HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Hoya archboldiana

4 participan?i

In jos

Hoya archboldiana Empty Hoya archboldiana

Mesaj Scris de Stefana Mar Feb 12, 2008 1:24 am

Hoya archboldiana C. Norman 1937


Originara din Papua-Noua Guinee, Indonezia.
A fost descoperita la altitudinea de 450 m in 1933 (denumita in onoarea lui Richard Archbold, renumit aviator si explorator, fondator al statiunii biologice din Florida).
Planta este raspandita in padurile tropicale de o mai joasa inaltime (mereu sub 600 m).
Cu timpul tulpina se lignifica.
Are flori superbe, infloreste in lunile de vara.
Frunzele sunt mari (16x7 cm), verde inchis, lucioase ascutite la varf si cordate la baza (in forma de inima).
Florile si ele sunt extrem de mari, in forma de scoica, avand 3-4 cm diametru. Cca 10 flori intr-o umbela pe un peduncul.
Iubeste temperaturile ridicate vara, dar prefera lumina mai putin intensa de dimineata si seara.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Hoya archboldiana Empty Re: Hoya archboldiana

Mesaj Scris de Stefana Mar Apr 15, 2008 1:00 pm

Archboldiana a trecut prin multe, de cand a poposit la mine, adusa de Pakeha, in luna mai a anului trecut.
Butas cu 2 frunze zdravene, pus in substrat solid (turba fara perlit ca nu stiam de el pe atunci Neutral ) intr-o minisera improvizata, a pierdut urgent o frunza, cum vedeti in fotografie:

Hoya archboldiana Th_IMG_1010

L-am pus in apa, de teama sa nu-l pierd, pe caldurile ce urmau. A facut tare incet radacini si apoi, cu grija maaare, l-am plantat in substrat solid (continand perlit, de-acuma Smile ). Din iarna a inceput sa creasca, precum o liana, agatandu-se de plantele din jur ( poze actualizate, diseara ).
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Hoya archboldiana Empty Re: Hoya archboldiana

Mesaj Scris de vivien Lun Mai 25, 2009 11:31 am

cineva mi a zis ca archiboldiana si onychoides e aceiasi planta , eu acum mi am luat onychoides, , cineva are de vinzare archiboldiana, si nu as vrea sa iau de 2 ori aceiasi planta mai ales ca e scumpa tu ce zici sint tot una?
vivien
vivien
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 48
Localizare : timisoara
Puncte : 300
Data de inscriere : 11/07/2008

Sus In jos

Hoya archboldiana Empty Re: Hoya archboldiana

Mesaj Scris de Carmen Joi Iul 09, 2009 3:56 pm

Stefana, ce face exemplarul tau de archboldiana ?
Acum ca am si eu unul achizitionat, caruia se pare ca-i merge bine, ma intereseaza mai mult ce conditii i-ai oferit si cam cat de des suporta apa sau lipsa ei Wink
p.s. - eu recunosc ca la apa sunt zgarcita cu speciile de Hoya, si unele chisr sufera pt asta...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya archboldiana Empty Re: Hoya archboldiana

Mesaj Scris de Aurelia Mar Feb 25, 2014 10:43 pm

Nu numai ma intristeaza plantele mele, dar si ma bucura Hoya archboldiana B51cd59d9f519de70f3f3d134b447b8bO astfel de bucurie face sa inchid ochii la pierderea unelor plante

Nici nu am visat sa vad peduncul pe acasta specie! Iar aici a aparut acest miracol. Sunt sigura in 100% ca butonasele oricum se vor usca. Dar oricum e placut.

Butasul e de la Alex din comanda din septembrie 2012. In acest timp a crescut doar tija de 30 de centimetri, nu este nici o frunza noua. Creste foarte lent.

Hoya archboldiana Be54719d272bHoya archboldiana White Flowers
Aurelia
Aurelia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1242
Varsta : 55
Puncte : 1360
Data de inscriere : 02/12/2011

Vernil apreciază acest mesaj

Sus In jos

Hoya archboldiana Empty Re: Hoya archboldiana

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum