HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Rezultate butasi Franta - dupa o luna

+8
Stefana
dodo
ela
ancag
Carmen
dianatm
bia8
Pakeha
12 participan?i

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de Pakeha Vin Sept 19, 2008 2:19 am

m-ar interesa ce rezultate a obtinut fiecare si ce probleme a intalnit
bineinteles ca fiecare are mai multa sau mai putina experienta
si fiecare butas e un caz individual (se intampla des ca 2 butasi identici sa aiba evolutii foarte diferite)

as vrea sa stiu mai ales in ce substrat i-a pus fiecare, daca i-a taiat, scurtat, vaporizat, pus in punga, etc etc
asta imi va permite sa ameliorez ofertele viitoare si greselile fiecaruia impartasite altora ne ajuta sa progresam
multumesc anticipat

PS : sa nu uit, voi avea in octombrie din nou butasi, multi noi, dar trimis prin posta si nu mai mult de 20-25 odata
printre altele cumingiana si Minibelle


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Vin Sept 19, 2008 2:21 am, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de Pakeha Vin Sept 19, 2008 2:20 am

dianatm a scris:La mine merg foarte bine toti butasi din august: lancunosa are un rand de frunzulite si mai pregateste unul( cred ca a avut cea mia rapida crestere), multuflora si picta au o gramada de radacinute care se vad prin perlit si mugurasi la un nod, la fel si carnosa KP(care oricum stiu ca are o evolutie un pic mai inceata decat celelalte).
Tot atunci am primit printre altele si butasi de ariadne care merg la fel de bine au unul sau 2 perehi de frunzulit, deci pana acum pot sa spun ca am reusita 100% cu butasii din ultima comanda si mai mult inradacinarea in perlit merge foarte bine.

Multumesc inca o data Alex si inca un lucru am observat ca frunzele de la carnosa KP din august sunt un pic mai diferite decat oricare o aveam eu asa ca tot nu imi pare rau ca am comandata-o, cum ai spus si tu chiar daca la prima vedere pare la fel cu ce mai am si la flori poate fi diferita. Smile
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de Pakeha Vin Sept 19, 2008 2:22 am

Gabriela a scris:Bravo Carmen! Ma bucur pt tine.
Eu sunt tare multumita, sunt niste butasi de treaba, 1000 de ori mai seriosi decat mesteri mei(ultima echipa a plecat in Franta), i-am pus in apa, am mustati la toti mai putin la unul, cred ca ii pauciflora, ii tare lung si subtire, cu frunze mai mititele. Nu stiu ce sa fac dar tare mie frica sa nu le zapacesc daca le pun in pamant plus ca nu stiu cand le pot creea niste conditii normale.
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de bia8 Vin Sept 19, 2008 8:17 am

Pakeha, ti-am trimis pm.
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de dianatm Vin Sept 19, 2008 8:23 am

Cum spuneam la mine toti se prezinta foarte bine, sper sa am timp in weekend sa fac si poze, pana si multiflora isi pastreaza pedunculul cu care a venit.

Vai Alex ce ne faci , cand am zis si eu ca pe anul asta ma opresc vii tu cu o oferta foarte tentanta ca de obicei, nu o sa rezist niciodata sa nu imi iau un lastar de cummingiana (si minibell doar sunt topita dupa cele cu frunze mici).
dianatm
dianatm
Dependent de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 347
Varsta : 45
Localizare : Timisoara
Puncte : 103
Data de inscriere : 23/02/2008

https://s107.photobucket.com/albums/m287/diana-flori/Hoya/

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de bia8 Vin Sept 19, 2008 8:43 am

da asa e diana cum spui tu si eu ziceam la fel ca ma opresc pe anul asta mai ales ca si sotul meu s-a saturat de atatea flori, insa mi-as mai dori cateva specii si pe urma chiar ca stop ca altfel intr-o zi ma voi trezi si eu si florile pe balcon toate Cool
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de Carmen Vin Sept 19, 2008 9:25 am

Well...v-am spus ca pe mine ma iubesc floricele nu ? Sau imi raspund bine la atentia mea...
1. Multiflora - are 2 perecchi de frunze noi si 2 penduculi noi de flori ( si chiar daca nu ma credeti o banui ca va inflori de ziua mea la cum se manifesta ).
2. Onychoides... Initial l-am lasat normal pe raft...apoi am vazut ca frunzele incep sa-si piarda textura ( la intalnirea cu Alex din primavara a fost primul lucru care m-a invatat - sa verific mereu textura frunzei - asta ne spune dc ii merge bine sau nu )...ca urmare am pus butasul in minisera si in cateva zile avea frunzele tari ca si plasticul - so, reusisem...
3. Leucorhoda - butas mare frumos, dar cu frunze sensibile mai subtiri cu mult decat multiflora - la inceput l-am lasat ca si onyvhoides pe raft...desi unele frunze sufereau stiam ca o parte se vor pierde...a stat pe raft mult mai mult decat restul, insa intr-o doara mi-a trecut prin cap sa-l pun si pe el la minisera, caci textura frunzelor nu era totusi grozava desi erau toate verzi. Zis si facut, i-a luat mai mult timp ca celuilalt dar mi-a demonstrat ca altfel arata frunzele unui butas sanatos...asa ca dupa ceva timp petrecut la minisera , aseara l-am scos pe pervaz, si va spun ca are o cu totul alta textura la frunze.
4.Ceilalti nu mi-au facut probleme nici surprize, sunt cuminti , asteapta primavara Smile
Substratul folosit : turba + perlit .
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de ancag Vin Sept 19, 2008 10:44 am

Butasii mei cred ca sunt ok. E adevarat ca nu am experienta ... am reusit sa inradacinez doar niste butasi de carnosa. Au frunzele verzi, nu si-au modificat textura. Cred ca Wayetii are radacini, cu siguranta Camphorifolia nu are radacini. Pe astea doua le-am verficat. Pe restul nu le-am scos din substrat. Toti butasii i-am invelit in sphagnum si i-am pus direct in pamant pentru cactusi. Chinghunghensis avea doi pedunculi florali pe care nu i-a pierdut inca. Si la Benguetensis am observat un nod de frunza un pic umflat si cu un mugure minuscul verde ... cred ca vrea sa dea o frunza Smile

Alex, daca vei mai avea butasi in octombrie, ma inscriu si eu pe lista Smile
ancag
ancag
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 105
Varsta : 45
Localizare : Iasi
Puncte : 51
Data de inscriere : 21/07/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de ela Vin Sept 19, 2008 10:54 am

la mine situatia nu se prezinta prea bine: butasul de H.pauciflora s-a ingalbenit si in final s-a dus....(a fost pus la inradacinat in apa ), deasemenea am pierdut si planta juvenila(inradacinata) de H.coriacea( am primit-o destul de obosita,am hidratat-o mai intai cateva ore ,apoi am pus-o in substrat si in minisera dar a continuat sa se ingalbeneasca pana i-au cazut frunzele...) Sad
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de dodo Vin Sept 19, 2008 11:54 am

Ai mei toti 3 arata bine.
De data asta am reusit sa inradacinez lacunosa, i-au dat un rand de frunze. Wayetii are radacini frumoase (am pus-o in pahar de plastic transparent ca sa vad radacinile) dar inca nu da semne ca ar lastarii. Obscura are frunzele ok dar nu da semne de crestere.
Toate 3 au fost puse in pamant de gradina amestecat cu turba si perlit proportie egala (1:1:1)
N-am taiat nici unul ca nu erau prea mari.


Ultima editare efectuata de catre dodo in Vin Sept 19, 2008 9:36 pm, editata de 1 ori
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de Stefana Vin Sept 19, 2008 1:39 pm

Butasul meu de ariadnae era o tija mult prea lunga ca sa nu o tai.
Poate ar fi trebuit sa-l incolacesc intr-o minisera si sa-l las sa-i creasca mugurii de la noduri, dar am lipsit de acasa si nu avea cine sa le aeriseasca ( pe caldura mare este absolut necesara aerisirea zilnica a miniserelor).
Deci l-am taiat, pastrand 2 noduri pentru fiecare butas (ar fi trebuit sa las 3 noduri scratch ??) si i-am pus in apa. Unul singur a facut niste radacinute de pana intr-un cm. Ceilalti n-au radacini dar au dezvoltat din dreptul nodurilor cate o tija subtirica si frunzulite tare mici in varf. Unele frunzulite s-au uscat dar tijulitele alea sunt inca verzi. Am sa pun poze dupa amiaza.
Celalalt butas era burtoniae si n-am fost atenta ca de fapt este tsangii de care mai aveam. E OK, pus direct in substrat, fara minisera, dar sta la umbra in casa.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de miha Vin Sept 19, 2008 7:56 pm

Eu...ce sa zic...ai mei sunt in general bine...pusi in substrat pamant florimo , perlit + ceva nisip...sunt cam la fel ca atunci cand i-am primit...nu vad nici o miscare... Ii pulverizez in general de doua ori, dimineata si seara...
Butasii cu care am avut probleme au fost grenii, filiformis si buotii... care nu au ajuns prea grozav la mine... Am incercat eu sa-i salvez...si am reusit cu unul dintre ei (acum nici nu mai stiu care din ei a fost salavat), in minisera...in muschi...Rezultate butasi Franta - dupa o luna 2787334830103298650nQQUJy_th Rezultate butasi Franta - dupa o luna 2096244210103298650RuvcAO_th
Se vede ca am avut si butasul de onychoides in muschi, deoarece frunza pe care o avea isi pierduse consistenta... si am luat masuri de urgenta...a facut radacini in muschi...Rezultate butasi Franta - dupa o luna 2493133930103298650yBKFXu_th si acum este si el in substrat...
Cam asta e povestea butasilor mei...nu i-am taiat pentru ca nu mi s-au parut prea mari ca sa fac lucrul asta...astept semne de la ei...dar faptul ca sunt inca "tepeni" in substrat...imi dau sperante ca o duc bine...
miha
miha
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 875
Varsta : 51
Localizare : CONSTANTA
Puncte : 402
Data de inscriere : 12/04/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de ela Vin Sept 19, 2008 9:22 pm

de la comanda precedenta stiu ca primele semne apar,in general,dupa o luna si ceva(daca au fost pusi direct in substrat)
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de vickylucia Vin Sept 19, 2008 10:04 pm

Eu as putea spune ca ,in general,lastarii primiti sunt bine,desi nu le-au crescut frunze si lastari noi.Am avut si pierderi:vitiensis,potsii,ciliata[desi i-am infasurat in sfagnum si`i-am pus in minisera];iar lacunosa[are 5-7cm],pauciflora,ariadnae au o singura frunza si nu au facut inca radacini!Nu stiu ce sa cred poate ca au fost prea sensibile,pt ca toate au avut acelasi substrat.
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de Pakeha Sam Sept 20, 2008 1:12 am

bia8 a scris:Pakeha, ti-am trimis pm.

l-am primit
am pus lista
din ce ai cerut, ar fi disponibile : Hoya cv PNG sv. 431, multiflora, sussuela
in plus livrabile la Cluj !
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de tinaM Lun Sept 22, 2008 9:13 pm

La mine nu sunt chiar de o luna, dar pot spune ca la jumatate de ora ce i-am primit i-am pus in baie de apa cu miere si apoi in substrat.
Carnosele, K.Q si K.P, au deja radacini si se prezinta, zic eu, foarte bine.
Lacunosa si DS70 stagneaza, lacunosa are frunzele ferme, DS70 pare sa se usuce; voi vedea.
Australisul este campion, frunze ferme, de un verde stralucitor; de fapt a fost butasul cel mai frumos, in starea cea mai buna.
Vanuatuensis are papusele de muschi la noduri, era cam galbejit, frunze cu petiolul gumat, fara fermitate; era deja destul de deshidratat, cu incretituri de-a lungul tijei. Inca nu am abandonat, si asta e sub observatie.
Pubicalyx, planta juvenila, deocamdata in afara de varful care pare uscat si rupt, nu pare sa aiba probleme, dar stau cu ochii pe el, mi-e tare, tare drag cu frunzele lui argintate.

Cum am mai spus, deocamdata nu am trecut la pierderi decat densifolia, care a putrezit la Nina.
Alte tratamente: cam la 2 zile pulverizari cu apa de ploaie statuta, loc nu foarte luminos, fereastra orientare vest. Substrat pamant obisnuit+de orhidee+perlit+praf de caramida+putin cocos maruntit.

Concluzie: imi plac toate si sper sa le salvez pe cele care au supravietuit pana acum; e prima data ca inradacinez hoya, in afara de carnosa autohtona. Orice sfat e binevenit.
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de ela Lun Sept 22, 2008 9:20 pm

tina,avand in vedere ca nu mai e soare puternic(chiar deloc),poti sa le muti mai la lumina,chiar pe pervaz
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de Stefana Lun Sept 22, 2008 9:43 pm

Nu e problema ca varful pubicalyxului s-a uscat. o sa faca ramificatii din dreptul nodurilor, pe langa frunze.
Important este sa nu le pui multa apa, sunt suculente si se descurca cu atata cata au.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de ela Lun Sept 22, 2008 9:44 pm

stefana are dreptate, mai ales ca s-a racit vremea.....
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de bia8 Lun Sept 22, 2008 10:30 pm

eu am pierdut-o pe meliflua, multiflora inca este la minisera, si in rest plantele par ok...
bia8
bia8
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 867
Localizare : Romania, Oradea
Puncte : 86
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de tinaM Mar Sept 23, 2008 11:08 pm

In regula, multumesc.
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de vickylucia Lun Sept 29, 2008 7:28 pm

La mine s-au mai.... duuuuus cateva:multiflora,citrina si DS70 Preot
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de ancag Vin Oct 03, 2008 11:21 am

Eu trec la pierderi Benguetensisul si Kerry Yelow Splash. Cred ca e greseala mea in ambele cazuri ... da' asta e.

Si am mai tras o concluzie... prefer inradacinarea in apa. Ca se vede se ce intampla Smile si pot reactiona in timp util Smile Acum spre exemplu, am pus in apa toti butasii de la Alex. Si vad cum fac radacinute Smile
ancag
ancag
Admirator Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 105
Varsta : 45
Localizare : Iasi
Puncte : 51
Data de inscriere : 21/07/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de ela Dum Oct 05, 2008 8:30 pm

eu am pierdu-to si pe H.glabra; desi facuse radacinute in apa, cand am mutat-o in substrat a inceput sa i se ingalbeneasca frunza iar acum s-a innegrit pe jumatate....asta e! in schimb am vesti f. bune de la H. vanuatuensis si de la H.aff.IML 0061
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de Stefana Dum Oct 05, 2008 8:49 pm

Tehnica mea de a le muta in substrat solid este relativ simpla si nu streseaza planta prea mult (asa zic eu Cool ).
Adaug in paharul de plastic de unica folosinta in care a inradacinat plantuta, putin cate putin, amestecul de pamant preparat. Acesta, fiind initial uscat, absoarbe apa. La urma, tai la baza paharului, cu forfecuta, o mica gaura prin care se scurge surplusul de apa. Daca mi se pare ca tot e prea multa umezeala in substrat, pun paharutul pe un servetel de hartie.
Ceva mai tarziu (chiar si o luna), mut in ghiveciul repartizat Plantat2 . In faza intermediara, eu nu mai ud planta.
Stefana
Stefana
Hoyamaniac

feminin
Numarul mesajelor : 1490
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti cartier Militari
Puncte : 459
Data de inscriere : 27/01/2008

Sus In jos

Rezultate butasi Franta - dupa o luna Empty Re: Rezultate butasi Franta - dupa o luna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum