HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Hoya incurvula (cumparata ca sp. Sulawesi)

2 participan?i

In jos

Hoya incurvula (cumparata ca sp. Sulawesi) Empty Hoya incurvula (cumparata ca sp. Sulawesi)

Mesaj Scris de AnaR Mar Sept 16, 2008 7:54 pm



Ultima editare efectuata de catre AnaR in Dum Oct 12, 2008 5:28 pm, editata de 1 ori
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Hoya incurvula (cumparata ca sp. Sulawesi) Empty Re: Hoya incurvula (cumparata ca sp. Sulawesi)

Mesaj Scris de Pakeha Dum Oct 12, 2008 4:54 pm


planta ta arata a fi Hoya incurvula

si e un pic impropriu Hoya sp. Sulawesi
se poate spune Hoya sp. from Sulawesi daca nu se stie deloc ce e,
sau Hoya sp. IPPS-8845 [from] Sulawesi (de exemplu) cand e identificata dar nu inca publicata stiintific
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya incurvula (cumparata ca sp. Sulawesi) Empty Re: Hoya incurvula (cumparata ca sp. Sulawesi)

Mesaj Scris de AnaR Dum Oct 12, 2008 5:09 pm

Merci beaucoup. Eu am cumparat-o ca fiind sp. Sulawesi, dar parcurgand diverse site-uri despre hoya, mi s-a parut ca seamana cu incurvula, dar si cu una din cele cateva specii identificate ca sp. Sulawesi, de aceea am lasat-o sub denumirea aceasta.
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Hoya incurvula (cumparata ca sp. Sulawesi) Empty Re: Hoya incurvula (cumparata ca sp. Sulawesi)

Mesaj Scris de Pakeha Dum Oct 12, 2008 5:14 pm

AnaR a scris:Merci beaucoup. Eu am cumparat-o ca fiind sp. Sulawesi, dar parcurgand diverse site-uri despre hoya, mi s-a parut ca seamana cu incurvula, dar si cu una din cele cateva specii identificate ca sp. Sulawesi, de aceea am lasat-o sub denumirea aceasta.

intr-adevar frunzele seamana un pic cu H myrmecopa (H sp. IPPS/GPS 8839; 8840; 8841; 8842 Sulawesi), dar am impresia ca e mai degraba incurvula
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya incurvula (cumparata ca sp. Sulawesi) Empty Re: Hoya incurvula (cumparata ca sp. Sulawesi)

Mesaj Scris de AnaR Dum Oct 12, 2008 5:25 pm

Am o myrmecopa, nu e aceeasi planta. Deci, cred ca ai dreptate, ar fi incurvula. S-o pun, deci, la locul ei Very Happy
Merci, Alex. Daca poti sa treci un piculet pe la identificari, am pus doua poze cu o planta de a carui identitate ma indoiesc un pic...Merci anticipat!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Hoya incurvula (cumparata ca sp. Sulawesi) Empty Re: Hoya incurvula (cumparata ca sp. Sulawesi)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum