele stiintific al unei plante (ori, in general, al unei forme de viata, incepand cu virusii, bacteriile si terminand cu animalele) este format din doua cuvinte: specia din care face parte si felul ei. Ca o definitie: genul proxim si diferenta specifica.
Carl Linne, parintele taxonomiei, a descris si denumit pentru prima oara multe specii. Chiar si Hoya: Asclepias carnosa Linne.
Descrierea stiintifica a plantei a fost publicata insa de Robert Brown in 1809. Numele complet al cunoscutei noatre hoya este Hoya carnosa Robert Brown 1809. Remarcati numele genului se scrie cu litera mare iar al speciei, cu litera mica. In cazul in care e vorba despre o varietate se adauga prescurtarea var. : Hoya carnosa var.compacta. Pentru o forma obtinuta de cultivatori prescurtarea este cv.: Hoya carnosa cv. Cream One (si aici numele cultivarului este scris cu litera mare ). De multe ori au fost obtinuti hibrizi, pentru a prelua cele mai bune calitati ale speciilor respective. Exemplu : H. cv. Chouke BE 24 = H.serpens x H. carnosa.
Ar mai fi multe de adaugat privind taxonomia dar ma opresc aici study .
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de Stefana Dum Feb 24, 2008 10:28 am

Pakeha a adus unele lamuriri pe care le transcriu aici:
Cei care colecteaza Hoya au obiceiul sa le denumeasca (pana la identificarea oficiala) de exemplu "Hoya sp Irian Jaya IPPS 61-195"
ceea ce inseamna o specie (neidentificata) de Hoya originara din Irian Jaya descoperita in 1961 de Ruurd van Donkelaar (initialele IPPS) cu numarul de ordine (din cadrul calatoriei) 195
paranteza : Paul Shirley a preluat numerotarea lui Ruurd inlocuind-o cu GPS (Gordon Paul Shirley)
alt exemplu e Hoya aff verticillata AG 02-001 - nu am colectat-o din natura ci de pe o piata de flori din Thailanda in 2002 (AG Alexandre Gavrus)
aff (affinis) semnifica ca e apropiata de alta specie cu differente despre care nu se stie sigur sant suficient de semnificative ca sa fie declarata o noua specie sau doar o subspecie
inca un exemplu : Hoya hybrid Sylvia (lacunosa x litoralis) AG06-005, e o incrucisare de H lacunosa cu H litoralis, obtinuta de AG in 2006 cu numarul de ordine 005

deci cu indicativul sp Irian Jaya pot aparea specii foarte diferite - cunosc 2 : IPPS 61-195 si IPPS 28-?
erau de vanzare acum cativa ani pe lista lui Shirley -
sp 61-195 o am si imi place foarte mult, as zice ca e apropiata ca flori de H kentiana si ca frunze oarecum de H litoralis (diferite totusi) - foarte florifera relativ repede si miros foarte placut
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de Pakeha Dum Feb 24, 2008 9:47 pm

Stefana a scris:Numele stiintific al unei plante (ori, in general, al unei forme de viata, incepand cu virusii, bacteriile si terminand cu animalele) este format din doua cuvinte: specia din care face parte si felul ei. Ca o definitie: genul proxim si diferenta specifica.
Carl Linne, parintele taxonomiei, a descris si denumit pentru prima oara multe specii. Chiar si Hoya: Asclepias carnosa Linne.
Descrierea stiintifica a plantei a fost publicata insa de Robert Brown in 1809. Numele complet al cunoscutei noatre hoya este Hoya carnosa Robert Brown 1809. Remarcati numele genului se scrie cu litera mare iar al speciei, cu litera mica. In cazul in care e vorba despre o varietate se adauga prescurtarea var. : Hoya carnosa var.compacta. Pentru o forma obtinuta de cultivatori prescurtarea este cv.: Hoya carnosa cv. Cream One (si aici numele cultivarului este scris cu litera mare ). De multe ori au fost obtinuti hibrizi, pentru a prelua cele mai bune calitati ale speciilor respective. Exemplu : H. cv. Chouke BE 24 = H.serpens x H. carnosa.
Ar mai fi multe de adaugat privind taxonomia dar ma opresc aici study .

foarte bine ! si pedagogic - sant lucruri care trebuie invatate macar un pic daca vrem sa fim precisi
mici remarci :
de cele mai multe ori prenumele celui care descrie nu se pune : Hoya carnosa Brown 1809 (si unii scriu genul cu caractere inclinate)
relativ la H compacta sant diverse opinii, pare unanim acceptat ca provine din H carnosa, dar unii sant de parere ca distanta genetica si morfologica e suficient de importanta ca sa fien inregistrata ca specie aparte
cu abrevierea var. nu mi-e destul de clar : unii o folosesc ca variegata (colorare a frunzelor in 2 sau trei culori), altii ca varietate - poate un botanist ne-ar putea ajuta

in legatura cu hibridizarea, informatiile pe care le am sant urmatoarele :
singura persoana care a reusit hibridizari voite e Edward Gilding in Hawaii si doar sub(genul) (sau sectiunea ?) eriostemma - mai multe articole din revista Fraterna, editata de IHA, repertoriaza hibrizii obtinuti si tehnica folosita
celelate hibridizari cunoscute sant accidentale (prezenta in vecinatate a doua specii inflorite simultan, cu polinizatori specifici), cele mai cunoscute sant cele repertoriate de :
Michael Myashiro in Hawaii (Noelle, Sunrise, Joy, Jennifer, Iris Marie, Mrs G)
Roberto Begine in Belgia (Chouke si Mathilde - carnosa x serpens
diversi cultivatori thailandezi
sper ca in vara sa public 2 sau trei hibrizi accidentali noi, astept sa infloreasca bounce

santem mai multi care am incercat indelung hibridizari voite, de 2-3 ori am avut impresia ca nu eram departe, dar in final am esuat - o pollinie normala are o lungime de cam 1-2 zecimi de mm - din fericire am ochi forte buni si o fac fara microscop sau lupa
am primit de curand informatii interesante si de indata ce voi avea mai mult timp intentionez sa continui
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de Vernil Lun Feb 25, 2008 12:05 am

Pakeha, ai niste exemplare minunate de hoya! Am admirat colectia si chiar ma intrebam de ce nu figureaza Chouke si Mathilde. Asteptam sa vad inflorite si florile de la Publicalyx Chimera.
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de Pakeha Lun Feb 25, 2008 12:42 am

Vernil a scris:Pakeha, ai niste exemplare minunate de hoya! Am admirat colectia si chiar ma intrebam de ce nu figureaza Chouke si Mathilde. Asteptam sa vad inflorite si florile de la Publicalyx Chimera.

mutumesc
daca ar putea inflori la comanda n-ar fi asa interesant
Chouke si Mathilde le am doar din octombrie 2007 nu cred ca vor inflori inca anul asta
pubicalyx am 4 varietati diferite, ma opresc la atat (am o alta Chimera - H carnosa Krinkle8)
cum nu am o sera foarte mare sant obligat sa aleg un pic ce face parte din colectie si ce nu
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de Carmen Lun Feb 25, 2008 12:45 am

Abia asteptam si noi sa fim in postura de alege ce ramane in colectie si ce nu Razz bounce
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de Vernil Lun Feb 25, 2008 12:45 am

Draga Alex, in mod sigur vei fi pentru noi ceea ce reprezinta domnul de 88 de ani (scuze, nu am retinut numele) pentru dumneata! Adica experienta si dorinta de a-i indruma si pe ceilalti pasionati de hoya!
Astept cu nerabdare sa infloreasca minunatele flori ale tuturor varietatilor. Daca nu se va intampla in vara aceasta, va fi la anul. Noi tot impreuna vom fi Very Happy !
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de Pakeha Lun Feb 25, 2008 1:03 am

m-am inrosit tot Embarassed Embarassed Embarassed
inca o data mai spun ca ma consider incepator si o nu cred ca lucrurile se vor schimba curand
dar imi face placere sa impartasesc ce cunosc
persoanele in activitate care au cea mai mare experienta sant :
Dale Kloppenburg - California (H kloppenburgii)
Ted Green - Hawaii (H greenii)
Ann Wayman - Oregon (H waymaniae)
Chris Burton - USA (nu o cunosc personal, si are un stil cu care ma impac greu) (H burtoniae)
David Liddle - Queensland / Australia (clasificarea IML - Iris Maria Liddle)
Kim Yap - Singapore
Monina Siar - Philipine (H siariae)
Torill Nyhuus - Stockholm (H nyhuusiae)
Eva-Karin Wiberg - Suedia (H wibergiae)
si altii care nu-mi vin in memorie
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de Vernil Lun Feb 25, 2008 9:31 am

Ne esti de un real folos, asa ca multumiri anticipate pentru tot! flower

Noi suntem in faza de experimente, citit si tot ce implica munca de pionierat. Dar cu pasiune si cu indrumare, vom avansa si noi.
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de Stefana Lun Feb 25, 2008 9:40 am

M.Myashiro si Simone Merdon-Bennack ar mai fi de adaugat (site-ul Simonei este suuuper, numai ca e in germana).
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de vivien Joi Aug 20, 2009 6:27 pm

ma indrumati si pe mine pt o poza de irian jawa?
mersi
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de Pakeha Joi Aug 20, 2009 7:12 pm

vivien a scris:ma indrumati si pe mine pt o poza de irian jawa?
mersi
http://pakehas-hoya.com/index.php?mod=PhotosPreferees&op=Photo&RepPreferees=Fleur&Item=03Rose&id=1365&ImageName=Irian%20Jaya%20sp%2061%20a.jpg
http://www.pakehas-hoya.com/index.php?mod=PhotosPreferees&op=Photo&RepPreferees=Compar&Item=2009b&id=1706&ImageName=20090176.JPG
numele cu rosu pare sa fie cel bun (H sp Irian Jaya 61 GPS 10113 sp) , confirmat de Paul Shirley in martie 2009 cand am fost la el (trebuie sa modific si pe site)
e o specie pe care o recomand calduros (vreau sa o public cu numele Hoya shirleyi, credeam ca va fi mai usor, dar mai trebuie putintica rabdare)
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de vivien Joi Aug 20, 2009 7:50 pm

de aia am si intrebat.. ca deja fac lista viitoare si nu gasesc pozele la citeva.. tot caut pe google dar e cam talmes balmes
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de myosotis Joi Aug 20, 2009 10:38 pm

Care este legatura/asemanarea/deosebirea intre H. uncinata si H.padangensis. Sunt una si aceeasi ?

myosotis
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti-Belciugatele
Puncte : 91
Data de inscriere : 13/02/2008

http://clubg.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de Stefana Vin Aug 21, 2009 12:44 pm

Pe site-ul Simonei:
Hoya padangensis Schlechter 1916
= Hoya uncinata Teijsmann & Binnendijk 1863
Specia e originara din Indonezia (insula Java) numita dupa orasul Padang
Creste relativ incet. Florile au cca 1,5 cm diametru si tin cam o saptamana. Au parfum de mosc in orele serii si produc picaturi de nectar.
Fiind clasificata mai intai ca H uncinata (in 1863) ar fi corect sa fie folosit acest nume. Inca sunt controverse dar este stabilit ca sunt una si aceeasi (desi pot fi diferente mari de la un exemplar la altul, in functie de sursa plantei).


Ultima editare efectuata de catre Stefana in Vin Aug 21, 2009 1:00 pm, editata de 1 ori
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de vivien Vin Aug 21, 2009 1:00 pm

Stefanaaaaa de unde sti atitea?
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de Stefana Vin Aug 21, 2009 1:10 pm

De la Simone Merdon-Bennack, are un site exceptional, chiar daca e in germana Very Happy. Cu ce mai stiu+dictionar german-roman ma descurc ...
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de vivien Vin Aug 21, 2009 1:25 pm

am vazut la tine lacunosa, cum mi am cuparat si eu un fir si vad ca a facut frunza noua, ai putea sa mi spui daca i place mal la cald sau racoarea? soarele sau la nord ca am din amindoua
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de Pakeha Vin Aug 21, 2009 2:17 pm

Stefana a scris:Pe site-ul Simonei:
Hoya padangensis Schlechter 1916
= Hoya uncinata Teijsmann & Binnendijk 1863
Specia e originara din Indonezia (insula Java) numita dupa orasul Padang
Creste relativ incet. Florile au cca 1,5 cm diametru si tin cam o saptamana. Au parfum de mosc in orele serii si produc picaturi de nectar.
Fiind clasificata mai intai ca H uncinata (in 1863) ar fi corect sa fie folosit acest nume. Inca sunt controverse dar este stabilit ca sunt una si aceeasi (desi pot fi diferente mari de la un exemplar la altul, in functie de sursa plantei).
perfect ! I love you ca de obicei
florile dureaza in realitate ceva mai putin, 3 maximum 3.5 zile
plantele de la mine le-am pastrat numele cu care le-am obtinut, le-am studiat amanuntit si par sa fie nu numai aceeasi specie, ci chiar aceeasi subspecie
cum au totusi diferente, probabil ca e vorba de varietati
diferentele ar fi deci pentru ale mele :
- la lumina puternica frunzele uneia se inrosesc, a celeilalte raman verzi
- culoarea florilor e un pic diferita (in aceleasi conditii de luminozitate) - mai roz-violet la una, mai violet-galbui la cealalta
- una are peduncul scurt si pedicel lung, celalta are peduncul lung si pedicel scurt
- mici diferente la pollinaria
Parfumul pare identic si e dupa gusturile mele dintre cele mai placute la o Hoya


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Vin Aug 21, 2009 5:09 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de Stefana Vin Aug 21, 2009 3:04 pm

vivien a scris:am vazut la tine lacunosa, cum mi am cuparat si eu un fir si vad ca a facut frunza noua, ai putea sa mi spui daca i place mal la cald sau racoarea? soarele sau la nord ca am din amindoua
Eu tin lacunosa mai ferita de soare si mentin substratul usor umed (nu uscat, ca la alte hoya cu frunze suculente), cam ca la multiflora, mai ales daca are bobocei.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de vivien Vin Aug 21, 2009 3:08 pm

ferita de soare de tot? adica nu vede raza de soare?
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de myosotis Vin Aug 21, 2009 4:32 pm

Pakeha a scris:
perfect ! I love you
florile dureaza in realitate ceva mai putin, 3 maximum 3.5 zile
plantele de la mine le-am pastrat numele cu care le-am obtinut, le-am studiat amanuntit si par sa fie nu numai aceeasi specie, ci chiar aceeasi subspecie
cum au totusi diferente, probabil ca e vorba de varietati
diferentele ar fi deci pentru ale mele :
- la lumina puternica frunzele uneia se inrosesc, a celeilalte raman verzi
- culoarea florilor e un pic diferita (in aceleasi conditii de luminozitate) - mai roz-violet la una, mai violet-galbui la cealalta
- una are peduncul scurt si pedicel lung, celalta are peduncul lung si pedicel scurt
- mici diferente la pollinaria
Parfumul pare identic si e dupa gusturile mele dintre cele mai placute la o Hoya
De fapt, asta voiam sa aflu. Diferentele intre padangensis si uncinata primite de la Pakeha. Am vazut ca si pe site florile au nuante diferite.

myosotis
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti-Belciugatele
Puncte : 91
Data de inscriere : 13/02/2008

http://clubg.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Denumire Empty Re: Denumire

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum