HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Hoya la Cluj martie 2013

+7
Carmen
Vernil
poxicuta
Orquidea
miha
andreea
Pakeha
11 participan?i

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

In jos

Hoya la Cluj martie 2013 - Pagina 6 Empty Re: Hoya la Cluj martie 2013

Mesaj Scris de Pakeha Lun Mar 18, 2013 12:47 pm

Orquidea a scris:
Pakeha a scris:Mama mea va roaga ca data viitoare sa nu mai notati nimic la obiectul/motivul trimiterii banilor (cadou, datorie, plante, etc. ...)
Crina : pare-se ca nu ai calculat comisionul platit la destinatar - nu-i nimic, dar sa tii cont data viitoare (daca va fi, bineinteles Smile )
Daca imi explicati despre ce comision este vorba,am sa inteleg Smile .
Eu am luat in calcul suma care ati calculat-o dvs ( am crezut ca ati inclus absolut toate costurile).
Spuneti-mi care mai e diferenta de platit si maine rezolv!
suma nu e mare, probabil inferior 1 euro, e ok
eu de aici nu am cum sa cunosc comisioanele bancilor romane intre ele, cel mai simplu e sa fie declarata plata comisionului inter-bancar la expeditor Smile
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya la Cluj martie 2013 - Pagina 6 Empty Re: Hoya la Cluj martie 2013

Mesaj Scris de Orquidea Lun Mar 18, 2013 4:08 pm

scratch Acum chiar ca sunt in ceata totala!Nu inteleg...Eu nu am facut plata de la alta banca catre Banc Post,ci i-am depus personal la ghiseu.De ce apare totusi altceva?
Am sa stiu de acum incolo.
Orquidea
Orquidea
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 46
Puncte : 66
Data de inscriere : 27/10/2012

Sus In jos

Hoya la Cluj martie 2013 - Pagina 6 Empty Re: Hoya la Cluj martie 2013

Mesaj Scris de Vernil Sam Mar 30, 2013 1:07 pm

Ce bine, serpens a facut radacinute. Iar linearis nu da semne ca moare, adica e nemiscat ... si asta poate fi un semn ca poate isi revine. Deci tratamentul meu e bunicel.
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya la Cluj martie 2013 - Pagina 6 Empty Re: Hoya la Cluj martie 2013

Mesaj Scris de Orquidea Sam Mar 30, 2013 4:45 pm

Vernil a scris:Ce bine, serpens a facut radacinute. Iar linearis nu da semne ca moare, adica e nemiscat ... si asta poate fi un semn ca poate isi revine. Deci tratamentul meu e bunicel.

Vernil,te rog sa-mi spui cum ai reusit cu Serpens-ul.Al meu cred ca va muri,pt ca se usuca pe zi ce trece.L-am pus in cocopeat si l-am pulverizat aproape zilnic si nu stiu de ce reactioneaza asa.Sa nu mai zic de lacunosa si memoria,ca se ingalbenesc si le pica frunzele pe zi ce trece.
Bine macar ca am ramas cu frumuselul meu Thomsonii, dupa care sunt topita si mi-ar fi parut rau sa moara.
Orquidea
Orquidea
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 46
Puncte : 66
Data de inscriere : 27/10/2012

Sus In jos

Hoya la Cluj martie 2013 - Pagina 6 Empty Re: Hoya la Cluj martie 2013

Mesaj Scris de Vernil Sam Mar 30, 2013 9:40 pm

Initial, am tinut toti lastarii in apa cu putin Atonik (eu am multa incredere in aceasta substanta care ajuta la inradacinare dar este si un fel de vaccin pentru plante). Cand a venit, nici serpensul meu nu arata stralucit. Iar linearisul era jumatate mort ... Acum, am sperante ca-l salvez si pe el .... Am pus fiecare varietate in ghivecele care aveau ca substrat pamant de orhidee. Am pulverizat, aproape zilnic, atat substratul cat si frunzele, cu apa in care am dizolvat f.putin Atonik. Ghivecele au stat la o temp. de aprox. 20 grade C. Nu am udat niciodata substratul, doar l-am pulverizat.
Azi a cazut ghiveciul cu serpens, si asa am vazut ca a facut deja radacini Very Happy Altfel, nu aveam de unde sa stiu. Oricum, frunzele si-au revenit spectaculos, erau cam zbarcite cand au venit.
Eu sunt adepta zicalei ca in orice lucru rau sa afla un altul bun. Ca daca nu cadea ghivecelul cu serpens, nu stiam ca e pe calea cea buna. Very Happy






Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya la Cluj martie 2013 - Pagina 6 Empty Re: Hoya la Cluj martie 2013

Mesaj Scris de Orquidea Dum Mar 31, 2013 9:08 pm

Vernil,ti-am urmat sfatul.Am pus butasii in pamant de orhidee si i-am stropit cu Atonik, pt ca aveam in casa.Serpensul era rau de tot, acum sa vedem ce se mai poate face.
Multumesc! Te pup!
Orquidea
Orquidea
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 46
Puncte : 66
Data de inscriere : 27/10/2012

Sus In jos

Hoya la Cluj martie 2013 - Pagina 6 Empty Re: Hoya la Cluj martie 2013

Mesaj Scris de Pakeha Lun Apr 01, 2013 12:48 am

Inradacinarea Hoya e usoara cand lucrurile se petrec bine !
Cand apar probleme, experienta e necesara ...
Lui Crina cum ma gandeam ca experienta e mai limitata, i-am pus butasi ceva mai mari, ca sa fie o sansa suplimentara (thomsonii, era iradacinat, insa am inteles ca e ok)
Cand inradacinarea nu se petrece cum trebuie, trebuie reactionat urgent - folosirea Atonik (nu cunosc, dar cred ca stiu ce e) mi se pare o idee buna (personal folosesc Superthrive, dar doar la specii dificile sau rare, gen inflata, praetorii, spartioides, ...)
Caldura si umezeala 99% ajuta deasemenea (mai bine asociate cu substrat antifongic, cum e perlitul)
Poate niste poze ?
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya la Cluj martie 2013 - Pagina 6 Empty Re: Hoya la Cluj martie 2013

Mesaj Scris de Orquidea Lun Apr 01, 2013 3:12 pm

Serpensul si-a revenit ca prin minune,de o zi de cand l-am mutat din cocopeat in substrat de orhidee si l-am stropit cu Atonik.E verde tot! Bineinteles ca i-am taiat ramurelele care mai erau verzi ,iar cele uscate le-am lasat in pamant,sa vedem ce se va intampla si cu ele.
http://orquidea.sunphoto.ro/Hoya_Serpens/87766840

Lacunosa si Memoria,sa vedem,asteptam.
http://orquidea.sunphoto.ro/Hoya_Lacunosa/87766922
http://orquidea.sunphoto.ro/Hoya_Memoria/87766814
http://orquidea.sunphoto.ro/Hoya_Memoria/87766816

Am inradacinat uneori 2 butasi din aceeasi specie si pot sa spun ca depinde in mare parte de butas,daca are energie suficienta,daca vrea sa faca radacini etc.
Orquidea
Orquidea
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 46
Puncte : 66
Data de inscriere : 27/10/2012

Sus In jos

Hoya la Cluj martie 2013 - Pagina 6 Empty Re: Hoya la Cluj martie 2013

Mesaj Scris de Pakeha Lun Apr 01, 2013 7:25 pm

Taierea butasilor in 2 bucati nu e o idee buna, subiectul a mai fost dezbatut pe forum
Mai bine se pune in cerc in ghiveci si se taie in doua doar dupa ce a facut radacini si da noi lastari
In rest, nu mi se pare deloc rau


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Lun Apr 01, 2013 9:42 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya la Cluj martie 2013 - Pagina 6 Empty Re: Hoya la Cluj martie 2013

Mesaj Scris de Vernil Lun Apr 01, 2013 7:39 pm

Atonikul este un stimulator biochimic de crestere, inradacinare, fructificare, produs de AKK Japonia.
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya la Cluj martie 2013 - Pagina 6 Empty Re: Hoya la Cluj martie 2013

Mesaj Scris de Vernil Lun Apr 01, 2013 7:41 pm

Orquidea, butasii tai arata foarte bine. Ce anume te-a nelinistit ? Poate substratul folosit sa fie cam greu ... Asa mi se pare mie.
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya la Cluj martie 2013 - Pagina 6 Empty Re: Hoya la Cluj martie 2013

Mesaj Scris de Orquidea Joi Apr 04, 2013 4:16 pm

Vernil a scris:Orquidea, butasii tai arata foarte bine. Ce anume te-a nelinistit ? Poate substratul folosit sa fie cam greu ... Asa mi se pare mie.

M-a nelinistit faptul ca incepeau sa se ingalbeneasca, sa le pice frunzele, nici in apa nu le placea,dar nici in substrat (cocopeat) nu vroiau sa miste ceva.
Serpensul e fff bine de cand l-am mutat in pamant de orhidee.Sa stii ca substratul nu e ,,greu" deloc, asa pare in poza.Daca nu il pulverizez mai des,se usuca f repede pt ca este foarte aerat.
Orquidea
Orquidea
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 46
Puncte : 66
Data de inscriere : 27/10/2012

Sus In jos

Hoya la Cluj martie 2013 - Pagina 6 Empty Re: Hoya la Cluj martie 2013

Mesaj Scris de Vernil Vin Apr 05, 2013 6:21 pm

Acum intelegi de ce am ales sa pun butasii direct in substrat de orhidee ? Fiindca este aerisit si hranitor, in acelasi timp.
Ai grija, ca eu am pulverizat cam des linearisul si un butas se ingalbeneste. Acum stau cuminte, mai ales ca in Bucuresti vremea e ploioasa, deci umiditate mare si in aer.
Dintre toate marcile de pamant de orhidee, foarte bun si hranitor mi s epare cel de la Compo. De fapt, toate produsele Compo sunt de nota 10, dupa mine. Folosesc ingrasamant pentru orhidee de la aceasta firma si toate plantele au inflorit anul asta.
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya la Cluj martie 2013 - Pagina 6 Empty Re: Hoya la Cluj martie 2013

Mesaj Scris de Orquidea Sam Apr 06, 2013 2:52 pm

Da,acelasi pamant de orhidee de la Compo am si eu.E de nota 10! Ingrasamant nu am folosit, dar am sa-l incerc,am incredere in sfatul tau.
Am incercat multe marci si tot nu am avut flori.
Unul dintre butasii de memoria a pierdut toate frunzele dar,in schimb, surpriza mare:are radacini cheers !Ce ma bucur!
Orquidea
Orquidea
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 46
Puncte : 66
Data de inscriere : 27/10/2012

Sus In jos

Hoya la Cluj martie 2013 - Pagina 6 Empty Re: Hoya la Cluj martie 2013

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum