HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

23 martie - Intalnire cu Pakeha la Bucuresti

+3
Stefana
AnaR
Carmen
7 participan?i

HOYA :: Diverse :: Cafenea

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

23 martie - Intalnire cu Pakeha la Bucuresti - Pagina 2 Empty Re: 23 martie - Intalnire cu Pakeha la Bucuresti

Mesaj Scris de Simona D. Dum Mar 23, 2008 10:38 pm

Ne tii pe jar Very Happy
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

23 martie - Intalnire cu Pakeha la Bucuresti - Pagina 2 Empty Re: 23 martie - Intalnire cu Pakeha la Bucuresti

Mesaj Scris de Stefana Mier Mar 26, 2008 4:57 pm

Pana duminica la amiaza niciunul din participantii la intalnire nu fusese vreodata la Don Taco. Citisem pe net ceva pareri (cam toate pozitive) despre acest local, nu prea simandicos, aflat in zona selecta de langa Piata Victoriei. Ca sa nu avem parte de vreo surpriza neplacuta, am fost cu Nina "incognito" sa vedem cum arata localul ( dar si amplasamentul mesei rezervate din timp, la nefumatori). Impresie generala, extra ...erau pana si locuri de parcare (cine stie, cunoaste importanta argumentului in centrul capitalei).
La ora stabilita ne-am intors impreuna cu Alex, cu masina lui Myosotis (venita direct de la Belciugatele).
Atmosfera era linistita, portiile de mancare abundente. Myo a "riscat" si a comandat specialitatea casei. Alex s-a bazat pe sugestia ospataritei si a fost OK. Doar eu si Nina am vrut clasicul gratar. Si n-am avut de ce sa regretam. Pentru Myky, venita mai tarziu, nu a mai ramas decat o cana de limonada Sampanie pt toata lu (din care isi luasera si ceilalti mai inainte, naturala, cu continut scazut de glucide).
Discutiile au inceput rapid (nici nu facusem comanda).
Mai intai Alex ne-a spus cate ceva despre butasii pusi direct in pamant: substratul trebuie sa fie aerisit si usor pentru ca radacinile ce se formeaza sunt fragile. In unele fotografii pareau prea adanc pusi in pamant. In cazul in care nu stau bine in substrat, se pot folosi agrafe (din acelea de birou) pentru fixare.
Pentru ca peste putin timp o sa punem in ghivece plantutele, am discutat si despre substrat si alternanta straturilor pe care le pune in ghiveci. Mai intai un strat de bile de argila expandata (sau pietricele pentru drenaj) apoi un strat compact continand si nisip grosier pe langa turba si perlit. Urmatorul strat este din fibra de cocos maruntita (sau altfel de substrat usor gen turba fibroasa, daca n-avem cocos). Si la urma iarasi un strat compact (am sa fac un desen si o sa pun link spre album) Plantat
S-a mai discutat printre altele si de ce unele frunze de Hoya kerrii dau lastari si altele nu. Despre speciile cu frunze mari si foarte mari, despre cele cu frunze nesuculente, suculente si foarte suculente si de ce nu se poate incadra familia la plante suculente integral Basketball . Despre care accepta umbra si care pot sta in soare direct...
Timpul a trecut exagerat de repede si nu ne-am dat seama cand au zburat 4 ore. La iesire, cand ne-am apropiat de masina (pentru care gasise Myo un loc perfect de parcare) s-au remarcat stergatoarele de parbriz ridicate la verticala (semn cunoscut intre automobilisti, in special). Era locul perfect... al altuia.
La final ne-am despartit, multumiti de o intalnire deosebit de placuta si ne-am indreptat fiecare spre casele noastre, mai putin Alex care se afla deja in fata casei unde statea la Bucuresti. Franta avea sa-l mai astepte pana a doua zi.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

23 martie - Intalnire cu Pakeha la Bucuresti - Pagina 2 Empty Re: 23 martie - Intalnire cu Pakeha la Bucuresti

Mesaj Scris de ela Joi Mar 27, 2008 8:52 pm

mi-as fi dorit sa pot veni si eu,aveam atatea intrebari de pus,printre care si una referitoare la data (aproximativa ) a unei viitoare comenzi...cred ca la anul de acum
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

23 martie - Intalnire cu Pakeha la Bucuresti - Pagina 2 Empty Re: 23 martie - Intalnire cu Pakeha la Bucuresti

Mesaj Scris de Carmen Joi Mar 27, 2008 9:05 pm

Eu as vrea sa pregatim una si in toamna. Mie mi s-au prins butasii primiti toamna trecuta, desi se spune ca cel mai bine se prind primavara.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

23 martie - Intalnire cu Pakeha la Bucuresti - Pagina 2 Empty Re: 23 martie - Intalnire cu Pakeha la Bucuresti

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

HOYA :: Diverse :: Cafenea

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum