HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

5 participan?i

In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de Admin Dum Ian 27, 2008 10:58 pm

Dupa ce ati parcurs subiectele cu privire la inmultirea acestei plante, cel mai probabil ati reusit sa intrati in posesia unui butas de Hoya.
Arata ca toti butasii : firav, cu o pereche, doua sau 3 de frunze.
De aici incolo sunteti protagonistii unui experiment in cadrul caruia veti avea 2 roluri : unul activ - de a-i crea butasului conditiile optime pentru inradacinare - si unul rol pasiv , de observator. Ambele sunt la fel de importante si vor sta drept exemplu pentru cei care inca nu au incercat butasirea la Hoya.
In cadrul acestui topic vom incerca sa ilustram evolutia butasului vostru, pana in momentul in care ajunge la stadiul de planta cu flori.
Va asteptam cu explicatii si imagini.
Admin
Admin
Admin
Admin

feminin
Numarul mesajelor : 23
Localizare : Cu ochii pe voi
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/01/2008

https://hoya.forumgratuit.ro

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de Pakeha Vin Feb 29, 2008 3:58 am

relativ la inradacinarea butasilor, experienta proprie :

in apa : toate speciile care au tija lemnoasa, toate speciile care au radacini aeriene pe tije intre noduri
unii pun un pic de miere in apa cateva ore dupa care schimba apa
pentru speciile mai dificile se pot adauga substante hormonale gen "Superthrive"
de obicei le pun in substrat de indata ce radacinile au cativa cm, si scad umiditatea substratului treptat (de la practic imersie completa la conditii normale in functie de cerintele speciei)
folosesc inradacinarea in apa cand n-am mult timp sa supraveghez butasii

in sac de plastic cu umezeala mare aerisit o data la 2 zile : butasii foarte obositi, pe jumatate morti, butasi de tija fara frunze
radacinile apar peste tot, transfer sau in substrat sau intermediar in muschi "spaigne" "peatmoss" (?)

in muschi sfagnum "peatmoss" (?) : speciile delicate, gen H imperialis, H hypolasia, sectiunea eriostemma, darwinii, mitrata, imbricata, Dischidia, etc. ...
dupa ce radacinile au cativa cm se poate transfera cu tot cu muschi in substrat

direct in substrat : speciile fara probleme, butasii sanatosi
e de preferat ca cel putin un nod (pentru speciile mai mici doua noduri) sa fie semi-ingropat, se pare ca hormonii responsabili cu inradacinarea sant mai concentrati in dreptul nodurilor
se poate de asemenea culca butasul (mai ales daca nu reusim sa stim siguri unde e susul si josul - era ceva banc pe vremuri : cu verdele-n sus !) practic, genul Hoya are capacitatea de a inversa sensul de circulatie a sevei (am avut 3 experiente reusite de felul asta, de plantat cu capul in jos : H parviflora, sp Sarawak, macagillivrayi), doar ca dureaza mai mult pana se prinde
substratul trebuie mentinut umed continuu (nu inecat) pana la inradacinare, e de preferat un substrat bine aerisit (personal folosesc nuca de cocos si bile de argila), perlita si vermiculita amestecate in substrat se pare ca favorizeaza inradacinarea
nu e de recomandat pentru anxiosi (fara vizibilitate CE SE INTAMPLA IN SUBSTRAT ?????)

pentru toate sistemele :
caldura, umiditatea aerului mare, lumina multa fara soare direct, evitat aer prea stagnant (risc fongic)

supraveghere aproape zilnica (pentru a putea interveni cat mai repede in caz de probleme)
pentru butasii obositi se pot lasa scufundati in apa 12-24 ore


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Vin Feb 29, 2008 12:29 pm, editata de 2 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de myosotis Vin Feb 29, 2008 9:49 am

Intrebari
Pakeha a scris:
in sac de plastic cu umezeala mare aerisit o data la 2 zile : butasii foarte obositi, pe jumatate morti, butasi de tija fara frunze
cum mentii umezeala mare in sac? prin pulverizare periodica?

Pakeha a scris:in muschi "spaigne" "peatmoss" (?) : speciile delicate, gen H imperialis, H hypolasia, sectiunea eriostemma, darwinii, mitrata, imbricata, Dischidia, etc. ...
noi ii spunem muschi sfagnum (sphagnum), iar peatmoss=fibra de cocos, daca nu gresesc
eu am un amestec de sphagnum+peatmoss cumparat gata si pe punga scrie pH=3-4. Nu este prea acid ?

myosotis
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti-Belciugatele
Puncte : 91
Data de inscriere : 13/02/2008

http://clubg.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de Pakeha Vin Feb 29, 2008 12:26 pm

myosotis a scris:Intrebari
Pakeha a scris:
in sac de plastic cu umezeala mare aerisit o data la 2 zile : butasii foarte obositi, pe jumatate morti, butasi de tija fara frunze
cum mentii umezeala mare in sac? prin pulverizare periodica?
da, umiditarea se mentine bine in punga inchisa, cu o punga perforata, aerisirea nu e obligatorie insa trebuie pulverizat mai des

Pakeha a scris:in muschi "spaigne" "peatmoss" (?) : speciile delicate, gen H imperialis, H hypolasia, sectiunea eriostemma, darwinii, mitrata, imbricata, Dischidia, etc. ...
noi ii spunem muschi sfagnum (sphagnum), iar peatmoss=fibra de cocos, daca nu gresesc
multumesc pentru muschi sfagnum, corectez mesajul
relativ la peatmoss, dictionarul http://www.wordreference.com se incapataneaza sa ma sigure ca e sphagnum, poate ne da altcineva o solutie


eu am un amestec de sphagnum+peatmoss cumparat gata si pe punga scrie pH=3-4. Nu este prea acid ?
vast subiect, nu am timp sa ma intind la vorba (sant in concediu 1 zi dar am multe de facut), genul Hoya e foarte adaptabil (de la litoral in mangrove pana la munte la poalele jnepenisului, de la zone semi-desertice la canopee, din Austalia si Okinawa pana la ecuator, din India pana in Polinezia)
ii vad pe multi controland PHul si aportul de substante chimice si vitamine si calcar si etc. ...
n-am facut-o niciodata si plantele cresc la mine ca nebunele (si infloresc foarte bine si repede), am mai mari probleme sa le stopez decat sa le stimulez (nu folosesc ingrasamant decat o data pe an primavara) - de curand am dus la servici in holul intreprinderii o monstera care dupa 6 ani (am avut-o ca butas) nu mai incapea in casa, 2x2x2.5 m, cu frunze de diametru mai mare de 1 m, si am vandut mai multe hoya care dupa 2-3 ani aveau un dimetru de sfera compacta mai mare de 60 cm
cred in schimb ca exista riscul la fibra de cocos sa provina de la nuci care au plutit in ocean, deci sarate
cum nu cumpar nici o data substrat gata facut, ci mi-l prepar singur (cum am invatat in Thailanda), desalinizez nuca de cocos daca are gust sarat (taraneste vorbind, cea mai usoara metoda de testare a PHului e gustul Smile )
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de Carmen Sam Mar 01, 2008 11:08 am

Pakeha, poti sa ne detaliezi procedura cu nuca de cocos? Cum se face ? Embarassed Inteleg doar prima etapa : tb sa cumpar o nuca de cocos...Apoi? Cum o taiem, pe lungime sau pe la circumferinta ?
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de Carmen Mier Mar 12, 2008 1:35 pm

Dodo, ne poti spune in ce conditii ingrijesti multiflora ? Ce temperatura ? Unde ai tinut-o vara ?


Ultima editare efectuata de catre Carmen in Mier Mar 12, 2008 11:54 pm, editata de 1 ori
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de Pakeha Mier Mar 12, 2008 4:17 pm

Carmen a scris:Pakeha, poti sa ne detaliezi procedura cu nuca de cocos? Cum se face ? Embarassed Inteleg doar prima etapa : tb sa cumpar o nuca de cocos...Apoi? Cum o taiem, pe lungime sau pe la circumferinta ?

scuze, n-am vazut mesajul
nu stiu ce nuci de cocos se vand in Romania
din interior spre exterior : lapte / partea comestibila 0.5 - 1 cm / partea lemnoasa 0.5 cm / partea fibroasa 3-5 cm / invelis lemnos 1 -2 mm
se foloseste doar partea fibroasa care se taie in bucatele de 1 - 3 cm
in Franta nu se gasesc nuci complete decat in cartierul chinezesc, in celelalte magazine se vinde doar interiorul
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de Carmen Mier Mar 12, 2008 4:20 pm

Din ce am gasit eu, se vand nuci de cocos de marimea unei palme, nu mai mari...deci le pot folosi, mersi mult.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de Pakeha Mier Mar 12, 2008 4:35 pm

Carmen a scris:Din ce am gasit eu, se vand nuci de cocos de marimea unei palme, nu mai mari...deci le pot folosi, mersi mult.

nu, ar trebui sa aiba cam 25 - 35 cm (acuma, e drept ca nu stiu ce palma ai ... scratch )


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Mier Mar 12, 2008 4:45 pm, editata de 1 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de Carmen Mier Mar 12, 2008 4:40 pm

Laughing lol! e, deci tb sa plecam in tarile calde dupa nuci mai mari...care sa fie cat 2 lungimi de palma de-a mea Smile) Ma gandeam inspre Hawaii...Improvizam , trecem la alt substrat, asta nu-i pt noi. afro
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de dodo Mier Mar 12, 2008 4:45 pm

Dodo, ne poti spune in ce conditii o ingrijesti ? Ce temperatura ? Unde ai tinut-o vara ?

Pai stau la bloc asa ca este asezata in logia care este o prelungire a bucatariei, la o fereastra sudica nu chiar pe pervaz - distanta de fereastra cam 40 cm, dar are soare doar intre 12 -16 (din cauza blocului vecin). Vara am tinut-o tot in casa ca nu am terasa. Temperatura din casa e cam constanta vara-iarna 20-21 grade. O ud cam la 3 zile atat vara cat si iarna.
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de dodo Mier Mar 12, 2008 4:49 pm

Carmen ti-ar trebui un sac cu nuci de cocos ca sa-l poti folosi ca substrat la toate hoya. Si la preturile la care se gasesc la noi....iti face gaura in buzunar. Jump
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de Carmen Mier Mar 12, 2008 4:54 pm

Embarassed ai vazut lista mea, sau imi cunosti intentiile pt listele urmatoare ? Cool
ne reprofilam, in cazul asta...banii ii dam doar pe hoya, restul improvizam... Plantat
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de dodo Mier Mar 12, 2008 11:44 pm

Etape in evolutia unei Hoya multiflora...proprietar : Dodo.

Asta e povestea ei (pe care am mai scris-o partial si pe un alt forum):
Perioada experimentului 2 mai - pana in prezent
Am comandat in aprilie un butas de hoya multiflora de la Paul Shirley printr-o comanda comuna de pe forum.
In 2 mai m-am dus la Bucuresti sa mi-l iau, m-am gandit ca prin posta n-o sa ajunga prea bine, stiam ca are frunzele subtiri asa ca aveam toate sansele sa ajunga deshidratat in Brasov. Am avut dreptate nu stiu daca ar suportat inca un stres cu posta.Butasul avea 4 frunze si era deja pus de Vernil intr-un pahar cu pamant.
Asa arata in 2 mai:
Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita 2602050620098180937JjRhDe_th
Fiind prima planta de acest gen ma uitam zilnic la el.Dupa 2 zile am observat la baza petiolului unei frunze un puncticel alb, m-am bucurat nespus crezand ca a inceput sa creasca. Apoi studiind mai bine zona mi-am dat seama ca nu era un muguras cum am crezut initial ci avea paduchi lanosi.Cu un bat ascutit (din bambus pentru frigarui) am inceput sa curat usor zona atacata.Apoi am pulverizat cu apa.L-am scos din pamantul in care era si l-am pus in altul proaspat (marca Florimo fara alte adaosuri).L-am pulverizat cu apa in fiecare zi timp de vreo saptamana perioada in care n-am tinut butasul la soare ci la umbra.Nu l-am acoperit cu nimic.Dupa aceasta perioada am udat planta regulat, la cca 2 zile, am asezat-o la o ferestra cu orientarea sud-est.N-am fertilizat-o deloc.Daca era cald o pulverizam o data pe zi pe frunze de obicei dupa masa cand nu batea soarele pe ea.
Asa arata pe 12 iunie, i-au crescut deja 2 lastari:
Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita 2338854590098180937HuJyat_th
Asa arata pe 16 iulie, fiecare lastar are deja mai multe frunze:
Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita 2150098310098180937uBhrWU_th
Deja pe 1 august se vad boboci de floare:
Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita 2965550760098180937JSobjh_th
In 11.08.2007:
Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita 2023419130098180937wdueyI_th
In sfarsit a inflorit:
Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita 2636238880098180937jcAhGq_th
A inflorit si a doua inflorescenta:
Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita 2459406820098180937hdAxvc_th
Uitati cat e de mare planta:
Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita 2554165980098180937GKujNI_th

Dupa aceasta perioada a fost bolnava, a facut pete negre pe frunze:
Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita 2857758560102265017dekDkL_th

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita 2452859500102265017pZuwXZ_th
Am stropit-o cu Topsin si desi avea boboci de floare i-a pierdut pe toti. Abia acum 2 luni si-a revenit iar frunzele noi care i-au aparut sunt verzi fara pete. Concluzia e ca infloreste incontinuu daca nu are probleme de sanatate.
Sper sa va fie de folos experienta mea. "[/quote]
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de dodo Mier Mar 12, 2008 11:51 pm

Carmen te rog sa stergi mesajul dublat de mai sus.

ai vazut lista mea, sau imi cunosti intentiile pt listele urmatoare ? Cool
Pai nu e nevoie sa vad lista sau intentiile ca stiu ca odata ce ai inceput sa cumperi nu te mai opresti. Wink
Apoi nucile de cocos care se vand la noi nu sunt destul de "paroase" pentru noi. Embarassed
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de Carmen Mier Mar 12, 2008 11:57 pm

Gata, s-a rezolvat...Arata mai bine asa, miniaturi, decat link-uri.
Carmen
Carmen
Colectionar Hoya & Adm-Fondator

feminin
Numarul mesajelor : 4669
Varsta : 41
Localizare : printre Hoya
Puncte : 1365
Data de inscriere : 25/01/2008

http://www.hoyas.ro

Sus In jos

Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita Empty Re: Evolutia butasului de la lastar la planta inflorita

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum