HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Cum putem realiza fotografii reusite cu florile de Hoya ?

3 participan?i

In jos

Cum putem realiza fotografii reusite cu florile de Hoya ? Empty Cum putem realiza fotografii reusite cu florile de Hoya ?

Mesaj Scris de Carmen Dum Apr 20, 2008 10:22 am

Cred ca stiti cu totii ca pe langa frumusetea florii de Hoya, mai e nevoie de multa daruire pentru a putea noi sa admiram floarea surprinsa.
Chiar daca tehnica moderna ne ajuta prin aparaturi mai sofisticate sau mai putin, mai trebuie sa stim si cum sa le folosim . Aceasta deoarece unele flori de Hoya sunt chiar mici, dar in poze apar mai mari, minunate (cum si sunt ), si asta datorita tehnicii de fotografiere folosita. sunny study
E un subiect pe care l-am deschis in speranta ca cineva va sti sa il continue, caci eu una, inca scratch incerc sa deslusesc tainele aparatului de fotografiat pentru a scoate pozele "macro" sau e evidentia foliajul mai bine. Nu-mi prea iese...dar sunt deschisa sa invat si asta. lol! study
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Cum putem realiza fotografii reusite cu florile de Hoya ? Empty Re: Cum putem realiza fotografii reusite cu florile de Hoya ?

Mesaj Scris de Stefana Vin Iul 11, 2008 3:24 pm

Hehehe, oricat de bun fotograf ai fi, nu prea reusesti sa realizezi pozele alea meseriase fara un obiectiv super Twisted Evil .
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Cum putem realiza fotografii reusite cu florile de Hoya ? Empty Re: Cum putem realiza fotografii reusite cu florile de Hoya ?

Mesaj Scris de Carmen Vin Iul 11, 2008 4:56 pm

ce inseamna un obiectiv super ?
ce ar trebui sa cautam ?
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Cum putem realiza fotografii reusite cu florile de Hoya ? Empty Re: Cum putem realiza fotografii reusite cu florile de Hoya ?

Mesaj Scris de Pakeha Vin Iul 11, 2008 6:23 pm

din experienta proprie
pentru o poza buna, stapanirea tehnicii e mai importanta decat un aparat ultra-sofisticat
sant mici notiuni tehnice (si in o a doua faza artistice) care sant indispensabile (daca nu, fotografiile bune vor fi mai degraba accidentale - oricum 99% din fotografiile exceptionale sant accidentale)

notiuni tehnice indispensabile :
- profunzimea de camp si relatia intre diametrul diafragmei si viteza obturatorului
- calitatea imaginii in relatie cu sensibilitatea peliculei (inlocuita la aparatele digitale cu numarul de captatori)
- folosirea detectorului de luminozitate global, local sau punctual
- folosirea detectorului de distanta (zoom automatic) global, local sau punctual

stapanind aceste 4 notiuni, se pot face poze bune cu aproape orice aparat digital ieftin (timp de 2 ani am folosit un Pentax compact, asteptand sa "iasa" un reflex Minolta digital compatibil cu budgetul, aparat care n-a "iesit" niciodata ...)
si sant o gramada de aparate compact care au un dispozitiv "Super-macro", indispensabil pentru florile de Hoya

notiuni artistice indispensabile :
- compozitie + echilibru (centre de atractie a privirii, linii de forta, unghiuri)
- culoare + contrast

pentru asta nu e nevoie de un aparat, sau le "simti", sau le inveti

si in sfarsit un aparat cu mai multe optiuni, printre care bine inteles si obiectivul
pe internet sant site-uri comparatoare de aparate si obiective, care permit sa alegi in functie de parametrii care iti convin cel mai mult (in functie de punga, bineinteles, dar inca o data, nu aparatele cele mai scumpe sant neaparat cele mai bune)
(sensibilitate; respect culori; calitate optica; rapiditate; auto-focus; blitz; ...)

personal, am ales (ca si Stefana) un "bridge" Canon Powershot, care mi se pare interesant din mai multe puncte de vedere
- e destul de usor, se poate folosi fara trepied
- se poate pune intr-un buzunar (un buzunar mai mare)
- are un Super-macro foarte bun
- are un ecran de vizualizare multidirectional
- se pot adauga accesorii (teleobiectiv, wideobiectiv, macro, blitz)
- calitate optica, respect culori, sensibilitate bune
- pret abordabil
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Cum putem realiza fotografii reusite cu florile de Hoya ? Empty Re: Cum putem realiza fotografii reusite cu florile de Hoya ?

Mesaj Scris de Carmen Joi Iul 17, 2008 9:27 am

PAKEHA a spus :
" cum sa facem sa va invat sa fotografiati asa de la distanta ?

https://hoya.forumgratuit.ro/galeria-foto-f6/cum-putem-realiza-fotografii-reusite-cu-florile-de-hoya-t221.htm

notiuni tehnice indispensabile :
- profunzimea de camp si relatia intre diametrul diafragmei si viteza obturatorului
...
- folosirea detectorului de distanta (zoom automatic) global, local sau punctual


cu cat e mai multa lumina (naturala sau flash), cu atat se poate micsora diametrul diafragmei (4.5 de exemplu e mare si 16 e mic), ceea ce mareste profunzimea campului in care imaginea e clara
de asemena, in conditii de lumina identice se poate folosi zoomul (cu cat esti mai departe de subiect, cu atat distanta relativa intre doua puncte apropiat si departat, ale aceluiasi obiect, scade, deci imaginea e mai clara pe o profunzime de camp mai mare


trebuie cautat in parametrii detectorului de distanta (zoom automatic), optiunea spot sau punctual si vizat cu centrul imaginii portiunea pe care o vrem sa fie cea mai clara
in plus, mai toate aparatele moderne sant parametrate in asa fel incat punctul cel mai indepartat sa fie cel mai clar - se poate trisa in mai multe feluri : vizand punctul cel mai apropiat din cele care ne intereseaza sau apasand pe jumatate pe declansator si indepartand aparatul de subiect


nu uitati sa fixati distanta pe floricica insemnand "macro" "
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Cum putem realiza fotografii reusite cu florile de Hoya ? Empty Re: Cum putem realiza fotografii reusite cu florile de Hoya ?

Mesaj Scris de Carmen Joi Iul 17, 2008 9:28 am

Pakeha a spus :
" ok
hai sa incercam sa facem mai simplu

se ia planta si se pune in asa fel incat din directia aparatului sa nu apara alt fundal mai aproape de sa zicem 2 metri (pe un scaun, pe masa, pe pervaz, spanzurata de galerie, etc. ...)
se regleaza aparatul pe "macro" si "flash" (sau blitz)
se apropie aparatul la 40-50 cm de planta (doua palme, doua palme jumate)
se regleaza cu zoomul pe subiect (daca e vorba de frunze sau flori sa nu apara altele in cadru sau cel putin sa fie in acelasi plan, nu una in spatele celeilalte)
se blocheaza respiratia si se declanseaza cu degetul apasat suplu dar ferm, fara ca gestul sa fie brusc (pentru cei care au facut echitatie - mana de fier in manusa de catifea)
se vizualizeaza si eventual se reia daca nu a iesit bine
succes ! "
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Cum putem realiza fotografii reusite cu florile de Hoya ? Empty Re: Cum putem realiza fotografii reusite cu florile de Hoya ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum