HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

+8
Vernil
nina
Stefana
Simona D.
bia8
ela
AnaR
Carmen
12 participan?i

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Carmen Dum Mar 02, 2008 7:42 pm

Deja luna martie a inceput , si dupa cum se poate observa cu ochiul liber, asteptam nerabdatori butasii comandati.
Si pentru ca nu vrem sa ne scape vreun detaliu, cel mai bine e sa recapitulam ce avem nevoie pt intampinarea lor.
1.Banii scratch scoateti-i de la saltea, numarati sa va iasa socotelile.
2.Daca faceti si inradacinari in substrat - verificati daca mai aveti ceva, daca nu, fuga prin magazine, s cumparati cele trebuincioase Jump
3.Ganditi-va bine unde asezati ghivecele, paharele, sticlutele cu butasi. Interesati-va ce lumina prefera, ce temperatura etc.

Ar mai fi ceva - scratch nu stiu sa va spun, caci pt mine e prima comanda bounce
Astept oricum sugestii.
Cat despre restul, dupa intrarea in posesie a butasilor, abia astept sa va vad reactiile...aici vi le puteti desfasura Hello
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Carmen Dum Mar 02, 2008 9:13 pm

Ana, cum stai cu butasii? Ce-ti fac? Ce ne poti spune acum, dupa ce greul a trecut? Ce ti s-a parut cel mai greu in manevrarea lor?
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Dum Mar 02, 2008 10:49 pm

Pai, ii aerisesc in fiecare zi, i-am si vaporizat, pare sa le mearga bine. Tocmai le-am facut cateva poze, in *sera* si in afara. Le-am pus in album.

https://s268.photobucket.com/albums/jj40/AnaR_2008/boutures%20hoya/

Asa arata dupa 4 zile de la plantare...

Mi-s tare dragi. Verticillata mi-a facut si cateva radacinute aeriene pe tija, am pus poza sa le vedeti, chiar daca nu e prea clara.
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Dum Mar 02, 2008 10:54 pm

A, scuze, n-am raspuns intrebarii tale, Carmen. Asadar, cel mai greu de suportat mi s-a parut nesiguranta. Stiam de la voi si de pe alte site-uri cum se procedeaza cu butasii si totusi...mi-era teama (si inca imi mai e) sa nu fac ceva aiurea si sa-i omor. Plus frunzele pe care a trebuit sa le sacrific si de care mi-a parut tare rau, plus orientarea frunzelor (la obscura, de exemplu si la un pubicalyx) care m-a dezorientat putin. Dar le-am plantat, asta este, acum le verific zilnic, le aerisesc, le vaporizez si...le vorbesc Embarassed (oi fi luat-o pe campii???)
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Carmen Dum Mar 02, 2008 10:54 pm

Ce bine ca ai o minisera . E speciala pt flori , sau ai improvizat ceva?
Spune-mi te rog cam cat timp lasi lumina artificiala la butasi?
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Dum Mar 02, 2008 10:58 pm

Lumina artificiala o las cam de la 8 dimineata pana pe la 6 seara, cand vin de la serviciu. Apoi o sting, ii aerisesc si vaporizez (daca frunzele nu sunt umede), ii pun inapoi in sera si pungi si gata. Le zic noapte buna.

Da, minisera e special pentru plante, din pacate e prea mica si nu mi-au incaput decat 5 pahare inauntru. Restul, cum ai vazut, in pungi gaurite. Am gasit ieri o minisera mai simpla dar mult mai incapatoare. Asta este insa, deocamdata las butasii asa cum sunt, pare sa le mearga bine. Tie cum ti se pare ca arata, la 4 zile dupa plantare? sau, e prematur sa emitem opinii?
Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Th_P2280122
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Carmen Dum Mar 02, 2008 10:59 pm

Crede-ma Ana ca , dupa mine, ai o reactie perfect normala. Cum noi abia asteptam sa vina si comanda noastra, ne "hranim" deocamdata cu experienta ta...si ne bucura ca tu deja ii ai sub supraveghere. Sa-ti creasca mari... Udat
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Dum Mar 02, 2008 11:06 pm

Merci mult! Abia stept sa va vina si voua comenzile, sa le vad, sa ma bucur alaturi de voi si sa facem schimb de pareri pentru cresterea platutelor! Cand ati facut comanda, sau ceea ce astepti e cea de la Alex?
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Carmen Dum Mar 02, 2008 11:07 pm

A lui Alex tb sa vina...in martie candva Cool
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Dum Mar 02, 2008 11:08 pm

Deci e pe aproape! Mai aveti comenzi pe undeva?
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de ela Dum Mar 02, 2008 11:10 pm

Ana,spune-mi te rog:1.daca ii pun in pungi gaurite mai este nevoie sa-i aerisesc zilnic? 2.ai pus 2-3 butasi intr-un pahar sau este unul singur cu 2-3 frunze? 3.cat de adanc in pamant plantezi butasii?
multumesc!
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Dum Mar 02, 2008 11:16 pm

Am pus un butas in fiecare pahar, pentru ca paharele mele sunt mici. Le-am ingropat tija, asa cum am citit, cu 1-2 noduri, pana sub primele frunze, ingopand nodul care se afla imediat sub frunze. Unii butasi aveau tulpina mai lunga si au ajuns pana la fundul paharului, altii care au nodurile mai apropiate, nu au ajuns la fund.

Eu deschid pungile zilnic, fiindca se vede umezeala inauntrul lor, deci am crezut ca e bine sa le aerisesc un pic ca sa evit putrezirea plantelor.
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de ela Dum Mar 02, 2008 11:23 pm

incetul cu incetul ma pun la punct cu notiunile elementare ;multumesc fetelor cu experienta,fara voi cred ca am avea f. multe pierderi de plante la inceput Plantat2
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Dum Mar 02, 2008 11:24 pm

Subscriu la ceea ce spui, Ela!
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Dum Mar 02, 2008 11:54 pm

Scuze, omisesem sa identific butasii in album. Acum i-am identificat.

https://s268.photobucket.com/albums/jj40/AnaR_2008/boutures%20hoya/
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de bia8 Lun Mar 03, 2008 10:10 am

si eu la fel Ela, chiar ma gandeam ca voi primii butasii din Franta si ce ma voi face cu ei daca nu voi stii cum sa-i pun la prins, acum ca am vazut si poze e mult mai usor, multumesc mult fetelor, e buna ideea cu lampa Buchet
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de bia8 Lun Mar 03, 2008 10:15 am

foarte dragutz Ana, sa le mearga bine si sa te incante cu cat mai multe flori, uau sper sa reusesc sa inradacinez si eu butasii silent
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Lun Mar 03, 2008 5:23 pm

Butasii mei inca nu sunt inradacinati, abia de 5 zile i-am plantat. Dar sper, sper sa prinda radacini, chiar daca nu toti...
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Carmen Mar Mar 04, 2008 9:11 am

Butasii inradacineaza in cateva saptamani sau luni. Din experienta mea cu altii...eu nu i-am verificat deloc la radacini sa vad cand s-a intamplat fenomenul. I-am lasat sa-si urmeze cursul si cat timp frunzele aratau bine, am considerat ca merge spre bine.
La cateva luni, prin feb.08 linearisul ( din oct 07) a inceput sa faca frunze noi, carnosa n-a facut nici o miscare (din vara ) , dar cand am trimis plante altor forumiste, am vazut ca aveau un pumn de radacini. Sheperdi nu da nici un semn - si merg pe princ. "no news is good news", iar bella a facut lastari noi in vreo 2-3 saptamani , deci cred ca implicit si radacini.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Vin Mar 07, 2008 6:48 pm

A noua zi de la plantarea celor 12 butasi de hoya, totul pare a fi ok. Verticillata face din ce in ce mai multe radacinute aeriene, mititele si albe, aproape transparente, de-a lungul tijei. Serpens a facut si ea ceva ciudat, asemanator unei mini-radacini aeriene (ea e deja minuscula, va imaginati firicelul crescut din tulpinita). Toate, la fel de frumoase si de verzi ca-n prima zi.

Iar eu...nerabdatoare, nerabdatoare...
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Simona D. Vin Mar 07, 2008 7:53 pm

Deja ma apuca si pe mine trepidatiile Very Happy

Cum ati hotarat sa inradacinati butasii? In apa sau in substrat?
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de AnaR Vin Mar 07, 2008 7:59 pm

Eu, in substrat de turba, perlit si vermiculit.
AnaR
AnaR
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1290
Varsta : 61
Localizare : Montreal, Canada
Puncte : 38
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Simona D. Vin Mar 07, 2008 8:36 pm

Eu nu am vazut pe aici, nici perlit, nici vermiculit scratch
Probabil am sa-i inradacinez in apa. scratch
Simona D.
Simona D.
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 689
Varsta : 52
Localizare : Terra / Europe / Romania / Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 04/03/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de ela Vin Mar 07, 2008 8:48 pm

1.pot pune mai multi butasi in acelasi vas cu apa(unul mai mare) sau e mai bine fiecare in cate o eprubeta si tinuti la lumina?
2.daca ii pun in amestec de turba+perlit le trebuie si pet deasupra?
3. lampa cu neon sau bec obisnuit sau in apropierea geamului pt. lumina suficienta (si naturala)?
.....am multe "framantari" Idea
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Stefana Vin Mar 07, 2008 9:45 pm

ela a scris:1.pot pune mai multi butasi in acelasi vas cu apa(unul mai mare) sau e mai bine fiecare in cate o eprubeta si tinuti la lumina?
Cand au sa faca radacini, acestea au perisori extrem de aderenti (chiar si la peretii de sticla) si se vor "lipi" intre ele, fiind foarte greu sa le separi fara sa strici radacinutele. De aceea e bine fiecare separat, in sticlute, eprubete, etc.
ela a scris:2.daca ii pun in amestec de turba+perlit le trebuie si pet deasupra?
Petul este necesar pentru a diminua pierderile de apa prin frunze si pastrarea umiditatii aerului in jurul butasului. Cu PETul in cap nu trebuie udat decat foarte rar
ela a scris:3. lampa cu neon sau bec obisnuit sau in apropierea geamului pt. lumina suficienta (si naturala)?
Nu stiu cat de absolut necesara ar fi lumina (face radacini nu frunze Smile ), eu cred ca ajunge un loc apropierea geamului (trebuie totusi feriti de razele fierbinti ale soarelui de amiaza)
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi Empty Re: Gestionarea situatiei dupa ce am intrat in posesia unei comenzi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum