HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Indicele de insorire

5 participan?i

In jos

Indicele de insorire Empty Indicele de insorire

Mesaj Scris de Carmen Lun Mar 23, 2009 2:04 pm

sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny sunny
La sugestia lui Pakeha, am facut un topic distinct cu indicele de insorire...
Acum ia sa vedem cate ore de soare are fiecare in zona in care traieste... intai pe zi, si apoi pe an ( daca vom sti face media aritmetica pe anotimpuri scratch )
Va trebui sa stau si eu sa numar, caci nu m-am gandit niciodata serios la aspectul asta ...
Se gasesc asemenea informatii la vreo institutie ? statie meteo etc ?

E important si ce fel de soare primeste floarea?
Adica , eu zic ca nu e acelasi lucru soarele de dimineata cu cel de pranz si invers...nu ? sau soarele de dupa-masa cu cel de dimineata ?
Deci, ce soare prefera plantele noastre ? flower sunny
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Indicele de insorire Empty Re: Indicele de insorire

Mesaj Scris de ela Lun Mar 23, 2009 3:19 pm

Am gasit asa ceva:
Durata de stralucire a Soarelui
si repartitia sa teritoraiala se afla in stransa corelatie cu regimul si distributia nebulozitatii, in special a celei inferioare (norii superiori si cei mijlocii, mai putin dezvoltati pe verticala si transparenti datorita alcatuirii lor din particule de gheata, lasa sa treaca o parte din razele solare luminosa).

Pe teritoriul Romaniei cele mai mari valori anuale, de peste 2300 ore de insorire, se inregistreaza in zona litoralului Marii Negre (in partea sud-estica a Deltei Dunarii, in regiunea Sf. Gheorghe sumele medii anuale ajung pana la aproape 2400 ore), ca urmare a predominarii in aceasta parte a tarii a timpului senin, mai ales in semestrul cald al anului (aprilie-septembrie).

Regiunile de campie ale tarii se deosebesc intre ele printr-o durata caracteristica a stralucirii Soarelui determinata de conditiile specifice de circulatie a maselor de aer: 2000-2150 ore in Campia de Vest si 2100-2200 ore in Campia Romana.In regiunile mai inalte - zona deluroasa si cea de munte, unde ceata si zilele cu cerul noros sau cu cerul acoperit prezinta o frecventa mai mare - numarul mediu anul de ore de stralucire a Soarelui se reduce treptat de la peste 2000-2100 ore in Podisul Getic pana la mai putin de 1600 ore la altitudini mai mari de 2200 m
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Indicele de insorire Empty Re: Indicele de insorire

Mesaj Scris de ela Lun Mar 23, 2009 3:20 pm

La Galati ar fi cam 2200 ore....
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Indicele de insorire Empty Re: Indicele de insorire

Mesaj Scris de Pakeha Lun Mar 23, 2009 4:43 pm

ela a scris:Am gasit asa ceva:
Durata de stralucire a Soarelui

Pe teritoriul Romaniei cele mai mari valori anuale, de peste 2300 ore de insorire, se inregistreaza in zona litoralului Marii Negre (in partea sud-estica a Deltei Dunarii, in regiunea Sf. Gheorghe sumele medii anuale ajung pana la aproape 2400 ore), ca urmare a predominarii in aceasta parte a tarii a timpului senin, mai ales in semestrul cald al anului (aprilie-septembrie).

Regiunile de campie ale tarii se deosebesc intre ele printr-o durata caracteristica a stralucirii Soarelui determinata de conditiile specifice de circulatie a maselor de aer: 2000-2150 ore in Campia de Vest si 2100-2200 ore in Campia Romana.In regiunile mai inalte - zona deluroasa si cea de munte, unde ceata si zilele cu cerul noros sau cu cerul acoperit prezinta o frecventa mai mare - numarul mediu anul de ore de stralucire a Soarelui se reduce treptat de la peste 2000-2100 ore in Podisul Getic pana la mai putin de 1600 ore la altitudini mai mari de 2200 m

Multumesc Ela (si Carmen)
pai se vede clar, ca la sub 1700 ore/an stau foarte rau, deci neoanele sant indispensabile (lumina speciala pentru plante, cu dominanta de culoare violet, rosu sau albastru )

dar am flori si in salon si la servici fara neoane (orientate totusi Sud), chiar si la cateva specii mai dificil de inflorit (H kloppenburgii, greenii, chinghungensis, filiformis, buotii, densifolia, erythrina, ...)
iar in camera de oaspeti (orientata Est), chiar daca am des pedunculi, n-au inflorit inca decat H carnosa, australis, lacunosa, obscura, heuschkeliana, linearis, multiflora - specii rezistente, dar si acestea foarte rar si foarte putin
probabil s-ar putea pune in aceeasi categorie : H compacta, wayetii, kentiana, shirleyi (Irian Jaya), incurvula, halophila, praetorii, lasiantha, vanuatuensis, verticillata, acuta, rigida, myrmecopa ...

deci pentru cei ce au conditii mai proate si n-au lumina complementara, alegeti mai degraba speciile astea

Carmen a scris:sunny E important si ce fel de soare primeste floarea?
Adica , eu zic ca nu e acelasi lucru soarele de dimineata cu cel de pranz si invers...nu ? sau soarele de dupa-masa cu cel de dimineata ?
Deci, ce soare prefera plantele noastre ? flower sunny

ale mele prefera soarele de sambata si duminica clown
ok, ies !


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Lun Mar 23, 2009 5:01 pm, editata de 2 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Indicele de insorire Empty Re: Indicele de insorire

Mesaj Scris de Pakeha Lun Mar 23, 2009 4:47 pm

copiez aici postul originar :

miha a scris:Arata super... Alea sunt neoane? Nu le este suficienta lumina naturala??? Vad ca toate primesc lumina naturala din plin...

daca as locui la Constanta probabil ca nu mi-ar trebui Very Happy
din pacate, locuiesc la Rouen in Normania si indicele de insorire (numarul de ore de soare pe an) e ceva mai mic de 1700, adica in jur de 4.5 ore pe zi, iarna sub 3 ore
ca termen de comparatie, la Lyon e in jur de 2450, adica 6.8 ore pe zi, la Bordeaux e cred cam 2650, 7.25 ore pe zi, iar la Marseille e putin mai scazut de 2900, adica aproape 8 ore pe zi
chiar si la Stockolm e mai mare, un pic sub 2000, adica aproape 5 ore pe zi, iar suedezele folosesc toate neoane

sant specii care infloresc fara multa lumina, dar unele din ele au nevoie vitala de lumina multa
ar fi curios de verificat indicele de insorire la Borneo, probabil tot in jur de 3000, caci chiar daca e multa lumina, si ploua mult

si nu stiu daca se vede din poze, sant pe 2 randuri, deci cele de pe randul doi, nu prea au lumina directa

Carmen a scris:o - la - la...arata atat de bine toate la un loc, iar sera ta e tare ispititoare...cam cat pe cat are ?
e clar...ai prea multe hoya Wink) sa-ti faca flori mereu sa le putem admira si sa ne putem motiva ....

aproximativ 5 m2

ca si curiozitate, verificati indicele de insorire in localitatile voastre (Carmen, un post aparte ?)

sant curios ce insorire ar fi in Banat, la Suceava, la Sibiu, Brasov si la Cluj
in Harghita, Covasna ar trebui sa fie ca in Normandia ...
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Indicele de insorire Empty Re: Indicele de insorire

Mesaj Scris de Vernil Lun Mar 23, 2009 7:32 pm

Foarte intersant subiect, cel putin pentru mine. Varietatile ce le-am achizitionat au fost alese cu grija pentru zone cu semiumbra Very Happy .
In conditiile oferite de Bucuresti, eu avand soare aprox. 3 ore dimineata si lumina suficienta la apus, au inflorit bella, thompsonii si carnosa. Se pregateste peduncul la pub.silver pink. Se dezvolta ca nebunele paziae, australis, erythrina. Linearis-ul imi da emotii, periodic se usuca cate o craca, insa si eu, tot periodic, il inmultesc. Sa vedem cine rezista mai mult Laughing Multiflora doar creste, incet. Am deja 3 ani de cand hoya imi testeaza rabdarea. Oricum, sunt multumita.
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Indicele de insorire Empty Re: Indicele de insorire

Mesaj Scris de tinaM Lun Mar 30, 2009 10:15 am

Scuze, am raspuns la cele scrise de Pakeha in celalalt topic. Am sa copiez aici si rog moderatorul/administratorul sa-l stearga, eventual pe celalalt.

Mie imi place sera, sunt de felul meu o taranca nepretentioasa, nu ma deranjeaza inghesuiala din gradina. Dar n-am avut ce face si am aratat pozele sotului... E deja ingrozit ca m-as transforma intr-o colectionara inraita Razz dac-ar sti...

Interesanta chestia cu indicele de insorire, merita cercetata problema. Se pun doar orele de soare primite efectiv de planta sau faptul ca e soare afara presupune ca lumina e suficienta (planta aflandu-se la maxim 30 cm de fereastra)? Pe de alta parte ma gandesc ca in habitatul lor, pe langa faptul ca ploua destul de des si deci este si innorat, ele cresc mai mult pe sub copaci, poate chiar pe pamant, printre alte plante... Cumva e o lumina filtrata.

Oricum, pana la cercetarea problemei, as spune ca, in Sibiu, nevoia de lumina e satisfacuta in proportie de peste 75 %, cel putin pentru speciile pe care le am eu.

Pakeha a spus:
sant curios ce insorire ar fi in Banat, la Suceava, la Sibiu, Brasov si la Cluj
Da-mi un pic de timp si cred ca pot afla. Dar la cat de inflorite sunt de-o vreme ale mele, zic io ca-i bine. Sper sa nu fie numai norocul incepatorului! As adauga la lista nepretentioaselor si retusa.
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Indicele de insorire Empty Re: Indicele de insorire

Mesaj Scris de Pakeha Sam Apr 04, 2009 11:01 pm

tinaM a scris:Interesanta chestia cu indicele de insorire, merita cercetata problema. Se pun doar orele de soare primite efectiv de planta sau faptul ca e soare afara presupune ca lumina e suficienta (planta aflandu-se la maxim 30 cm de fereastra)? Pe de alta parte ma gandesc ca in habitatul lor, pe langa faptul ca ploua destul de des si deci este si innorat, ele cresc mai mult pe sub copaci, poate chiar pe pamant, printre alte plante... Cumva e o lumina filtrata.

Oricum, pana la cercetarea problemei, as spune ca, in Sibiu, nevoia de lumina e satisfacuta in proportie de peste 75 %, cel putin pentru speciile pe care le am eu.

Pakeha a spus:
sant curios ce insorire ar fi in Banat, la Suceava, la Sibiu, Brasov si la Cluj
Da-mi un pic de timp si cred ca pot afla. Dar la cat de inflorite sunt de-o vreme ale mele, zic io ca-i bine. Sper sa nu fie numai norocul incepatorului! As adauga la lista nepretentioaselor si retusa.

va pun aici un extras dintr-o harta gasita pe internet (cred ca cava fabricant de panouri solare)
Indicele de insorire Euensol01a
nu e exact ceea ce ne intereseaza, dar poate fi util
eu vorbeam de numarul de ore de expunere solara pe an (sau pe zi), pe cand aici se vede energia solara la sol
diferenta intre cele 2 ar fi data (pe cat ma duce pe mine capul) de grosimea stratului de atmosfera strabatuta de razele solare - care e minima la ecuator si maxima la poli (diferenta intre 90° si aproape 0°, n-am timp sa fac un desen), la Bucuresti vreo 44°, la Paris vreo 49°
cum se poate vedea in Romania in general stati la fel de bine ca in sudul Frantei

cu asta se da raspuns si intrebarii despre padurile ecuatoriale, intr-adevar ploua mai mult (in sezonul ploios), insa calitatea luminii (energia solara) e mult mai puternica cu toata umbra vegetatiei

si cu asta termin, constat ca de multe ori plantele bine expuse la lumina, infloresc pe partea umbrita,
probabil ca planta are nevoie de lumina multa, dar florile s-ar usca prea tare expuse la soare
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Indicele de insorire Empty Re: Indicele de insorire

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum