HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Ikebana cu Hoya

4 participan?i

In jos

Ikebana cu Hoya Empty Ikebana cu Hoya

Mesaj Scris de Carmen Mar Apr 01, 2008 7:42 pm

Acum tot revad link-urile postate cu specific Hoya, si am regasit unul postat de Bianca, in care veti observa aranjamente foarte frumoase cu Hoya.
Unele sunt in vase de sticla, altele sunt doar conduse pe suporturi care de care mai interesante. Ideea e sa lasam imaginatia sa-si spuna cuvantul si sa regasim echilibrul personal in fiecare aranjament.
http://unique-responsibility.com/ae5208ec-bad7-464e-a265-e4d5949fa9c4.W5Doc?mid=E8EFD289-5483-4020-9180-B2749C7C4007&
Ikebana este " tehnica artistică de aranjare a florilor (în vase) după anumite principii, arta aranjamentelor florale în stil japonez, arta tablourilor vii" ( http://ro.wikipedia.org/wiki/Ikebana ).
A creste flori si a le aranja cred ca e tot un mod de ilustrare artistica, iar un ghiveci sau recipient cu Hoya poate imbraca forme cat mai variate, astfel incat sa creeze o emotie placuta, calda, privitorului.
Cred ca o planta aranjata, condusa a creste ordonat pastreaza un echilibru si transmite mai mult decat una lasata in dezordine.
Unora nu le place Hoya datorita faptului ca e agatatoare, si are o crestere dezordonata. Ei haideti sa le aranjam, sa le coafam incat sa transmita numai emotii pozitive.
http://unique-responsibility.com/4af6f79f-b6c8-4423-ac5e-6ce5b7e40c03.W5Doc?mid=06ECAB24-7F62-4B47-A3AB-4C62ABB4F3A8&


Ultima editare efectuata de catre Carmen in Mar Mai 06, 2008 9:00 pm, editata de 2 ori
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Ikebana cu Hoya Empty Re: Ikebana cu Hoya

Mesaj Scris de Simona D. Mar Apr 01, 2008 9:00 pm

Toate sunt superbe, dar cum arata compacta in vasele alea de sticla ... de cand a pus Bianca linkul tot la ele ma gandesc Laughing Dar ma intreb: oare cum rezista fara gaurele de scurgere? Ca am vezut ceva vaze din astea, eu am o gramada colorate ca decor.
Iar acele suporturi, de unde facem noi rost de ele? scratch
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Ikebana cu Hoya Empty Re: Ikebana cu Hoya

Mesaj Scris de Carmen Mar Apr 01, 2008 9:21 pm

Cu suporturile e usor, caci se cumpara o sarma flexibila pe care o aranjam cum vrem. Daca gasim din inox moale e si mai frumos. Eu imi dau tema de cautat asemenea materiale, caci abia astept sa pot aranja o Hoya. Laughing
Cu compacta si eu ma intrebam, cum sta fara scurgere,...dar e posibil sa gauresti vasele acelea de sticla cu masina de gaurit, sau la sticlarie, daca gaseti asa ceva.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Ikebana cu Hoya Empty Re: Ikebana cu Hoya

Mesaj Scris de Simona D. Mar Apr 01, 2008 9:36 pm

Daca gasesti ceva sa ne spui si noua Embarassed
Cu gauritul nu stiu ce sa spun. Eu am o vaza din asta ( de cea in care se poate baga floare cu codita foarte mica si doar pluteste pe apa ) dar e foarte groasa la fund. Nu stiu daca se risca cei de la sticlarie sa o gaureasca ... scratch
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Ikebana cu Hoya Empty Re: Ikebana cu Hoya

Mesaj Scris de Carmen Mar Apr 01, 2008 9:41 pm

Bia8 va poate zice mai exact, daca vede subiectul maine, ea a gaurit niste vase din astea de sticla , acasa cu masina de gaurit, pentru orhidee. E un risc normal sa se sparga , dar iti spun oamenii: "Doamna, eu nu raspund dc se sparge ... Laughing " lol!
Merita oricum incercat...
La hoya e mai greu deoarece nu e foarte estetic sa vezi radacinile unei hoya in pamant. E frumos asa, de o expozitie, insa nu cred ca e o solutie viabila pt Hoya.
Insa mie mi-a placut mult stilul de aranjare, de conducere a plantei pe suport.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Ikebana cu Hoya Empty Re: Ikebana cu Hoya

Mesaj Scris de Simona D. Mar Apr 01, 2008 9:48 pm

Asa e Carmen...
Si mie imi place cum sunt asezate pe suport dar ai vazut ca astea si la capete au un "capac" protector etc... plus ca nu stiu daca noi le putem face asa perfecte Very Happy dar merita incercat...
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Ikebana cu Hoya Empty Re: Ikebana cu Hoya

Mesaj Scris de Stefana Mar Apr 01, 2008 11:01 pm

Eu sunt curioasa cum se "descurca" hoya asta cand se hotaraste sa infloreasca geek . Cu scurgerea e simplu: nu ii pune decat cateva picaturi de apa la o saptamana.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Ikebana cu Hoya Empty Re: Ikebana cu Hoya

Mesaj Scris de bia8 Mier Apr 02, 2008 9:52 am

Da asa este am acasa vase de sticla gaurite (de catre sotul meu cu masina de gaurit, el zice ca e simplu, insa trebuie sa-l intreb pe el cum a facut ca eu nu ma pricep si va spun maine) in care am plantat orhidee si imi place cum arata si pana acum se simt bine (vasele le-am achizitionat de la magazinul Crisul din Oradea la preturi accesibile si sunt pictate manual, mie personal imi plac tare mult aceste vase). In privinta hoyei nici eu nu stiu ce sa spun cu vasele de sticla daca e o solutie viabila (nici eu nu m-am gandit pana acum sa pun hoya in vas de sticla si mie mi-a placut aranjarea pe suport al lor) , insa cred ca radacinile ei nu se vad din pamant si pietricele si bile de argila si perlit si etc, nici la orhidee nu se vad decat cele aeriene. Acum ramane ca fiecare sa-si puna imaginatia la incercare...
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Ikebana cu Hoya Empty Re: Ikebana cu Hoya

Mesaj Scris de bia8 Joi Apr 03, 2008 9:01 am

lol! Am aflat, deci vasele mele de sticla au fost gaurite cu burghiu de 6-8 VIDIA, sper ca nu am gresit si am inteles bine..
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Ikebana cu Hoya Empty Re: Ikebana cu Hoya

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum