HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Lumina ideala pentru Hoya

+3
Carmen
AnaR
Simona D.
7 participan?i

In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de Simona D. Vin Mai 23, 2008 6:37 pm

De ceva vreme am impresia ca locul in care tin eu plantele Hoya nu are lumina suficienta ( au intrat copacii in vegetatie si imi umbresc toate geamurile ). Cam ce lumina are nevoie Hoya ? Din cate stiu, soarele direct poate arde frunzele, deci nu de soare direct au nevoie. Daca nu de soare direct au nevoie, cum reusiti sa le oferiti lumina?
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de AnaR Vin Mai 23, 2008 6:54 pm

Eu am pus din ele pe pervazurile ferestrelor, iar dupa ce n-am mai avut loc, le-am pus pe etajera sub neon. La ferestre au putin soare dimineata, iar pubycalix-ul de la birou n-are vara soare, din acelasi motiv pe care-l expui si tu : copac in fata geamului.

Din cate stiu eu, plantele de hoya prefera lumina puternica, dar nu tolereaza bine soarele direct (in general vorbesc, ca sunt unele care vor soare). Asa incat, eu cred ca la umbra luminoasa o duc bine. Ale mele, cel putin, asta au.

Oricum, o sa-ti dai tu seama daca nu le merge bine, urmarindu-le evolutia. Succes!!!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de Carmen Sam Mai 24, 2008 10:04 am

Plantele mele de Hoya o parte sunt pe terasa afara, au soare doar dimineata cateva ore ( ~ 3 ore ), inca nu s-au plans ca le deranjeaza.
Cele din interior , o parte am intr-o camera goala, in mijlocul camerei pe o masuta toti butasii si plantele din carantina, cam la 2 metri de geam, acestia au soare toata dupamasa, pana la apus. Cand am tinut butasii pe pervazul aceleasi camere, am pierdut-o pe wallichii.
Inca un grup de plante sunt intr-un hol, unde au lumina dupa masa, printr-un velux, si se simt bine aici ( thompsonii, pubicalyx, compacta, bella, si mai noi calycina si australis ).
Am observat insa ca geamul cel mai bun din casa, unde toate florile cresc intr-o veselie e cel de la dormitor, unde am soare dimineata de cand rasare , pana pe la 9-10. Aici sta arborele de cafea ( si a crescut grozav ) si h.kerrii ( ati vazut ce bine ii merge ) si ieri am mutat aici o multiflora, verticillata, camphorfolia. E singurul pervaz unde am Hoya. In rest le las la distante considerabile de lumina directa.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de dodo Sam Mai 24, 2008 2:52 pm

Eu tin toate hoya pe rafturi la bucatarie (fosta logie extinsa), geamul da spre sud-vest dar din cauza blocului din fata nu prea bate soarele direct decat foarte putin dar lumina e buna.Se pare ca le merge bine pentru ca 4 din ele infloresc (multiflora, 2 carnosa diferite si finlaysonii).
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de Stefana Sam Mai 24, 2008 3:27 pm

O sa-l intrebam pe Alex cand o sa revina din Borneo detalii despre iluminare. Ma gandesc ca totusi multe sunt plante de jungla, iar lumina, desi intensa, ajunge filtrata prin frunzisul arborilor din jur. Iar cele care sunt originare de pe coastele insulelor stau tot printre pomi , nu le bate direct soarele.
In interiorul apartamentului, la distanta de peste 1 m de geam, intensitatea luminii scade foarte mult. Deci ar fi bine sa stea tot pe un balcon, fara sa le bata soarele amiezii, direct, sau in aer liber (sub pomi).
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de Simona D. Sam Mai 24, 2008 3:32 pm

Cred ca doar ale mele au lumina slaba Sad
Va trebui sa le mut din nou. Le tineam in dormitor unde orientrea este estica. Le mergea foarte bine dar m-am gandit ca la iarna nu le voi putea oferii temperaturi scazute in dormitor, deci mai bine sa le obisnuiesc de pe acum in alta camera. Nu ma gandeam ca asa des va fi frunzisul copacului ce este in fata geamului. Parca anul trecut nu a fost asa stufos scratch
Voi ce temperaturi le oferiti iarna? Si daca le tineti in camere unde locuiti sau gatiti ( vezi Dodo in bucatarie ) mai infloresc daca nu beneficiaza de repaus?
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de Simona D. Sam Mai 24, 2008 3:37 pm

Stefana, ai scris in acelasi timp cu mine Laughing
Eu am doua balcoane dar ambele sunt "sparte" si fac parte din dormitor, respectiv bucatarie. Nu este nici unul unde pot sa mentin o temperatura mai scazuta iarna, ca sa nu mai vorbesc ca cel din bucatarie este folosit exclusiv pentru frigider, aragaz. Este si destul de mic pe deasupra Crying or Very sad
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de dodo Sam Mai 24, 2008 5:34 pm

Simona carnosele mele stau in acelasi loc si iarna si vara iar temperatura cred ca e 21 grade iarna, si infloresc, culmea. Laughing
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de Simona D. Sam Mai 24, 2008 6:02 pm

Dodo, cam asta e temperatura ce le-o pot si eu oferii. Sper ca si celelalte sa fie la fel de "pretentioase" ca si carnosa desi ... Carmen se plangea ca a ei nu a inflorit de 6 (?) ani pentru ca nu a avut perioada de repaus peste iarna.
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de Carmen Sam Mai 24, 2008 6:23 pm

Da , asa e cu carnosa mea, dar eu doar de un an am "aflat" ce vrea de la mine...Pana acum o ingrijeam ca pe alta floare si o mutam cu mine peste tot...in facultate o tineam in bucatarie, pana cand colega mea de ap o tot muta de colo colo si am mutat-o apoi pe balcon. In vacantele de vara o duceam acasa, apoi iar o aduceam la facultate, pana in ultimii 2 ani de facultate cred ca n-am mai mutat-o si a ramas la bunica mea. Insa cred ca au concurat mai multi factori - plus ca avea un ghiveci imens. Ultima mutare, dupa ce m-am mutat si eu la bunica, am renovat casa, si in timpul renovarilor iar am plimbat-o la soacra mea. A stat iarna asta acolo, si in primavara iar am mutat-o acasa. Ce mai, s-a plimbat floarea asta cat altii in 10 ani.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de Simona D. Sam Mai 24, 2008 6:42 pm

Da Carmen, dar s-a plimbat si bolnavioara de bella de la tine la Stefana si ai vazut ca ... nici ca i-a pasat Laughing
Oare chiar asa problema mare sa fie mutarea asta? Poate nu-i place sa fie mutata doar cand are pedunculi scratch
Daca e adevarat ca Stephanotis e ruda cu Hoya si are cam aceleasi pretentii, atunci eu pot sa spun ca se cam sinchiseste daca il muti. Eu am primit un butas inradacinat dar micut rau (~10-12 cm si 6 frunze ) si de nu l-am mutat de l-am zapacit din februarie de cand l-am primit pana acum o luna. Acum are 3 pedunculi. Nici nu stiam ca face flori cand e asa mic.
Deci, eu sper ca si Hoya sa nu fie asa cu toane daca mai e mutata din cand in cand Jump Cat despre perioada de repaus scratch nici nu stiu ce sa mai spun ca, pe langa Dodo, mai stiu pe cineva ( Gabriela J. - o stii si tu ) si ea tine carnosa in dormitor de ani de zile. Sunt convinsa ca la ea in dormitor nu e temperatura de repaus.
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de Carmen Sam Mai 24, 2008 8:44 pm

Am mai auzit asta cu privire la cateva carnose care sunt tinute la birou in acelasi loc de ani de zile, suporta cald - frig, ca oamenii, ce mai ... Nu stiu ce sa zic...
Mai este o carnosa superba in acelasi loc de ani de zile, suspendata si desfasurata pe tot tavanul unei camere, in Cluj, pe str. Piezisa - care aveti chef sa mergeti sa vedeti ce mai face. E primul xerox pe dreapta cum urci pe Piezisa inspre Hasdeu ( cladirea era alba, si urcai vreo 5 - 10 trepte pana sa intri ). Cand imi xeroxam carti si cursuri acolo stateam si admiram floarea. Nu exagerez dar era imensa si plina cu flori. Atunci nu aveam curajul sa cer butasi, desi imi trecuse de multe ori prin minte. Lumina avea, si chiar statea acolo de mult timp...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de ela Sam Mai 24, 2008 10:41 pm

dodo, sa inteleg ca ai cateva hoya inflorite? vreau sa le vad Love eyes
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de dodo Dum Mai 25, 2008 1:02 pm

Ela deocamdata sunt la stadiu de pedunculi de floare toate 4.Am facut poze cu ei ca sa-i vedeti, sper sa mai si infloreasca, cresc asa greu.......Ma uit zilnic la ei affraid
Lumina ideala pentru Hoya 2542750360098180937S200x200Q85
Lumina ideala pentru Hoya 2762296980098180937S200x200Q85
Lumina ideala pentru Hoya 2420532770098180937S200x200Q85
La H.multiflora arata cam asa (am pierdut fotografia de azi pe undeva):
Lumina ideala pentru Hoya 2385598940098180937S200x200Q85
Nu le-am asigurat repaus peste iarna la nici una, ca n-am avut unde.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de Stefana Dum Mai 25, 2008 9:47 pm

Parerea mea: repaos inseamna si incetinirea vegetatiei bazata pe reducerea udarii combinata cu o luminozitate scazuta. Daca nu le putem asigura temperatura scazuta, asta e. Oricum se diminueaza fotosinteza, maxima la temperatura+luminozitate+umezeala optima. Deci ar fi indeplinite 2 din 3 conditii.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de ela Dum Mai 25, 2008 9:49 pm

frumoase si harnice!
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de miha Lun Mai 26, 2008 8:16 am

Da...foarte harnicute...abia asteptam floricelele... Very Happy
miha
miha
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 875
Varsta : 51
Localizare : CONSTANTA
Puncte : 402
Data de inscriere : 12/04/2008

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de Simona D. Lun Mai 26, 2008 12:03 pm

Dodo m-ai omorat Shocked Shocked Shocked
Sa nici nu respiri in preajma lor, sa le vedem inflorite Laughing

Stefana, m-ai mai linistit un pic. Chiar imi faceam probleme cu temperatuta pe timpul iernii.
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Lumina ideala pentru Hoya Empty Re: Lumina ideala pentru Hoya

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum