HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

+9
Vernil
ela
getama
myosotis
Carmen
dodo
tinaM
vickylucia
Pakeha
13 participan?i

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Carmen Mier Iun 16, 2010 12:06 am

la ce pret va fi siariae?
m-ar tenta, daca nu sunt preturi astronomice...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Mier Iun 16, 2010 12:57 am

Carmen a scris:la ce pret va fi siariae?
m-ar tenta, daca nu sunt preturi astronomice...
n-am nici cea mai mica idee
in general, ma uit pe la altii si incerc sa ma aliniez catre cel mai jos pret
daca nu este la altii, e ceva mai complicat
dar intai trebuie sa fiu sigur ca s-au alimatizat bine, de cele mai multe ori vegetatia noua e semnul ca e ok
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Carmen Mier Iun 16, 2010 5:10 pm

atunci stau "on hold" pana cand vei sti cum sta treaba...
aclimatizare usoara...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Dum Iun 27, 2010 2:49 pm

deci in cat a mai ramas din iunie nu mai e cum se face comanda si deja a dat canicula - cu experienta de anul trecut poate ca nu e grozav de trimis in iulie-august ...
(doar daca nu se racoreste brusc vremea simultan in Franta si Romania)

in septembrie va fi deci comanda comuna, (ca de obicei nu fac rezervari la comenzi comune)
pentru comenzi individuale, sunt disponibile doar speciile pentru care stiu dinainte ca sunt butasi suficienti, nu am suficient timp sa verific toate cele 500 de plante, o fac doar pentru comenzile comune
pentru 90% din speciile respective se poate si in iulie-august, caci sunt mai rezistente
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de vickylucia Lun Iun 28, 2010 12:47 am

Să înțeleg că se pregătește o comandă în iulie-august? Surprised
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Carmen Lun Iun 28, 2010 1:40 pm

cred ca in septembrie , dupa cum am inteles eu...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Vernil Lun Iun 28, 2010 7:40 pm

Ai scris cuvantul magic pentru mine, hoya clorantha Embarassed Si mai scriai undeva de parfumul florilor lui subcalva si pachyclada. Sper sa ma opresc aici, ca voi dormi alaturi de caine, pe hol. Embarassed
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Lun Iun 28, 2010 9:20 pm

Vernil a scris:Ai scris cuvantul magic pentru mine, hoya clorantha Embarassed Si mai scriai undeva de parfumul florilor lui subcalva si pachyclada. Sper sa ma opresc aici, ca voi dormi alaturi de caine, pe hol. Embarassed
am nu mai putin de 3 H chlorantha, toate diferite, ca marime de flori, ca pilozitate si ca si culoare
doua din ele vor fi butasibile (cea mai alba e doar butas cu o singura frunza ...)
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Vernil Lun Iun 28, 2010 9:42 pm

Cred ca voi renunta la subcalva, pe hoyor net scrie ca are nevoie de temp. foarte mari, iar la mine acasa nu ii pot asigura iarna asa ceva. Te rog mult sa imi zici daca ai avea disponibil un butas de shepherdii, asta ar putea creste si la mine. Iar chlorantha, ce crezi ca se poate butasi. Oricum, absolut toti butasii de la tine au inradacinat si cresc vertiginos. Semn bun, asa-i ? Very Happy
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Mar Iun 29, 2010 12:00 am

Vernil a scris:Cred ca voi renunta la subcalva, pe hoyor net scrie ca are nevoie de temp. foarte mari, iar la mine acasa nu ii pot asigura iarna asa ceva. Te rog mult sa imi zici daca ai avea disponibil un butas de shepherdii, asta ar putea creste si la mine. Iar chlorantha, ce crezi ca se poate butasi. Oricum, absolut toti butasii de la tine au inradacinat si cresc vertiginos. Semn bun, asa-i ? Very Happy
Embarassed Embarassed Embarassed nu am considerat niciodata Hoyor drept o referinta "hoystica" de nici un fel ... (ma intreb chiar daca nu e cea mai mare colectie de ineptii de pe tot internetul pale ) - eventual pozele, daca nu te deranjeaza :
1° semnatura curmezisa
2° rezolutia slaba (claritatea nu stiu, fara rezolutie e greu de apreciat)
3° imposibilitatea copierii
... (nu, n-am nimic personal)
daca vreti ceva mai corect, incercati SHS (Swedish Hoya Society) sau Simones Hoya ...
H subcalva a avut iarna trecuta o temperatura medie de 15° noaptea, uneori chiar 12° ! (daca ai 10-12° in casa, intr-adevar nu se potriveste clown )
iar acum infloreste pe rupte la 20-22°, are vreo 18-20 de pedunculi si chiar cate 3 inflorescente simultane
face radacini extrem de usor, singurul punct slab e transportul prea indelungat

probabil va fi si H shepherdii, personal recumand mai degraba Minibelle, e mai putin capricioasa si la mine e in flori incontinuu din mai pana in noiembrie

insa nu fac rezervari, ca deobicei ... Embarassed
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Vernil Mar Iun 29, 2010 10:25 am

Pakeha, iti multumesc mult ca ne faci astfel de recomandari. In mod sigur voi urma sfaturile tale, iar daca Subcalva rezista la 10 grade, bineinteles ca imi doresc un astfel de exemplar. Informatiile de pe hoyor le consideram ca fiind pertinente ... dar acum, gandindu-ma la argumentatia ta, iti dau dreptate, ceva e putred.
Atunci, daca nu te superi, refac de acum lista pentru septembrie, cu chlorantha, subcalva si minibelle. Merci.
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de vickylucia Mar Iun 29, 2010 10:40 am

Subscriu și eu la subcalva, dar nu numai! Aș mai dori: denisii, lobbii dark( lazaroi), lamingtoniae, balaensis, megalester, campanulata, walichii, megalantha, bordenii, archoboldiana!
P.S. Am uitat să adaug carnosa red, naumanii, schneyi, greenii, mitrata,telesmoides, uncinata!
P.P.S. Cred că până la urmă voi dormi într-o colibă pe malul Bahluiului, mai ales după tăierile din salar de 25%+8% impozit+TVA 24%!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Dum Iul 18, 2010 4:53 pm

in sfarsit am "reorganizat" planta de H danumensis (ex H wallichii) - nu, nici o legatura cu Dunarea clown a fost colectat in zona Danum din Sabah
au rezultat 10 butasi pe care i-am pus la prins, doi sunt pentru schimburi, iar 2 din ei sunt cam firavi, o sa vedem peste vreo luna care e situatia

planta inainte :
Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Img_6111
planta dupa :
Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Img_6310

operatiunea a durat mai bine de o ora, dupa H ischnopus, a fost cea mai grea de descalcit
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de vickylucia Dum Iul 18, 2010 7:09 pm

Wow, walichii; sper sa prind si eu un butas! Din cate am inteles nu este aceeasi planta cu campanulata si cysthiantha. Dar de la fraterna, avem speranta de butasi?
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Vernil Dum Iul 18, 2010 8:43 pm

Pare mult mai mica planta, sigur a facut ceva butasi, ca sa nu ne suparam ... Dar remarc, inca o data, cum asigura umiditate plantei. Very Happy
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Lun Iul 19, 2010 2:42 am

Vernil a scris:Pare mult mai mica planta, sigur a facut ceva butasi, ca sa nu ne suparam ... Dar remarc, inca o data, cum asigura umiditate plantei. Very Happy
mai spun inca o data clown ca nu e pentru umiditate (am si asa prea multa) ci doar un sistem de atarnare
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de getama Lun Iul 19, 2010 8:58 pm

Plesneste de sanatate,si inainte si dupa,felicitari...cat despre oferta de hoya,inca stau de "sase". Suspect
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de tinaM Lun Iul 19, 2010 10:38 pm

Pakeha a scris:in sfarsit am "reorganizat" planta de H danumensis (ex H wallichii) - nu, nici o legatura cu Dunarea clown a fost colectat in zona Danum din Sabah
au rezultat 10 butasi pe care i-am pus la prins, doi sunt pentru schimburi, iar 2 din ei sunt cam firavi, o sa vedem peste vreo luna care e situatia
...
operatiunea a durat mai bine de o ora, dupa H ischnopus, a fost cea mai grea de descalcit
Adică 10-2-2=6!!!
Păi nu e fată pe forumul asta să nu-și dorească walichii. Puțini, dom'le, puțini butași... ne omori
Să nu-i treci și pe alte forumuri că nu mai primești nimic: nu pastă de măceșe, zacuște etc. etc clown Eventual salutul de "bun-venit în România" dar, să știi, ăla nu ține de foame...
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de tinaM Lun Iul 19, 2010 10:49 pm

Pakeha a scris:...
mai spun inca o data clown ca nu e pentru umiditate (am si asa prea multa) ci doar un sistem de atarnare
Smile și cum reușești totuși să ai așa multă umiditate? Sau te referi doar la plantele din seră? (e mult mai ușor să obții umiditate într-o seră decât într-un apartament. Am recurs la diferite tertipuri, dar tot un ditai ligheanul cu apă în mijlocul sufrageriei mi-ar rezolva satisfacator problema -- și din motive lesne de înțeles nu am putut pune în aplicare metoda asta scratch )
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Mar Iul 20, 2010 12:01 am

tinaM a scris: ... Păi nu e fată pe forumul asta să nu-și dorească walichii. Puțini, dom'le, puțini butași... ne omori
Să nu-i treci și pe alte forumuri că nu mai primești nimic: nu pastă de măceșe, zacuște etc. etc clown Eventual salutul de "bun-venit în România" dar, să știi, ăla nu ține de foame...
Laughing Laughing
e vina lui AnaR (apropo, ce mai face ?), ca ea a pus prima data poze de H danumensis (ex wallichii) pe forum
ea v-a incurcat, ea sa va descurce clown
tinaM a scris: Smile și cum reușești totuși să ai așa multă umiditate? Sau te referi doar la plantele din seră? (e mult mai ușor să obții umiditate într-o seră decât într-un apartament. Am recurs la diferite tertipuri, dar tot un ditai ligheanul cu apă în mijlocul sufrageriei mi-ar rezolva satisfacator problema -- și din motive lesne de înțeles nu am putut pune în aplicare metoda asta scratch )
pai, odata, Normandia e regiunea cea mai ploioasa din Franta, iar orasului Rouen i se spune "olitza Frantei" ... Embarassed Twisted Evil
deci aerul e deja umed de la ploaie mult mai mult decat altundeva
in plus, plantele multe impreuna transpira si-si creaza propriul biotop
la ora la care scriu (cam 23:00), statia meteo afiseaza 60% in sera de afara, si 50% in birou, asta cu toata canicula care a fost azi (casa fiind din lemn, as zice ca e mai sec iarna si mai umed vara decat intr-o casa de caramida)
in sera de interior (fostul birou) sunt cam 70%, iar in mini-sera de aclimatizare cam 90% (e singurul loc unde vaporizez, dar e deschisa partial o parte din timp
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Vernil Mar Iul 20, 2010 12:30 pm

Scuze, Alex, nu am citit raspunsul acela. Dar acum am inteles ca metoda este ca ajutor la agatare.
Tina, eu folosesc aceeasi metoda ca la orhidee, sau, poti incerca ghiveci mic intr-un ghiveci mare (asa cum am crezut ca face Alex). Am observat ca infloresc mai usor si nu isi pierd bobocii.
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de tinaM Mier Iul 21, 2010 12:15 am

Pakeha a scris:
tinaM a scris: ...
Laughing Laughing
e vina lui AnaR (apropo, ce mai face ?), ca ea a pus prima data poze de H danumensis (ex wallichii) pe forum
ea v-a incurcat, ea sa va descurce clown O, nu. Ea a pus primele poze, e drept -- Ana e avangarda. Dar grosul a venit din Franța... Și speranțele tot înspre-acolo le-am îndreptat și noi.
tinaM a scris: Smile și cum reușești totuși să ai așa multă umiditate? Sau te referi doar la plantele din seră? (e mult mai ușor să obții umiditate într-o seră decât într-un apartament. Am recurs la diferite tertipuri, dar tot un ditai ligheanul cu apă în mijlocul sufrageriei mi-ar rezolva satisfacator problema -- și din motive lesne de înțeles nu am putut pune în aplicare metoda asta scratch )
pai, odata, Normandia e regiunea cea mai ploioasa din Franta, iar orasului Rouen i se spune "olitza Frantei" ... Embarassed Twisted Evil
deci aerul e deja umed de la ploaie mult mai mult decat altundeva
in plus, plantele multe impreuna transpira si-si creaza propriul biotop
la ora la care scriu (cam 23:00), statia meteo afiseaza 60% in sera de afara, si 50% in birou, asta cu toata canicula care a fost azi (casa fiind din lemn, as zice ca e mai sec iarna si mai umed vara decat intr-o casa de caramida)
in sera de interior (fostul birou) sunt cam 70%, iar in mini-sera de aclimatizare cam 90% (e singurul loc unde vaporizez, dar e deschisa partial o parte din timp
'Nțeles. Deci de acolo ți se trage rata mare a creșterii: umiditate mare, ca la mama lor natură. Am întrebat pt că observasem că pe perioada scurtului meu concediu, când am lăsat un vas maaare cu apă în sufragerie și geamul rabatat doar la balcon, plantelor le-a mers mult mai bine
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de tinaM Mier Iul 21, 2010 12:19 am

Vernil a scris:Scuze, Alex, nu am citit raspunsul acela. Dar acum am inteles ca metoda este ca ajutor la agatare.
Tina, eu folosesc aceeasi metoda ca la orhidee, sau, poti incerca ghiveci mic intr-un ghiveci mare (asa cum am crezut ca face Alex). Am observat ca infloresc mai usor si nu isi pierd bobocii.
Ei, am tăvițe cu bile de argilă și apă, vase plate cu scoici în care pun apă de ploaie, altele doar cu apă -- se pare că tot nu e destul. La orhidee nu am avut probleme, au perioadele lor când infloresc și le tratez cam ca pe cactuși, beneficiază în plus doar de duș
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de dodo Vin Aug 20, 2010 11:49 am

Alex daca vrei sa faci o oferta de vanzare cred ca e deja momentul ca pana ne facem calculele cu banii pana ne hotaram se mai racoreste vremea zic eu. Very Happy
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Vin Aug 20, 2010 2:50 pm

dodo a scris:Alex daca vrei sa faci o oferta de vanzare cred ca e deja momentul ca pana ne facem calculele cu banii pana ne hotaram se mai racoreste vremea zic eu. Very Happy
sper ca pe sfarsitul saptamanii viitoare sa fac o lista, o sa v-o spun cu 2-3 zile inainte
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 3 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum