HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Identificare corecta H multiflora

+2
getama
Pakeha
6 participan?i

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Identificare corecta H multiflora - Pagina 2 Empty Re: Identificare corecta H multiflora

Mesaj Scris de tinaM Vin Mai 07, 2010 11:00 am

Pakeha a scris:
tinaM a scris:Pai cred ca abia acum, cand au aceleasi conditii, poti face o comparatie corecta. Poate diferenta de culoare este evidentiata de lumina, celelalte tin de structura fiecareia in parte.
Eu am alta intrebare: de ce o multiflora face un peduncul si pana nu termina cu infloritul pe acelasi peduncul nu mai vrea sa creasca?
poate ca e prea tanara ?
la mine poate avea si 3 pedunculi infloriti pe aceeasi tija (4 inca nu, dar cred ca e posibil ...)

Prima nu era tanara, avea un an de cand era la mine, si sigur cam tot pe atata la Stefana. Butasul nou -- deja planta tanara, avand in vedere ca e la a doua inflorire pe acelasi peduncul, cu vreo sase noduri -- sta in bile de argila si apa, se comporta tot cum spuneam mai sus, de cand a inceput sa infloreasca nu mai creste. Abia astept sa vad cum se va comporta planta mama; a fost taiata scurt, la trei noduri de jos, nu are nici o frunza, taaare greu ii dau lastarii...
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Identificare corecta H multiflora - Pagina 2 Empty Re: Identificare corecta H multiflora

Mesaj Scris de Pakeha Lun Mai 10, 2010 3:02 pm

H multiflora SV406
Identificare corecta H multiflora - Pagina 2 Img_3114
butas din toamna, primul peduncul cazut, urmatorii 2 fara boboci, astia 2 par sa vrea sa infloreasca Smile
in principiu florile sunt alb cu portocaliu

spottedleaf am dus-o la umbra si nu mai infloreste insa se ramifica puternic
asa ca o duc din nou la soare dupa ce-si face tijele sa vedem daca infloreste din nou ... alien
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Identificare corecta H multiflora - Pagina 2 Empty Re: Identificare corecta H multiflora

Mesaj Scris de Stefana Mar Mai 11, 2010 5:07 pm

Pakeha a scris:
spottedleaf am dus-o la umbra si nu mai infloreste insa se ramifica puternic...
Eu nu stiu ce sa-i mai fac Evil or Very Mad . Am taiat-o odata ca se lungise prea mult si a continuat sa creasca in sus un singur "lujer" care a ajuns acum sa aibe vreo 80 cm. Nu indraznesc sa tai iarasi, ca are 2 pedunculi care cresc cu incetineala exasperanta, aproape de varf. Si nu exagerez, cred ca sunt luni de zile de cand au aparut pedunculii.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Identificare corecta H multiflora - Pagina 2 Empty Re: Identificare corecta H multiflora

Mesaj Scris de Pakeha Joi Iun 17, 2010 9:29 pm

Stefana a scris:Nu indraznesc sa tai iarasi, ca are 2 pedunculi care cresc cu incetineala exasperanta, aproape de varf. Si nu exagerez, cred ca sunt luni de zile de cand au aparut pedunculii.
cum spunea bunica : boala lunga, moarte sigura ! Wink
daca stagneaza asa mult, e mai putin probabil sa ai flori pe ei, insa vor veni altii

in absenta mea a inflorit si multiflora SV406 portocalie, la intoarcere mai erau doar 2 flori
comparatie cu H crytoceras (stanga)
Identificare corecta H multiflora - Pagina 2 Img_2014
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Identificare corecta H multiflora - Pagina 2 Empty Re: Identificare corecta H multiflora

Mesaj Scris de tinaM Vin Iun 18, 2010 10:52 am

Mie mi-e clar că multiflora SV406 portocalie e muuult mai frumoasă. E drept că cealaltă e mai mare/lungă, dar asta câștigă în plinătatea formelor; și coronița de beteală e un plus al ei, în afară de coloritul mai accentuat I love you
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Identificare corecta H multiflora - Pagina 2 Empty Re: Identificare corecta H multiflora

Mesaj Scris de ela Dum Iun 20, 2010 9:12 pm

mutiflora mea se pregateste iar de inflorire.....! are alta ciudatenie:face cate un peduncul, dupa ce se scutura ii creste o frunzulita apoi iar face un peduncul si tot asa...nu a avut doua inflorescente deschise in acelasi timp si are deja 2 ani...
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Identificare corecta H multiflora - Pagina 2 Empty Re: Identificare corecta H multiflora

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum