HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

+8
Vernil
nina
Stefana
Simona D.
bia8
ela
AnaR
Carmen
12 participan?i

Pagina 3 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Stefana Mier Mar 12, 2008 5:10 pm

Exista multe variante la aceasta specie.
In principal frunza are o nervura centrala bine evidentiata si nervurile secundare alcatuiesc o retea in relief. Iar verdele frunzei e mai deschis decat la celelalte specii. Stai linistita a ta este chiar clasica verticillata.
Ti-am spus sa tai pentru ca la mine firisorul care o lega de planta era de fapt un latz. Taind eticheta, latzul se desfacea.
Radacinile de pe tija, eu zic, ca nu-s numai radacini aeriene, mai curand niste "crampoane" cu care se agata de suport, fiind atat de grea ( ai vazut ce frunze groase are) are nevoie de stabilitate.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Mier Mar 12, 2008 5:42 pm

aha...pai am s-o las asa, ca nu stiu deloc cum as putea s-o debarasez de firul ala. Mai vad diseara, cand ajung acasa...Tai eticheta si apoi cu un ac, cu grija sa nu ranesc plantuta, voi vedea daca pot sa scot ata aia nenorocita...

Merci de ajutor la confirmarea identitatii.

Eu sunt de-a dreptul indragostita de toate plantele de hoya din dotare, toate au frunze superbe. In curand am sa le amenajez un colt al lor, pe o etajera pe care am ales-o deja, ramane sa ma duc s-o cumpar. Am cumparat si un neon special, sa ameliorez luminozitatea din coltul respectiv. Abia astept sa-mi vad coltul aranjat!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty hoya

Mesaj Scris de nina Mier Mar 12, 2008 9:21 pm

Dragele mele, va anunt ca la 3 dintre cele comandate la Rosita au inceput sa apara radacinutele! Sunt super fericita!
nina
nina
Colectionar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 58
Puncte : 0
Data de inscriere : 13/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Mier Mar 12, 2008 9:37 pm

Nina, de cand le-ai pus la inradacinat?
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Mier Mar 12, 2008 9:39 pm

In substrat solid sau in apa? Ce butasi? Scuze daca ai scris pe undeva si mi-a scapat...
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty hoya

Mesaj Scris de nina Mier Mar 12, 2008 9:43 pm

In apa le-am pus, miercuri seara. Deci in seara aceasta au 8 zile. Celelalte 7 inca nu dau semne.
nina
nina
Colectionar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 58
Puncte : 0
Data de inscriere : 13/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty hoya

Mesaj Scris de nina Mier Mar 12, 2008 9:45 pm

Am uitat sa scriu ce butasi:erytrostema, incurvula si vittellinoides.
nina
nina
Colectionar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 58
Puncte : 0
Data de inscriere : 13/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Mier Mar 12, 2008 10:23 pm

Multam frumos! Urmatorii butasi voi incerca sa-i inradacinez in apa!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Vernil Mier Mar 12, 2008 10:28 pm

Ana, ai vreun exemplar din H.Serpens ? Este printre cele mai delicate varietati de hoya ... Dupa mine ... Frunzulitele sunt mari cam cat unghiuta unui copil ... iar florile albe, pufoase si parfumate.

Creste spectaculos H. Sheperdii, are frunze lungi si inguste, ca niste sabiute ...

A inceput sa creasca si H. Compacta, are in fiecare varf de ramura cateva frunzulite noi ... Tijele cu frunzele crete imi amintesc de parul buclat si jucaus al unei prietene ... Niciodata nu reusea sa aibe o forma anume, atunci a hotarat sa-l lase lung si sa-l impleteasca Laughing
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Carmen Mier Mar 12, 2008 10:41 pm

Nina, sper maine sa intru si eu in posesia mult visatilor lastari de la Rosita... ce ma bucur ca ale tale deja dau radacini..
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty hoya

Mesaj Scris de nina Mier Mar 12, 2008 10:50 pm

Si eu sper! Am emotii mai mari decat tine!
nina
nina
Colectionar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 58
Puncte : 0
Data de inscriere : 13/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty hoya

Mesaj Scris de nina Mier Mar 12, 2008 10:52 pm

Se pare ca ajung mai repede din strainatate! Shocked
nina
nina
Colectionar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 58
Puncte : 0
Data de inscriere : 13/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Carmen Mier Mar 12, 2008 10:54 pm

a, intotdeauna... Laughing azi am urmarit postasul si nimic...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Mier Mar 12, 2008 11:06 pm

Da, Vernil, unul din butasii pusi la inradacinat (de la P. Shirley) e de serpens. Da, e speciala, minuscula cum e, cu frunzisoarele pufoase...Ii merge bine butaselului meu, i-a crescut pe tija un firicel alb care se indreapta spre substrat, o radacinuta, cred. Doamne, ce dragi imi sunt! In fiecare seara alerg de la serviciu acasa, le scot, ma holbez la ele, ma minunez...
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty hoya

Mesaj Scris de nina Mier Mar 12, 2008 11:27 pm

Very Happy Asa fac si eu! Primul lucru pe care il fac cand intru in casa e sa studiez butasii, sa vad daca le-au aparut radacinute!
nina
nina
Colectionar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 58
Puncte : 0
Data de inscriere : 13/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Mier Mar 12, 2008 11:32 pm

Hehei, are dreptate flacaiasul meu cand se amuza spunandu-mi Mama, da' tu de cand vorbesti cu plantele? Crezi cumva ca-ti vor si raspunde?(ouups, m-am dat de gol! Smile ...
Ce stie el? Da, imi raspund plantele mele, crescand, inflorind, fiecare in felul ei...
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty butasii mei la 2 saptamani de la plantare

Mesaj Scris de AnaR Joi Mar 13, 2008 5:54 pm

Iata ca au trecut doua saptamani de cand am plantat butasii in substrat solid. Toti sunt vii deocamdata (si sper sa ramana), unii dau semne de evolutie. Aseara i-am scos ca de obicei la aerisit si am facut niste poze...Asadar, va prezint bebelusii mei (manca-i-ar mama de frumusei!!! Very Happy ) :

https://s268.photobucket.com/albums/jj40/AnaR_2008/boutures%20hoya%202/
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Carmen Joi Mar 13, 2008 6:05 pm

Uau, AnaR, ne bucuram pt tine... sunt frumosi toti. Razz
Si eu vreau... Embarassed scratch
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Joi Mar 13, 2008 6:15 pm

Las'ca si tu vei avea foarte, foarte curand! Smile Sa vezi atunci ce fain o sa fie!!!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Simona D. Joi Mar 13, 2008 7:32 pm

AnaR tu esti cu un pas inaintea noastra Very Happy dar te ajungem noi ... Razz
Sunt tare frumusei. Sa-ti creasca mari si sa-ti faca multe flori !!! cheers
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Joi Mar 13, 2008 7:35 pm

Hei, voi m-ati depasit, ca io-s incepatoare! Very Happy
Merci, sa-ti traiasca si tie cei pe care-i ai si pe care-i vei avea, acum si pururea Very Happy
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Simona D. Joi Mar 13, 2008 7:38 pm

AMIN !!! lol!
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Johana Joi Mar 13, 2008 11:11 pm

Am descarcat si eu cele trei poze care le-am facut cu cele 10 soiuri de hoy care mi-au venit de la Paul Shirley.
http://johana.sunphoto.ro/Hoya/QSFHSZPKPBBRJABFVXY
Eu le-am facut baie in apa cu miere, iar apoi le-am pus in ghivece, destul de mari. Acum ma gandesc ca puteam sa le pun si in ghivece mai mici, dar am vrut sa aiba spatiu sa creasca mari cat mai repede si sa-mi faca si flori, daca se poate.
Acusi o sa am si butasii de la Alex..... cred ca in curand o sa trebuiasca sa-mi parasesc casa si sa le las pe ele, florile. Nu mai am loc sa arunc un ac! Cu toate acestea nu ma pot opri din comandat..... Very Happy
Probabil ma voi opri cand voi epuiza bugetul...... lol!
Johana
Johana
Cronicar Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 403
Varsta : 47
Localizare : Timisoara
Puncte : 172
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Carmen Joi Mar 13, 2008 11:23 pm

Ce frumosi sunt...si unii sunt chiar lungi. Ce ti-ai comandat si cum ai procedat ? In cat timp ti-au venit si prin ce-ai platit ? Embarassed
- te-am tabarat cu intrebari...curiozitatea asta de hoya Laughing
Sa ti se prinda.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Stefana Joi Mar 13, 2008 11:26 pm

Cred ca ar trebui sa le pui in ghivece mici. Altfel nu cresc cum e bine. Fac o sumedenie de radacini si nu cresc Neutral
Eu am australisul in ghivecele mici si a crescut foarte mult.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi - Pagina 3 Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum