HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii

3 participan?i

In jos

Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii Empty Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii

Mesaj Scris de Carmen Vin Aug 01, 2008 3:45 pm

Propun ca prim exemplu de comparatie : HOYA BELLA...
E una din speciile de Hoya pe care o gasim pt achizitionare destul de usor, si care ne incanta atat cand e inflorita cat si cand nu e in floare.
Ca repere de comparatie propun :
- substrat folosit ;
- lumina - loc de amplasare ;
- in functie de sezon daca poate fi lasata afara ;
- mod de crestere : curgatoare sau cataratoare ;
- necesitati de udare ;
- perioada de inflorire ;
- perioada de repaos ;
- inmultire ;
- durata florilor ;
- ritm de crestere : al plantei adulte / al butasului ;
- daunatori ;

Daca mai doriti sa adaugam alte criterii , spuneti...

Cine vrea sa inceapa o minifisa personala pentru planta de Hoya bella pe care o are ?
Hello
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii Empty Re: Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii

Mesaj Scris de ela Vin Aug 01, 2008 9:02 pm

Foarte buna ideea, felicitari, Carmen!
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii Empty Re: Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii

Mesaj Scris de Carmen Vin Aug 01, 2008 9:07 pm

Mersi, Ela...acum sa vedem cum o punem in practica. Laughing
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii Empty Re: Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii

Mesaj Scris de ela Vin Aug 01, 2008 9:16 pm

In primul rand tu ar trebui sa scrii, doar ai o planta deja adulta, sau asa ai cumparat-o?
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii Empty Re: Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii

Mesaj Scris de Carmen Vin Aug 01, 2008 9:22 pm

Am cumpara-o adulta, in octombrie trecut...deci inflorirea mi-a asum cu drag... Razz Embarassed
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii Empty Re: Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii

Mesaj Scris de AnaR Vin Aug 01, 2008 11:43 pm

Cred ca in Canada si in Romania conditiile de crestere a hoyelor sunt aceleasi. Diferenta ar putea fi lungimea iernii, adica rezistenta zapezii la sol. Ca temperaturile am impresia ca sunt apropiate.

O diferenta, insa, mare este faptul ca nu prea am gasit colectionari de hoya pe aici. Daca nu ma insel, in Montreal este unul singur, si o fatuca in Toronto.

Ma mai gandesc la asemanari si diferente si revin. Smile
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii Empty Re: Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii

Mesaj Scris de Carmen Sam Aug 02, 2008 12:10 pm

sarumana...am sa scriu si eu , ce am observat, dar vreau sa vina mai mult de la voi... Razz
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii Empty Re: Hoya bella - comparatie intre cele adaptate in Romania si cele din alte colturi ale lumii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum