HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Hoya tricolor (cv Krimson Princess)

3 participan?i

In jos

Hoya tricolor (cv Krimson Princess) Empty Hoya tricolor (cv Krimson Princess)

Mesaj Scris de Pakeha Mier Aug 13, 2008 5:05 pm

suplimentar
de vanzare Hoya tricolor varietatea Crimson Princess 2 ani 20 €

Hoya tricolor (cv Krimson Princess) Img_1310 Hoya tricolor (cv Krimson Princess) Img_1311

Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
era ascunsa pe balcon sub o bignona si uitasem de ea ...


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Joi Aug 14, 2008 1:46 am, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya tricolor (cv Krimson Princess) Empty Re: Hoya tricolor (cv Krimson Princess)

Mesaj Scris de nina Mier Aug 13, 2008 9:35 pm

O vreau eu!
nina
nina
Colectionar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 58
Puncte : 0
Data de inscriere : 13/02/2008

Sus In jos

Hoya tricolor (cv Krimson Princess) Empty Re: Hoya tricolor (cv Krimson Princess)

Mesaj Scris de Pakeha Mier Aug 13, 2008 10:52 pm

nina a scris:O vreau eu!

ok, vandut Smile
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya tricolor (cv Krimson Princess) Empty Re: Hoya tricolor (cv Krimson Princess)

Mesaj Scris de vickylucia Mier Aug 13, 2008 11:13 pm

Printesa nu are alb pe margini,pt ca eu de aceea am comandat butasul[planta la fel cu cea din imagine am]?
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Hoya tricolor (cv Krimson Princess) Empty Re: Hoya tricolor (cv Krimson Princess)

Mesaj Scris de Pakeha Mier Aug 13, 2008 11:25 pm

vickylucia a scris:Printesa nu are alb pe margini,pt ca eu de aceea am comandat butasul[planta la fel cu cea din imagine am]?

in februarie-martie a avut loc o discutie despre care e diferenta dintre Krimson Queen si Krimson Princess
si Stefana dupa ce a cautat pe site-ul lui Simone Bernack http://www.simones-hoyas.de/ a clarificat urmatoarele :

Krimson Queen chlorosa pe margini
H. carnosa cv. Krimson Queen (H. carnosa var. picta cv. Rubra) hat helle, fast weiße Blattränder und eine grüne Blattmitte, eingetragen als H. carnosa cv. Tricolor(e) oder Tricolour oder Tri-color, auch H. carnosa variegata, H. carnosa variegata Aurea, H. carnosa cv. Picta Aurea in Fraterna 4/4 (1990), S. 15; Hoyan 2 (1) S. 9; Hoyan 8 (1) S. 1-6; Hoyan 15 (3) S. 62; Hoyan 17 (1) S. 5 und 7; Farbfoto Nr. 84 und 114 Hoya Handbook, Kloppenburg/Wayman; SWC 2 (5) S. 10; SWC 2 (6) Cover; ehemalige Kataloge van Donkelaar, Hilln-Dale-Nurserys (Bemerkung: Bei diesen cv. ist die Farbigkeit immer in Richtung der Blattkante)

Krimson Princess chlorosa centrala
H. carnosa cv. Rubra in SWC 2 (5) S. 10; ehemaliger Katalog van Donkelaar, Hilln-Dale-Nurserys hat rote Blattstiele und dunkelrote Ausläufer, gelb bunte Blätter mit winzigen kleinen Leuchtflecken und grünem Blattrand, ist patentiert als H. carnosa cv. Krimson Princess auch die Nemen H. carnosa cv. Picta, H. carnosa cv. Rubra Krimson Princess sind für diese cv. im Umlauf, publiziert in Asklepios 60, S. 10 und Asklepios 66, S. 10, in Hoyan 8, S. 1-6; Hoyan 10 (4) S. 79; Hoyan 15 (3) S. 62; Hoyan 16 (1) S. 12; Hoyan 17 (1) S. 5 und 7; ehemalige Kataloge van Donkelaar; Hilln-Dale Nurserys (Bemerkung: Bei diesem Kultivar ist die Farbigkeit immer in Richtung der Blattmitte)

altfel spus am taiat :
2 butasi de Krimson Queen
5 butasi de Krimson Princess
si altii nu mai am
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya tricolor (cv Krimson Princess) Empty Re: Hoya tricolor (cv Krimson Princess)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum