HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Bine v-am gasit

+16
tinaM
Pakeha
dodo
dana c
myrela
ela
miha
Vernil
Eli
siuka
gino
AbraMack
lizi2
liana
Stefana
Carmen
20 participan?i

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de dana c Dum Iun 14, 2009 8:46 am

Multumesc, Dodo. Din cite am citit, pamintul indicat pentru hoya e cel folosit pentru cactusi.Am sa merg miine sa vad ce gasesc.
Am 4 plante hoya.O sa le scriu denumirea.
1.Indian Rope Hoya
2.Litoralis
3.Pauciflora
4.Australis"Silver Valley"

Bine v-am gasit - Pagina 2 Picture017kdc.thBine v-am gasit - Pagina 2 Picture019fhx.th

Bine v-am gasit - Pagina 2 Picture018lti.thBine v-am gasit - Pagina 2 Picture020zql.th

Acestea sunt plantutele mele.M-am trezit cu ele acasa.Mi le-a cumparat sotul.A zis ca i-au placut cum arata florile pe eticheta.Acum va trebui sa vad de ele.Chestia este ca iubesc florile.Am o mica colectie de orhidee.Poate ma ia valul cu hoya si cine stie...Am vazut ca au o colectie impresionanta de Hoya si florile sunt foarte deosebite si frumos parfumate.
Ma gindeam daca ar fi bun substratul de fibra de cocos in amestec cu ceva perlit.Asta as avea acasa deja.Folosesc la orhidee.Oricum o sa merg sa caut si pamint pentru cactusi.

Multumesc,Dodo pentru ajutor.

dana c
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 12
Puncte : 12
Data de inscriere : 13/06/2009

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de Pakeha Dum Iun 14, 2009 12:55 pm

dana c a scris:Am 4 plante hoya.
1.Indian Rope Hoya
2.Litoralis
3.Pauciflora
4.Australis"Silver Valley"
Acestea sunt plantutele mele.M-am trezit cu ele acasa.Mi le-a cumparat sotul.A zis ca i-au placut cum arata florile pe eticheta.Acum va trebui sa vad de ele.Chestia este ca iubesc florile.Am o mica colectie de orhidee.Poate ma ia valul cu hoya si cine stie...Am vazut ca au o colectie impresionanta de Hoya si florile sunt foarte deosebite si frumos parfumate.
Ma gindeam daca ar fi bun substratul de fibra de cocos in amestec cu ceva perlit.Asta as avea acasa deja.Folosesc la orhidee.Oricum o sa merg sa caut si pamint pentru cactusi. Multumesc,Dodo pentru ajutor.

Hello si bun venit
nu e rau deloc pentru un inceput
primele 3 sunt usoare, a 4a un pic mai dificila, dar nu foarte - mai ales daca ai deja orhidee Smile
substratul e perfect, daca gasesti si niste bile de argila pentru drenarea substratului e si mai bine
marea majoritate a hoyelor sunt foarte adaptabile dpdv substrat
si se uda cam ca si orhideele, ceva ami mult cand se pregatesc sa infloreasca

profit de ocazie pentru o precizare pentru toata lumea (Carmen, poate mutam mesajul intr-un loc mai potrivit ?)
numele genului (Hoya, Ceropegia, Eriostemma, etc. ...) se scrie cu majuscula, numele speciei cu minuscula (pauciflora, compacta, australis, etc. ...) - italic in principiu, dar asta n-o facem decat in publicatii - si in fine numele varietatii se scrie din nou cu majuscula (Silver Valley, Hindu Rope, etc. ...)
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de Carmen Dum Iun 14, 2009 9:48 pm

Bine ai venit , Dana C...ma bucur ca esti printre noi, si mai ales ca deja ai o minicolectie frumusica...
Mai mult, pe langa faptul ca esti o fericita posesoare a 4 exemplare superbe, mai ai si un sot care ti le-a cumparat...ai nostri de obicei bombane cand tot cumparam butasi de Hoya... ( apropo, Alex, cand a vazut extrasul de cont de la compacta de la tine a facut ca trenul....Smile) )...

Vad ca deja ti s-au raspuns la intrebari, plantele sunt tare frumoase, dar spune-ne te rog si noua de unde le-a cumparat ... scratch
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de dana c Mar Iun 16, 2009 1:10 pm

Multumesc, tuturor.
Astazi am fost sa cumpar pamint pentru cactusi.Am amestecat pamintul cu perlit si scoria(piatra vulcanica,o folosesc la orhidee).Vreau sa va spun ca am ramas socata cind am scos plantele din ghivece.Toate aveau infasurate in jurul radacinilor un material ciudat si inauntru erau niste bile albe, (ceva la fel cu perlit, dar mai mici) lipite de radacini. Am desfacut acel material, am curatat radacinile frumos si le-am plantat in noul pamint.Am pulverizat pamintul cu apa si le-am pus intr-un loc luminos, nu soare.
Sper sa fi facut o treaba buna.
Acum am o intrebare.Cit timp dureaza pina sa infloreasca planta(un an,doi,trei)? Asta in cazul ca se va prinde si ii va merge bine.

Carmen, m-ai intrebat de unde le-a cumparat. Scurt, de la florarie... Wink lol!
Detaliat. Locuiesc in Melbourne, la capatul pamintului,vorba mamei. Sper sa nu te superi,imi place sa mai si glumesc...

Astazi am avut mai mult timp si am rasfoit putin acest forum.Vreau sa va felicit pe toate/toti pentru colectiile frumoase de flori.Poate intr-o zi o sa ma pot si eu "lauda" cu florile mele(flori,nu frunze flower ).

dana c
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 12
Puncte : 12
Data de inscriere : 13/06/2009

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de Pakeha Mar Iun 16, 2009 1:46 pm

dana c a scris:Acum am o intrebare.Cit timp dureaza pina sa infloreasca planta(un an,doi,trei)? Asta in cazul ca se va prinde si ii va merge bine. se intampla sa infloreaca si in punga de plastic ca butasi Wink , altfel media la mine e intre 9 si 15 luni, la tine va fi sigur mai mica, poate intre 6 si 12 Cool

Carmen, m-ai intrebat de unde le-a cumparat. Scurt, de la florarie... Wink lol!
Detaliat. Locuiesc in Melbourne, ca si curiozitate, nu e scrisa provenienta pe eticheta ? In Australia din cate stiu, cea mai mare pepiniera o au D&IM Liddle, in Queensland
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de dana c Mar Iun 16, 2009 4:11 pm

Multumesc, Pakeha.Sper sa se prinda plantele si sa ma bucur impreuna cu voi de florile minunate. Sotul le-a cumparat de la o florarie dar ele provin din alta parte.Aceasta e adresa de internet. http://www.collectorscorner.com.au/Cacti/Hoya.htm

dana c
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 12
Puncte : 12
Data de inscriere : 13/06/2009

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de Carmen Mar Iun 16, 2009 4:50 pm

Multumim, Dana de detalii...
din cate vad eu te-ai descurcat foarte bine cu plantele si ai lucrat metodic.. Premiu

cu floraria, de asta eram curioasa, datorita faptul ca la noi in Romania n-am gasit ambalajul acesta la Hoya si am gasit mult mai putine....si vroiam sa stim pe unde sa alergam prin florarii... ( p.s. - e o adevarata febra in Romania cand apar specii mari, inradacinate....noi ne aprovizionam mai mult cu butasi, pe care ii rugam sa creasca si unii ne asculta , altii nu... )

si vai, site-ul de care vb, da l-am rasfoit si noi mai demult, dar pe noi ne omoara transportul si certificatele fitosanitare....
Oricum, felicitari atat pt flori cat si pt gestul sotului... flower Evil or Very Mad
te asteptam la orice subiect iti starneste interesul .... Hello
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de dana c Mar Iun 16, 2009 5:23 pm

Multumesc, Carmen.Sper ca nu te-ai suparat...
Din fericire, aici gasesti hoya aproape la toate magazinele care au si gradina de flori.Pina acum m-am uitat din curiozitate la ele, erau mici si cu etichete cu flori frumoase(asa cum a zis si al meu). De acum incolo o sa ma uit cu mult interes si o sa mai cumpar...Atita ca va trebui sa le replantez urgent caci toate au "cirpe"in jurul radacinilor.
Joi, am de gind sa merg in vizita la sera care aprovizioneaza majoritatea pravaliilor de pe aici.E cea la care am postat adresa de internet.Daca poti sa-mi recomanzi ceva, te rog.

dana c
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 12
Puncte : 12
Data de inscriere : 13/06/2009

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de Carmen Mar Iun 16, 2009 8:03 pm

nu ma supar, relaxe...n-am de ce, pricep usor glumele... Razz

daca esti asa norocoasa sa poti sa te aprovizionezi de la sursa, ar fi multe multe , dupa imaginile de pe site-ul lor eu as lua cam asa :
- H. pubicalyx Red Buttons
- H. serpens ( a mea acum pregateste florile...e deosebita, infloreste si ca butas inradacinat )
-Hoya macgillivrayi
-Hoya archiboldiana
-Hoya multiflora "The Shooting Star"
-Hoya australis
-Hoya obovata
-Hoya polyneura "The Fish Tail Hoya
-Hoya camphorifolia ( e extraordinara, infloreste intr-o veselie din stadiul de butas inradacinat de un an, si are o floare foarte frumoasa )
- Hoya cinnamonifolia - frumoasa foc, eu regret ca am pierdut una Sad
-Hoya ischnopus - creste foarte repede...acum astept sa vad cat de repede poate si inflori
- Hoya mindorensis - e ideal dc gasesti planta , caci din butas creste foarte greu, dar se pare ca merita efortul...
-.....ar mai fi atat de multe, ca eu toate mi le-as dori...deci bucura-te ca gasesti acolo plante juvenile...sunt o comoara...
Succes si spor la cumparaturi....sa te gandesti si la noi cand esti prin sera sa ne faci poze la rafturile cu Hoya la care nu avem acces...
lol!
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de dana c Mier Iun 17, 2009 3:25 am

Multumesc, Carmen.O sa tin cont de sfaturile tale.O sa va tin la curent. Wink

dana c
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 12
Puncte : 12
Data de inscriere : 13/06/2009

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de Stefana Mier Iun 17, 2009 1:11 pm

Daca poti, intreaba-i pe cei de la sera in ce substrat este indicat sa le tii si daca trebuie transplantate imediat dupa cumparare.
Substratul "comercial" este in general cel mai usor posibil (ratiuni de cost transport/greutate) dar retine prea mult apa, iar cel de cactusi, dupa mine, are prea multe minerale. Poate ar fi bun un substrat de orhidee (cel putin cel care se vinde la noi sub numele de substrat de orhidee Wink ).
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de dana c Mier Iun 17, 2009 3:59 pm

Stefana, din pacate am vazut prea tirziu mesajul tau. Azi am avut mai mult timp si am dat o fuga pina la sera.N-am mai asteptat pina miine.. Wink
Eu am cumparat pamint pentru cactusi si l-am amestecat cu perlit si roca vulcanica.Am vazut si la sera pamint special (ziceau ei) pentru hoya dar era ambalat in pungi de 1kg si era foarte scump dupa parerea mea.La o privire mai atenta arata exact ca cel de cactusi cumparat de mine.
Despre substratul de orhidee nu stiu ce sa zic.Eu am fibra de cocos dar nu stiu daca e bun pentru hoya.Iar scoarta cred ca e doar pentru orhidee.

Nu am intrebat dar iti pot garanta caci ei nu te sfatuiesc sa le transplantezi dupa ce le cumperi.Eu am facut treaba asta cu primele 4 plante pentru ca pamintul era foarte ud si m-am gindit ca ceva nu e in regula cu ele.Am gasit in jurul radacinilor un fel de material (tifon des) si in mijloc bobite mici albe ca cele de perlit.

Astazi am mai facut citeva cumparaturi iar miine ma pun pe schimbat pamintul.O sa postez si citeva poze cu noile achizitii.

Bine v-am gasit - Pagina 2 Picture034w.th
Bine v-am gasit - Pagina 2 Picture036c.th
Bine v-am gasit - Pagina 2 Picture037p.thBine v-am gasit - Pagina 2 Picture038bpr.thBine v-am gasit - Pagina 2 Picture039o.thBine v-am gasit - Pagina 2 Picture040b.thBine v-am gasit - Pagina 2 Picture041h.thBine v-am gasit - Pagina 2 Picture042w.th

Bine v-am gasit - Pagina 2 Picture043x.thBine v-am gasit - Pagina 2 Picture044u.thBine v-am gasit - Pagina 2 Picture045v.th

Sper sa fi facut o achizitie buna....(11 achizitii...zice sotul...) Very Happy lol!

dana c
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 12
Puncte : 12
Data de inscriere : 13/06/2009

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de Stefana Mier Iun 17, 2009 8:24 pm

dana c a scris:Sper sa fi facut o achizitie buna....(11 achizitii...zice sotul...) Very Happy lol!

Very Happy Te cred Rolling Eyes polyneura, heuschkeliana, mindorensis, pottsii, camphorifolia si alelalte minunatii ... ne-ai topit king
Substratul pe care il folosesc eu este format din turba olandeza cu putin perlit, ceva nisip grosier pentru drenaj si turba de sphagnum (multumesc Bia si Carmen Smile ). Majoritatea ghivecelor sunt relativ mici, din lut (am mana larga la udat) si oi vedea eu cum fac cand o trebui sa le schimb Laughing (stiu ca radacinile cam adera la peretii de argila).
Asteapta si parerea lui Pakeha.
Cand ai timp, posteaza si la orhidee frumoasele tale, ca am ochit la viteza un cymbidium taare placut ochilor Love eyes in spatele hoyelor.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de dodo Mier Iun 17, 2009 10:10 pm

Dana o gramada de achizitii numai una si una. Deja ai o colectie de hoya. Very Happy
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de dana c Joi Iun 18, 2009 3:14 am

Ma bucur ca va place ce am cumparat.
Stefana, m-am uitat la plantele cu pamintul schimbat de mine si la cele noi, cumparate ieri.E o diferenta foarte mare.La cele noi baltuieste apa pe pamint.Azi o sa le schimb la toate pamintul. Plantat2 Ghivecele sunt mici, din plastic.Nu folosesc ghivece din lut.Nu imi plac, deloc.Eu cred ca tot secretul e ca apa sa se scurga usor din ghiveci si pamintul sa se usuce.

O sa postez si citeva orhidee, cind am timp.Nu toate, caci imi ia o zi sa le incarc pe toate... Wink

dana c
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 12
Puncte : 12
Data de inscriere : 13/06/2009

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de tinaM Joi Iun 18, 2009 9:24 am

Dana, felicitari pentru colectie, ai niste minunatii pe-acolo... Si nu in ultimul rand, bine ai venit!
E incantatoare marginea de lume unde locuiesti, un rai al florilor, si nu ma refer numai la hoya si orhidee, un pamant al contradictiilor... cel putin asa il vad eu de aici, avand in cap muuulte povesti despre Australia. Din partea mea, poti sa ne spui si povesti de pe la voi (din alea "adevarate", cum spune fiica-mea), dar florile au intaietate Buchet
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de dana c Joi Iun 18, 2009 9:43 am

Multumesc, Tina.Intr-adevar e frumos aici. Cit despre flori, n-am cuvinte...
Povesti adevarate....nu stiu ce as putea sa va povestesc.Poate imi dai o idee... Idea

dana c
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 12
Puncte : 12
Data de inscriere : 13/06/2009

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de Carmen Joi Iun 18, 2009 8:36 pm

uau...ce de achzitii...cred ca-mi schimb destinatia de vacanta....vai ce frumusteti...minorensis, potsii, polyneura...etc...abia astept sa-ti infloreasca....
Felicitari si la cat mai multe...flori sunny
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de dana c Vin Iun 19, 2009 1:32 am

Multumesc,Carmen.Si eu astept sa infloreasca, sa vad macar la ce m-am bagat. Wink

dana c
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 12
Puncte : 12
Data de inscriere : 13/06/2009

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de tinaM Lun Iun 22, 2009 11:15 am

Pai, ma gandeam la faptul ca pe la noi toate buruienile au o legenda sau sunt buruieni de leac ori poarta in spate diferite superstitii... Cum in Australia hoya este ca la ea acasa, sigur sunt povesti despre ea; si cred ca unele sunt cel putin surprinzatoare.
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de Stefana Mar Iun 23, 2009 11:48 am

Eu stiam ca Hoya lacunosa este o recunoscuta planta de leac la ea acasa study
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de DanaM Mier Aug 12, 2009 11:06 am

Bun gasit! Cautand informatii despre conditiile pe care ar trebui sa i le ofer plantei mele Hoya Carnosa pentru ca ea sa infloreasca, am descoperit acest forum. Si impreuna cu el, lumea mirifica a hoyei, care m-a cucerit prin diversitate si prin frumusetea florilor. Drept urmare mi-am achizitionat cativa butasi inradacinati de hoya si ma bucur sa-i vad crescand. Astept sa apara primul peduncul si visez la prima floare parfumata.

DanaM
Curios cu privire la Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 2
Localizare : Blaj
Puncte : 2
Data de inscriere : 26/06/2009

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de miha Mier Aug 12, 2009 11:21 am

Bine ai venit, Dana...
Asa am inceput majoritatea dintre noi ... asa ca iti urez sedere indelungata alaturi de noi si multe flori de hoya inflorite la tine... Buchet
miha
miha
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 875
Varsta : 51
Localizare : CONSTANTA
Puncte : 402
Data de inscriere : 12/04/2008

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de Carmen Mier Aug 12, 2009 11:22 am

bine ai venit si la cat mai multe flori...
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de nic Vin Noi 20, 2009 6:16 pm

Bine v-am gasit,
Ma numesc Marcu Nicolae sunt din Drobeta Tr. Severin, am o colectie de cactusi;
http://nicmarcu.sunphoto.ro/
Intamplator am si doua specii de Hoya;
http://nicmarcu.sunphoto.ro/Suculente_genul_Hoya
Ce parere aveti privind denumirea lor. Multumesc.
Cu stima

nic
Curios cu privire la Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 77
Localizare : Drobeta Turnu Severin
Puncte : 5
Data de inscriere : 20/11/2009

http://nicmarcu.sunphoto.ro/

Sus In jos

Bine v-am gasit - Pagina 2 Empty Re: Bine v-am gasit

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum