HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Probleme la inflorire, carnosa

2 participan?i

In jos

Probleme la inflorire, carnosa Empty Probleme la inflorire, carnosa

Mesaj Scris de tinaM Lun Mar 29, 2010 11:35 pm

Probleme la inflorire, carnosa Th_IMG_0112 asa se prezentau pedunculii cu doua zile in urma. Apoi am gasit dupa-amiaza cativa bobocei pe jos si am studiat-o mai bine, dar nu parea sa aiba nici o problema. Azi dimineata erau presarati pe jos, peste tot Sad Sad Sad

Probleme la inflorire, carnosa Th_IMG_0120 Probleme la inflorire, carnosa Th_IMG_0124 Probleme la inflorire, carnosa Th_IMG_0122 Probleme la inflorire, carnosa Th_IMG_0125

Mi s-a mai intamplat sa piarda bobocii,dar cadeau cu tot cu pedicel No Ati mai intalnit cumva problema asta? Aveti vreo idee? Va multumesc, in avans, de orice lamurire, cat de mica...

Mentionez ca planta, din zisele fostului proprietar, nu are mai mult de 3,5 ani, a mai inflorit doar o singura data (anul trecut) pe un peduncul. E destul de mare, patru liane de aproximativ 3 m fiecare, insirate cate doua pe tavanul balconului si e in acelasi loc din primavara trecuta.
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Probleme la inflorire, carnosa Empty Re: Probleme la inflorire, carnosa

Mesaj Scris de Pakeha Lun Mar 29, 2010 11:55 pm

primul reflex ar fi sa-i verific radacinile
mi s-a intamplat o singura data asa ceva, la H siariae si avea radacinile "topite"
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Probleme la inflorire, carnosa Empty Re: Probleme la inflorire, carnosa

Mesaj Scris de tinaM Mar Mar 30, 2010 9:59 pm

Ei bine, am verificat si radacinile, nimic suspect. Doar ca erau foarte inghesuite in ghiveci. Nu mai spun ca a trebuit sa folosesc un cutit pentru a le desprinde si a scoate afara totul. La cat de rar o ud, m-as fi gandit la o deshidratare, nu la putrezirea radacinilor.
Oricum, in curand nu ma voi mai incurca cu ghiveciul cu pamant. Daca cea pe care fac eu experimente infloreste asa de bine in borcanul ei cu bile de argila, la fel va face si asta, sper, chiar daca voi rata cateva randuri de flori.

Azi nu au mai cazut asa de multi bobocei, mai vad eu si maine. Sper sa fi fost o toana si sa-i treaca. De nu... foarfeca!
Pakeha, multumesc!
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Probleme la inflorire, carnosa Empty Re: Probleme la inflorire, carnosa

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum