HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Probleme privind ingrijirea orhideelor

+5
bia8
ela
bibacj
Carmen
Stefana
9 participan?i

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Probleme privind ingrijirea orhideelor - Pagina 2 Empty Re: Probleme privind ingrijirea orhideelor

Mesaj Scris de Stefana Sam Oct 17, 2009 7:45 pm

Am mai dat undeva sfatul asta: cumpara-i o "sora" inflorita, poate ii arata cum se face Very Happy.
Uneori in Brico aduc un lot mare de orhidee (eu pot sa-ti spun cand primesc in Bucuresti, poate transportul e mare si sunt ditribuite cam in aceeasi perioada). Cand sunt proaspat venite sunt superbe si ai de unde alege.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Probleme privind ingrijirea orhideelor - Pagina 2 Empty Re: Probleme privind ingrijirea orhideelor

Mesaj Scris de maimai Dum Mai 02, 2010 12:51 pm

buna dragelor! am promis ca vin cu stiri, mi-a confectionat sotul pervaz la geamurile nordice, si am mutat toate florile acolo, am gasit la o florarie mica ingrasamant in forma de betisor speciala pt orhidee, ce credeti ca s-a intamplat? ii cresc 2 tije la Phala mare Razz , sar in sus de bucurie de cate ori o vizitez, la cea mica nu tija i-a crescut ci o radacina aeriana, iar acum ii creste frunza, cu ea fac un experiment acum, am cumparat bilute colorate ca un fel de gelatina, i se mai spune pamant artificial, de la apa se umfla si stau asa 1 an de zile, acum tin orhidea mica intre bilute, pe care le-am pus intr-un pahar de vin cu picior lung, si arata super. bilutele tin radacinile umede non-stop, cum vad ca n-o sa-i mearga bine o mut inapoi in paharelul ei transparent in pamant de orhidee, iar Hoya are 12 buchetele de flori, arata superb, vreau sa-mi cumpar si alta culoare. va pup, ati avut dreptate, nu a avut destula lumina sunny
maimai
maimai
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 44
Localizare : Arad
Puncte : 7
Data de inscriere : 09/08/2009

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum