HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

+15
gabiee
Johana
Mignon
Ruxee
vickylucia
Vernil
sarselia
ancag
loreroli
dodo
ana-maria
miha
getama
ira
Pakeha
19 participan?i

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de ira Mier Sept 01, 2010 8:36 am

Eu am fost prima care a postat lista bounce .Dar a trebuit sa stau la panda ,stiind ca in acea noapte va fi pusa lista.Si nu-mi pare rau ca am facut "noapte alba" ,deoarece asa sunt sigura ca tot ce am scris in lista mea le voi avea.Sau cel putin asa cred Very Happy
ira
ira
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 76
Puncte : 77
Data de inscriere : 25/06/2010

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de Vernil Mier Sept 01, 2010 10:36 am

Alex, imi pare rau ca te-ai suparat. Chiar nu am avut timp sa intru permanent pe forum. Si daca nu voi avea aceasta planta acum, nu e nimic, astept alta data, la o alta comanda. Pana atunci, poate voi reusi sa strang bani pentru tot ce-mi doresc.
Daca nu sunt butasi din ce mi-am dorit, astept lista urmatoare. Sa fim sanatosi, e cel mai important!
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de Mignon Mier Sept 01, 2010 1:26 pm

Doresc si eu o hoya ischnopus la 4 euro.
Multumesc.
Astept informatii despre plata si transport.

Mignon
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 11
Puncte : 7
Data de inscriere : 25/03/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de Johana Mier Sept 01, 2010 2:59 pm

M-ar interesa si pe mine urmatoarele:
Bhutanica JK – 7 euro
Dischorensis TN – 6 euro
Halophila Pinksp. IML 1116 DL – 3 euro
Incurvula White BE – 3 euro
Neo-caledonica – 5 euro
Patella - 10 euro
Uncinata SJA – 4 euro
+ Danumensis - 9 euro ........daca se mai poate

Total 38+9=47 euro

Multumesc
Johana
Johana
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 403
Varsta : 47
Localizare : Timisoara
Puncte : 172
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de gabiee Mier Sept 01, 2010 10:37 pm

buna seara ,
as dori si eu cativa butasi , dar fiind incepatoare in ale " hoya " , as dori sa-mi alegeti dumneavoastra ce considerati ca ar fi potrivit pentru o incepatoare Very Happy
daca se poate sa fie culori diferite ( eventual una galbena - multiflora ) ,
in total sa fie cam 20 euro - las la latitudinea dumneavoastra cati butasi si de care fel imi puneti
multumesc din suflet

Gabi
Smile
gabiee
gabiee
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 32
Localizare : jud. Arad
Puncte : 32
Data de inscriere : 28/08/2010

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Mier Sept 01, 2010 11:53 pm

gabiee a scris:buna seara ,
as dori si eu cativa butasi , dar fiind incepatoare in ale " hoya " , as dori sa-mi alegeti dumneavoastra ce considerati ca ar fi potrivit pentru o incepatoare Very Happy
daca se poate sa fie culori diferite ( eventual una galbena - multiflora ) ,
in total sa fie cam 20 euro - las la latitudinea dumneavoastra cati butasi si de care fel imi puneti
multumesc din suflet
Gabi Smile
uite asta curaj : nu-i usor sa spui "nu stiu, as vrea sa fiu sfatuita" - felicitari flower (nu glumesc)
mai ales ca-mi place sa dau sfaturi la incepatori I love you
deci hai sa vedem - sa fie usor de cultivat, floricioase, precoce la inflorit, nu foarte mari, dar nici minuscule, sa reprezinte bine genul Hoya :

H multiflora, as zice crytoceras, infloreste mai repede decat cealalta, si 12 luni din 12 - 7 E
H lacunosa ssp lacunosa, miros minunat, infloreste repede si mult, 11 luni din 12, floricele albe - 2E
H pubicalyx X carnosa, un hibrid nou din Thailanda, flori violet inchis cu rosu - 6 E
H cumingiana, verde-galbui cu visiniu, miros de scortisoara - 4 E
H pottsii, frunze rosu-portocaliu la soare, flori culoare fildes-crem - 3 E
total 22 E
si cadou de bun-venit, 1 H linearis, port curgator, flori albe cu miros de lamaita, 1-2 ori pe an
sunt : 1 curgatoare, 1 tufis, 1 tufis curgator, 3 cataratoare

verifica pe site daca-ti plac,
http://www.pakehas-hoya.com/index.php?mod=PhotosPreferees&op=Fleur&Item=04IvoireCreme
in principiu as avea un numar de butasi suficient, si sa-mi confirmi sau infirmi Smile


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Joi Sept 02, 2010 8:25 am, editata de 2 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de sarselia Joi Sept 02, 2010 12:36 am

evin si eu cu o alta intrebare.
As vrea sa stiu cateva Hoya care au frunzele mai deosebite.Exclus Hoya Finlaysoni.
Multumesc tare mult!
sarselia
sarselia
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 40
Localizare : Arad
Puncte : 40
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Joi Sept 02, 2010 1:20 am

sarselia a scris:evin si eu cu o alta intrebare.
As vrea sa stiu cateva Hoya care au frunzele mai deosebite.Exclus Hoya Finlaysoni.
Multumesc tare mult!
H acicularis, linearis, pauciflora, parviflora, kentiana, wayetii, loheri - de la ac la luntre Laughing
H callistophylla, erythrina, meredithii, vitellinoides - nervuri verzi
H caudata, waymaniae, pottsii, benguetensis, obscura, merrillii, pseudo-littoralis, flavida - rosii la soare
H serpens, obovata - rotunde
H kerrii, chinghungensis, lacunosa AG06-02, kanyakumariana - in forma de inima
H darwinii, mitrata - in ghemotoc
H sigillatis, curtisii - pete argintii

am pus preponderent ce s-ar putea sa mai fie disponibil Smile
o parte din ele, aici :
http://www.pakehas-hoya.com/index.php?mod=PhotosPreferees&op=Feuillage&Item=Feuille&Tri=1
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de gabiee Joi Sept 02, 2010 8:57 am

Va multumesc foarte mult !
m-am uitat la toate pozele cu hoya de pe site-l dumneavoastra , sunt minunate toate cele pe care mi-le-ati ales , toate sunt minunate ......
confirm lista ce mi-ati facut-o , ramane comanda ferma Smile
va multumesc foarte mult si pentru cadou , as dori curgatoare daca se poate alege .....
inca nu m-am familiarizat destul de bine cu forumul , voi cauta modalitatea de plata la comenzile mai vechi , daca am nelamuriri , va mai intreb ....

PS: azi noapte am visat deja butasi de hoya - cred ca incepe mania ..... Very Happy
gabiee
gabiee
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 32
Localizare : jud. Arad
Puncte : 32
Data de inscriere : 28/08/2010

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de sarselia Joi Sept 02, 2010 10:00 am

Pakeha a scris:
sarselia a scris:evin si eu cu o alta intrebare.
As vrea sa stiu cateva Hoya care au frunzele mai deosebite.Exclus Hoya Finlaysoni.
Multumesc tare mult!
H acicularis, linearis, pauciflora, parviflora, kentiana, wayetii, loheri - de la ac la luntre Laughing
H callistophylla, erythrina, meredithii, vitellinoides - nervuri verzi
H caudata, waymaniae, pottsii, benguetensis, obscura, merrillii, pseudo-littoralis, flavida - rosii la soare
H serpens, obovata - rotunde
H kerrii, chinghungensis, lacunosa AG06-02, kanyakumariana - in forma de inima
H darwinii, mitrata - in ghemotoc
H sigillatis, curtisii - pete argintii

am pus preponderent ce s-ar putea sa mai fie disponibil Smile
o parte din ele, aici :
http://www.pakehas-hoya.com/index.php?mod=PhotosPreferees&op=Feuillage&Item=Feuille&Tri=1

Multumesc tare mult de ajutor!
Atunci comanda mea finala va fi aceasta:

Hoya Finlaysonii cv germanica -8 E
Hoya vitellinoides - 8E
Hoya benguetensis -7E

Toate cele bune

As prefera trimiterea lor cu Posta Romana.Multumesc mult.


Ultima editare efectuata de catre sarselia in Lun Sept 06, 2010 12:56 pm, editata de 1 ori
sarselia
sarselia
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 40
Localizare : Arad
Puncte : 40
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de vickylucia Joi Sept 02, 2010 8:44 pm

Cu scuzele de rigoare, eu ma retrag din aceasta comanda! Prea multe probleme ma coplesesc si cred ca este mai corect asa! Sad
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de getama Joi Sept 02, 2010 9:37 pm

Vicky,sa te ajute Dumnezeu sa treci peste probleme.
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Joi Sept 02, 2010 10:16 pm

vickylucia a scris:Cu scuzele de rigoare, eu ma retrag din aceasta comanda! Prea multe probleme ma coplesesc si cred ca este mai corect asa! Sad
Vicky, precum iti spuneam pe MP, nu e nici o problema, Hoya or sa mai fie
in incercarile la care te supune viata, iti doresc sa ai puterea sa invingi in toate I love you
(off topic)
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de getama Vin Sept 03, 2010 4:47 pm

Aceasta este comanda mea finala:
balaensis aff Sukirin Narathivat 18e
lazaroi dark red 12e
danumensis 9e
benguetensis TF 7e
dennisii 12e
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de vickylucia Sam Sept 04, 2010 7:39 am

Multumesc ! Sunt deja cu moralul mai ridicat, cu asa prieteni! I love you
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Sam Sept 04, 2010 5:37 pm

O sa incerc sa confirm (sau infirm) listele pe luni Smile

Semnalez o eroare pe lista, e vorba de H fusca IML1526 si nu de IML1527 (cumparata de la David Liddle, deocamdata n-am avut decat pedunculi, astept florile ...)
Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 H-fusc10 IML1526
Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 H-fusc11 IML1527
(poze scanate din Hoyatelegrafen)

si inca una de la Antone Jones, probabil tot IML1526
Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 H_fusc10
sunt primii butasi, cred ca sunt 3
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de ira Sam Sept 04, 2010 6:19 pm

Imi place mult ultima poza Shocked Ce culori ....ce contrast de la galben la rosu Cool
ira
ira
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 76
Puncte : 77
Data de inscriere : 25/06/2010

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Lun Sept 06, 2010 11:17 am

tocmai am confirmat pe forumul polonez, unde comanda s-a inchis deja
hai sa vedem si aici
ce nu precizez inseamna ca e ok

cystiantha - Anca
danumensis - Miha, Anca, Johana, Vernil (Vicky anulat)
dennisii - Geta ok, Dodo verificare necesara
elliptica - Miha, Anca
siariae Orange & siariae Yellow - astept 2 confirmari prioritare, o garantie din Mai si un schimb, o sa le scriu deseara sa se grabeasca
am uitat sa verific H mindorensis Embarassed Embarassed , o sa o fac deseara

adaug pe lista : Hoya hibrid coriacea x fraterna (?) Botanova JK : 9 E cu radacini

bonus va fi la Anca, Dodo, Geta, Miha, Ira (eventual la Johana, lipsesc 3 E pana la 50 Smile
@Ira : o sa postez o lista de plante din care se poate alege un mic cadou pentru comenzile peste 50 E
din cate-mi amintesc, pentru 50 E, bonusul gratuit era de 3 sau 4 E (o sa verific)

o sa calculez si transportul, daca puteti sa-mi precizati fiecare ce modalitate vrea (posta romana sau curierat) - daca se poate sa o faceti in postul initial (cu alta culoare de exemplu) ca sa nu incarcam subiectul - de data asta am fost foarte cuminti, fata de anii trecuti clown
dupa ce se definitiveaza comenzile, voi calcula si procentul transportului cu avionul


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Lun Sept 06, 2010 2:57 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de Johana Lun Sept 06, 2010 11:39 am

Johana a scris:M-ar interesa si pe mine urmatoarele:
Bhutanica JK – 7 euro
Dischorensis TN – 6 euro
Halophila Pinksp. IML 1116 DL – 3 euro
Incurvula White BE – 3 euro
Neo-caledonica – 5 euro
Patella - 10 euro
Uncinata SJA – 4 euro
+ Danumensis - 9 euro ........daca se mai poate

Total 38+9=47 euro

Multumesc
Alex, avand in vedere limita pentru acordarea bonusului adaug si eu schneii - 7 euro!
Astfel 47+7 = 54 euro.
Johana
Johana
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 403
Varsta : 47
Localizare : Timisoara
Puncte : 172
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Lun Sept 06, 2010 2:08 pm

Hello
scuze, erau cateva modificari de liste pe care nu le vazusem Embarassed
asa ca reiau confirmarile

Sarselia :
benguetensis TF nu sunt decat 2 butasi si erau deja rezervati cand ai postat
asa ca imi permit sa-ti recomand mai degraba benguetensis Palawan IPPS9076 - insa trebuie sa verific daca a mai rams un butas, nu sunt sigur ... ok, am mai gasit 1 butas
costa 9 E in loc de 7 E, dar e mult mai usor de cultivat, si mai ales infloreste mult mai usor si mai bogat decat specia tip, frunzele se inrosesc la soare mult mai puternic, florile sunt portocaliu-vermillon cu roz, in loc de portocaliu-galben cu roz-visiniu
http://www.pakehas-hoya.com/index.php?mod=PhotosPreferees&op=Photo&RepPreferees=Fleur&Item=06Orange&id=144&ImageName=benguet aff2.JPG

Ruxee :
inregistrez erythrina SJA (specia tip)
varietatea GPS10143 (deja rezervata cand ai postat) florile sunt un pic diferite (forma si culoarea coroanei diferita, mi se pare si petalele un pic), frunzele mai latarete si mai rotunjite, poate un pic mai scurte

restul ok

@Johana -H schneii ok


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Lun Sept 06, 2010 2:49 pm, editata de 2 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de Vernil Lun Sept 06, 2010 2:43 pm

Alex, multumesc mult de oferta. Intre timp, am gasit pe ebay H.cystiantha inradacinata, asa ca renunt la comanda.
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de gabiee Lun Sept 06, 2010 4:26 pm

Pakeha a scris:
gabiee a scris:buna seara ,
as dori si eu cativa butasi , dar fiind incepatoare in ale " hoya " , as dori sa-mi alegeti dumneavoastra ce considerati ca ar fi potrivit pentru o incepatoare Very Happy
daca se poate sa fie culori diferite ( eventual una galbena - multiflora ) ,
in total sa fie cam 20 euro - las la latitudinea dumneavoastra cati butasi si de care fel imi puneti
multumesc din suflet
Gabi Smile
uite asta curaj : nu-i usor sa spui "nu stiu, as vrea sa fiu sfatuita" - felicitari flower (nu glumesc)
mai ales ca-mi place sa dau sfaturi la incepatori I love you
deci hai sa vedem - sa fie usor de cultivat, floricioase, precoce la inflorit, nu foarte mari, dar nici minuscule, sa reprezinte bine genul Hoya :

H multiflora, as zice crytoceras, infloreste mai repede decat cealalta, si 12 luni din 12 - 7 E
H lacunosa ssp lacunosa, miros minunat, infloreste repede si mult, 11 luni din 12, floricele albe - 2E
H pubicalyx X carnosa, un hibrid nou din Thailanda, flori violet inchis cu rosu - 6 E
H cumingiana, verde-galbui cu visiniu, miros de scortisoara - 4 E
H pottsii, frunze rosu-portocaliu la soare, flori culoare fildes-crem - 3 E
total 22 E
si cadou de bun-venit, 1 H linearis, port curgator, flori albe cu miros de lamaita, 1-2 ori pe an
sunt : 1 curgatoare, 1 tufis, 1 tufis curgator, 3 cataratoare

verifica pe site daca-ti plac,
http://www.pakehas-hoya.com/index.php?mod=PhotosPreferees&op=Fleur&Item=04IvoireCreme
in principiu as avea un numar de butasi suficient, si sa-mi confirmi sau infirmi Smile


Va multumesc inca o data foarte mult
dupa cum am mai scris confirm tot ce mi-ati recomandat si hoya linearis bonus as dori sa fie curgatoare
as dori transportul cu posta romana - astept sa-mi calculati suma finala de plata si sa-mi comunicati un nr de cont - am vazut ca in comezile anterioare se putea intr-un cont RON al mamei d-voastra , daca se mai poate aici as plati
de o saptamana tot rasfoiesc forumul - sunt un pic mai "citita" Very Happy , in ceea ce priveste hoya , dar departe inca ....
am vazut ca mai toate soiurile de hoya se preteaza la inradacinat in apa ..... eu mai am si spagnum si perlit , voi folosi ce imi veti recomanda la speciile respective
gabiee
gabiee
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 32
Localizare : jud. Arad
Puncte : 32
Data de inscriere : 28/08/2010

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de sarselia Lun Sept 06, 2010 11:15 pm

Pakeha a scris:Hello
scuze, erau cateva modificari de liste pe care nu le vazusem Embarassed
asa ca reiau confirmarile

Sarselia :
benguetensis TF nu sunt decat 2 butasi si erau deja rezervati cand ai postat
asa ca imi permit sa-ti recomand mai degraba benguetensis Palawan IPPS9076 - insa trebuie sa verific daca a mai rams un butas, nu sunt sigur ... ok, am mai gasit 1 butas
costa 9 E in loc de 7 E, dar e mult mai usor de cultivat, si mai ales infloreste mult mai usor si mai bogat decat specia tip, frunzele se inrosesc la soare mult mai puternic, florile sunt portocaliu-vermillon cu roz, in loc de portocaliu-galben cu roz-visiniu
http://www.pakehas-hoya.com/index.php?mod=PhotosPreferees&op=Photo&RepPreferees=Fleur&Item=06Orange&id=144&ImageName=benguet aff2.JPG

Ruxee :
inregistrez erythrina SJA (specia tip)
varietatea GPS10143 (deja rezervata cand ai postat) florile sunt un pic diferite (forma si culoarea coroanei diferita, mi se pare si petalele un pic), frunzele mai latarete si mai rotunjite, poate un pic mai scurte

restul ok

@Johana -H schneii ok


Multumesc tare mult dar din pacate atunci raman la cele 2 adica:

Eu as dori:
Hoya Finlaysonii cv germanica -8 E
Hoya vitellinoides - 8E
Multumesc mult.

Si eu prefer Posta Romana si astept si eu un cont in RON daca se poate unde sa depun banii.
Multumesc tare frumos inca o data!
Numai bine!
sarselia
sarselia
Interesat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 40
Localizare : Arad
Puncte : 40
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de Pakeha Lun Sept 06, 2010 11:16 pm

mindorensis Yellow Dodo ok (3-4 noduri, 4 frunze)
mindorensis ssp mindorensis Ira ok (mai mic, dar plin de radacini aeriene) - nu m-am gandit, ai suficienta experienta pentru mindorensis ? nu e dintre cele mai usoare ... Embarassed
daca nu esti 100% sigura, iti recomand sa incepi mai degraba cu H erythrostemma, e tot cu "promoroaca", dar mai putin pretentioasa, si butasul va fi mai mare si mai ieftin (7 E in loc de 10 E)

mai ramane de confirmat H siariae (Dodo & Anca) - sper sa am raspunsul cel tarziu la week-end
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de ira Lun Sept 06, 2010 11:35 pm

Raman la Mindorensis Very Happy ,Erythrostemma oricum am cerut-o si pe aia Very Happy .Sunt hotarata sa incerc si cu cele mai pretentioase.
ira
ira
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 76
Puncte : 77
Data de inscriere : 25/06/2010

Sus In jos

Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010 - Pagina 2 Empty Re: Comanda Hoya Pakeha septembrie 2010

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum