HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Plante de interior

+7
ela
bia8
Stefana
AnaR
Vernil
bibacj
Carmen
11 participan?i

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Plante de interior Empty Plante de interior

Mesaj Scris de Carmen Lun Ian 28, 2008 11:50 am

Ce plante aveti in casa?
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de bibacj Joi Feb 14, 2008 8:52 pm

Pai sa incerc sa le enumar: hibiscusi, abutiloni, adenium, gloxinia, cactusi, passiflora, hoya, stephanotis, phale... Sper ca nu am uitat multe specii...
bibacj
bibacj
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 130
Puncte : 7
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de Vernil Sam Feb 16, 2008 11:47 am

Hoya (15 varietati), camelii (3), gardenii (3), violete (nenumarate ...), jacobinia (doar una Crying or Very sad ), gloxinii (6) kohlerii (multe rau), achimenes (toate culorile), streptocarpusi (10 varietati), multe ferigi (excelente pentru purificarea aerului), aeschinanthus, anthurium, spatiphilium, crini asiatici (toate culorile - 12 ghivece), crini obsinuiti, clivia (mare si batrana), muscate (multe), hibiscus (2), craciunite (toate culorile), jasminum, iar in gradina nenumarate lalele, primule, zambile, narcise, trandafiri, bujori, ghiocei, violete, toporasi, crini, hostia, mixandre, hibiscus de gradina si toate florile care pot fi cultivate intr-o gradina. Acum, pentru anul acesta, mi-am propus sa fac in gradina din spate o zona inconjurata de brazi. Insa amenajat elegant, cu ghivece din lemn de diferite inaltimi, in trepte. Am si sprijinul sotului si al vecinilor Wink
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de Carmen Sam Feb 16, 2008 12:02 pm

Uau..ai o colectie impresionanta. Mai ales de Hoya Very Happy , dar va ajung si eu din urma Very Happy
Trebuie sa fac si eu inventarul, sa va spun ce am pe langa Hoya.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de Vernil Sam Feb 16, 2008 8:35 pm

Hoya mi-as dori si eu mai multe, insa tin seama de conditiile ce le pot oferi.
Hai sa recapitulez, si uite asa imi dau seama ca am 16 varietati ... de fapt 18, fiindca la carnosa si silver-pink am 2 specii.
- davidcummingii
- serpens
- linearis
- carnosa (2 varietati) - matura
- compacta - matura
- silver-pink (2 varietati)
- australis
- diversifolia
- erithrina
- Red Button
- longifolia
- lacunosa
- sigillatis
- bella - matura
- thompsonii - matura
- kerry


Ultima editare efectuata de catre Vernil in Mier Feb 20, 2008 1:27 pm, editata de 1 ori
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Plantele mele

Mesaj Scris de AnaR Joi Feb 21, 2008 6:21 pm

Ma bucur sa va pot scrie despre plantele mele. De fapt, mi-am redescoperit aceasta pasiune (nu exagerez deloc!) in urma cu vreo 5 ani. Si atunci am realizat ca era vorba de o pasiune veche, putin ascunsa in umbra problemelor de zi cu zi. Am recunoscut-o, am scos-o la lumina si am urmat-o. Astfel, incepand de atunci, am inceput sa adun plante noi, atat cat imi permite spatiul in apartamentul in care locuiesc. Si celor 6 plante pe care le aveam atunci, am inceput sa le alatur altele si altele.
Astazi, salonul meu e bogat in verdeata. Nu atat cat as dori, dar avansez. Iata lista plantelor mele:
un dracaena marginata enorm (pe care eu il numesc, in gluma, *cucuruz*), o gardenia, o sansevieria, o cordylina fruticosa, un lamai, o camelia, o iasomie, un stephanotis, 12 orhidee phalaenopsis diferite,1 burrageara Nelly Isler Swiss Beauty, 9 hoyas (varietatile carnosa, compacta, bella, lacunosa, motoskei), 1 aeschynantus, vreo 6 violete africane, 1 oxalis. Cateva le-am dus la prietenul meu : palmier areca, mandevilla dipladenia, azalee, aloe, kalanchoé.

Cam astea sunt...Si am facut o comanda de butasi de hoya la Paul Shirley, iar una dintre participantele de pe hoyas.monforum s-a oferit sa-mi mai trimita cativa butasi cand se mai incalzeste vremea.

Scuze daca m-am intins prea mult...

Ana
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de Stefana Joi Feb 21, 2008 6:46 pm

Ai si orhidee sunny grozav.
Inainte de microbul "hoya" am facut pasiune pentru orhidee. Lipsa de spatiu a limitat dorintele mele la cateva phalenopsis si dendrobium. Mai am o ludisia dar ea nu se pune Razz .
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de Carmen Joi Feb 21, 2008 9:42 pm

Nu te-ai intins prea mult.
Puteti scrie cat doriti ...e un cadru liber pt toti.
Sa incep si eu lista de inventar:
Hoya: bella, calyicina, carnosa, linearis, sheperdi, thomsonii, kerri ( mai astept 18 de la Alex Very Happy )
Bonsai : un benjamin si o azalee ( plus viitorii bonsai din : lenadru, solanum, hibiscus, crassula , pin )
Palmieri : Curmalul ( phoenix dactififera ), unul mare si cativa pui crescuti dn samburi, un palmier pitic ( Chamaerops humilis - tunisian de origine ), un cocotier, un cycas.
Dracaene 3 feluri, difebanchia, zamioculcas, crassula, poisentia, 3 kalonche, 2 violete, leandri, dafin, lamai, hibiscus, arbore de cauciuc , papirus, anthurium, arbore de cafea, mimoza, carpobrotus edulis, stephanotis, azalee, passiflora .
Sper sa nu fi uitat ceva... Very Happy
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de bia8 Mar Feb 26, 2008 10:45 am

Uau, impresionant cate plante aveti, eu nu mi-am facut inventarul pana acum sa vad cate am, dar vreau sa va intreb ca sunt curioasa cele care aveti asa de multe plante stati la casa sau la apartament?
Question
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de ela Mar Feb 26, 2008 11:03 am

co ocazia asta fac si eu inventarul: dracaena,yucca(3),croton(2),feriga,hibiscus rosu,zamyoculcas,spatipfyllum,hoya carnosa(cred) +12(comenzi),10 violete(pui),gloxinia,minirosa,craciunita,amarillis(4),cala,kalanchoe( 2 pui),dendrobium nobile alba-preferata mea,sansevieria,12 ghivece cu bulbi de begonii si gloxinii ,streptococus(pui) iar pt. balcon: 4 jardiniere cu muscate curgatoare si alte flori ,clematis(roz+mov),dipladenia(rosie),pandoreea(alba),crizanteme(2),2 jardiniere cu cactusi....cam atat Laughing
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de AnaR Mar Feb 26, 2008 10:22 pm

Eu stau in apartament Smile
Intre timp, am mai achizitionat si doua gloxinii.
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de bia8 Vin Feb 29, 2008 1:23 pm

impresionant Ana la cat mai multe, la sf asta de saptamana ma ocup de flori, schimbat ghiveci etc, o sa-mi fac inventarul si eu la ele, desi in iarna asta mi-au murit vreo 2 Sad
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de AnaR Vin Feb 29, 2008 5:53 pm

Eu pierd camelia, e pe punctul de a-si da duhul, cu toate incercarile mele de a o salva. Era prima mea tentativa cu aceasta planta si ultima. Cred ca nu-i convine mediul in apartament. In schimb, restul o duc toate de minune! Nici o problema cu nici una! sunt norocoasa din acest punct de vedere!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de bia8 Mar Mar 04, 2008 11:53 am

am revenit si eu cu lista mea de plante: orhidee (7)- Phalaenopsis 6, Cymbidium (1), gardenii (2), bradulet, anthurium, spathiphyllum, bradulet, cycas revoluta, solanum pui, ficus benjamina, cocos, dracaena (3), azalee, primule, violete, stephanotis, shefflera, calathea, crassula, gerbera, hibiscus, kalanchoe, tillandsia, yucca, lamai, mandarin, howea porsteriana, chamaerops humilis. cred ca nu am uitat nimic flower
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de myrela Mar Mar 04, 2008 9:03 pm

AnaR pentru camelie trebuie sa ai racoare, eu am una si cred ca i-am gasit locul care-i place, desi locuiesc la bloc. Am multe plante de apartament, ''nu sant vaccinata'' adica nu ma stiu opri din a achizitiona tot altele noi,albumul meu este: http://myrela.sunphoto.ro
myrela
myrela
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 58
Localizare : bistrita-nasaud
Puncte : 1
Data de inscriere : 01/03/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de AnaR Mar Mar 04, 2008 10:06 pm

Mda, se pare ca apartamentul meu nu e destul de racoros...Asta e, m-am resemnat cu ideea ca n-am mediul ideal pentru camelia, cel putin deocamdata.
Merci!
(Si mi-e un dor de Bistrita...)
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de Vernil Lun Mar 10, 2008 6:36 pm

Uitati camelia care trebuia sa ajunga la nasa mea. Am facut schimb, i-am dat o alta, tot rosie, cu mai putin boboci, dar la fel de mare si frumoasa.
https://2img.net/h/i87.photobucket.com/albums/k132/vernil_2006/CameliaJaponica.jpg
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de AnaR Lun Mar 10, 2008 7:48 pm

Vai, ce frumusete! A mea era roz, parfumata. A murit. Nu cred ca am sa mai incerc sa cresc vreuna.
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de bia8 Mar Mar 11, 2008 10:30 am

e superba camelia, cand ma gandesc ca si pe nasa mea tot asa o cheama,ar fi fost frumos sa-i iau si ei una, dar eu nu am gasit la noi camelii- mai caut pana gasesc ca si mie imi place. cum o ingrijesti? are nevoie de conditii speciale?
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de Vernil Mar Mar 11, 2008 3:07 pm

Celorlalte camelii, atunci cand le-am cumparat, imediat le-am schimbat pamantul si ghiveciul (mai mare) , fiindca nu avea flori. Le cumparasem la reducere. Cu aceasta de acum, astept sa infloreasca, este un adevarat spectacol.
Iarna le tin pe pervazul din bucatarie, acolo este racoare (max. 15 grade), iar cand gatesc intotdeauna las geamul deschis. Le ud cand se usuca pamantul, dar verific mereu cu degetul Embarassed . Daca se lipeste pamant pe deget, nu pun apa. Cam o data pe luna, ingrasamant pentru acidofile (am inteles ca acest ingrasamant are ceva mai mult fier). Nu am pus niciodata in apa cu care le ud otet, fiindca am avzut ca le-a mers foarte bine asa.

Am pierdut si eu o camelie, acum 2 ani, asa cum am pierdut si o gardenia. Ambele plante imi sunt foarte dragi, datorita frunzelor deosebite fata de ale altor plante. Iar acum fac tot posibilul sa incerc sa le inmultesc. Este un capitol extrem de dificil, insa am aceasta dorinta.
Daca gasesc camelia la reducere, te anunt. Dar poti cauta in in super-marketurile din Cluj, trebuie sa aveti si acolo Kaufland, Metro, Cora ...
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de Carmen Mar Mar 11, 2008 3:19 pm

Bia, gasesti Camelii la serele cu pricina, de unde am luat eu Hoya bella. Nu mai stiu pretul...dar aveau multe...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de bia8 Mar Mar 11, 2008 4:52 pm

va multumesc pentru raspunsuri prompte, trebuie sa merg din nou la sera sa caut intrucat prima data nu am vazut cred ca nu am fost foarte atenta intrucat cautam hoya si orhidee. Jump
multumesc Vernil dar trebuie sa gasesc si la noi doar sa caut cu atentie, si sincera sa fiu pana cand nu ai zis ca ti-ai luat camelie nu am realizat ca ar fi frumos sa-i cumpar nasei Embarassed
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de AnaR Mar Mar 11, 2008 5:14 pm

Gardenia pierdusem si eu una acum doi ani. Cea de acum este minunata, o am de aproape un an si ii merge foarte bine. Intentionez sa-mi mai cumpar una cat de curand, sunt unele cu flori galbui, am sa merg diseara sa vad daca mai au la magazin. Daca gasesc, va pun poze Smile
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de Vernil Mar Mar 11, 2008 6:55 pm

Prima mea gardenie am primit-o de la o colega acum 5 ani, mi-a dat-o ca nu avea timp sa se ocupe de ea. Atat mi-a spus, face flori parfumate. Planta era mai mult fara frunze, insa in timp si-a revenit si a inflorit. A trait cam 4 ani, dupa care mi-am cumparat singura o alta gardenie. Acum am 3 gardenii. Le pulverizez mereu cu apa pe frunze si am grija ca pamantul sa fie mereu reavan. este esential. Cand pun ingrasamant cameliilor, pe pun si gardeniilor, ca sunt acidofile. Amandoua iubesc temperaturile ceva mai scazute si semiumbra. Acesta este unul dintre motivele pentru care m-am ocupat mult de ele.

Intrucat s-au scumpit foarte mult utilitatile, in mod special caldura, m-am hotarat ca plantele ce le voi pastra in anotimpul rece pe balcon sa faca reziste unor temeperaturi de pana la 10 grade. Astfel ca voi cultiva plante bulboase sau cu rizoni (precum gloxinia, kohleria, achimenes, crini).
Sa recunosc ca am 40 ghivece cu violete de colectie, deocamdata sunt micute Embarassed , 10 varietati de streptocarpusi si multe alte plante ... Chiar trebuie sa ma opresc. In ultimul timp, am achizitionat bulbi si rizomi pentru gradina (anemone - 30, tuberoze-14, lalele-30) si 6 trandafiri cataratori. Asa ca sunt incurabila, puteam sa-mi cumpar un costum elegant la cati bani am investit numai acum Very Happy Insa nu regret.

Uitati-va ce delicate sunt florile de strepto
https://2img.net/h/i87.photobucket.com/albums/k132/vernil_2006/gesneriacee/4Sian-1-2.jpg
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de AnaR Mar Mar 11, 2008 7:18 pm

Woww! Ce flori frumoase! Imi amintesc putin de cele de in!

Nici nu ai de ce sa regreti! Daca prioritatea ta ar fi fost costumele, cu siguranta ca le-ai fi cumparat inaintea plantelor!

Si te inteleg cand spui ca nu rezisti unei plante deosebite! Sunt si eu la fel, din pacate spatiul de care dispun nu-mi permite sa ma extind atat cat as vrea...
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Plante de interior Empty Re: Plante de interior

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum