HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

+8
Vernil
nina
Stefana
Simona D.
bia8
ela
AnaR
Carmen
12 participan?i

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Joi Apr 03, 2008 8:44 pm

Ai tai cum sunt, Carmen?
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Carmen Joi Apr 03, 2008 9:37 pm

Mai, sunt bine, da nu pot sa zic ca au progresat foarte mult. Sunt unii care arata clare evolutii :
- cum e picta ( prima care a facut radacini in apa ),
- carnosa a ramas la stadiul de puncte albe ( de radacini ),
- parca Irian Jaya incepe sa faca o radacinuta,
- iar tsangii avea se pare radacini cand a venit ( eu am crezut ca-s aeriene ) dar o mai las sa si le dezvolte bine, si eventual sa faca altele,
- buotii ( pupe-o mama de harnicuta ) - desi era doar o tija ramasa, impachetata cum sta in muschi, folie, caserola, a inceput sa faca radacini, la unul din capete , pe lateral, care nu era impachetat ( deci va imaginati ce e inauntru Laughing ) , dar ma abtin , cu greu, sa nu o despachetez, sa vad ce se intalmpla acolo ,
- imperialis, tot in muschi si caserola, dar o verific mai des ca are si frunze, pare ok, si are puncte albe pe tulpina, deci poate fi semn de radacini ;
- australis-ul un capat in apa , unul in ghiveci cu substrat, nu da semne de evolutie clara ;
- multiflora - mai are o frunza , dar sunt sanse sa razbeasca ,
- coriacea arata foarte bine, in substrat ,
- lacunosa , in afara de radacinile pe care le avea cand a venit ( si cum am mai zis, eu am crezut ca sunt aeriene, si nu le-am bat in seama asteptand altele ) , nu face altceva - sta in apa ;
- obscura - la fel in apa , nu arata o evolutie clara ;
- verticillata - nici un semn - in apa ;
- galamcoiana - nici un semn - in apa ;
- compacta - in substrat , nici un semn ( dar nici nu astept , stiu ca are o crestere lenta ) ;
- ischnopus - pare a incepe o radacinuta in apa ;
- melifua - in apa, nici o schimbare ( pe asta as vrea sa o mut in substrat desi n-are radacini, dar nu stiu dc e bine , dc nu e prea tarziu pt asta ).
- mindorensis - in apa, nici o schimbare, a pierdut in primele zile o frunza, dar mai are 2 ;
- pubicalyx - e in substrat arata bine;

Iar celelalte de la Rosita ( 17 martie ):
- lobbii - am pus-o in substrat caci incepea sa i se ingalbeneasca frunzele din varf, probabil semn ca nu primeau sufiecienta hrana , sau poate pt ca erau prea tinere ;
- erytrostemma - nici o schimbare ;
- blashernaezii - am trecut-o in substrat caci a pierdut 2 frunze la mine, iar celelalte vroiam sa fie inca in stare buna cat le-am plantat - acum pare ok ;
- wallichii se cam joaca cu nervii mei, probabil stie ca e preferata, si si-a ingalbenit frunzele - e in muschi, avea si pet, nu stiu care e pb - Rosita m-a incurajat spunandu-mi sa n-o ating in per asta, sa n-o mut, si sa am RABDARE...caci o hoya nu moare prea repede ( mi-a zis sa nu arunc cumva ce imi pare aproape mort, caci unele isi revin tarziu, dar isi revin )

Sper ca n-am uitat nimic. Eu sunt multumita oricum, pana acum. jocolor
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Joi Apr 03, 2008 9:42 pm

Carmen, si ale mele si-au luat ceva timp, vreo doua-trei saptamani pana sa dea semne de viata...Si fungii (una din ele) nu facuse nimic-nimicuta, atat doar ca era vie, da' pana n-am scapat-o pe jos n-am stiut daca e ceva in pamant sau nu. Asa ca eu cred ca se prind si ale tale, ce-i drept eu n-am prea incercat sa le pun la inradacinat in apa, deci nu prea stiu cum trebuie sa fie, dar din cate am inteles din diverse surse, isi iau cateva saptamani bune pana sa faca radacini...

Bravo, las'ca va fi bine...Nu pui poze?
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Carmen Joi Apr 03, 2008 9:48 pm

Sa-mi recuperez camera foto, ca e la ai mei...in weekendul asta, promit Smile
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Joi Apr 03, 2008 9:51 pm

ok...astept...
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de ela Joi Apr 03, 2008 10:01 pm

zilele astea vreau sa postez fotografii cu fiecare,sa vad daca reusesc Very Happy
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de ela Joi Apr 03, 2008 10:05 pm

H.obscura,cea care avea probleme,am mutat-o in apa; f.bine au reactionat butasii pusi in substrat solid,in propagator (cutie din plastic),pulverizati zilnic si asezati pe pervaz,deasupra caloriferului-au avut caldura din belsug!si lumina!
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Joi Apr 03, 2008 10:10 pm

Abia astept sa vi-i vad! Smile
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Simona D. Joi Apr 03, 2008 10:22 pm

Eu m-am gandit sa le scot din pet incepand de azi.
Pana acum le-am aerisit zilnic o data, de doua ori pe zi cate 15-30 min. la inceput, pana am ajuns sa le las cu orele. Credeti ca e prea repede sa nu le mai acopar deloc? Ar trebui sa mai astept?

Am vazut ca compacta are din nou doua frunze care se ingalbenesc si de atunci nu am mai acoperit-o. Nu a mai avansat culoarea galbena de cand e la aer.
Varful tijei la potsii a devanit mai moale si a inceput sa mucegaiasca putin. Am taiat partea afectata cu 2 cm in plus ( in total cam 5-6cm ). Avea oricum tija foarte lunga.
Credeti ca toate astea se intampla pentru ca au prea mare umiditate in pet?
Ce ma sfatuiti? Sa renunt la pet sau sa mai astept ?
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Carmen Joi Apr 03, 2008 10:25 pm

Nu stiu Simona, eu cu petul am avut probleme la o h.curtisii - pe care am omorat-o cu pet, pt ca nu stiam exact cata apa sa-i pun, si avea 2 factori in exces : si apa si umezeala. Poate e mai bine sa-i lasi treptat...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Joi Apr 03, 2008 10:35 pm

Eu i-am scos de tot la trei saptamani, ca am observat ca aveau prea multa umezeala. De doua saptamani, deci, sunt la aer. Si le place.
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Simona D. Joi Apr 03, 2008 10:46 pm

Carmen, plantutele stau deja de doua-trei zile si cate 12 ore pe zi/noapte fara pet. Crezi ca inca nu s-au obisnuit?

Ana, am citit din nou tot subiectul asta inainte de a lua cvasi-decizia asta de a renunta la pet si am vazut ca si tu dupa 3 saptamani ai renuntat la pet. De aceea am prins curaj Very Happy
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Joi Apr 03, 2008 10:50 pm

Asa e. Eu insa n-aveam nici una in apa, toate erau in substrat. De doua saptamani de cand le-am scos de la adapost, le urmaresc zilnic si le vaporizez dimineata si seara, ca sa fiu sigura ca nu le e prea sec aerul. Iar peste noapte, pun umidificatorul. In curand, insa, nu voi mai avea nevoie de el, pentru ca se va opri incalzirea centrala.

Cum am spus, la ale mele le merge foarte bine, am chiar decis sa le pun duminica viitoare in ghivecele adevarate. Apoi, am sa va pun poze noi. Daca vreti, bineinteles. Smile
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Carmen Joi Apr 03, 2008 10:50 pm

Eu zic ca-s obisnuite...am inteles ceva de 15-20 min...n-am fost atenta Embarassed
E posibil ca si la wallichii al meu tot din cauza pet-ului sa i se fi ingalbenit frunzele. Question
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Carmen Joi Apr 03, 2008 10:51 pm

Daca vrem ? Laughing
suntem dependeti de poze cu Hoya si evolutia butasilor Laughing
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Simona D. Joi Apr 03, 2008 10:53 pm

Carmen a scris:Eu zic ca-s obisnuite...am inteles ceva de 15-20 min...n-am fost atenta Embarassed
E posibil ca si la wallichii al meu tot din cauza pet-ului sa i se fi ingalbenit frunzele. Question

15-20 min le lasam in primele zile, dupa care, am tot marit perioada. Eventual le voi pulveriza mai des.
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Joi Apr 03, 2008 10:57 pm

oK. Am sa pun pozute frumusele cu minunatiile mele. Ca tare le iubesc!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Pakeha Vin Apr 04, 2008 6:51 am

la mine doar cele foarte sensibile sant in pungi sau acvarii (gen darwinii, mitrata, imbricata, hypolasia ...)
sau tijele fara frunze
restul sant in atmosfera ambianta (dar umiditatea e destul de mare - intre 65 si 85 %)
exista un risc de mucegaire daca nu sant destul de aerisite (seara deschid geamul 15-30 minute)

@Carmen
situatia pare sa se prezinte destul de bine : felicitari

@AnaR
poti sa-mi scrii un mail ca sa-ti trimit lista ? si eventual spune-mi ce ti-ai dori
kl55555@club-internet.fr
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Mutare butasi

Mesaj Scris de AnaR Lun Apr 07, 2008 12:03 am

Asa cum am decis, azi mi-am mutat butasii in ghivece *definitive*. E vorba de ghivece mici, diametrul de 10 cm. Toate aveau radacinute destule, cu exceptia lacunosei ssp. lacunosa, care nu avea NICI UNA, in ciuda faptului ca frunzele arata bine. Am spalat-o asadar si am pus-o in apa, sa vad ce se va intampla.

Iata deci minunatiile mele :

https://s268.photobucket.com/albums/jj40/AnaR_2008/boutures%20hoya%206%20semaines/?start=0

S-a strecurat printre poze si lacunosa mea adulta. Si o calycina pe care m-am procurat-o recent, de la un florar.

Acum ca le-am schimbat domiciliul, sper ca tinerele mele hoya sa ramana in forma si sa-si continue cresterea!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Lun Apr 07, 2008 6:47 pm

Ce e nou, Simona, cu butasii? I-ai scos? Cum le merge? Carmen, ai tai? Cand puneti poze, fetelor, ca abia astept sa-i vad?
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Simona D. Lun Apr 07, 2008 8:49 pm

Ai mei erau bine acum cateva ore Very Happy . Scriu acum de la sora mea si nu mai apuc sa-i vad pana maine. Nu au dat semne ca nu le-ar place la aer Laughing

Ai tai arata tare bine ... si ce bine le sta pe noul suport Laughing
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Lun Apr 07, 2008 9:01 pm

Merci...Azi-maine trebuie sa mai cumpar un suport... Very Happy

Nu cred ca vor avea ceva plantutele tale, ai totusi grija sa le mentii o oarecare umiditate.

Sa-ti creasca mari!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de ela Lun Apr 07, 2008 9:01 pm

Ana, pe noul suport,dupa cum se vede, ar mai fi loc de cateva plantute Wink
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Lun Apr 07, 2008 9:04 pm

Da, dar locurile sunt rezervate deja. Am pe drum vreo 10 butasi plus cei pe care-i voi comanda de la Alex. Nu-mi vor ajunge rafturile... Smile
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de ela Lun Apr 07, 2008 9:07 pm

ooo! Shocked
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 7 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum