HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

+3
bia8
ela
Stefana
7 participan?i

In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de Stefana Dum Mar 02, 2008 2:06 pm

In momentul in care va hotarati sa cumparati o orhidee cu pret redus, ganditi-va bine, puteti avea surpize. Placute, sau neplacute.
Eu am luat din Hornbach, ieri, un phalenopsis, stiind ca lasata acolo era moarte sigura pentru ea. Nu se vedeau deloc radacinile prin substratul inchis la culoare imbibat cu apa.
Ca o paranteza, orhideele cu pret redus, care au substratul foarte uscat (radacinile vizibile avand aspect argintiu) au mari sanse sa se dezvolte bine.
N-am avut timp aseara sa-i schimb substratul, abia de dimineata am reusit sa verific situatia:
Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Th_IMG_6542
tot substratul era invelit intr-un fel de hartie umeda, semiputrezita, pus cu totul in ghiveciul transparent
Mai departe, chirurgie curata pale : aproape toate radacinile erau terminate, velamenul putred curatandu-se cu usurinta de pe firul central.
Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Th_IMG_6557
In final a ramas asa:
Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Th_IMG_6563
De acum, trebuie sa le pun intr-un suport cu "capison" din punga de plastic, pentru a pastra in jurul frunzelor o umiditate ridicata (altfel se deshidrateaza in continuare). Si daca au "vointa" sa traiasca, vor produce alte radacini sanatoase. Daca sunt prea epuizate, insa Neutral ... am sa le ajut in continuare Basketball
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de ela Dum Mar 02, 2008 2:16 pm

m-au tentat si pe mine niste orhidee la pret redus dar cand am vazut cat de "redus"era:28 lei fata de 35,mi-a pierit cheful....
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de bia8 Mier Mar 05, 2008 12:10 pm

eu am avut norocul sa gasesc orhidee la pret redus pentru ca era promotie si au fost ok
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de Stefana Mier Mar 05, 2008 12:19 pm

Daca a fost OK, facea parte din a doua categorie: cu substrat uscat. Si eu am o Cattleya, de la reducere, care e bine pana acum.
De aceea ziceam ca e bine sa va ganditi, achizitionand din cealalta "categorie": puteti incerca sa o salvati (eu la asta m-am gandit, nu la reducere, ca nici n-a fost substantiala), dar e nevoie de muulta rabdare.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de tinawa Mier Mar 05, 2008 2:56 pm

Stefana a scris:Daca a fost OK, facea parte din a doua categorie: cu substrat uscat. Si eu am o Cattleya, de la reducere, care e bine pana acum.
De aceea ziceam ca e bine sa va ganditi, achizitionand din cealalta "categorie": puteti incerca sa o salvati (eu la asta m-am gandit, nu la reducere, ca nici n-a fost substantiala), dar e nevoie de muulta rabdare.

eu am doua orchidees cumparatea in reducere ,una creste foarte bine si nu anceteaza sa anfloreasca si cealalta a asteptat 3 ani sa anfloreasca si creste foarte lent deci cum spune Stefana puteti avea bune sau neplacute surprize cu orchideele in reducere .
Cand le cumparati de preferinta este sa le schimbati substratul acasa, caci de obicei acest substrat este deschidratat favorizand aparitia ciupercilor sau alte bacterii de plus cu insecte sau melcisori anauntru ce dauneaza la planta .

Plantat2 Udat
tinawa
tinawa
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 13
Localizare : france
Puncte : 0
Data de inscriere : 28/02/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de bibacj Joi Mar 13, 2008 7:12 pm

Si eu am cumparat 2 de la reducere, una e ok si nu i-am schimbat substratul, iar cealalta e jalnica pt ca i-am schimbat substratul cu "pamant pt orhidee"... Pe cea din urma nu stiu daca o mai pot salva cumva...
bibacj
bibacj
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 130
Puncte : 7
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de Stefana Joi Mar 13, 2008 7:53 pm

O poza, Biba?
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de bibacj Joi Mar 13, 2008 11:15 pm

O sa ii fac poze si v-o arat. Trebuie sa imi recuperez aparatul foto.
bibacj
bibacj
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 130
Puncte : 7
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de tinaM Mier Iul 16, 2008 3:01 pm

Azi si eu am in plan salvarea a 4 orhidee: doua dendrobium si doua cambria probabil. Arata jalnic, substrat totalmente uscat, dar frunzele inca ferme, putine la numar, cam ciufulite, bulbii de la cambria sunt cam deshidratati. Par sa vrea sa traiasca, una dintre cambrii are radacini noi, dezvoltate surprinzator de bine avand in vedere conditiile avute in magazin.
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de Stefana Mier Iul 16, 2008 3:39 pm

Daca substratul este uscat, nu e asa o problema. Dupa hidratare ai grija sa-l lasi la scurs bine.
Ce fel de dendrobium sunt ? Tip phalenopsis (bigibbum) ori Nobile?
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de tinaM Mier Iul 16, 2008 11:50 pm

As zice ca mai degraba dendrobium tip phalenopsis, pentru ca pare sa fi avut tija florala numai in varful tulpinii. Le plang de mila cand la vad in ce hal au putut sa le aduca! Nu le-am udat mult, pentru ca nu am avut prea multa scoarta in pamantul de orhidee ce l-am gasit si mi-a fost teama.
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de tinaM Joi Iul 17, 2008 12:02 am

Au fost vecine cu astea:

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Picture272
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de bia8 Joi Iul 17, 2008 8:08 am

uau ce minunatii! si eu am primit un dendrobium de la sotul meu, asa de mult imi place.
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de Carmen Joi Iul 17, 2008 8:28 am

dendrobium sau sotul ? sau mai bine ambii ? Razz
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de bia8 Joi Iul 17, 2008 9:18 am

Carmen a scris:dendrobium sau sotul ? sau mai bine ambii ? Razz
dragutz, desigur ca ambii, tre sa-mi laud tare mult de data aceasta sotul, ca tare m-a mai rasfatat, o sa-l laud in continuare sa o tina tot asa. Wink
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de tinaM Mier Aug 05, 2009 11:38 pm

Va spuneam mai demult ca am luat cateva orhidee la reducere. Cu dendrobium nu am mai avut rabdare si am renuntat, in cele din urma. Cambriile au fost mai norocoase; sau poate eu, pentru cea din al doilea set de poze are un parfum minunat, mai ales de seara pana dimineata:
Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Th_cambria0 Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Th_cambria1 Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Th_cambria2

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Th_cambriaparfumata2 Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Th_orhideeaparfumata
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de Stefana Joi Aug 06, 2009 8:12 am

Oncidiumul cu "barbita" alba este o frumusete Love
Am si eu unul asemanator tot de la reduse. In cat timp i-a crescut tija cu flori?
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de tinaM Vin Aug 07, 2009 3:10 pm

Prima tija un pic mai mult de o luna, a doua tija nu am mai urmarit-o ca mereu imi lua ochii prima; am observat-o abia cand avea deja peste 10 cm. Dar au crescut si intr-o perioada buna, cu multa caldura si umiditate multa (aveam o cadita cu apa in camera si ele erau deasupra).
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Orhidee cu pret redus - vicii ascunse Empty Re: Orhidee cu pret redus - vicii ascunse

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum