HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Butasi de Hoya din Franta in Romania

In jos

Butasi de Hoya din Franta in Romania Empty Butasi de Hoya din Franta in Romania

Mesaj Scris de Pakeha Dum Ian 10, 2010 1:31 am

prevazusem sa fac un subiect cu experienta dobandita in 3 ani si probabil vreo 8-9 randuri de colete
insa vad ca nu prea pot sa scriu (sunt inca imobilizat dupa operatie, scrisul e un chin, dupa 5; 10; exeptional 15 minute am carcei, trebuie sa intrerup si sa reincep mai tarziu, mai usor e doar sa dau cu mouse-ul Smile ) si oricum am cam scris incet-incet una alta, cine a avut intrebari am raspuns

in continuarea programului, probabil ca vor fi mai putini butasi, cel putin primavara asta sigur, am avut pierderi de vegetatie foarte importante din cauza serei, vara de caldura, iarna de frig
cum speciile cele mai sensibile au avut cel mai mult de suferit, chiar daca vor fi butasi, o sa fie putini si chiar va rog sa nu insistati, datile trecute am tot cedat, de data asta o sa spun nu, cred ca e preferabil sa asteptati un an si sa fie butasi mai buni si mai siguri din anumite specii
asta in caz ca cineva ii vrea de la mine, sunt si alti vanzatori, unii mai buni, altii mai putin, cred ca am facut undeva o trecere in revista a calitatilor si defectelor pe care le-am gasit personal la particularii si oficialii de hoya de la care am cumparat personal sau de care am auzit
criteriile sunt aceleasi :
timpul de calatorie, sanatatea si varsta butasilor, tipul de butasi (terminal sau lateral), eventual marimea (cum o tot repet, butasii prea mari sunt de multe ori mai greu de prins), modul de ambalare, precizia identificarilor si "last but not least", pretul

ca experienta, am inregistrat cazuri in care dintr-o comanda trimisa in Romania, o persoana sau mai multe au avut o mortalitate mare, pe cand alte persoane in aceleasi conditii au avut o reusita de 100%
de alte dati a fost invers
alte persoane au avut o reusita buna de fiecare data
cu timpul imi dau seama (si ser sa va dati si voi) ca experienta e primordiala in cazuri limita, cred ca multe dintre voi puteti sa spuneti cu mana pe inima ca acum un an sau doi cu experienta de acum ati fi salvat cutare sau cutare butas - e cazul meu de asemenea (ca sa nu mai spunem de persoanele care au "darul" gradinaritului Cool )

insa au fost cazuri in care unii butasi au murit inexplicabil - vina e in cea mai mare parte a transportului : in general variatii de temperatura importante, dar se intampla sa constat ca o ramura de Hoya din care am taiat butasi se usuca inexplicabil dupa o saptamana, o luna sau mai mult
asta as zice ca e un risc inerent vegetalelor in general si adevarul e ca daca un butas cumparat de mine de la altcineva si ajuns in stare buna, moare in cateva zile de la sosire, o sa-i atrag atentia vanzatorului si el decide daca il inlocuieste sau nu
daca moare mai tarziu, consider insa ca e vina mea (daca ii acord incredere vanzatorului)

cum am mai spus, asigur o garantie butasilor in aceeasi masura
deci de la caz la caz, o sa vad cu fiecare dintre voi ce butas voi trimite gratuit cu proxima ocazie

un ultim lucru care mi se pare esential :
personal am ajuns la concluzia ca unele specii nu le voi reusi din prima No , altele nici din a doua confused , si pentru cateva o sa fie necesare mai mult de 5 incercari pig
asta este
in schmb cand reusesc : ce satisfactie bounce
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum