HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

+12
tinaM
Johana
vickylucia
ancag
Carmen
ela
dianatm
getama
miha
dodo
vivien
Pakeha
16 participan?i

Pagina 9 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Mier Sept 23, 2009 9:37 pm

vad ca rata schimbului e mai mica decat cea indicata de Dodo (4,295 RON/Euro, acum 5 minute 4,293 RON/Euro) - ma intreb daca nu ai luat rata de vanzare Euro, care e mai mica - iese o diferenta de 6.25 E (in minus) rabbit[/quote]
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Mier Sept 23, 2009 9:38 pm

Eu nu am luat nimic, asa mi-a calculat doamna de la ghiseu; o sa verific si daca sunt probleme se corecteaza!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Mier Sept 23, 2009 9:50 pm

vivien a scris:cursul a fost 4.2293 lipseste un 2 din cifre
http://www.cautcursvalutar.ro/
ai dreptate, am gresit eu Embarassed
diferenta ar fi deci sub 3 E
nu stiu cum o sa iasa, vedem cand se va face schimbul RON in Euro, daca diferenta e semnificativa o sa va spun Smile
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de vivien Mier Sept 23, 2009 9:52 pm

sintem oameni si gresim cu totii, mai ales dupa cite ai avut de facut cu florile..
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Mier Sept 23, 2009 9:56 pm

Pakeha a scris:
vivien a scris:cursul a fost 4.2293 lipseste un 2 din cifre
http://www.cautcursvalutar.ro/
ai dreptate, am gresit eu Embarassed
diferenta ar fi deci sub 3 E
nu stiu cum o sa iasa, vedem cand se va face schimbul RON in Euro, daca diferenta e semnificativa o sa va spun Smile

Cv-223,8= 9465,17- 934,37, difenta e de vreo 12 Ron , asa ca ........se reglementeaza, maine!


Ultima editare efectuata de catre vickylucia in Mier Sept 23, 2009 10:18 pm, editata de 2 ori
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de myosotis Mier Sept 23, 2009 10:07 pm

Am depus 555 RON in contul mamei. Inclusiv comisionul de 3,5RON al BancPost. Banii vor intra vineri, cel mai devreme.

myosotis
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti-Belciugatele
Puncte : 91
Data de inscriere : 13/02/2008

http://clubg.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Sash Mier Sept 23, 2009 10:15 pm

Eu am depus 82 ron in contul de la bancpost - am rugat-o pe doamna de la ghiseu sa calculeze si am rotunjit in plus. Mi-a spus ca nu trebuie sa platesc nici un fel de comision la depunere, dar m-a intrebat ce reprezinta plata ?! M-am facut ca nu pricep si pana la urma i-am zis ca o datorie si m-a lasat in pace.

La BCR unde am vrut sa depun direct euro mi-au zis ca la depunere percep un comision de 3 euro (nu stiu daca e comision general sau e calculat in functie de suma).

Sash
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 77
Puncte : 83
Data de inscriere : 07/07/2009

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de vivien Joi Sept 24, 2009 7:08 am

am depus si eu 110.6 plus comisionul
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Carmen Joi Sept 24, 2009 9:07 am

alex ti-am pus si eu banii...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Joi Sept 24, 2009 10:22 am

am primit deja banii de la Diana+Johana si Mihaela, multumesc
PayPal mi-au cerut ieri hartii justificative de domiciliu, card bancar, etc pentru o modificare de cont
dar mi-au spus ca functionarea contului nu va fi perturbata
cred ca oricum doar plata lui Carmen mai trebuie sa ajunga

va rog sa-mi mai spuneti pana deseara daca pun impreuna coletele :
Vicky + Anca
Stefana + Sash (?)
in absenta de raspuns, le pun separat

am inteles ca toti banii pentru contul mamei au fost trimisi in lei Question
scrieti doar daca cineva i-a trimis in euro
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de ancag Joi Sept 24, 2009 2:24 pm

Alex, acum pun si eu banutii in contul de lei al mamei tale. Prefer colet independent, pentru ca programul meu e f haotic in ultima perioada si n-as vrea sa incurc pe nimeni. Alex, iti trimit un mail cu adresa pt colet.
ancag
ancag
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 105
Varsta : 45
Localizare : Iasi
Puncte : 51
Data de inscriere : 21/07/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Sash Joi Sept 24, 2009 2:50 pm

Si eu prefer colet independent ca pana la posta am cum sa ajung, dar mai departe e tare complicat.

Sash
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 77
Puncte : 83
Data de inscriere : 07/07/2009

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Carmen Joi Sept 24, 2009 3:12 pm

mie mi-a aratat ca plata s-a initiat, inca n-am primit mailul cu confirmarea trimiterii ei...
sper sa nu ai pb cu contul de paypal...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Stefana Joi Sept 24, 2009 3:17 pm

Pakeha a scris:...
va rog sa-mi mai spuneti pana deseara daca pun impreuna coletele :

Stefana + Sash (?)
Eh, Pakeha, eu am zis pas anul asta la noi butasi de hoya Rolling Eyes , chiar daca ma interesau cativa din ce ofereai.
Mai intai vreau sa ii fac mari pe cei pe care ii am acum si sa acumulez experienta.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Joi Sept 24, 2009 6:02 pm

Stefana a scris:
Pakeha a scris:...
va rog sa-mi mai spuneti pana deseara daca pun impreuna coletele :

Stefana + Sash (?)
Eh, Pakeha, eu am zis pas anul asta la noi butasi de hoya Rolling Eyes , chiar daca ma interesau cativa din ce ofereai.
Mai intai vreau sa ii fac mari pe cei pe care ii am acum si sa acumulez experienta.
Shocked pai notasem pentru tine H kerrii si polyneura, ambii cu radacini !!!
am gresit vreo inregistrare ? nu am timp sa caut unde si cum s-a facut inscrierea, poti sa-mi spui pana deseara Question
multumesc
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Joi Sept 24, 2009 6:12 pm

Carmen a scris:mie mi-a aratat ca plata s-a initiat, inca n-am primit mailul cu confirmarea trimiterii ei...
sper sa nu ai pb cu contul de paypal...
am primit o instiintare pe gmail.com despre o trimitere PayPal - dar ca si data trecuta Suspect nu poate sa functioneze, caci adresa de PayPal e pe club-internet.fr la identifiantul kl55555 (k de la kilo, l de la litru) clown
cum suma nu va fi debitata, poti sa o refaci linistita pe adresa cealalta
mersi
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Joi Sept 24, 2009 6:21 pm

Nu am pus inca diferenta de bani in contul mamei tale,azi, deoarece am asteptat raspunsul Ancai ( de el depindea daca sa mai depun bani si pt curieratul rapid). Maine dimineata pun banii la banca, iar coletul ramane sa fie trimis prin posta romana.
PS Nu stiu daca mai ai adresa mea!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Joi Sept 24, 2009 9:56 pm

Pakeha a scris:
Stefana a scris:
Pakeha a scris:...
va rog sa-mi mai spuneti pana deseara daca pun impreuna coletele :
Stefana + Sash (?)
Eh, Pakeha, eu am zis pas anul asta la noi butasi de hoya Rolling Eyes , chiar daca ma interesau cativa din ce ofereai.
Mai intai vreau sa ii fac mari pe cei pe care ii am acum si sa acumulez experienta.
Shocked pai notasem pentru tine H kerrii si polyneura, ambii cu radacini !!!
am gresit vreo inregistrare ? nu am timp sa caut unde si cum s-a facut inscrierea, poti sa-mi spui pana deseara Question
multumesc
poate ca eu nu am inteles bine formularea din postul initial Embarassed :
Stefana a scris:Si eu care ma tin tare pe pozitii ... Very Happy... N-am deschis nici o lista din cele postate de Alex ... pana acu' Neutral
Dar taare imi doresc kerrii Rolling Eyes si polyneura
intelesem ca pana atunci ai zis nu, dar cu asta pana la urma ai zis da ! Smile
asa ca le-am pus pe lista inca de la inceput (aveai prioritate la amandoua), cum nu ai infirmat nici una din listele succesive, am crezut ca e ok
butasii sunt deci deja pregatiti, sa-mi spui daca poti pana cel tarziu maine dupa masa daca trimit coletul sau nu ... drunken
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Stefana Joi Sept 24, 2009 11:20 pm

Pakeha, ce imi faci?
Pot eu sa zic nu acum Jump ? Siiigur ca le vreau Not worthy Dar nu stiu cum se procedeaza cu banii: trimit la Cluj mamei tale? Scrie-mi pe PM ce trebuie sa stiu (n-am urmarit discutiile, cum ziceam, ca sa nu fiu tentata).
OK, poate fi un pachet comun cu Sash, ne cunoastem Very Happy si e o ocazie sa ne mai intalnim si noi la o out for coffee
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Sash Vin Sept 25, 2009 8:37 am

Smile)
Stefana uite aici conturile http://www.zimagez.com/zimage/compterogsc09a.php
si aici capatul de tabel de la lista finala
http://www.zimagez.com/zimage/hoyalistpakeha2009-09i1a.php#

Vezi ca cei de la BCR au un comision de 3E la depunere.
Mi-as dori mult sa ne vedem insa eu nu ma pot indeparta prea tare de casa cu bb-ul Sad

Sash
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 77
Puncte : 83
Data de inscriere : 07/07/2009

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de getama Vin Sept 25, 2009 10:04 am

Am depus si eu astazi 693 de lei.
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de vickylucia Vin Sept 25, 2009 11:08 am

Azi am depus si diferenta-26, 85. Mi-a recalculat Euro, la valoarea de 42.950 RON( se pare mai mare?) ; sper ca de data aceasta sa ma fi achitat1
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Carmen Vin Sept 25, 2009 11:13 am

Pakeha ti-am trimis iar, pe kkkk
nu mi-am dat seama ca cealalta nu functioneaza si am uitat ca pe asta trebuia...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de getama Vin Sept 25, 2009 12:28 pm

Alex,astept sa imi zici daca e bine Exclamation
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Pakeha Dum Sept 27, 2009 12:27 pm

hello
bun, cutia cu coletele e la Cluj, acasa la mama mea sunny

ca deobicei, am jurat din nou ca e ultima data ca trimit asa o cantitate mare deodata (daca stau sa ma gandesc, si cand ma intorc din Borneo jur-promit ca e ultima oara - 2-3 luni mai tarziu incep sa programez calatoria urmatoare - ca in bancul cu "si joia viitoare trebuie sa merg iara ... ")

a fost de nedescris, de vineri dupa masa (mi-am luat o dupa-masa libera, joi lucrasem 12 ore si miercuri 10) pana sambata dimineata, 17 ore incontinuu (adica n-am dormit deloc Sleep ) - taiat cam o treime din butasi, scris numele, triat pe specii, verificat listele, cautat butasii precedenti, facut gramajoarele per destinatar, pregatit de drum, repartizate cutiile, ambalat, re-repartizat cutiile, reambalat, scrise adresele, cautat cutie mare, aranjate sa incapa toate, fugit la aeroport

o sa vedeti sunt mici schimbari, mai ales la starea de inradacinare, cateva fara radacini cand erau prevazute cu, respectiv invers, am notat totul, verific si refac o balanta financiara sa vedem daca se echilibreaza sau nu (in plus, la manipulare, am mai rupt cateva radacini Sad )
o s-o scriu pe maine
Idea si interesant pentru experienta generala, cum suntem la sfarsitul verii, cele puse mai repede au facut radacini mai mici decat cele facute mai tarziu, cand seva circula mai bine Idea
am avut mari emotii, cum volumul de pregatire era cam imens (aproape 200 de butasi !!! affraid ), am facut cateva greseli :
am uitat sa pun apa intr-un pahar Suspect clown timp de 3-4 zile, am pus dupa aia, dar radacinile nu s-au dezvoltat cat ar fi trebuit
am lasat un pahar la soare, 2 butasi au raposat (1 polyneura si 1 lobbii), a trebuit sa-i inlocuiesc taind altii (din plante pe care nu vroiam sa le mai tai Sad ), alti catva nu mai aratau prezentabil, i-am inlocuit Neutral
si cu toate astea, 1 butas de H polyneura nu arata prea bine, am pus 2 mai slabuti (nu mai stiu, la Stefana sau Miha ?), daca nu supravietuiesc, ii inlocuiesc la primavara (al lui Vivien o ok cu radacini mari)
H lobbii, al lui Geta cu radacini mari, pentru Carmen si Diana butasi noi, fara radacini
astea erau cele mai problematice, pentru restul va scriu mai tarziu

inca un lucru, cum nu mai e canicula, nu prevazusem sfagnum dacat pentru cele ultra-sensibile (H praetorii) si alte 2-3 mai deosebite (chlorantha lui Vivien, multiflora, ...)
cum mi-am spus ca nu e inca frig si drumul va fi relativ scurt (intre 3 si 4 zile, 5 maximum), 90% le-am pus in pungi de plastic cu cateva picaturi de apa, la umiditate 100% mai fac ceva radacini pe drum Smile

nu am gasit a doua cystiantha, nu stiu unde poate fi,
si credeam ca mai aveam un buotii si un imperialis mai bine inradacinate, dar probabil le-am dat la sere la Auteuil, nu mai tin minte

o alta atragere de atentie :
la mine nu sunt deloc paraziti de genul paduchi (doar paianjeni, dar nu din cei rosii care pot ucide, afecteaza doar bobocii fragezi la speciile mai sensibile, la umezeala buna dispar aproape complet + ceva fungus ca mai peste tot Smile ), insa la persoana de la care am obtinut prin schimb obovata si shepherdii, cred ca are paduchi lanosi (pe plante alien )
nu am vazut paduchi, insa am tratat preventiv butasii cu imidacloprid, va rog sa verificati timp de 2-3 saptamani daca n-au ramas cumva oua
compacta Regalis pentru Geta, v-am mai spus ca vine din comert, avea paduchi, am curatat-o, tratat-o, dar am pus-o in punga separat, recomand carantina (la mine planta e inca in carantina severa)

am tratat de asemenea cu antifungic, petele galben-verzui vin de la asta - de altfel va recomand calduros in functie de conditiile de cultura 2 tratamente pe an : un antifungic (sulfat de cupru de exemplu) + un anti-acarieni

pe mai tarziu


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Dum Sept 27, 2009 1:47 pm, editata de 3 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Cluj septembrie 2009 - Pagina 9 Empty Re: Comanda Hoya Cluj septembrie 2009

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum