HOYA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

+9
Vernil
ela
getama
myosotis
Carmen
dodo
tinaM
vickylucia
Pakeha
13 participan?i

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Joi Mai 06, 2010 12:07 am

Carmen a scris:sunt curioasa cat au ei ajutorul de somaj Smile)
habar n-am, dar am inregistrat si o comanda de 8 euro, 3 butasi Smile
nu era vorba atat de bani, cat de organizare si efort comun
bineinteles ca e si un interes la mijloc : cel la care ajunge coletul primul are o durata de calatorie un pic mai scazuta
vickylucia a scris:Ar fi posbilă o comandă prin colet până în 15 iunie?
uite asta ma seaca Twisted Evil Rolling Eyes cand raspund a 4a oara la aceeasi intrebare Suspect clown
ma intorc din Asia in jur de 15 iunie, si calatoria dureaza cu tot cu zborurile aproape 3 saptamani
deci practic nu ar prea mai fi timp inainte ... eventual dupa Smile
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de vickylucia Joi Mai 06, 2010 12:10 pm

Deformare profesională Very Happy Eu asta fac toată ziua la servici Twisted Evil lol!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Joi Mai 06, 2010 3:20 pm

vickylucia a scris:Deformare profesională Very Happy Eu asta fac toată ziua la servici Twisted Evil lol!
asa zici tu : e mai bine ca nu m-am orientat catre invatamant ... clown

m-am mai uitat un pic la calendar, plec peste 3 saptamani
fizic nu mai am timp sa ma ocup de o lista comuna, mai am 2 comenzi individuale si gata

am notat asa aproximativ speciile care au fost solicitate mai des si pentru care nu am plante suficient de mari
in peregrinarile prin Asia o sa vizitez sigur si 2-3 pepiniere (Bangkok & Manilla)
daca se potriveste o sa incerc sa cumpar si cateva plante adulte
de exemplu H denisii, H hypolasia, H elliptica, H bordenii, endauensis, blashernaezii, mitrata, darwinii ... am mai multe plante (2, 3, 4), dar cum n-au inflorit inca, nu ma indur sa fac butasi
deci daca gasesc plante adulte cu pret rezonabil, daca am cum sa le trimit in Franta, daca ajung cu bine, daca supravietuiesc, etc ... o sa pot face ceva butasi din ele
dar depinde de starea in care vor fi la sfarsitul lui iunie - daca nu sunt destul de rehidratate, riscul de mortalitate excesiva va fi prea mare (am vazut poze de la o piata de plante din Dresda cu plante aduse din Filipine - era jalnic)
asa ca pentru plantele noi ar ramane pentru septembre (sau sfarsitul lui august daca nu e canicula)
pregatiti-va portmoneele Twisted Evil


Ultima editare efectuata de catre Pakeha in Joi Mai 06, 2010 6:30 pm, editata de 2 ori
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de dodo Joi Mai 06, 2010 6:06 pm

Sa stii ca portmoneele sunt mereu pregatite, problema e cu banii din ele care nu prea sunt. Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Icon_cry
dodo
dodo
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 897
Localizare : Brasov
Puncte : 439
Data de inscriere : 23/02/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de vickylucia Joi Mai 06, 2010 9:48 pm

E secetă, mare la noi! :affraid:Acum vor să ne reducă salariile cu 25%! Sad
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de myosotis Joi Mai 13, 2010 10:57 am

Pakeha a scris:
vickylucia a scris:Și tu îi lași să ne întreacă și le trimiți soiurile cele mai valoroase? affraid pale Adevărul că la ei criza nu se resimte așa tare ca la noi, de aici și nr persoanelor care se înscriu pt comenzi e tot mai mic( doar eu ce m-am avântat și pierderile din toamnă au fost cumplite). Evil or Very Mad Crying or Very sad
Alex, eu aș propune dacă tot vrei să ne ajuți (sper) să ne trimiți lista cu soiurile ce le ai de vânzare, mai întâi nouă și apoi lor. Colet aș fi dispusă eu să-l primesc și apoi să redistribui la ceilalți. Twisted Evil lol! Dacă ești de acord pune o listă și să vedem câți se înscriu! flower
uite, asta da initiativa pozitiva Cool Cool Cool
cu toate ca probabil e mai rapid la Bucuresti, probabil ca functioneaza si cu Iasiul

Am intrebat la posta si coletele de la extern (UE) merg direct la destinatie. Adica, nu trec pe la Bucuresti si apoi sa se redistribuie.

Taie pensii, salarii, ajutor de somaj. In curand ne taie si pe noi Evil or Very Mad

myosotis
Cercetas Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti-Belciugatele
Puncte : 91
Data de inscriere : 13/02/2008

http://clubg.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Joi Mai 13, 2010 11:26 am

myosotis a scris:Am intrebat la posta si coletele de la extern (UE) merg direct la destinatie. Adica, nu trec pe la Bucuresti si apoi sa se redistribuie. ...
perfect !
multumim pentru informatie I love you
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de getama Vin Mai 14, 2010 3:16 pm

Eu as vrea cam asa:

praetorii - plantuta
uncinata
curtisii (small leaves)
kloppenburgii
waymaniae yellow
vitellina-fuscomarginata IML0452
incurvula white
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de vickylucia Sam Mai 22, 2010 6:30 pm

Pe lângă coriaceea și kerii am pierdut lamingtoniae și globulifera!
Aș dori, dacă se poate, ca aceste specii să fie înrădăcinate, pentru că eu le consider dificile( deja am 3-4 încercări)!
În rest sunt toate bine și deja cele mai multe au lăstari noi. Laughing
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Sam Mai 22, 2010 9:15 pm

sa-mi spuneti de toate astea peste o luna si o sa le pun la prins
dar mi-e cam frica sa nu fie ca data trecuta, cand au fost ceva nemultumiri, unele cu radacini trebuiau fara si altele fara trebuiau cu ...

PS
Vicky, tu folosescti perlit ?
uite aici un exemplu de butas (cam 13 cm) care si-a pierdut toate 6 frunzele, Hoya graveolens Red Spot din Tailanda
l-am pus in perlit umed, aerisit cam 2-3 ore pe zi
si dupa vreo 2 saptamani a facut radacini :
Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Img_4113
si dupa 5 saptamani muguras :
Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Img_4114
m-am intors de la Paris, si vad ca are deja frunzulita dupa 6 saptamani
nu-i inca salvat, dar sansele de supravietuire incep sa fie in jur de 25-30%

PPS
o sa-mi spuneti ca iar ii dau de exemplu pe polonezi Twisted Evil ,
la primul colet au avut 2 pierderi din vreo 140 de butasi (H lacunosa pallidiflora & deykeae - ambii din cauza butasilor)
la al doilea colet, din 110 butasi, doacamdata nu e pierdut nici unul Cool
o singura diferenta am observat fata de voi : o punere in comun a experientei fiecaruia
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de vickylucia Sam Mai 22, 2010 9:48 pm

Am să vă spun și eu o poveste interesantă! Anul trecut am cumpărat un butaș neînrădăcinat de sp Rundum, care a ajuns cu frunza galbenă ( l-am și dat la pierderi), l-am pus la înrădăcinat și a stat cu frunza galbenă f multă vreme, apoi treptat au început să se înverzească nervurile și acum are o frunză superbă verde cu roșu( e foarte frumoasă și decorativă) și în plus pare să apără și lăstar nou.
În tot timpul, însă, butașul a stat sub pet.

PS Perlitul îl amestec în substrat!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Dum Mai 23, 2010 1:10 am

vickylucia a scris:PS Perlitul îl amestec în substrat!
vorbesc de perlit pur
cand un butas e prea fragil chiar si pentru sfagnum, folosesc perlit pur, zice-se ca ar fi pe langa steril, chiar antiseptic ...
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de vickylucia Dum Mai 23, 2010 9:23 am

Perlitul pur l-am folosit doar la frunzele de gloxinii, dar e bine de știut pe viitor, pt că oricum cu cele două hoya nu mai este nimic de făcut!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Lun Mai 24, 2010 1:52 am

vickylucia a scris:Perlitul pur l-am folosit doar la frunzele de gloxinii, dar e bine de știut pe viitor, pt că oricum cu cele două hoya nu mai este nimic de făcut!
tot am zis ca trebuie gasita problema ...
zici ca ai pierdut H lamingtoniae - ei bine, cand am facut butasii, am avut un butas amarat nevandabil, pur si simplu l-am pus intr-un pahar cu apa si are radacini cate vrei + lanseaza o noua tija si o frunza noua
nu spun, fata de altele nu e o specie usoara, dar in mini-sera cu perlit ar trebui sa se prinda fara probleme
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de getama Lun Mai 24, 2010 8:58 am

eu ,Praetorii si cu kloppenburgii,mi le-as dori plantute Rolling Eyes
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de tinaM Lun Mai 24, 2010 3:17 pm

Pakeha a scris:
vickylucia a scris:Perlitul pur l-am folosit doar la frunzele de gloxinii, dar e bine de știut pe viitor, pt că oricum cu cele două hoya nu mai este nimic de făcut!
tot am zis ca trebuie gasita problema ...
zici ca ai pierdut H lamingtoniae - ei bine, cand am facut butasii, am avut un butas amarat nevandabil, pur si simplu l-am pus intr-un pahar cu apa si are radacini cate vrei + lanseaza o noua tija si o frunza noua
nu spun, fata de altele nu e o specie usoara, dar in mini-sera cu perlit ar trebui sa se prinda fara probleme

Eu am observat că, și pentru o specie mai ușoară, paharul de apă poate fi un handicap dacă e de sticlă și e nițel mai rece în cameră (în cazul meu, primăvara și toamna); în afară de H bella, Ds70 și aletele de genul asta, pe care le înrădăcinez în apă (în orice perioadă a anului), eu am să rămân la cutia mea de înghețată și la pungă Razz. Sunt curioasă dacă metoda cu punga funcționează și pentru imperialis sau praetorii...
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de getama Mier Iun 02, 2010 3:50 pm

abia astept noutati,Alex...calatorie placuta si multa sanatate...
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Vin Iun 04, 2010 6:07 pm

noutati : am gasit o varietate noua de H lamingtoniae / PNG4, cu benzi violet & fucsia si flori de H globulifera de o frumusete rara, am luat cate o planta din fiecare
si darwinii alb, darwinii roz, elliptica, hypolasia (2 plante adulte), imbricata (4 plante din 3 varietati - in sfarsit am aflat cum se cultiva in Europa), mindorensis de toate culorile posibile si imaginabile, siariae de 3 culori diferite, 2 varietati de H megalaster, lazaroi negru, o varietate noua de H balaensis, etc, etc, etc, etc, etc, Very Happy
nu totul va fi disponibil la toamna, dar cateva tot vor fi bounce
pana atunci sper sa se aclimatizeze sunny
In Thailanda m-a dus cineva la furnizorul furnizorilor furnizorilor de hoya Twisted Evil Twisted Evil ,
care insa nu vinde decat in gros si mai ales nu se incurca cu trimisul de pachete Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de tinaM Vin Iun 04, 2010 9:23 pm

Ufff!!! drunken
tinaM
tinaM
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 659
Localizare : Sibiu
Puncte : 461
Data de inscriere : 03/06/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de vickylucia Vin Iun 04, 2010 10:06 pm

Felicitări, Alex! Eu mă bucur f mult că ai reușit să achiziționezi aceste soiuri de hoya! bounce Sunt soiuri preferate de mine și abia aștept să ne faci parte și nouă de așa frumuseți. Laughing
Îți urez în continuare călătorie plăcută și ..........fructuasă! lol!
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de ela Dum Iun 06, 2010 9:17 am

..''mindorensis de toate culorile''...suna tare bine!
ela
ela
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 1805
Localizare : Galati
Puncte : 481
Data de inscriere : 14/02/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de getama Dum Iun 06, 2010 9:30 am

bravo...abia astept...pun banii la ciorap de pe acum Smile
getama
getama
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 656
Localizare : Galati
Puncte : 689
Data de inscriere : 25/05/2009

http://getama.sunphoto.ro

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Dum Iun 06, 2010 2:46 pm

ela a scris:..''mindorensis de toate culorile''...suna tare bine!
mai putin albastru ... oricat am cautat No clown
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Pakeha Lun Iun 14, 2010 1:14 pm

prntre altele am cumparat 6 plantute de H siariae culoarea standard (si alti 3 butasi de alte culori) - probabil ca voi vinde 3-4 dintre plante
vor fi mai multi butasi de carnosa Red Flower (sau pubicalyx cu frunze de carnosa, una din doua)
lamingtoniae cu flori tarcate (violet-roz-portocaliu), macrophylla variegata, lazaroi negru, elliptica, darwinii White, globulifera, hypolasia, chlorantha, nicholsoniae Yellow
altele in functie de cate frunze isi pierd la aclimatizare (megalaster, balaensis 3, vitellinoides, darwinii Pink, mitrata, mindorensis ... )
Pakeha
Pakeha
Colectionar Hoya

masculin
Numarul mesajelor : 3961
Varsta : 62
Localizare : Normandie / France
Puncte : 3872
Data de inscriere : 23/02/2008

http://www.pakehas-hoya.com/index.php

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de vickylucia Lun Iun 14, 2010 9:14 pm

Aștept

Carnosa red este preferata mea, dar și altele............
vickylucia
vickylucia
Pasionat de Hoya

feminin
Numarul mesajelor : 591
Puncte : 387
Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

Hoya - comanda din iunie 2010 (?) - Pagina 2 Empty Re: Hoya - comanda din iunie 2010 (?)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum