HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

+3
Aurelia
Vernil
Pakeha
7 participan?i

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Pakeha Vin Dec 14, 2012 1:32 am

o poza cu plantele aduse inapoi in sera :
Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Dsc_7310
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Aurelia Vin Dec 14, 2012 9:35 am

Alex cate grade in sera?Nu vad iluminare suplimentare Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 6c070f45b1c1b74c3dd389961b870e85
15-17° noaptea
18-22° ziua
nu am lumina artificiala decat in sera interioara

Am inteles. Multumesc,Alex Smile
Aurelia
Aurelia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1242
Varsta : 55
Puncte : 1360
Data de inscriere : 02/12/2011

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Pakeha Lun Ian 21, 2013 9:34 am

Iarna asta am o veritabila hecatomba la plante - cred ca cel putin 50 de plante adulte si tinere decedate - si inca nu s-a terminat !
Toate plantele din sera de exterior sunt in saci cu tratament anti-paduchi - le aerisesc o data la 2-3 saptamani, dar n-am timp sa le verific daca au probleme - si vad prin plastic ca unele si-au pierdut 3/4 din frunze ...
Plantele din sera de interior sunt "stocate" in sufragerie (relativa racoare si umidiate scazuta) - refac incaperea cu gresie (era mocheta si mucegaia), plinte gresie de 65 cm (erau de lemn 10 cm si mucegaiau), tratament si vopsea anti-fungice la pereti + o noua fereastra (probabil saptamana viitoare)
La servici am o perioada foarte incarcata, nu am energie sa mai lucrez acasa seara, asa ca raman week-endurile
Zugraveala e gata si am terminat 70% din gresie (100% in zona serei - adica jumatate din incapere)
Daca reusesc rosturile duminica ce vine (plec miercuri 4 zile la Cluj si ne intoarcem duminica dimineata), week-endul urmator as putea re-instala zidul separativ (demontat ca sa pun gresia), usa si vopseaua speciala (cealalta jumatate din incapere devine camera de oaspeti - de aceea e nevoie de o fereastra suplimentara)
Dupa care vor urma instalatia electrica pentru lumina la plante si in sfarsit etajerele
Re-verificat de paduchi toate plantele care nu sunt in saci si mutate din nou la locul lor - sper la sfarsitul lui februarie (cand vine mama si e nevoie sa fie gata camera de oaspeti)

Concluzia : data viitoare angajez un mester (pentru cei care au depasit 50 de ani, diferenta intre 40 si 50 de ani se vede cand e de muncit asa pe branci - imi face mare placere sa muncesc fizic, dar incheieturile si spatele nu sunt de aceeasi parere ...)
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de andreea Lun Ian 21, 2013 4:12 pm

Daaa,felicitari! Ai un plan bun si rezultatul va fi cred de laudat!
Dar e clar ca e complicat sa faciun lucru care ar trebui sa fie facut de mai multi oameni, in deosebi cel de reparatii, constructii. Nu cred ca se merita! Economie-da, dar cind e vorba de sanatate ..., mai bine platesti oamenilor care au asa serviciu.
Este important sa nu sufere si plantele, multe din ele sunt exponate, raritati si apoi la unele specii pin vezi o frunza, dapoi o floare!
Succese, sa termini mai repede cele planificate!


Ultima editare efectuata de catre andreea in Lun Ian 21, 2013 5:25 pm, editata de 1 ori
andreea
andreea
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 719
Puncte : 723
Data de inscriere : 05/09/2011

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de poxicuta Lun Ian 21, 2013 5:22 pm

si nu vii cu plante la Cluj?
poxicuta
poxicuta
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Puncte : 524
Data de inscriere : 03/11/2010

http://poxicuta.sunphoto.ro

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Orquidea Lun Ian 21, 2013 6:18 pm

Cat de rau imi pare!!! Eu am plans pt cateva plantute, dar cand e vorba de atat de multe......Am scapat ,din fericire, de lanosi cu ulei de Neem ( cu insecticidele era sa le omor pe toate, am iesit ff rau din iarna) !
Da, si eu va astept la Cluj...cu nerabdare!
Orquidea
Orquidea
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 46
Puncte : 66
Data de inscriere : 27/10/2012

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Pakeha Lun Ian 21, 2013 11:40 pm

andreea a scris:... Dar e clar ca e complicat sa faciun lucru care ar trebui sa fie facut de mai multi oameni, in deosebi cel de reparatii, constructii. Nu cred ca se merita! Economie-da, dar cind e vorba de sanatate ..., mai bine platesti oamenilor care au asa serviciu.
cum sa spun, am un servici 100% intelectual
ori din copilarie mi-a placut si lucratul fizic (de exemplu, pentru nimic in lume n-as lasa pe altcineva sa tunda cei vreo 200 ml de gard viu de 2-3 ori pe an)
insa intr-adevar mi-am luat prea mult pe cap, ca durata in timp prea scurt (nu vreau sa fuseresc lucrurile, am ambitia sa iasa ca la cel mai bun meserias ...)
poxicuta a scris:si nu vii cu plante la Cluj?
nu, e inca prea frig
si oricum plantele "butasibile" sunt marea majoritate in saci
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Pakeha Vin Feb 08, 2013 9:06 pm

Ultimele noutati :
Am facut un "lumbago" urat de tot (culmea nu din cauza lucrarilor din casa, ci unor miscari probabil gresite la sala de sport (Aurelia poate cunoaste : mingea pe care stai pe spate si fund facand ridicari din abdomen) - am facut exact ce mi-a spus coach-a si exact cat mi-a spus, insa am simtit dureri lombare, iar dimineata urmatoare s-a declansat din nimica toata ...
Asta a fost acum o saptamana, ieri eram ceva mai bine, si clac al doilea lumbago (lombar lateral - primul fuses lombar fata-spate)

Lucrarile erau aproape gata : gresia facuta 95% (mai e de montat un pic de plinta si colturile partii unde nu va fi sera - cam 2 ore de lucru), peretele despartitor montat (lipseste partea de deasupra usii - cam 1 ora de lucru), fereastra instalata (mai sunt de pus gratiile - va veni un mester saptamana viitoare), ventilatia terminata - mai lipseste zugraveala la parte de sera pe noul perete (cam 1/2 ora) si rectificat un pic usa care nu se inchide destul de bine (1/4 ora)
Ar putea fi terminat totul deci in o jumatate de zi - dar deocamdata nu mai pot face nimic cel putin inca o saptamana ...

Am alte noutati : am un cumparator pentru o parte din colectie ! (intre 100 si 150 de plante adulte - cu optiune pentru inca pe atatea)
Daca reusim sa finalizam, va fi vanduta in martie sau aprilie !!
Va voi tine la curent
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de poxicuta Vin Feb 08, 2013 9:18 pm

Sad Sad Sad silent
poxicuta
poxicuta
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Puncte : 524
Data de inscriere : 03/11/2010

http://poxicuta.sunphoto.ro

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de andreea Vin Feb 08, 2013 9:36 pm


Da, nu prea mare bucurie! Asteptam info pe placul tuturor! Smile
Insanatosire grabnica!
andreea
andreea
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 719
Puncte : 723
Data de inscriere : 05/09/2011

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de poxicuta Vin Feb 08, 2013 9:49 pm

Insanatosire grabnica, dar plangem dupa hoyele tale! Unde vor pleca ele ?
poxicuta
poxicuta
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Puncte : 524
Data de inscriere : 03/11/2010

http://poxicuta.sunphoto.ro

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Pakeha Vin Feb 08, 2013 10:24 pm

multumesc !
poxicuta a scris: ... plangem dupa hoyele tale! Unde vor pleca ele ?
in principiu, peste mari si tari pirat
dar deocamdata e doar un proiect ...
cumparatorul doreste sa cumpere, eu as fi de acord sa vand, insa modalitatile nu vor fi simple No
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Aurelia Sam Feb 09, 2013 3:39 pm

Pakeha a scris:dar deocamdata e doar un proiect ...
cumparatorul doreste sa cumpere, eu as fi de acord sa vand, insa modalitatile nu vor fi simple No
Va doresc mult succes in realizarea proiectului!Sper ca plantele vor nimeri in maini bune Twisted Evil !

Alex face bani pentru proiect o expeditie din Sabah, Sarawak si Kalimantan cu Tony Lamb si Linus Gokusing in aprilie Very Happy !

Alex - sper ca nu veti ajunge ca veti vinde toate plantele Evil or Very Mad ! Cred ca doar eliberati locul pentru soiuri mai interesante de Hoya! Eu corect gandesc?
Aurelia
Aurelia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1242
Varsta : 55
Puncte : 1360
Data de inscriere : 02/12/2011

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Aurelia Sam Feb 09, 2013 3:52 pm

Pakeha a scris:Ultimele noutati :
Am facut un "lumbago" urat de tot (culmea nu din cauza lucrarilor din casa, ci unor miscari probabil gresite la sala de sport (Aurelia poate cunoaste : mingea pe care stai pe spate si fund facand ridicari din abdomen) - am facut exact ce mi-a spus coach-a si exact cat mi-a spus, insa am simtit dureri lombare, iar dimineata urmatoare s-a declansat din nimica toata ...
Crying or Very sad
Si apropo, de cate ori mergeti la sala? Cred ca durerile au aparut deoarece demult nu ati mers la sala sau nu ati facut corect exercitiul Rolling Eyes !
Aurelia
Aurelia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1242
Varsta : 55
Puncte : 1360
Data de inscriere : 02/12/2011

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Vernil Sam Feb 09, 2013 9:04 pm

Eu nu inteleg de ce refaci sera daca vinzi hoya ? Sa stii ca sunt foarte suparata pe tine din cauza asta ! Ai tu ceva in plan, ai mai aruncat asa, cate o momeala ... De ce refaci sera daca vinzi plantele ? Ce o sa tii in sera, amintirile ?
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Vernil Sam Feb 09, 2013 9:09 pm

Cum adica, refaci sera, muncesti sa pui gresie, sa vopsesti si tot ce mai e necesar - si mie imi place munca fizica, ma ajuta sa gasesc solutii la probleme ce pareau imposibile - dar vinzi colectia de hoya. Pai unde a disparut pasiunea ? Si ce vei face cand vei veni acasa, de la serviciu, dupa rutina zilnica ? Si daca vinzi, inseamna ca ai dat de stire, primesti oferte.
Chiar daca acolo e munca ta, plantele tale adunate de peste tot, ingrijite si pozate - pentru care ai facut un site pe cinste, sa stii ca in acea colectie de hoya care iti apartine sunt si visele noastre, dorintele neexprimate de a ne apropia de performantele tale.
Sunt foarte suparata, Alex. Ne-ai luat prin surprindere si pe mine, una, m-ai intristat.
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Aurelia Sam Feb 09, 2013 10:23 pm

Maria , sa vedem ce iti va raspunde Alex! Dar eu nici nu vreau sa ma gandesc ca Alex va inceta sa se ocupe de Hoya! Nu in zadar se ocupa de imbunatatirea serei, reinnoieste site-ul si planifica plecari in expeditie anume dupa Hoya! Alex are foarte multe plante (peste 600) si ii greu sa aiba grija singur de ele! De aceea el le vinde si astfel elibereaza locul pentru noi si necunoscute tipuri de Hoya!

Haideti sa nu ne intristam inainte de timp! Sper ca totul va fi bine si Alex va fi cu noi impreuna cu Hoya ale sale Twisted Evil !

P.S.Maria - mi-a venit o idee! Poate Alex a hotarat sa se lase de Hoya si se va ocupa de orhidei scratch ? Tu ai vazut ce orhidei el a postat pe site-ul ?
Aurelia
Aurelia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1242
Varsta : 55
Puncte : 1360
Data de inscriere : 02/12/2011

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de andreea Sam Feb 09, 2013 10:57 pm

Vernil a scris:Eu nu inteleg de ce refaci sera daca vinzi hoya ? Sa stii ca sunt foarte suparata pe tine din cauza asta ! Ai tu ceva in plan, ai mai aruncat asa, cate o momeala ... De ce refaci sera daca vinzi plantele ? Ce o sa tii in sera, amintirile ?
Smile
andreea
andreea
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 719
Puncte : 723
Data de inscriere : 05/09/2011

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de andreea Sam Feb 09, 2013 11:00 pm

Aurelia a scris:P.S.Maria - mi-a venit o idee! Poate Alex a hotarat sa se lase de Hoya si se va ocupa de orhidei scratch ? Tu ai vazut ce orhidei el a postat pe site-ul ?
Nu cred.
andreea
andreea
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 719
Puncte : 723
Data de inscriere : 05/09/2011

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Pakeha Dum Feb 10, 2013 4:29 pm

Ati pus multe intrebari si facut unele presupuneri
A face presupuneri in loc de a pune intrebari nu e cea mai buna cale pentru a te apropia de adevar ...

Situatia e intr-adevar destul de complicata Neutral

Inca din toamna trecuta am spus ca am depasit limitele fizice ale une colectii simultane cu un job 100% (sau chiar job 120%) - Torill, Ted Green, Ann Waymann, Surisa si altii care au colectii mari, nu au si alta ativitate profesionala …
Am incercat sa gasesc un loc unde sa "plasez" o parte din plante
Contactele cu 2 gradini botanice normande nu au dat rezultate satisfacatoare (o sera sau o parte de sera consacrata, o persoana care sa invete sa le ingrijeasca, garantia ca vor supravietui, etc. ...) - pana acum, in afara de Hortus la Leiden, nu am vazut colectie mare de Hoya cu adevarat in stare buna in gradini botanice din Europa

Casa din Rouen am proiectat-o personal in 2002 : o incapere era consacrata unui birou si 10 - 20 de hoya (aveam mai putin de 10 specii)
Incepand cu 2005 si mai ales 2006, colectia de Hoya a luat proportii, umiditatea in incapere a crescut mult si in 2007 am constatat ca computerul si hoya nu sunt compatibile
Am facut un perete despartitor, dar partea de birou a ramas fara fereastra – in 2008-2009 am mutat biroul la etaj in camera de oaspeti si am amenajat camera de oaspeti in locul biroului (tot fara fereastra)
Colectia de hoya continuand sa creasca, am construit o sera tropicala in gradina - am dus acolo plantele mai putin sensibile, cele uriase si cele care inflorisera deja
Partea de sera din casa, nefiiind conceputa pentru asa mare umiditate, a inceput sa se degradeze
Asa ca am golit complet incaperea, am pus gresie in loc de mocheta, am facut o izolatie etansa la peretii partii de sera, si mai ales am facut o fereastra in partea de incapere fara lumina - deci voi putea muta inapoi biroul, care e si atelier de studiu Hoya (microscop, foto, experiente, etc. …) - e mai practic sa fie mai aproape de plante

Asa ca ma gandesc ca voi pastra vreo 300-350 de plante (cele mai sensibile si cele care nu au inflorit inca) de care ma voi putea ocupa (actualmente, din lipsa de ingrijire, pierd 1-2 plante pe saptamana)
Iar cele 200-250 vandute, am garantia ca vor fi ingrijite corespunzator

Expeditia din aprilie nu are legatura cu vanzarea, era proiectata de mai multi ani
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de andreea Dum Feb 10, 2013 5:16 pm

Oricum decizia iti apartine. Ne-am dat si noi cu parerea.
andreea
andreea
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 719
Puncte : 723
Data de inscriere : 05/09/2011

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de poxicuta Dum Feb 10, 2013 5:20 pm

Stiu cum e , si eu am aprox 200 plante mici, pe care le tin cu mine in casa, in sufragerie, dormitoare, bucatarie, vestibul (pe post de mica sera) ,familia mi-a sarit deja in cap, trebuie sa fac o triere si pastrez numai o parte!
poxicuta
poxicuta
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Puncte : 524
Data de inscriere : 03/11/2010

http://poxicuta.sunphoto.ro

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Pakeha Dum Feb 10, 2013 6:04 pm

andreea a scris:
Aurelia a scris:P.S.Maria - mi-a venit o idee! Poate Alex a hotarat sa se lase de Hoya si se va ocupa de orhidei scratch ? Tu ai vazut ce orhidei el a postat pe site-ul ?
Nu cred.
Lilia are dreptate, nu ma atrag orhideele
Insa cum am avut ocazia sa vad si sa fotografiez specii absolut deosebite si foarte rare (asa zise specii botanice, destul de greu accesibile in cultura), m-am gandit sa le impartasesc Cool

prefer Hoya pentru tot aspectul foliaj si liana si nu am intentia sa renunt complet la hoya Evil or Very Mad , doar sa limitez un pic Twisted Evil
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Aurelia Dum Feb 10, 2013 6:51 pm

Aurelia a scris:Alex face bani pentru proiect o expeditie din Sabah, Sarawak si Kalimantan cu Tony Lamb si Linus Gokusing in aprilie Very Happy !
Am scris ca o gluma Embarassed Twisted Evil

Alex eu m-am suparat ,ca nu ati inteles gluma mea Rolling Eyes Sad
Pakeha a scris:Expeditia din aprilie nu are legatura cu vanzarea, era proiectata de mai multi ani


Ultima editare efectuata de catre Aurelia in Lun Feb 11, 2013 12:30 pm, editata de 1 ori
Aurelia
Aurelia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1242
Varsta : 55
Puncte : 1360
Data de inscriere : 02/12/2011

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Pakeha Dum Feb 10, 2013 7:58 pm

Aurelia a scris:
Aurelia a scris:Alex face bani pentru proiect o expeditie din Sabah, Sarawak si Kalimantan cu Tony Lamb si Linus Gokusing in aprilie Very Happy !
L-am scris ca o gluma Embarassed Twisted Evil

Alex eu am suparat ca nu ati inteles gluma mea Rolling Eyes Sad
Pakeha a scris:Expeditia din aprilie nu are legatura cu vanzarea, era proiectata de mai multi ani
nici o problema clown
ar fi trebuit sa pun mai multi smiley in text Laughing
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Despaduchere radicala (paduchi lanosi) - Pagina 2 Empty Re: Despaduchere radicala (paduchi lanosi)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum