HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Preambul

4 participan?i

In jos

Preambul Empty Preambul

Mesaj Scris de Stefana Lun Feb 18, 2008 2:12 pm

Hoya este un grup de plante ( genul Hoya) care apartine de familia suculentelor, Asclepiadaceae.
Am putea spune ca este o liana, majoritatea speciilor din acest gen sunt liane. Se catara pe trunchiurile arborilor si arbustilor, sau atarna de ramuri (ca iedera la noi). Iar unele cresc sub forma de tufis.
Sunt originare din locuri indepartate: India, Ceylon, zona de la picioarele muntilor Himalaya, apoi Asia de sud-est, Taiwan, sudul insulelor Japoniei, China, Indonezia, Malaezia, Australia, Hawaii.
Peste 300 de specii sunt de o diversitate rara, ca aspect (tulpina, frunzele, florile), ori privind conditiile de dezvoltare.
Dimensiunile si aspectul frunzelor sunt diferite de la o specie la alta : mici cat un banut sau mai mari decat palma unui barbat, lucioase ori acoperite cu perisori, rotunjite la varf sau ascutite, ovale sau romboidale, contorsionate ori netede. Si nu numai atat. Culoarea frunzelor poate fi in toate nuantele de verde, uniform sau cu pete argintii ori variegate.
Daca frunzele sunt atat de variate nici florile nu fac exceptie: de la mici cat o boaba de piper, pufoase, pana la mari cat o floare de mar, cu aspect de ceara. La hoya multiflora se aseamana cu o stea cazatoare in miniatura. Culoarea lor de baza este alba cu mijloc roscat. Dar sunt si crem, galbene, verzui, roz, rosii ori gri inchis pana la negru.

In aceasta sectiune, vom incerca sa prezentam cateva lucruri generale despre cele mai raspandite specii: locul de origine, descoperirea, scurta descriere si conditii de cultivare. Cu timpul vor mai fi adaugate informatii.
Daca aveti o anumita specie si nu ati gasit-o printre ele, scrieti ce va intereseaza si vom cauta sa completam lista.


Ultima editare efectuata de catre Stefana in Mar Apr 08, 2008 12:21 am, editata de 1 ori
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Preambul Empty Re: Preambul

Mesaj Scris de Carmen Sam Mar 08, 2008 12:06 pm

Acest topic " Hoya de la A la Z " isi propune ca dupa descrierea generala a speciei in cauza, sa completam fiecare , din experienta personala, informatiile despre adaptarea speciei respective in Romania.
Acesta mai ales datorita faptului ca, desi exista reguli legate de cresterea fiecarei specii, trebuie sa observam cum isi gasesc aplicabilitatea in cazul cultivarii in Romania. Este un proces de lunga durata, insa cred ca este singura cale spre aflarea conditiilor propice pt cultivarea de Hoya in Romania.
Avand in vedere ca multi dintre noi asteptam comenzi cu butasi de Hoya , vom incerca sa analizam fiecare evolutie a butasului, ajutandu-ne, sfatuindu-ne pe tot parcursul cresterii butasului.
Va doresc tuturor sa vi se prinda butasii... sunny flower
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Preambul Empty Re: Preambul

Mesaj Scris de Carmen Dum Iul 06, 2008 6:21 pm

Acum la cateva luni de cand colectiile voastre s-au imbogatit cu diverse specii, v-as propune sa le analizam cate putin in cadrul topicului de la A la Z.
Sa evidentiem fiecare cateva trasaturi ale butasilor , sau plantelor pe care le-am achizitionat, pentru a putea, peste ceva timp , sa facem fise cu caracteristicile speciei adaptate in Romania.
Eu am incercat sa deschid topicuri cu cat mai multe specii, si majoritatea sunt cu specii pe care le detin eu, sau am observat ca s-au comandat. Am mai adaugat cand am avut ce arata, poze cu evolutia butasilor in cadrul fiecarei specii.
Speciile care nu sunt inca cuprinse, va rog sa le deschideti.
Dupa ce vom schimba opinii pentru fiecare specie in parte , vom ajunge la niste concluzii care vor putea servi drept sfaturi pentru viitorii incepatori si pasionati de Hoya.
Acum suntem la inceput de drum, si ma bucur ca un obiectiv din cele propuse , e deja realizat - acela de a face Hoya mai cunoscuta la noi, de a fi cat mai multi detinatori de Hoya aici.
E greu sa estimam cate specii de Hoya sunt deja in Romania de cand am infiintat forumul, fie din urma comenzilor colective, fie in urma achizitiilor personale ale fiecaruia. Cred totusi ca o mare contributie a avut-o acest cadru pentru raspandirea de informatii sau pentru insuflarea pasiunii pentru Hoya.
Ramane acum sa trecem la implinirea unui alt obiectiv , ce are o durata mult mai lunga de realizare - poate ani de zile - de a analiza , cerceta, experimenta conditiile prielnice ingrijirii, inmultirii si infloririi acestor specii.
N-as vrea ca pentru realizarea acestui obiectiv sa cercetam prea mult teoria, decat unde e necesar , pentru a evita greselile pe care altii le-au facut in cultivare. As vrea ca prin metoda observatiei si a experimentelor sa putem ajunge la niste idei generale pentru fiecare specie in parte. E indicat sa stim bineinteles si originea fiecarei specii, pentru a putea sti cam ce conditii sa-i cream...
Ce ziceti, putem trece la pasul 2 ?
Ca prima regula - se cere o poza personala pentru fiecare specie, chiar daca e doar butas.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Preambul Empty Re: Preambul

Mesaj Scris de AnaR Dum Iul 06, 2008 7:46 pm

Si eu...???
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Preambul Empty Re: Preambul

Mesaj Scris de Carmen Dum Iul 06, 2008 8:16 pm

La ce te referi ?
Stiu ca nu stai in Romania, dar esti de-a noastra.... cu atat mai interesanta va fi comparatia experientei noastre cu a ta. Tu vei face diferenta... Buchet
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Preambul Empty Re: Preambul

Mesaj Scris de AnaR Dum Iul 06, 2008 9:58 pm

Exact la asta ma refeream...M-am simtit un pic exclusa... Smile
Da' acum e ok. Merci!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Preambul Empty Re: Preambul

Mesaj Scris de Carmen Lun Iul 07, 2008 8:47 am

Intamplarea a facut ca in acest cadru s-au inscris si romani care locuiesc acum pe alte meleaguri. E o bucurie ca putem crea o punte de comunicare pe tema Hoya , oriunde ne-am afla. Buchet
Si din experienta tuturor putem invata multe.
Cum spuneam, tu si altii ca tine, veti face diferenta. cheers sunny
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Preambul Empty Re: Preambul

Mesaj Scris de tinaM Vin Iul 10, 2009 8:00 pm

Cred ca nu-s trei zile de cand m-am trezit scriind un mesaj la topicul despre Hoya heuschkeliana... Cred ca am avut orbul gainilor, cum s-ar zice, ca pe asta, pana acum, nu l-am vazut. Asta era ceea ce doream Embarassed .
Fisa "definitiva" cred ca poate fi facuta dupa ce adunam date despre dificultatile, respectiv succesele intalnite. Cu fotografii ale florilor, ale plantei...
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Preambul Empty Re: Preambul

Mesaj Scris de Carmen Lun Dec 07, 2009 10:44 pm

va astept pe toate cele care aveti deja o experienta cu o specie de Hoya sa faceti cate o fisa cu cea la care ati observat cum se dezvolta si ce ii place...
modelul il gasiti la celelalte facute pana acum...
parca Vernil vroia sa faca o fisa pe thompsonii...
daca se mai ofera cineva, astept propuneri pt fise...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Preambul Empty Re: Preambul

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum