HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Unde ne tinem plantele de Hoya ?

+6
tinaM
Vernil
bia8
Stefana
ela
Carmen
10 participan?i

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Unde ne tinem plantele de Hoya ? - Pagina 2 Empty Re: Unde ne tinem plantele de Hoya ?

Mesaj Scris de Vernil Lun Mar 30, 2009 5:24 pm

O sera bine ingrijita ! Am si eu o intrebare, am observat ca multe plante, chiar si din cele agatate, sunt puse intai in ghiveci mic, apoi in altul mare. Insa se vede clar ca in ghiveciul mare este ceva. Apa cumva, pentru umiditate? Ne poti ajuta sa ne spui exact despre e vorba ?
UIte ce bine se vede aici. Sper ca nu te superi ca am copiat linkul. Very Happy Studiez intens problema, trebuie sa ne lamurim. Vrem si noi flori la plantele noastre!
http://www.zimagez.com/zimage/img66432.php
Vernil
Vernil
Hoya-mon amour

feminin
Numarul mesajelor : 772
Varsta : 66
Localizare : N 44o29\' E 26o01\'
Puncte : 507
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Unde ne tinem plantele de Hoya ? - Pagina 2 Empty Re: Unde ne tinem plantele de Hoya ?

Mesaj Scris de dodo Mier Apr 01, 2009 8:14 pm

N-am stiut unde sa postez asa ca am pus aici postarea.
Mitul cum ca H. carnosa are nevoie de repaus si racoare in perioada de iarna ca sa infloreasca nu-i adevarat. H. carnosa se pregateste de flori desi a iernat in bucatarie la 20-21 grade udata normal ca si vara si sta la 1,4 metri departare de fereastra. cheers
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Unde ne tinem plantele de Hoya ? - Pagina 2 Empty Re: Unde ne tinem plantele de Hoya ?

Mesaj Scris de Pakeha Sam Apr 04, 2009 10:49 pm

dodo a scris:N-am stiut unde sa postez asa ca am pus aici postarea.
Mitul cum ca H. carnosa are nevoie de repaus si racoare in perioada de iarna ca sa infloreasca nu-i adevarat. H. carnosa se pregateste de flori desi a iernat in bucatarie la 20-21 grade udata normal ca si vara si sta la 1,4 metri departare de fereastra. cheers

din experienta proprie, plantele de Hoya (ca si orhideele si probabil majoritatea epyfitelor) reactioneaza la schimbarile de umiditate si temperatura prin inflorire - cred ca se numeste stress hidric si termic (ma corectati daca gresesc)
deci e impropriu spus ca au nevoie de iernare
ce le face sa infloreasca e schimbarea conditiilor (de multe ori destul de brusca), deci iernarea poate sa dureze de exemplu doar cateva saptamani
bineinteles ca infloresc si altfel, dar probabil ceva mai putin
influenta gandurilor bune nu stiu daca a fost studiata stiintific clown

in legatura cu instalatiile din sera mea, ce par sa fie ghivece duble sant de fapt suporturi ad-hoc ca sa nu picure mult pe jos cand stropesc
dar intr-adevar ar fi putut fi hidroponie pasiva (dupa poze)
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Unde ne tinem plantele de Hoya ? - Pagina 2 Empty Re: Unde ne tinem plantele de Hoya ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum